چگونه از حواس پرتی در هنگام رانندگی جلوگیری کنیم؟به گزارش خبرنگار خودروکار، بسیاری از تصادفات جاده‌ای و شهری به دلیل حواس پرتی رانندگان رخ می‌دهد. این حواس پرتی می‌تواند عوامل مختلفی مانند عوامل شناختی (مثال: صحبت کردن با سرنشینان)، بصری (مثال: استفاده از گوشی در هنگام رانندگی)، شنوایی (مثال: گوش کردن موسیقی با صدای بلند) و غیره باشد.

حال می‌توان با رعایت کردن و دانستن چند نکته، با حواسی جمع رانندگی کنیم.

*بلافاصله پس از بیدار شدن رانندگی نکنید. هنگامی که از خواب بیدار می‌شوید، تا حدود 30 دقیقه بعد مغز شما زمان نیاز دارد تا تمرکز لازم برای انجام هر کاری را پیدا کند. بنابراین سعی کنید تا حدود یک ساعت قبل از این که بخواهید رانندگی کنید، از خواب بیدار شوید.

*قبل از رفتن به مقصد، در صورت ندانستن آدرس، سعی کنید پیش از حرکت مسیر را پیدا کنید. اگر این کار را به زمانی واگذار کنید که در حال رانندگی هستید، مجبور خواهید بود که از سیستم مسیریاب خودرو یا گوشی استفاده کنید که همین امر موجب حواس پرتی می‌شود.

*در صورتی که دارای فرزند هستید، پس از سوار کردن آن‌ها، کمربند ایمنی آن‌ها را ببندید تا در طول رانندگی نگران امنیت آن‌ها نباشید.

*سعی کنید تا زودتر به مقصد برسید. اگر زمان کافی را برای رسیدن به مقصد در نظر بگیرید، استرس ناشی از دیر رسیدن را نخواهید داشت. این استرس موجب حواس پرتی خواهد شد.

*از خوردن خوراکی (به خصوص غذا مانند فست فود) در خودرو پرهید کنید. خوردن خوراکی باعث کم شدن قابل ملاحظه تمرکز هنگام رانندگی خواهد شد.

*هنگام رانندگی با تلفن همراه صحبت نکنید. صحبت کردن با تلفن همراه (به خصوص در رابطه با موضوعات مهم یا استرس‌‌زا) باعث می‌شود تا قسمت عظیمی از تمرکز و حواس شما به سمت موضوع مورد بحث برود و در نتیجه تمرکز رانندگی به شدت کاهش پیدا می‌کند.

*در صورت رانندگی در جاده‌های خوش منظره، از خیره شدن به مناظر پرهیز کنید. شاید مناظر بسیار زیبا باشند اما راننده باید به وظیفه اصلی خود، یعنی رانندگی بپردازد.


شما از ما بپرسید!

*** گفتنی است شما مخاطبان عزیز نیز می توانید سوالات یا مشکلات فنی خودرویی خود را در این صفحه با ما در میان بگذارید تا "خودروکار" به آن ها پاسخ دهد.


انتهای پیام/

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب