ویکی ایرانی | مرجع کامل ایرانیان

مطالب پیشنهادی

توکن نیمه‌مثلی چیست؟ مروری بر توکن‌های نیمه‌مثلی و ویژگی‌های آنها

با رشد سرسام‌آور توکن‌های غیرمثلی (NFT) در سال ۲۰۲۱، تعویض‌پذیری (fungibility) به یکی از موضوعات برجسته در حوزه ارزهای دیجیتال تبدیل شد؛ اما در این میان، گونه‌ای دیگر از توکن‌ها نیز مطرح شده‌اند که توکن نیمه‌مثلی (semi-fungible tokens) نام دارند.موضوع «مثلی‌بودن یا نبودن» توکن‌ها یا همان...

با رشد سرسام‌آور توکن‌های غیرمثلی (NFT) در سال ۲۰۲۱، تعویض‌پذیری (fungibility) به یکی از موضوعات برجسته در حوزه ارزهای دیجیتال تبدیل شد؛ اما در این میان، گونه‌ای دیگر از توکن‌ها نیز مطرح شده‌اند که توکن نیمه‌مثلی (semi-fungible tokens) نام دارند.

موضوع «مثلی‌بودن یا نبودن» توکن‌ها یا همان «قابلیت تعویض‌پذیری» حقیقتاً یکی از موضوعات جذاب دنیای ارزهای دیجیتال است. اگر با حوزه ارزهای دیجیتال و نوآوری‌های آنها آشنایی کلی داشته باشید، حتماً با توکن‌های غیرمثلی هم آشنا هستید و از موج جدیدی که این توکن‌ها در دنیای ارزهای دیجیتال به راه انداخته‌اند باخبرید.

به‌طور خلاصه، توکن‌های مثلی توکن‌هایی هستند که تفاوتی با یکدیگر ندارند و می‌توان آنها را با یکدیگر تعویض کرد؛ اما توکن‌های غیرمثلی ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند که باعث تمایز آنها از یکدیگر می‌شود و بنابراین قابلیت تعویض‌پذیری ندارند. در این بین، انواع دیگری از توکن‌ها هم وجود دارند که نیمه‌مثلی هستند. در این مطلب که به‌کمک مقاله‌ای از وب‌سایت کوین دسک گردآوری شده، توکن‌های نیمه‌مثلی را بررسی می‌کنیم و مروری بر تفاوت‌های آنها با دو نوع قبلی خواهیم داشت.

توکن‌های مثلی، غیرمثلی و نیمه‌مثلی

در نیمه اول سال ۲۰۲۱، استقبال از توکن‌های غیرمثلی به شکل حیرت‌آوری رشد کرد. داده‌های وب‌سایت NonFungible نشان می‌دهد که فروش توکن‌های غیرمثلی در سه‌ماهه اول سال جاری میلادی به بیش از ۲.۴ میلیارد دلار رسیده است. این رقم ۲۰ برابر آمار سه‌ماهه پیش از آن است.

اکنون که در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ هستیم، نه‌تنها خبری از کندشدن این روند نیست، بلکه شاهد شکل‌گیری روند‌های جدید در دنیای NFTها و همسوشدن آن با دنیای دیفای هستیم. نسل جدید NFTها که به‌وسیله پروتکل‌هایی مانند NFT20 و NFTX هدایت می‌شوند، در قالب توکن‌هایی عرضه می‌شوند که به استخرهای نقدینگی صرافی‌های غیرمتمرکز متصل هستند و از این طریق، کاربرد مالی پیدا می‌کنند. بازی پرطرفدار اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) یک نمونه بارز از ترکیب دیفای و NFT است.

اگر می‌خواهید درباره این روند‌های ترکیبی بیشتر بدانید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله قطعه بعدی پازل ارزهای دیجیتال؛ پروتکل‌های NFT در دنیای دیفای را مطالعه کنید.

بازار توکن‌های غیرمثلی اوپن‌سی (OpenSea) که پیشروترین بازار NFT‌های مبتنی بر اتریوم است، در روز اول ماه اکتبر (۹ مهر) حجم معاملاتی برابر با ۷۰ میلیون دلار را تجربه کرد. این در حالی است که حجم متوسط معاملات روزانه این پلتفرم در ماه ژوییه ۸.۳ میلیون دلار بوده است.

حجم معاملات توکن‌های غیرمثلی

ارزش میانگین توکن‌های غیرمثلی کریپتوپانکس (CryptoPunks) نیز در همین دوره، رکورد ۶۶.۹۱۹ اتر (۲۳۸٬۸۳۳ دلار در زمان نگارش مطلب) در ازای هر NFT را ثبت کرد. کریپتوپانکس اولین مجموعه توکن‌های غیرمثلی است که روی بلاک چین اتریوم ایجاد شد.

این رشد انفجاری موج تازه‌ای از نوآوری را در حوزه دارایی‌های غیرمثلی آغاز کرده که به ایجاد نوع جدیدی از توکن‌ها با نام «توکن‌های نیمه‌مثلی» منجر شده است. این توکن‌ها در ابتدای ایجادشان تعویض‌پذیر هستند، اما بعد به توکن‌های تعویض‌ناپذیر تبدیل می‌شوند. با این مقدمه، اکنون نگاهی به این مفاهیم و ماهیت توکن‌های نیمه‌مثلی خواهیم داشت.

بیشتر بخوانید: آموزش ساخت NFT؛ چگونه توکن غیرمثلی خود را بفروشیم؟

توکن‌های مثلی

بیشتر دارایی‌های دیجیتالی که سرمایه‌گذاران آنها را رصد و معامله می‌کنند، اصطلاحاً مثلی (fungible) هستند؛ یعنی به‌راحتی می‌توان آنها را با یکدیگر تعویض کرد. برای نمونه، اگر کسی یک واحد اتر را با یک واحد اتر دیگر معاوضه کند، هیچ ارزشی در این مبادله از بین نرفته و هیچ‌یک از طرفین معامله سود یا ضرر نکرده است.

علت آن است که یک واحد اتر یا یک واحد بیت کوین هیچ تفاوت ارزشی با یک واحد اتر یا یک واحد بیت کوین دیگر ندارد (البته «کوین‌های آلوده» یا همان سکه‌هایی که قبلاً سرقت شده‌اند یا در فعالیت‌های غیرقانونی از آنها استفاده شده است، از این قضیه مستثنا هستند). ارزهای فیات مانند دلار آمریکا نیز مثلی (تعویض‌پذیر) هستند.

به‌بیان‌ دیگر، تعویض‌پذیری به قابلیت یک توکن (یا ارز) برای مبادله یا جایگزینی با توکن‌های دیگر از همان نوع، بدون تغییر در ارزش آن گفته می‌شود.

توکن‌های غیرمثلی

توکن‌های غیرمثلی یا همان NFTها، توکن‌های مبتنی بر بلاک چین هستند که می‌توانند حامل حق مالکیت دیجیتال نسبت به دارایی‌های منحصربه‌فرد و کمیابی مانند آثار هنری، اقلام کلکسیونی، عناصر و کاراکتر‌های بازی، قطعات موسیقی یا املاک مجازی باشند.

از آنجا که هر یک از این اقلام بر اساس ویژگی‌های ذاتی‌شان مانند خالق اثر یا میزان کمیاب‌بودن دارای ارزشی متمایز هستند، توکن‌های غیرمثلی را نمی‌توان مانند اتر یا دلار آمریکا با یک توکن دیگر مبادله کرد.

به‌عنوان مثال، یک کارت بیس‌بال دیجیتال را نمی‌توانید به‌صورت یک‌به‌یک با یک قطعه زمین مجازی تعویض کنید؛ چراکه آنها دو دارایی کاملاً متفاوت هستند. از این گذشته، ممکن است کارت بیس‌بال دیجیتال جزو یک مجموعه بسیار نادر باشد و قطعه زمین مجازی در یک منطقه دور قرار گرفته باشد.

توکن‌های غیرمثلی روی بلاک چین ذخیره می‌شوند؛ به همین خاطر، دارای ویژگی‌های زیر هستند:

غیرقابل تقسیم‌: نمی‌توان فقط بخشی از یک توکن غیرمثلی را خرید؛نابودنشدنی: توکن‌های غیرمثلی را نمی‌توان از بین برد یا حذف کرد؛تغییرناپذیر: پس‌ ازآنکه اطلاعات مربوط به یک توکن غیرمثلی ذخیره شد، دیگر نمی‌توان این اطلاعات را تغییر داد؛قابل راستی‌آزمایی: از آنجا که توکن‌های غیرمثلی در بلاک چین‌های عمومی ذخیره می‌شوند، هرکسی در هر زمانی به‌راحتی می‌تواند اصالت و مالکیت آنها را بررسی کند.

همچنین بخوانید: توکن‌های غیرمثلی چقدر اعتبار قانونی دارند؟

توکن نیمه‌مثلی

توکن‌های نیمه‌مثلی یا SFTها گروه نسبتاً جدیدی از توکن‌ها هستند که در طول چرخه عمر خود هم ویژگی مثلی دارند و هم غیرمثلی. توکن‌های نیمه‌مثلی در ابتدا مانند توکن‌های مثلی عادی عمل می‌کنند و می‌توان آنها را با دیگر توکن‌های نیمه‌مثلی یکسان مبادله کرد.

به‌عنوان مثال، ارزش توکنی که نشان‌دهنده یک کارت هدیه ۱۰ دلاری آمازون است، با یک کارت هدیه مشابه با تاریخ انقضای هم‌سان برابر است و می‌توان آنها را با هم مبادله کرد.

عامل متمایز‌کننده‌ای که این نوع توکن‌ها را «نیمه‌مثلی» می‌کند این است که پس از استفاده، ارزش اسمی خود را از دست می‌دهند. از دست رفتن این ارزش باعث می‌شود که توکن‌های منقضی‌شده، ویژگی غیرمثلی (یا همان غیرقابل‌تعویض بودن) به خود بگیرند.

برای اینکه این مسئله را بهتر درک کنیم، تصور کنید توکنی دارید که معادل یک بلیت کنسرت برای تماشای آخرین اجرای یک گروه موسیقی است. این بلیت یک ارزش اسمی اولیه دارد و می‌توانید آن را با یک توکن بلیت مشابه که برای همان کنسرت، در همان تاریخ و همان صندلی است، معاوضه کنید. وقتی کنسرت تمام شود، این توکن‌ها دیگر به یک یادبود کلکسیونی با ارزشی کاملاً متفاوت تبدیل شده‌اند. همچنین، این توکن را دیگر نمی‌توان با یک بلیت کنسرت با همان ارزش اولیه که تاریخ آن هنوز معتبر است، مبادله کرد.

توکن‌های نیمه‌مثلی نام خود را دقیقاً از همین فرایند تبدیل‌شدن از یک توکن مثلی به یک توکن غیرمثلی می‌گیرند.

نحوه ایجاد توکن‌های نیمه‌مثلی

توکن‌های نیمه‌مثلی را می‌توان با استفاده از استاندارد توکن‌سازی ERC-1155 اتریوم ایجاد کرد. ERC-1155 یکی از چندین استاندارد اتریوم است که طرحی استاندارد را برای ایجاد توکن در بلاک چین اتریوم ارائه می‌کند و با سایر پروژه‌های مبتنی بر ERC سازگار است.

توسعه‌دهندگان بازی‌های بلاک چینی انجین (Enjin)، هورایزن گیمز (Horizon Games) و سندباکس (The Sandbox) در سال ۲۰۱۷ استاندارد ERC-1155 را ایجاد کردند. ERC-1155 اساساً ترکیبی از استانداردهای ERC-20 (توکن‌های مثلی) و ERC-721 (توکن‌های غیرمثلی) است. چنین قابلیتی این امکان را به کاربران می‌دهد که با استفاده از یک قرارداد هوشمند، توکن‌های مثلی و غیرمثلی را ایجاد و مدیریت کنند.

توکن‌های نیمه‌مثلی در صنعت بازی کاربرد ویژه‌ای دارند. در بازی‌ها، هم اقلام قابل‌تعویض مانند ارزهای درون‌ بازی و شمش طلا وجود دارد و هم اقلام غیرمثلی مانند اشیای کلکسیونی و سلاح. شرکت‌های بازی‌سازی می‌توانند با استفاده از این قابلیت، هر دو نوع توکن را ایجاد کرده و امکان تعامل‌پذیری را برای گیمرها فراهم کنند تا آنها بتوانند به‌راحتی اقلامی مانند سلاح را با اقلام دیگری مانند شمش طلا (و بالعکس) مبادله کنند.

مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی
آخرین مطالب
آثار تاریخی و باستانی بی‌ شمار در شهر سمنان
علی سفلی – دریا تویی ساحل منم غرق نگاتم
بهنام بانی – دوتا دل عاشق
دانلود آهنگ عرفان فیروزی کابوس
متن آهنگ دوتا دل عاشق بهنام بانی
نمودار اونس طلا
ارز tusd
شرایط دریافت وام 10 میلیونی بیماران کرونا از 13 آذر 1400
دانلود آهنگ بهنام بانی دوتا دل عاشق
بهنوش طباطبایی از عشقش رونمایی کرد | همسر بهنوش طباطبایی کیست؟
حلقه میلیاردی ازدواج شهاب مظفری جنجالی شد + فیلم
متن آهنگ نکنه سجادی
دانلود آهنگ بهنام بانی به نام دو تا دل عاشق
ده ضدقهرمان برتر سینما از کت وومن تا پرفسور اسنپ
بازی موبایلی SpongeBob Krusty Cook-Off آشپزی به سبک باب اسفنجی
دانلود آهنگ دنیا قلب
دانلود آهنگ گشت ارشاد 3 از بهنام بانی
دانلود آهنگ خوبه تو این همه آدم من شدم دار و ندار تو بهنام بانی
دانلود آهنگ لب دریا کنار تو دل من بی قرار تو بهنام بانی
دانلود آهنگ بهنام بانی دو تا دل عاشق
زن شاهرخ استخری به خاطر کلاهبرداری فراری شد | ماجرای کلاهبرداری زن شاهرخ استخری چیست؟
بررسی دیابت شیرین + بی مزه + عصبی + نوع ۱ و ۲
بهنام بانی – دو تا دل عاشق
سایت مانی بردز اسکم
ارزهای defi چیست
ارز دیجیتال با پشتوانه طلا
فیلم‌های مشابه آثار “ریچارد لینکلیتر” (Richard Linklater) که باید تماشا کنید
بهترین فیلم‌های شبیه “عبور” (Passing) که باید تماشا کنید و لذت ببرید
خیانت شهاب حسینی علنی شد + فیلم | فیلم لو رفته از رابطه پنهانی شهاب حسینی با این خانم
دانلود کلیپ آهنگ شب یلدا 1400 حامد محضرنیا
دانلود آهنگ داوود بوستانی سقف شب
طناز طباطبایی همه رو غافلگیر کرد! | شوک به هواداران طناز طباطبایی
تیکه سنگین مهران غفوریان به خودروساز بزرگ | صحبت های جنجالی مهران غفوریان در مورد پراید 100 میلیونی +فیلم
جنجال تازه جواد خیابانی پیش از دربی + فیلم
ترکیب احتمالی پرسپولیس در دربی مقابل استقلال آذر 1400
شهاب مظفری ازدواج کرد + عکس همسر جوان شهاب مظفری
دانلود آهنگ وحید نورایی روزگارم بی تو
دانلود آهنگ مهدی سعادتی عشق
چطور اتاق‌ خواب پسرها را تزیین کنیم؟
ماد واقعیت مجازی Cyberpunk 2077 به زودی منتشر میشود
ریگ ماینر چیست
دانلود آهنگ محمد رامزی همه ی من
ارز دیجیتال بریچ
دانلود آهنگ آرمین آقاجانپور رفیق
هنر مدرن چه تاثیری بر طراحی هیولاهای سایلنت هیل داشته است
دانلود آهنگ Fly Me To The Moon از Sia
طرح واردات خودرو در ایستگاه پایانی
دانلود آهنگ Heathens از Aurora
دانلود آهنگ احمد فیلی آهای تموم زندگی
آهنگ کی رفت نیواد کامل + متن آهنگ
ارز دیجیتاب
امنیت سایت نوبیتکس
(هر وکو ملی) دانلود آهنگ جدید هه‌ر وه‌کو مه‌لی از رضا نظری
ترکیب احتمالی استقلال در دربی مقابل پرسپولیس آذر 1400
دانلود آهنگ امیر رشوند تو
دانلود آهنگ رضا لیون شبگرد
راهبردهای وزارت صمت در دولت سیزدهم مشخص شد | رشد صادرات در وزارت صمت
(غزالی) دانلود آهنگ جدید غه‌زالی از پوریا معروفی
آکسیوس: غرب متن پیشنهادی ایران را نپذیرفت
برگزاری نشست اختتامیه مذاکرات ایران و ۱+۴
360 rahavard
پخش زنده بازی پورتو و پورتیموننز امشب از آنتن
دانلود آهنگ علی بیداری یادت افتادم
پیمان رسولی – چشم تو قلب من
هر لات طلا چند دلار است
سرمایه گذاری در تتر
تعبیر خواب اسب سفید
بنایا – بمون پیشم
دانلود آهنگ محمد النچری بمون همیشه
طناز طباطبایی همه رو غافلگیر کرد! | شوک به هواداران طناز طباطبایی
دانلود برنامه Game Booster – Play Games Happy بهینه ساز اجرا بازی برای اندروید
امید آمری – مسافر
آخرین خبرها از دربی استقلال با پرسپولیس در 13 آذر 1400
antpool چیست
دانلود آهنگ جدید لیل کلهری از سامان پیکبر همراه با متن آهنگ
ایوب صادقی – از خون جوانان وطن
supply در ارز دیجیتال
امیرعباس حسن زاده – جاذبه
تزیین جعبه کادو با چند ایده جالب!!
زمان بازگشت کارکنان گوگل به محل کار بازهم به تعویق افتاد
برگه ها
آخرین جستجوها