معرفی موربیوس خون آشام زنده

معرفی موربیوس خون آشام زندهاکثر اوقات ومپایرها یا همان خون آشام‌ها در فیلم‌های هالیوودی به عنوان ویلن‌های داستان معرفی می‌شوند. آن‌ها به شکل هیولاهایی بی‌روح و خون‌خوار به نمایش درمی‌آیند که وجودشان خطر انقراض نسل بشریت را در پی دارد. اما بعضی وقت‌ها حتی یک خون آشام هم می‌تواند یک قهرمان باشد. موربیوس نیز چنین وضعیتی دارد.

اما شاید از خود بپرسید این ومپایر با نام موربیوس کیست. پس اگر این پرسش نیز شما را درگیر خود کرده، ما در این مطلب نگاهی به شخصیتی می‌اندازیم که با عنوان «ومپایر زنده» (The Living Vampire) شناخته می‌شود.

شناسنامه موربیوس (Morbius)

– اولین حضور: شماره 101 کمیک The Amazing Spider-Man (انتشار در ماه اکتبر سال 1971)
– ناشر: مارول
– خالقان: روی توماس (Roy Thomas) و گیل کین (Gil Kane)
– نام واقعی: مایکل موربیوس (Michael Morbius)
– کمیک‌های پیشنهادی برای مطالعه:
Vampire Tales (انتشار از ماه ژوئن سال 1973 تا 1975)
Legion of Monsters: Morbius the Living Vampire (انتشار در ماه جولای سال 2007)
شماره 688 تا 691 کمیک The Amazing Spider-Man (انتشار از ماه ژوئن تا آگوست سال 2012)
Morbius: The Living Vampire (انتشار از ماه مارس تا نوامبر سال 2013)
Morbius (انتشار از ماه ژانویه تا می سال 2020)

موربیوس کیست؟

موربیوس در کمیک‌های مارول

دکتر مایکل موربیوس بیوشیمیستی بود که از بیماری خونی نادر و مرگباری زجر می‌برد. در تلاش برای پیدا کردن یک درمان، او با استفاده از دی‌اِن‌اِی یک خفاش خون‌آشام روی خودش آزمایش خطرناکی اجرا می‌کند که اشتباهاً باعث تبدیل شدنش به یک «ومپایر زنده» می‌شود.

با وجود این که موربیوس به وسیله یکی از خون آشام‌های دنیای مارول گاز گرفته نشده اما شرایط او بسیار شبیه به همان‌هاست. او عطشی بی‌انتها برای خون دارد و مجبور است برای همیشه به دور از جامعه انسانی زندگی کند.

آیا موربیوس یک ویلن است؟

هر چند زندگی روی خوشی به او نشان نداده اما موربیوس نهایت تلاشش را می‌کند تا از علم و قابلیت‌های ومپایری‌اش در راه‌های خوب بهره ببرد. او بارها خودش را به عنوان یک قهرمان اثبات کرده؛ هم به عنوان متحدی برای مرد عنکبوتی و هم به عنوان عضوی در گروه‌هایی مثل میدنایت سانز (Midnight Sons). با این وجود اما جنبه تاریک موربیوس همیشه تهدیدی به حساب می‌آید که سعی در فرا گرفتن او را دارد.

مطلب پیشنهادی:بتمن چگونه اونجرز را شکست می‌دهد؟شوالیه تاریکی در برابر انتقام جویان
بتمن چگونه اونجرز را شکست می‌دهد؟

اوریجین خون آشام زنده

موربیوس روی کاور شماره 101 کمیک The Amazing Spider-Man (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)موربیوس روی کاور شماره 101 کمیک The Amazing Spider-Man (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

موربیوس توسط روی توماس و گیل کین خلق شد و در شماره 101 کمیک The Amazing Spider-Man پا به دنیای کمیک‌ها گذاشت. این شماره از این سری کمیک در واقع اولین شماره‌ای بود که استن لی در نوشتن آن نقشی نداشت.

این شخصیت وقتی به وجود آمد که برخی از محدودیت‌ها مربوط به استفاده از خون آشام‌ها و موجودات فراطبیعی در دنیای کمیک‌ها توسط Comics Code Authority برداشته شد. وضعیت موربیوس به عنوان «ومپایر زنده» هم باعث شد تا او بتواند یک شخصیت خاص و متفاوت شود و هم به تبلیغ و بازاریابی‌اش به عنوان یک قهرمان کمک کند.

الهام بخش خلق این شخصیت علاقه توماس به فیلم‌های کلاسیک علمی تخیلی بود. ظاهر موربیوس نیز توسط کین بر اساس جک پالانس طراحی شد.

در ابتدای کار، موربیوس به عنوان ویلنی با سرگذشتی تلخ به تصویر کشیده شد. داستان او با داستان لیزارد (Lizard) ارتباط برقرار کرد؛ لیزارد یکی دیگر از ویلن‌ها اسپایدرمن بود که در حال تلاش برای درمان یک بیماری بدنی، خودش را اشتباهاً تبدیل به یک هیولای مخوف تبدیل کرد.

با این حال، خیلی طول نکشید که موربیوس مسیر مخصوص به خودش را پیش گرفت. او تبدیل به شخصیتی شد که به صورت مکرر در دهه 70 میلادی در مجموعه کمیک‌هایی مثل Vampire Tales و Adventure Into Fear حضور پیدا کرد. کمیک Adventure Into Fear باعث شکل گیری دشمنی دیرینه موربیوس با شخصیت بلید (Blade)، که یک شکارچی ومپایر است، شد.

تا سال 1992 طول کشید تا موربیوس کمیک اختصاصی خودش را با نام Morbius the Living Vampire داشته باشد. این کمیک یکی از چندین اثر با تمرکز روی موضوعات فراطبیعی بود که به دنبال کراس‌اووری با نام Rise of the Midnight Sons خلق شدند. در این دوره، ماجراهای موربیوس با قهرمانان دیگری مثل گوست رایدر (Ghost Rider)، هل‌استورم (Hellstorm)، جنفیر کیل (Jennifer Kale) و وروولف بای نایت (Werewolf by Night) که جنبه‌های ماورالطبیعی داشتند بیش‌تر مرتبط شد.

بعد از اتمام کمیک اختصاصی موربیوس در شماره بیست و سوم، این شخصیت تبدیل به شخصیتی شد که به طور مداوم در دیگر داستان‌های دنیای کمیک‌های مارول حضور پیدا می‌کند. برای مثال، او در Marvel Zombies 3 حضور داشت و به بقیه قهرمانان کمک کرد تا از نابودی دنیا به وسیله موج آلودگی ویروس زامبی که همه جا را گرفته بود جلوگیری کند.

همچنین در داستانی از پانیشر با عنوان Frankencastle نیز می‌توان او را دید. داستانی که در آن کمک کرد تا پانیشر بعد از تقابلش با دیکن (Daken) و تبدیل شدنش به هیولایی شبیه به فرانکنشتاین دوباره به زندگی معمولش بازگردد. در جدیدترین کمیک‌ها هم موربیوس نقشی مهم در ران The Amazing Spider-Man دن اسلوت (Dan Slott) بازی کرد که در آن جا مشخص شد به صورت مخفیانه در هورایزن لبز (Horizon Labs) کار می‌کرد.

سری‌های The Amazing Spider-Man و Superior Spider-Man راه را برای یک سری کوتاه اختصاصی دیگر از موربیوس در سال 2013 که توسط جو کیتینگ (Joe Keatinge) و ریچارد السون (Richard Elson) با نام Morbius: The Living Vampire خلق شد باز کردند.

مطلب پیشنهادی:13 مورد از قدرتمندترین سیمبیوت‌های مارولاز نسل ونوم
13 مورد از قدرتمندترین سیمبیوت‌های مارول

قابلیت‌ها و توانایی‌های موربیوس

با وجود این که موربیوس از روش سنتی و همیشگی تبدیل به یک ومپایر نشده اما او بسیاری از توانایی‌های این موجودات را به دست آورده است. او قدرت و سرعت فرا انسانی دارد، می‌تواند به طور محدود پرواز و دیگران را هیپنوتیزم کند. همچنین موربیوس عامل التیامی مثل ولوورین دارد که به او اجازه می‌دهد از مرگبارترین زخم‌ها و آسیب‌ها جان سالم به در ببرد. خون آشام زنده توانایی این را دارد که بعضی اوقات قربانیانش را به عامل «شبه ومپایرزیم» آلوده کند، هر چند چنین اتفاقی خیلی نادر است.

موربیوس همچنین با بعضی از نقاط ضعف سنتی ومپایرها دست و پنجه نرم می‌کند. او نیاز دائمی به خون انسان دارد؛ نیازی که نهایت سعیش را می‌کند تا از طریق کیسه‌های انتقال خون به جای قربانی کردن انسان‌ها برطرف کند. موربیوس با استفاده از خون اسپایدرمن فرمولی خاص تهیه کرده که عطشش را برای مدت طولانی رفع می‌کند. همچنین پوستش قابلیت اشتعال در مواجهه با روشنایی روز دارد ولی نه به شدت اکثر ومپایرها.

در کمیک‌ها، ومپایر زنده نسبت به سلاح‌های سنتی علیه ومپایرها مثل صلیب، سیر، آب مقدس و این جور موارد نقطه ضعفی ندارد.

مطلب پیشنهادی:بهترین فیلم‌های زامبی غیر انگلیسی زبان – زامبی‌های خارجی!با بهترین زامبی‌ها تا پای مرگ بروید
بهترین فیلم‌های زامبی غیر انگلیسی زبان – زامبی‌های خارجی!

خون آشام زنده خارج از دنیای کمیک‌ها

موربیوس جرد لتو در فیلم Morbius دنیل اسپینوزا

با توجه به جنبه‌های ومپایری این شخصیت، موربیوس نشان داده که شخصیتی سختی برای حضور در پروژه‌های اقتباسی از کمیک‌های مارول محسوب می‌شود.

با این اوصاف اما موربیوس برای اولین بار در سریال انیمیشنی Spider-Man: The Animated Series حضور یافت. در این انیمیشنِ سریالی او نقش یک دانشمند را بازی می‌کرد که توسط یک خفاش خون‌آشام که خون رادیواکتیو شده اسپایدرمن را نوشیده بود، گاز گرفته می‌شود. به خاطر استانداردهای قانونی محکم سانسور کردن محتویات، این نسخه از موربیوس فقط اجازه داشت این طور به تصویر کشیده شود که از دستانش برای مکیدن خون استفاده می‌کند و در دیالوگ‌هایش نیز تأکید شد او به جای «خون» نیاز به «پلاسما» دارد.

بعد از این، موربیوس تبدیل به یکی از شخصیت‌های کلیدی در سریال انیمیشنی Ultimate Spider-Man شد. در این اثر او به عنوان یک مأمور هایدرا که متخصص سیمبیوت‌ها است به نمایش در آمد. موربیوس نهایتاً در این انیمیشن تبدیل به ومپایر زنده شد با این تفاوت که به جای مصرف خون، او نیروی زندگی دیگران را به خود جذب می‌کرد.

موربیوس همچنین در چندین بازی ویدیویی ساخته شده بر اساس شخصیت‌های دنیای کمیک‌های مارول نیز حضور داشته است. در سال 1993 به عنوان شخصیتی مکمل در بازی Maximum Carnage (بر اساس کمیکی با همین اسم) و بعضی از نسخه‌های خاص عنوان Spider-Man 3 در سال 2007 حضور داشت. در عناوین Marvel: Avengers Alliance، LEGO Marvel Super Heroes 2 و Marvel Super Hero Squad Online نیز موربیوس به صورت قابل بازی در دسترس بود.

زمانی قرار بود موربیوس ویلن اصلی فیلم Blade II باشد. در واقع، یک نسخه متفاوت از پایان فیلم اول Blade، شخصیتی نقاب‌دار را به تصویر کشید که قرار بود به عنوان موربیوس معرفی شود.

در عوض، موربیوس اولین حضورش در دنیای لایو اکشن را در فیلم اختصاصی خودش با نام Morbius که به دستور سونی ساخته شده تجربه می‌کند. جرد لتو بازیگری‌ست که نقش دکتر مایکل موربیوس را ایفا می‌کند. دنیل اسپینوزا کارگردان فیلم Morbius است و مت سازاما و بارک شارپلس نیز فیلم‌نامه این اثر را نوشتند.

به مطالعه در مورد خون آشام‌ها ادامه دهید

آیا موربیوس واقعاً یک خون آشام است؟ 10 فیلم برتر خون آشامی که در دهه 2000 اکران شده‌اند با این بازی موبایلی سفری جذاب به دنیای خون آشام‌ها داشته باشید 5 بازی مدرنی که به ما اجازه می‌دادند نقش یک خون‌آشام را ایفا کنیم انیمه جدید خالق اتک آن تایتان با نام Vampire in the Garden معرفی شد

پرسش‌های متداول در مورد موربیوس

آیا موربیوس یک خون آشام است؟

دکتر مایکل موربیوس به روش سنتی، یعنی گاز گرفته شدن توسط یک ومپایر دیگر، تبدیل به یک خون آشام نشده است. همچنین برخی از ویژگی‌های شناخته شده ومپایرها را نیز در خود ندارد. پس از این جهت نمی‌توان او را یک خون آشام واقعی در نظر گرفت. اما آزمایشات خود او باعث شد تا تبدیل به موجودی بسیار شبیه به خون آشام‌ها شود. برای همین است که موربیوس را با لقب «خون آشام زنده» می‌شناسند.

موربیوس یک قهرمان است یا یک ویلن؟

با این که سرنوشت موربیوس چندان شیرین نیست اما او هنوز هم تلاش دارد تا از توانایی‌های خود در جهت خیر استفاده کند. پس او یک شخصیت شرور محسوب نمی‌شود. البته اگه عطش خون ومپایری‌اش اجازه دهد!

window.m2121myvarskj = "%257B%2522o_url%2522%253A%2522https%253A%255C%252F%255C%252Fvigiato.net%255C%252Fp%255C%252F66169%2522%257D";

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب