• خبر
  • تاریخ انتشار ۱۴۰۱-۰۱-۱۳
برنامه نهایی آمریکا علیه روسیه

برنامه نهایی آمریکا علیه روسیهبه گزارش تیتربرتر؛ وزارت بازرگانی آمریکا تحریم‌های صادراتی را علیه ۱۲۰ سازمان روسیه و بلاروس در بخش‌های دفاعی، هوافضا و دریایی اعلام کرد.

جزئیات تحریم جدید آمریکا علیه روسیه

 جزئیات تحریم جدید آمریکا علیه روسیه جزئیات تحریم جدید آمریکا علیه روسیه

 

آمریکا حداقل ۱۲۰ سازمان و نهاد از روسیه و بلاروس را در لیست سیاه قرار داد و تحریم‌هایی را علیه آن‌ها اعلام کرد.

براساس بیانیه ای که در دفتر ثبت فدرال ایالات متحده منتشر شده است،، سازمان‌های وارد شده در فهرست تحریم‌ها مصمم بودند که بر خلاف منافع امنیت ملی یا سیاست خارجی آمریکا عمل کنند.

گفته شده این نهادها به دلیل دستیابی و تلاش برای به دست آوردن اقلام مشمول مقررات اداره صادرات در حمایت از روسیه به فهرست تحریم‌ها اضافه شدند.

این اقدام به این معنی است که سازمان‌های تحریم شده دیگر امکان دستیابی به فناوری‌های پیشرفته ایالات متحده بدون مجوز را نخواهند داشت.

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که «آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه این کشور و «لیز تراس»، وزیر امور خارجه انگلیس روز جمعه در مورد اقدامات احتمالی بیشتر علیه روسیه گفتگو کردند.

«ند پرایس»، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای با اشاره به این موضوع گفت: «دو طرف در مورد نشست آتی وزیران خارجه ناتو و تشدید اقدامات احتمالی علیه روسیه گفتگو کردند.»

ایالات متحده، انگلیس و متحدان غربی شأن طی پنج هفته از آغاز بزرگترین حمله روسیه به یک کشور اروپایی از زمان جنگ جهانی دوم، چندین دور تحریم را علیه مسکو اعمال کرده‌اند.

پیشتر نیز معاون وزیر خزانه داری آمریکا «والی آدیمو»، اوایل هفته گذشته برای هماهنگی تحریم‌ها با متحدان اروپایی واشنگتن به لندن سفر کرده بود. آدیمو در لندن هشدار داد که آمریکا و شرکای آن تحریم‌های جدیدی را علیه بخش‌های بیشتری از اقتصاد روسیه که برای این کشور حیاتی هستند، برنامه ریزی می‌کنند. آدیمو همچنین به بروکسل، پاریس و برلین نیز سفر کرد.

مطالب مرتبط: مذاکرات برجام آماده فروپاشی زمان توافق برجام در تابستان 1400

آمریکا: نشانه‌ای از تصمیم روسیه برای استفاده از سلاح هسته‌ای وجود ندارد

یک سخنگوی وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد، پنتاگون نشانه‌ای از تصمیم روسیه برای استفاده از سلاح هسته‌ای ندیده است.

"اسپوتنیک" جان کربی سخنگوی پنتاگون پنجشنبه شب در کنفرانس مطبوعاتی خود گفت: ما هیچ فعالیتی از سوی روسیه که ارزیابی ما یا موضع بازدارندگی راهبردی ما را تغییر دهد، ندیده‌ایم. 

وی افزود: درحال حاضر هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که روس‌ها درحال آماده‌سازی خود برای استفاده از سلاح‌های هسته‌ای هستند.

به گزارش ایرنا، پیش از این یک دیپلمات ارشد روسیه ضمن هشدار به ناتو اعلام کرد که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی با یک قدرت هسته‌ای (روسیه) سر و کار دارد و نباید مسکو را تهدید کند و باید همه احتمالات را در نظر بگیرد. 

هفته گذشته سخنگوی کرملین اعلام کرد که روسیه تنها در صورتی از سلاح هسته‌ای استفاده می‌کند که موجودیت آن تهدید شود. 

دیمیتری پسکوف در مصاحبه‌ای با شبکه سی ان ان گفت: ما مفهومی از امنیت داخلی داریم و عمومی است، شما می‌توانید تمام دلایل استفاده از سلاح‌های هسته‌ای را بخوانید.

اظهارات پسکوف در بحبوحه نگرانی غرب مبنی بر اینکه درگیری میان اوکراین و روسیه ممکن است به یک جنگ هسته‌ای تبدیل شود، مطرح شده است. این دغدغه زمانی ایجاد شد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ماه گذشته دستور داد تا نیروهای هسته‌ای در حالت آماده باش کامل قرار گیرند. 

پیش از این نیز پنتاگون در ارزیابی جدید خود که به کنگره ارائه شد، اعلام کرد پوتین ممکن است در صورت ادامه‌دار شدن مقاومت اوکراین و کاهش توان نظامی متعارف روسیه، غرب را به استفاده از سلاح اتمی تهدید کند. 

جنگ اوکراین اکنون وارد سی و ششمین روز خود شده و تاکنون بیش از ۲۵ کشور اقدام به ارسال تسلیحات مختلف نظامی برای کی‌یف کرده‌اند. روس‌ها تاکید دارند که قصد اشغال اوکراین را ندارند. 

پوتین رئیس‌جمهور روسیه دوشنبه ۲۱ فوریه (۲ اسفندماه) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو اعلام کرد، کشورش استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانتسک را به رسمیت شناخته و در کاخ کرملین قراردادهای همکاری و دوستی را با سران این جمهوری‌ها امضا کرد. 

رئیس جمهور روسیه بامداد پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ماه) نیز در یک سخنرانی در تلویزیون ملی روسیه، از اقدام نظامی در دونباس خبر داد و از نیروهای اوکراینی خواست سلاح‌های خود را زمین بگذارند و به خانه‌های خود بروند.

همزمان با ادامه جنگ در اوکراین، واکنش‌های جهانی به این رویداد همچنان ادامه دارد و فشارهای دیپلماتیک و تهدیدها و تحریم‌های بین المللی علیه روسیه در حال افزایش است. 

مصایب سفیر آمریکا در روسیه

برنامه آمریکا در روسیه برنامه آمریکا در روسیه

 

حمله روسیه به اوکراین، کار را برای سفیر آمریکا در مسکو سخت‌تر کرده است و این در حالیست که او با قدرت‌نمایی هسته‌ای کرملین و تهدید روسیه به قطع رابطه با واشنگتن مواجه بوده و در این میان، تنها ۱۰ درصد از کارکنان سفارت‌خانه‌اش را در اختیار دارد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، جان سالیوان، سفیر آمریکا در روسیه در گفت: دو سال و نیم پیش که کارم را شروع کردم، اوضاع واقعا بد بود و تا امروز، بدتر هم شده است.

او در شرایطی نمایندگی آمریکا در روسیه را برعهده دارد که تسلیحات آمریکایی موجب مرگ نیروهای کشور میزبانش شده و تحریم‌های غرب اقتصاد روسیه را به‌شدت ضعیف کرده است.

او  اظهار داشت که دیدارهایش با مقامات وزارت خارجه روسیه تاکنون به «خصومت و توهین شخصی» کشیده نشده و واکنش سیاسی تندی هم علیه سفارت آمریکا در روسیه صورت نگرفته است.

وی افزود: شرایط امنیتی فعلی در اینجا خیلی با یک یا شش ماه گذشته تفاوتی ندارد، اما این مسئله می‌تواند با تصمیم دولت میزبان به سرعت تغییر کند.

به گفته جان هربست، سفیر پیشین آمریکا در روسیه، سالیوان با شرایطی روبروست که هیچ یک از متصدیان پیشین این منصب تجربه نکرده‌اند. هربست افزود: ما واقعا در دوران روابط خصمانه‌ای با مسکو هستیم.

شمار کارکنان سفارت آمریکا در روسیه از ۱۲۰۰ تن در سال ۲۰۱۷، امروز به ۱۳۰ تن رسیده‌ است که حدود نیمی از آنان را هم تفنگداران دریایی و دیگر محافظان تشکیل می‌دهند.

آنچه دیگران می خوانند: موانع برداشته شدن تحریم ها در سال 1400 چیست؟ اولین اقدام بایدن برای برجام چیست؟/آیا تحریم های ایران لغو می شود؟

گردآورنده: علی اکبر رضایی

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب