علت خارش کلیتوریس چیست؟خارش کلیتوریس یا چوچوله می تواند آزاردهنده باشد. خارش خفیف کلیتوریس می تواند به دلیل افزایش حساسیت ناشی از برانگیختگی یا تحریک جنسی رخ دهد. خارش مداوم که خارج از فعالیت جنسی ایجاد می شود یا از بین نمی رود ممکن است نشانه عفونت یا بيماري باشد. در این مقاله به بررسی علل احتمالی خارش در ناحیه کلیتوریس یا اطراف آن و گزینه های درمانی می پردازیم.

تحریک

اگر چیزی ناحیه کلیتوریس را تحریک کند، ممکن است فرد دچار خارش شود. کلیتوریس بسیار حساس است و دارای انتهای عصبی زیادی است. وقتی چیزی این ناحیه از بدن را تحریک می کند، ممکن است احساس خارش وجود آيد. محرک ها می توانند شامل موارد خاصی لباس زیر باشند. محرك هاي دیگر، می تواند یک شوینده یا صابون جدید لباسشویی باشد. یک فرد می تواند این محصولات را تغییر دهد تا ببیند آیا مشکل خارش حل می شود یا خیر.

برانگیختگی جنسی

در هنگام برانگیختگی جنسی، جریان خون کلیتوریس افزایش می‌یابد و این عضو متورم می‌شود که آن را مستعد تحریک بیشتر می‌کند. گاهی اوقات ممکن است فرد قبل، در حین یا بعد از تحریک جنسی احساس خارش موقت کند. این خارش معمولاً خود به خود برطرف می شود و جای نگرانی نیست. با این حال، فرد باید مراقب علائم و نشانه های دیگر باشد تا مطمئن شود که خارش ناشی از عفونت نیست.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

واژینوز باکتریال

اگر سطح باکتری در واژن نامتعادل شود، می تواند باعث عفونتی به نام واژینوز باکتریایی شود. پزشکان علت دقیق واژینوز باکتریایی را نمی دانند، اما عوامل زیر ممکن است خطر ابتلا به عفونت را در افراد افزایش دهند:

دوش واژینال داشتن شرکای جنسی متعدد داشتن رابطه جنسی، به خصوص با یک شریک جدید

واژینوز باکتریایی می تواند باعث خارش کلیتوریس و ناحیه اطراف واژن شود. سایر علائم رایج عبارتند از:

درد یا احساس سوزش در واژن ترشحات خاکستری یا سفید واژن احساس سوزش هنگام ادرار کردن بوی ماهی مخصوصا بعد از رابطه جنسی

هر کسی که فکر می کند ممکن است به واژینوز باکتریایی مبتلا باشد، باید برای تشخیص و درمان به پزشک خود مراجعه کند.

نوشته های مشابه
علائم اولیه بارداری | پزشکتعلائم اولیه بارداری | پزشکت
علائم اولیه بارداری
سیفلیس | پزشکتسیفلیس | پزشکت
سیفلیس

برفک

عفونت قارچی واژن، که مردم معمولا از آن به عنوان برفک دهان یاد می کنند، می تواند کلیتوریس و سایر قسمت های فرج را دچار خارش کند. سایر علائم عفونت قارچی واژن بر واژن و فرج تأثیر می گذارد و می تواند شامل موارد زیر باشد:

درد ادرار دردناک احساس سوزش قرمزی و التهاب رابطه جنسی دردناک ترشحات غلیظ و سفید رنگ واژن که شبیه پنیر است اما بوی بدی ندارد.

رشد بیش از حد مخمر به نام کاندیدا باعث این عفونت ها می شود. افرادی که فکر می کنند عفونت قارچی واژن دارند باید برای درمان و رد هرگونه عفونت دیگر به پزشک مراجعه کنند.

افراد ممکن است بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت قارچی واژن باشند اگر:

باردار هستند. دیابت یا قند خون بالا دارند. سیستم ایمنی ضعیفی دارند. اخیرا آنتی بیوتیک های خاصی مصرف کرده اند. از اسپری های شیمیایی یا شستشو در واژن خود استفاده کنند. از کنترل بارداری استفاده کنند که سطح استروژن را افزایش می دهد.

لیکن اسکلروزوس

لیکن اسکلروزوس یک اختلال پوستی غیر مسری است که بر اندام تناسلی تاثیر می گذارد. همچنین می تواند پوست اطراف سینه ها، قسمت بالایی بدن و قسمت بالایی بازوها را درگیر کند. در صورت داشتن علائم لیکن اسکلروزوس، فرد باید به پزشک مراجعه کند. اگرچه علت لیکن اسکلروزوس ناشناخته است، کارشناسان معتقدند که ممکن است به دلایل زیر رخ دهد:

ژنتیک تغییرات در هورمون ها آسیب به پوست از طریق آسیب داشتن سیستم ایمنی بیش فعال

لیکن اسکلروزوس بیشتر اوقات زنان را تحت تأثیر قرار می دهد و در کودکان نادر است. اين بيماري معمولا بعد از یائسگی اتفاق می افتد .همراه با خارش، سایر علائم لیکن اسکلروزوس می تواند در ناحیه آسیب دیده ظاهر شود. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تاول ها خون ریزی زخم شدن پوست تکه هایی از پوست نازک و چروکیده پوستی که به راحتی پاره یا کبود می شود. لکه های سفید کوچک که ممکن است بزرگتر شوند.

اگر فردی فکر می کند که لیکن اسکلروزوس دارد باید به پزشک مراجعه کند. پزشک ممکن است پوست را با استفاده از میکروسکوپ برای تشخیص بیماری بررسی کند. زخم شدن پوست ناشی از لیکن اسکلروزوس می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد . افراد مبتلا به لیکن اسکلروزوس باید هر شش ماه يكبار به پزشک خود مراجعه کنند براي بررسی اینکه آیا تغییر در پوست خوش خیم است يا خير.

اختلال برانگیختگی تناسلی مداوم

اختلال برانگیختگی تناسلی پایدار (PGAD) یک احساس طولانی مدت از تحریک جنسی بدون هیچ گونه تحریک جنسی است. اختلال برانگیختگی تناسلی مداوم در بین زنان بسیار شایع تر از مردان است. علائم PGAD بر ناحیه تناسلی تأثیر می گذارد و می تواند شامل موارد زیر باشد:

درد خارش روانکاری ارگاسم ها مور مور شدن احساس سوزش انقباضات در واژن افزایش فشار در اندام تناسلی

طول مدت علائم می تواند از چند ساعت تا چند هفته یا حتی ماه ها متفاوت باشد. اگرچه علت PGAD ناشناخته است، استرس و اضطراب ممکن است در این وضعیت نقش داشته باشد. برخی فعالیت‌ها، مانند رانندگي یا ادرار کردن، ممکن است علائم را ایجاد کند. افراد مبتلا به PGAD ممکن است بیشتر به سایر بیماری ها مانند صرع ، سندرم تورت یا سندرم پای بیقرار مبتلا شوند .

اگزمای تناسلی

علائم اگزمای تناسلی می تواند بر روی فرج و همچنین پوست اطراف مقعد و باسن تاثیر بگذارد. افراد ممکن است موارد زير را تجربه کنند:

خارش احساس سوزش ترک های نازک در پوست پوسته پوسته شدن یا خشکی پوست بثورات قرمز یا لکه های زخم روی پوست

واکنش آلرژیک به لباس، محصولات حمام یا دارو می تواند باعث اگزمای تناسلی شود.

عفونت مقاربتی

خارش کلیتوریس و ناحیه تناسلی می تواند نشانه یک عفونت مقاربتی (STI) باشد. سایر علائم رایج STI می تواند شامل موارد زیر باشد:

دل درد ادرار دردناک خونریزی مقعدی زخم های اطراف دهان نیاز مکرر به ادرار کردن قرمزی اطراف اندام تناسلی ترشح یا بوی غیر معمول واژن زگیل های اطراف اندام تناسلی

بهتر است در مورد هر یک از این علائم به پزشک مراجعه کنید تا متوجه شوید علت آن چیست و در صورت لزوم تحت درمان قرار بگیرید.

سرطان ولو

خارش کلیتوریس گاهی اوقات می تواند از علائم سرطان فرج باشد. علائم دیگر به نوع سرطان فرج بستگی دارد، اما می تواند شامل موارد زیر باشد:

احساس درد یا سوزش زخم باز که از بین نمی رود. یک توده یا برآمدگی روی فرج تغییر در خال در ناحیه تناسلی خونریزی یا ترشح غیر معمول واژینال پوستی که در مقایسه با نواحی اطراف آن قرمز یا صورتی به نظر می رسد. ناحیه ای از پوست روی فرج که متفاوت از نواحی اطراف به نظر می رسد – برای مثال، روشن تر، تیره تر یا ضخیم تر به نظر می رسد.

افراد در صورت مشاهده هر یک از این علائم باید به پزشک خود مراجعه کنند. پزشک معاینه لگن را برای بررسی هر گونه ناهنجاری انجام می دهد.

درمان ها و تسکین

کرم های موضعی که اندام تناسلی را بی حس می کنند ممکن است خارش کلیتوریس را تسکین دهند. گزینه های درمانی برای خارش کلیتوریس به علت اصلی خارش بستگی دارد. اگر عفونت قارچی واژن باعث خارش کلیتوریس شده باشد، پزشک می تواند داروی ضد قارچی برای درمان عفونت ارائه دهد. پزشک معمولاً استفاده از آنتی بیوتیک ها را برای درمان واژینوز باکتریایی و کرم های استروئیدی موضعی برای درمان اگزما توصیه می کند. پزشک ممکن است یک کرم یا پماد برای درمان لیکن اسکلروزوس تجویز کند. این درمان موضعی باید باعث تسکین احساس خارش و همچنین درمان بیماری شود.

ممکن است افرادي كه دچار اختلال برانگیختگی تناسلی پایدار هستند با استفاده از روش هاي زير بهبود يابند:

داروی ضد تشنج تمرینات کف لگن داروهای ضد افسردگی کرم های موضعی که اندام تناسلی را بی حس می کند. الکتروشوک درمانی (ECT)، که تحریک الکتریکی مختصری را برای مغز فراهم می کند. جراحی، اگر مشکلاتی در اعصاب به احتمال زیاد در ایجاد این بیماری نقش داشته باشد.

افراد ممکن است با پوشیدن لباس زیر نخی و گشاد از خارش خلاص شوند. استفاده از کمپرس خنک یا کمپرس یخ در ناحیه آسیب دیده و پرهیز از استفاده از محصولات شیمیایی حمام نیز ممکن است باعث تسکین سوزش و جلوگیری از تشديد علائم شود. برای هر فردی که باردار است مراجعه به پزشک و یافتن علت اصلی خارش کلیتوریس بسیار مهم است. انجام معاینه و هرگونه درمان لازم برای عفونت ها می تواند به جلوگیری از عوارض احتمالی زایمان کمک کند.

سخن آخر

کلیتوریس قسمت کوچک و گردی از آناتومی زن است که بالای دهانه واژن قرار دارد. کلیتوریس بسیار حساس است و دارای پایانه های عصبی زیادی است، خارش در کلیتوریس می تواند آزاردهنده باشد. خارش گاه به گاه کلیتوریس می تواند طبیعی باشد، اما اگر فرد خارش دائمی کلیتوریس داشته باشد باید به پزشک خود مراجعه کند. پزشک می تواند معاینه لگنی را برای تعیین علت زمینه ای و انواع روش های درمانی انجام دهد.

منبع

https://www.medicalnewstoday.com/articles/326302#summary

var params = {limit: 5, online:true, skill: [9,1]};

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب