آینده خودروهای برقی در اروپاتسلا 3تسلا 3تسلا ۳

تقریبا تمامی شرکت‌های بزرگ خودروسازی در جهان برنامه توسعه خودروهای برقی را در دستور کار خود قرار داده‌اند. اما توسعه این خودروها در اروپا در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

به گزارش پایگاه خبری اسب بخار به نقل از دویچه وله: در سال گذشته میلادی تسلا مدل سه با فروش ۱۴۱ هزار دستگاه پرفروش‌ترین خودرو برقی بازار اروپا بود. پس از این خودرو رنو زوئی با فروش ۷۱ هزار دستگاه، فولکس واگن آی دی سه با فروش ۶۹ هزار دستگاه، فولکس واگن آی دی چهار با فروش ۵۴ هزار دستگاه ، کیا نیرو با فروش ۴۶ هزار و فیات ۵۰۰ برقی با فروش ۴۴ هزار دستگاه به ترتیب در رده‌های بعدی قرار داشتند.

پرفروش‌ترین خودروهای غیربرقی در بازار اروپا در همین سال به ترتیب فولکس واگن گلف با ۲۰۵ هزار دستگاه فروش، پژو ۲۰۸ و داچیا ساندرو با ۱۹۶ هزار دستگاه فروش بودند.

نگاه به این آمار نشان می‌دهد هنوز فروش خودروهای برقی با فروش خودروهای بنزینی یا دیزلی در اروپا فاصله زیادی دارد.

اما شرکت‌های اروپایی قصد دارند تا ۱۰ سال آینده این روند را کاملا برعکس کنند. شرکت‌های بزرگ در اروپا هم اکنون برنامه‌های گسترده‌ای برای خودروهای برقی دارند.

مرسدس بنز، فولکس واگن و ب‌ام‌و در آلمان پیشرو هستند. در فرانسه ابتدا رنو و حالا پژو و سیتروئن به دنبال توسعه خودروهای برقی رفته‌اند. در ایتالیا البته فیات جدی‌تر به دنبال برقی کردند خودروها است.

آلمان

این کشور فعلا پیشتاز تولید خودروهای برقی در اروپا شرکت مرسدس بنز است. خودرو EQXX با یک بار شارژ باتری می‌تواند هزار کیلومتر را طی کند. البته این خودرو مفهومی است اما EQS، خودرو لوکس برقی مرسدس بنز در میان خودروهایی که به تولید انبوه رسیده‌اند به این عدد نزدیک شده است. در قوی‌ترین نسخه تولیدشده، این خودرو می‌تواند حدود ۷۰۰ کیلومتر را با یک بار شارژ طی کند.

خانواده EQ مرسدس بنز توسعه چشمگیری یافته است. بر پایه پلت فرم جدید برقی این شرکت خودروهای EQE و EQS در سال گذشته میلادی توسعه پیدا کردند. خودروهایی که مرسدس بنز در آنها فلسفه جدید خودروهای برقی و تغییر طراحی را اجرا کرده است.

مرسدس بنز VISION EQXXمرسدس بنز VISION EQXXمرسدس بنز VISION EQXX

فعلا دو معماری برای برقی کردن خودروها در حال اجرا است: یکی تغییر در پلت فرم خوروهای بنزینی و دیزلی و تبدیل آن به خودروهای برقی و دیگری طراحی یک پلت فرم کاملا جدید. خودروهای برقی جدید مرسدس بنز دارای پلت فرم کاملا جدید و طراحی‌شده برای خودروهای برقی هستند.

موتورهای برقی نسبت به موتورهای احتراق داخلی کوچک‌ترند و نیاز به جعبه دنده پیچیده‌ای ندارند . باتری را هم می‌توان در کف خودرو قرار داد. این موضوع سبب می‌شود معماری خودرو تغییر پیدا کند. دیگر نیاز به جلوی کشیده در خودرو نیست و می‌توان طراحی بدنه خودرو را تخم‌مر‌غی‌تر کرد و از فضای جلو و عقب خودرو بهره بیشتری برد.

این نوع جدید طراحی در خودروهای مفهومی برقی ب ام و نمود پیدا کرده است. این شرکت در نمایشگاه مونیخ آلمان در سال ۲۰۲۱ اعلام کرد خودروهای جدید بر اساس معماری جدید خودروهای برقی مفهومی این شرکت خواهند بود.

ب ام و هم اکنون سه مسیر را برای توسعه خودروهای برقی انتخاب کرده است: خودروهای هیبرید، برقی و پیل سوختی. نقشه راه شرکت ب ام و بر پایه توسعه خودورهای پاک است.

روش اول یعنی هیبریدی، راه کوتاه و میان‌مدت این شرکت است. در این روش خودرو از دو موتور برقی و درون‌سوز استفاده می‌کند.

راهی که تقریبا تمامی خودروسازان بزرگ برای کوتاه‌ مدت انتخاب کرده‌اند. در این روش یک موتور درون‌سوز کوچک و کم‌مصرف در کنار یک یا چند موتور برقی قرار می‌گیرد.

 با این روش خودرو از مزایای همزمان برق و بنزین یا دیزل استفاده می‌کند و معایب هم به حداقل می‌رسد.

 این خودروها مشکل پیمایش کم، زمان شارژ زیاد خودورهای صرفا برقی را ندارند و در جایی که ایستگاه شارژ وجود نداشته باشد می‌توانند از سوخت جایگزین استفاده کنند. این خودروها در ۸۰ تا ۱۰۰ کیلومتر اول می‌توانندبا برق عمل کنند که برای استفاده روزمره شهری کافی است.

روش دوم صرفا استفاده از موتورهای برقی است. ب ام و در حال توسعه موتورها و پک باتری‌های جدید است تا ایمنی بیشتری فراهم کند. این سیستم‌ها در شرایط مختلف آب و هوایی کار خواهند کرد و خودرو پیمایش مناسبی خواهد داشت.

روش سوم استفاده از هیدروژن در خودروهای پیل سوختی است. این روش “آینده صنعت حمل و نقل” نام‌گذاری شده است که احتمالا در خودروهای سنگین بیشتر استفاده خواهد داشت.

در این روش در پیل سوختی، هیدروژن تبدیل به آب و برق می‌شود و الکتریسته تولیدشده در موتورهای برقی استفاده می‌شود.

این روش پیمایش بالایی دارد و خودروها هم سریع شارژ می‌شوند. اما تکنولوژی پیچیده و گران‌تری است و ضریب ایمنی آن هم برای تولید صنعتی باید بسیار بالا باشد چرا که هیدروژن باید در فشار بسیار بالا نگهداری شود و کوچکترین اشتباهی منجر به انفجار می‌شود.

شرکت مرسدس بنز از این روش برای تولید خودروهای سنگین خود استفاده می‌کند و هم اکنون چندین کامیون این شرکت در فاز مطالعاتی و آزمایش برای تولید انبوه قرار دارند.

شرکت‌های فولکس واگن ، آئودی و پورشه هم سرمایه‌گذاری گسترده‌ای در زمینه توسعه خودروهای برقی کرده‌اند .

پورشه تایکان هم اکنون یکی از خودروهای سوپر اسپرت برقی در جهان است. فولکس واگن در حال توسعه خودروهای سری «آی دی» خود است و پلت فرم مخصوص خودروهای برقی را برای این خودروها توسعه داده است.
نسخه آی دی سه هم قرار است جایگزین خودروهای طبقه متوسط در خودروهای برقی شود. البته این خودروها همچنان با موفقیت فاصله دارند.

گروه فولکس واگن از پلت فرم‌های برقی توسعه یافته فولکس واگن استفاده خواهد کرد و اشکودا در چک و سئات در اسپانیا بر اساس این پلت فرم‌ها محصولات خود را خواهند ساخت.

فرانسه و ایتالیا

رنو در فرانسه با همکاری نیسان پلت فرم خودروهای برقی خود را توسعه داده و روی این پلت فرم هم اکنون مگان برقی توسعه پیدا کرده است. برای توسعه این پلت فرم شش میلیارد دلار هزینه شده و احتمالا در نیسان و رنو چندین خودرو روی این پلت فرم توسعه خواهند یافت.

رنو همچنین قصد دارد رنو پنج را در مدل برقی برای اقشار متوسط جامعه تولید کند.

رنو 5 الکتریکیرنو 5 الکتریکیرنو ۵ الکتریکی

 گروه پژو سیتروئن را باید در قالب گروه استلانتیس نگاه کرد. گروه استلانتیس هم اکنون شرکت‌های پژو و سیتروئن در فرانسه، اوپل در آلمان، فیات و آلفارومئو را در ایتالیا مدیریت می‌کند. البته شاخه آمریکایی این گروه شامل جیپ، کرایسلر و دوج هم می‌شود.

این گروه در حال طراحی چندین پلت فرم برای خودروهای برقی است که احتمالا در محصولات تمامی این شرکت‌ها استفاده خواهند شد.

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام، آیگپ و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب