دندان درد صبحگاهی

دندان درد صبحگاهیدندان درد صبحگاهی که با دندان درد هنگام بیدار شدن از خواب همراه است می توانند  علل مختلفی داشته باشد. از جمله شرایط دندانی یا سایر مسائل مرتبط با سلامتی که می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. ادامه این مقاله از پزشکت را بخوانید تا با هفت علت شایع دندان درد در صبح و چگونگی تسکین آن آشنا شوید.

دندان قروچه در خواب، یکی از عوامل دندان درد صبحگاهی

دندان قروچه به عنوان بروکسیم نیز شناخته می شود. افراد مبتلا به دندان قروچه در خواب به طور ناخودآگاه فک خود را فشار می دهند و در هنگام خواب دندان قروچه یا قروچه می کنند. اگر دندان قروچه دارید، ممکن است در حالی که بیدار هستید فک خود را بفشارید. این به عنوان دندان قروچه شناخته می شود. حملات مکرر دندان قروچه می تواند منجر به موارد زیر شود:

دندان درد گوش درد درد فک سردرد آسیب دندان

علت دقیق دندان قروچه در خواب مشخص نیست. اما استرس و اختلالات مرتبط با خواب، از جمله آپنه خواب ، اغلب ممکن است یک عامل اصلی باشند. یک بررسی نشان داد که ژنتیک ممکن است نقش زیادی داشته باشد.

سینوزیت، یکی از عوامل دندان درد صبحگاهی

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

اگر با درد در دندان های پشتی بالایی خود از خواب بیدار می شوید، ممکن است عفونت سینوسی علت اصلی آن باشد. سینوس های شما دقیقاً بالای دندان ها قرار دارند. اگر در سینوس‌های خود عفونت دارید، ممکن است در هنگام دراز کشیدن، از جمله هنگام خواب، مایعات در آنجا جمع شود. این می تواند باعث ایجاد فشار و درد به خصوص در دندان های مولر فوقانی یا پرمولر (دندان های خلفی فک بالا) شود.

سایر علائم رایج سینوزیت، عبارتند از:

تب خستگی سردرد سرفه کردن گرفتگی یا آبریزش بینی قادر به بوییدن نیستید.

اختلال مفصل گیجگاهی فکی (TMJ).

مفصل گیجگاهی فکی استخوان فک شما را در هر طرف صورت به جمجمه متصل می کند. التهاب و تحریک در مفصل گیجگاهی فکی می تواند باعث درد ارجاعی در شما شود:

نوشته های مشابه
مراقبت از دهان و دندان در بیماران سرطانی | پزشکتمراقبت از دهان و دندان در بیماران سرطانی | پزشکت
مراقبت از دهان و دندان در بیماران سرطانی
راه های از بین بردن پلاک دندان در خانه | پزشکتراه های از بین بردن پلاک دندان در خانه | پزشکت
راه های از بین بردن پلاک دندان در خانه 
صورت گردن دندان ها مفصل

علل TMJ  می تواند شامل دندان قروچه و آرتریت در فک  باشد. علائم شایع TMJ عبارتند از:

درد دندان سردرد درد صورت گوش درد سفت یا قفل شدن فک درد فک هنگام غذا خوردن یا صحبت کردن

حفره (پوسیدگی دندان)

حفره ها یکی از علل شایع دندان درد هستند. در صورت عدم درمان، حفره ها می توانند به لایه داخلی دندان (پالپ) منبسط شوند. این جایی است که اعصاب و رگ های خونی دندان قرار دارند. پوسیدگی دندان درمان نشده می تواند باعث ایجاد درد دردناک، شدید یا تیز در فواصل زمانی مکرر شود.

بیماری لثه

بیماری خفیف اولیه لثه به نام ژنژیویت شناخته می شود . التهاب لثه می تواند لثه های قرمز و متورم ایجاد کند که هنگام مسواک زدن خونریزی می کنند. هنگامی که پلاک در امتداد خط لثه ایجاد می شود، دندان درد ممکن است رخ دهد.

بیماری لثه درمان نشده می تواند به پریودنتیت ، یک نوع شدید بیماری لثه تبدیل شود. پریودنتیت یک عفونت طولانی مدت لثه است که می تواند بر لثه ها، دندان ها، بافت ها و استخوان فک تأثیر منفی بگذارد. پریودنتیت باعث درد دندان و گاهی از دست دادن دندان می شود .

دندان نهفته

زمانی که دندان نتواند از خط لثه بیرون بیاید به عنوان دندان نهفته شناخته می شود. زمانی که فضای کافی در دهان برای قرار دادن آن ها وجود نداشته باشد، دندان ها به طور جزئی یا کامل نهفته می شوند. این می تواند ناشی از شلوغی دندان ها باشد و ژنتیک ممکن است در آن نقش داشته باشد.

دندان نهفته می تواند باعث شود:

لثه های قرمز، متورم و دردناک درد مبهم، دردناک یا درد شدید و تیز

مولرها به احتمال زیاد نهفته می شوند. دندان نیش فک بالا (دندان های فوقانی) نیز ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد.

آبسه دندان

آبسه حفره ای از چرک است که در نتیجه عفونت باکتریایی ایجاد می شود. آبسه دندان می تواند در ریشه دندان یا در لثه های اطراف دندان ایجاد شود. آبسه می تواند باعث ضربان، درد شدید دندان و همچنین تورم لثه و تب شود.

 

وضعیت خواب

گاهی اوقات، دندان درد در صبح می تواند نتیجه چیزی به سادگی وضعیت خواب شما باشد. اگر شدیدترین درد را در یک طرف دهان احساس می کنید، می تواند نشانه ای از وضعیت خوابیدن ناراحت کننده باشد.

 

به عنوان مثال، خوابیدن در حالی که دستان خود را زیر فک خود قرار دهید، می تواند باعث دندان درد در صبح شود، به خصوص اگر ساعت یا دستبند را در رختخواب ببندید. برای اینکه به صورت خود فشار نیاورید، حتما قبل از خواب جواهرات را بردارید و از یک بالش حمایتی برای بالا بردن سر خود استفاده کنید.

 

بارداری

اگرچه بارداری یک علت شایع دندان درد در صبح نیست، اما خطر ابتلا به بیماری لثه را افزایش می دهد. تغییرات هورمونی که در دوران بارداری رخ می دهد می تواند بر سلامت دندان شما تأثیر منفی بگذارد. زنان باردار همچنین مستعد خشکی دهان هستند، که خطر ابتلا به بیماری لثه را نیز افزایش می دهد، زیرا بزاق برای شستن باکتری ها مورد نیاز است.

 

بسیاری از زنان تمایلی به مراجعه به دندانپزشک در دوران بارداری ندارند، اما تمیز کردن دندان در دوران بارداری کاملا بی خطر است. حتماً به دندانپزشک خود اطلاع دهید که باردار هستید تا اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهند.

 

آسیب عصبی

درد در سر می تواند ناشی از وضعیتی به نام نورالژی سه قلو باشد که نوعی آسیب عصبی است. هر گونه فعالیتی مانند دست زدن به صورت، جویدن یا مسواک زدن می تواند باعث درد شود. درد معمولاً هر بار فقط یک طرف صورت را تحت تأثیر قرار می دهد و ممکن است مانند درد شدید یا اسپاسم باشد.

 

اگر درد طولانی مدت و مکرر صورت را تجربه می کنید که به مسکن های بدون نسخه پاسخ نمی دهد، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید.

 

استفاده بیش از حد از دهانشویه

در حالی که استفاده از شستشوی روزانه دهان ممکن است مفید باشد، دهانشویه بیش از حد می تواند برای دندان های شما مضر باشد. بیشتر دهانشویه ها حاوی اسیدی هستند که می تواند به لایه میانی دندان شما آسیب برساند. اگر چندین بار در روز از دهان شویه استفاده کنید، می تواند منجر به حساسیت دندان شود. اگر مستعد استفاده بیش از حد از دهانشویه هستید، راه حل شما برای دندان درد صبحگاهی می تواند به سادگی کاهش استفاده از دهانشویه باشد.

 

کم آبی بدن

نوشیدن مقدار زیادی آب برای سلامت کلی شما و همچنین برای دندان‌های شما مهم است، زیرا به شستشوی باکتری‌ها و باقی مانده‌های غذا که می‌توانند منجر به پوسیدگی دندان شوند، کمک می‌کند. همچنین آب به کاهش اثرات خشکی دهان کمک می کند که خطر ابتلا به بیماری لثه را افزایش می دهد. اگر مدام با خشکی دهان و دندان درد از خواب بیدار می شوید، سعی کنید در طول روز آب بیشتری بنوشید.

 

غذاهای اسیدی

مصرف زیاد غذاهای اسیدی مانند نوشابه، آب نبات های شیرین و مرکبات می تواند مینای دندان شما را از بین ببرد. هنگامی که مینای دندان فرسوده شود، دندان ها مستعد آسیب عصبی می شوند که می تواند باعث بیدار شدن شما با دندان درد شود. سعی کنید مصرف غذاهای اسیدی خود را کاهش دهید و حداقل 30 دقیقه پس از خوردن غذا قبل از مسواک زدن صبر کنید، زیرا مسواک زدن می تواند آسیب دندان های شما را در صورت وجود اسید در دهان افزایش دهد.

درمان خانگی برای دندان درد چیست؟

چندین درمان خانگی وجود دارد که ممکن است به شما در کاهش یا از بین بردن درد خفیف دندان که عمدتاً در صبح احساس می‌کنید، کمک کند.

ابتدا سعی کنید با مطالعه شرح شرایط بالا علت دندان درد صبحگاهی را تعیین کنید.

اکنون، یک یا چند مورد از موارد زیر را امتحان کنید تا بفهمید چه چیزی برای درد شما موثر است:

اگر دندان قروچه یا TMJ دارید، هنگام شب از محافظ دهان استفاده کنید. یک محافظ دهان بدون نسخه (OTC) را امتحان کنید، یا از دندانپزشک خود بخواهید که دقیقاً متناسب با دندان های شما باشد. اگر مشکوک به عفونت سینوسی هستید، یک ضداحتقان OTC مصرف کنید یا به پزشک خود مراجعه کنید. اگر هنگام خوردن یا نوشیدن چیزی گرم یا سرد دندان‌هایتان درد می‌کند، از خمیردندانی استفاده کنید که برای دندان‌های حساس طراحی شده است. یک تکه پنبه آغشته به روغن میخک را چند بار در روز روی دندان آسیب دیده بمالید. روزانه چند بار دور دندان را با آب نمک گرم بچرخانید. از کمپرس سرد در قسمت بیرونی صورت خود به مدت 15 دقیقه و هر بار چند بار در روز استفاده کنید. برای کمک به تسکین دردی که با هیچ درمان خانگی دیگر از بین نمی رود ، از داروهای مسکن OTC مانند ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید.

چه زمانی باید با پزشک تماس بگیرم؟

علائمی که باید توسط پزشک یا دندانپزشک ارزیابی شوند عبارتند از:

درد شدید دندان، سینوس یا لثه دردی که به درمان پاسخ نمی دهد یا پس از چند روز کاهش می یابد تورم صورت علائم عفونت لثه مانند قرمزی، تورم، یا نشت چرک تب

حفره ها، دندان های نهفته، آبسه ها و بیماری های لثه باید توسط دندانپزشک شما درمان شوند. این به متوقف کردن یا کاهش هر گونه آسیب وارده و کاهش خطر عفونت بیشتر یا از دست دادن دندان کمک می کند.

درمان پزشکی برای دندان درد چیست؟

در اینجا چند درمان پزشکی ممکن برای دندان درد بسته به علت وجود دارد:

حفره هایی که به اندازه کافی بزرگ هستند که باعث درد دندان شوند باید پر شوند. حفره های شدید ممکن است به کارهای دندانپزشکی گسترده تری مانند تاج یا کانال ریشه نیاز داشته باشند. ژنژیویت معمولاً با بهداشت دهان و دندان خوب و حمایت از دندان، مانند تمیز کردن حرفه ای منظم، درمان می شود. پریودنتیت اولیه ممکن است با جرم گیری و برنامه ریزی ریشه درمان شود . این روش پلاک زیر خط لثه را از بین می برد و سطح ریشه دندان را صاف می کند. پریودنتیت شدید ممکن است به جراحی دندان نیاز داشته باشد. آبسه دندان معمولاً برای جلوگیری از عفونت نیاز به تخلیه و آنتی بیوتیک دارد. همچنین ممکن است به روشی مانند ریشه دندان یا کشیدن دندان نیاز داشته باشید. دندان های نهفته ای که باعث درد می شوند معمولاً نیاز به کشیدن دارند. این روش معمولا توسط جراح دهان انجام می شود. عفونت کوتاه‌مدت (حاد) سینوسی را می‌توان با آنتی‌بیوتیک‌ها برای کمک به از بین بردن باکتری‌ها درمان کرد. یک مورد طولانی مدت (مزمن) سینوزیت ممکن است نیاز به برداشتن پولیپ هایی داشته باشد که در حفره بینی رشد کرده اند. جراحی همچنین می تواند به باز کردن حفره های سینوسی یا رفع انسدادهایی که عبور هوا از سینوس ها را محدود می کند کمک کند.

سخن آخر

بسیاری از علل درد خفیف دندان در صبح ممکن است به درمان های خانگی پاسخ دهند. اما برخی از دلایلی که منجر به درد طولانی مدت و مداوم دندان صبحگاهی می شوند ممکن است به مراقبت دندانپزشک نیاز داشته باشند. علائم عفونت دندان مانند چرک، تب و تورم همیشه باید به سرعت توسط پزشک متخصص ارزیابی شود.

https://www.healthline.com/health/why-do-my-teeth-hurt-when-i-wake-up

https://dentalvibe.com/dentalvibe-patient/tooth-pain-in-morning/

 

var params = {limit: 5, online:true, skill: [14]};

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب