پشت پرده ممنوعیت واردات خودرو در سال 1401به گزارش تیتربرتر؛ پس از کش و قوس‌های فراوان درباره واردات خودرو سواری، سرانجام نمایندگان مجلس چهاردهم اسفند ۱۴۰۰ با واردات ۷۰ هزار خودرو سواری در بودجه سال جاری موافقت کردند. اما حالا ایسنا از حذف این مصوبه در قانون بودجه خبر داد.

اعلام شرایط واردات خودرو

 اعلام شرایط واردات خودرو اعلام شرایط واردات خودرو

 

حذف واردات خودروی سواری در حالی از تبصره ۷ انجام شده است که فاطمی امین- وزیر صنعت، معدن و تجارت- در آخرین اظهارات خود در پایان سال گذشته بر عدم تمدید ممنوعیت واردات خودرو در اردیبهشت ماه امسال تاکید کرده و در رابطه با واردات جدید وعده داده بود.

با وجود مصوبه مجلس در رابطه با واردات ۷۰ هزار خودروی سواری، آنچه در قانون بودجه ۱۴۰۱ نهایی شده نشان می دهد که خودروهای سواری از لیست اقلام وارداتی حذف شده است.

بعد از چالش‌های بسیار در رابطه با جریان واردات خودرو در سال جاری، در ۱۴ اسفند ماه سال گذشته در جریان بررسی لایحه بودجه۱۴۰۱ در صحن علنی مجلس، نمایندگان مجوز واردات ۹۶ هزار دستگاه اقلام  خودرویی را تصویب کردند.   بر این اساس مقرر شد ۷۰ هزار خودروی سواری امکان واردات داشته باشد که ۵۰ هزار دستگاه خودروی سواری و ۲۰ هزار خودروی سواری دوگانه سوز ، هیبریدی و برقی بود. همچنین در سایر اقلام نیز واردات کامیون، تریلی یخچال دار و کشنده، اتوبوس و ماشین آلات سنگین مصوب شد.

اما با ابلاغ قانون بودجه ، بررسی تبصره های آن نشان می دهد که تبصره مربوطه با تغییراتی نسبت به مصوبه مجلس همراه بوده و واردات ۷۰ هزار خودروهای سورای در قانون بودجه کنار گذاشته شده است. طبق بند (ک) تبصره ۷ قانون بودجه ۱۴۰۱ به دولت اجازه داده شده است با رعایت سیاست های کلی نظام و با شرایط تعیین شده نسبت به صدور مجوز واردات خودرو با اخذ حقوق ورودی که به تصویب مراجع ذی ربط می رسد، اقدام کند.

سه شرط واردات خودرو

سه شرط واردات خودرو سه شرط واردات خودرو

 

در همین رابطه سه شرط برای واردات خودرو تعیین شده است که عبارتند از تعیین ضوابط واردات خودرو و روش تامین ارز توسط دولت، عدم آسیب به تولید داخلی و بازار ارز با تشخیص دولت و  همچنین رعایت شرایط رقابتی.

اقلامی که دولت مجاز است برای واردات خودرو در مورد آن اقدام کند شامل چهار بخش خواهد بود که در بین آنها خبری از ۷۰ هزار خودروی سواری مصوب در صحن علنی مجلس نیست. طبق شرایط تعیین  شده در تبصره ۷ قانون بودجه، ۱۰ هزار  دستگاه کامیون و تریلی یخچال دار  و کشنده، ۱۰ هزار دستگاه اتوبوس برون شهری و درون شهری، ۱۰۰۰ دستگاه واگن و واگن یخچال دار و همچنین ۵۰۰۰  دستگاه ماشین آلات سنگین معادن و راه سازی اعم از نوساخت یا حداکثر پنج سال ساخت امکان واردات خواهد داشت.

براین اساس وزارت اقتصاد مکلف شده است گزارش اقلام وارداتی را هر سه ماه یکبار به کمیسیون های اقتصادی، صنایع و معادن،  عمران و امور داخلی کشور و شوراهای مجلس ارائه کند.

وعده وزیر برای لغو ممنوعیت واردات از اردیبهشت چه می شود؟

حذف واردات خودروی سواری در حالی از تبصره ۷ انجام شده است که فاطمی امین- وزیر صنعت، معدن و تجارت- در آخرین اظهارات خود در پایان سال گذشته بر عدم تمدید ممنوعیت واردات خودرو در اردیبهشت ماه امسال تاکید کرده و در رابطه با واردات جدید وعده داده بود. وی گفته بود که "قبلا هم با واردات مخالف نبوده ولی به دلیل اینکه واردات خودرو تا دو میلیارد دلار مصارف ارزی دارد آن را صلاح ندانسته بود ولی با اقدامات صورت گرفته توسط تجار ایرانی و افزایش صادرات، شرایط بهتر شده و بخشنامه ممنوعیت واردات که اردیبهشت‌ماه (۱۴۰۱) به اتمام می‌رسد، تمدید نخواهد شد و واردات به روال سابق، طبق ضوابط قبلی انجام می شود."

این در حالی است که واردات خودرو از سال ۱۳۹۷ به دلیل شرایط ارزی و محدودیت های موجود، ممنوع اعلام شد و طرح لغو آن هر بار با مخالفت هایی به ویژه از سوی بانک مرکزی به دلیل مصارف ارزی همراه شد. در این بین حدود ۱۲ هزار خودرو که قبل از  ممنوعیت آمده، در گمرک دپو و امکان ترخیص پیدا نکرد هم مدت ها درگیر اما و اگر برای ترخیص بود و بعد از چندبار مصوبه دولت بخشی از آنها ترخیص شد  ولی همچنان بیش از ۲۰۰۰ دستگاه بلاتکلیف باقی مانده است. 

در این شرایط با توجه به تاکیدی که وزارت صمت بر واردات خودرو داشته و پایان ممنوعیت را تا حدود یک ماه دیگر در اردیبهشت ماه اعلام کرده است، اینکه با حذف مجوز واردات خودروی سواری در قانون بودجه و شرایط خاص ارزی کشور، چه تصمیمی در مورد این واردات اخذ و به چه ترتیبی اقدام می شود در ابهام قرار دارد.

بر اساس این گزارش، پس از ابلاغ قانون بودجه تبصره مربوط به واردات خودرو با تغییراتی نسبت به مصوبه مجلس همراه است. طوری‌که تبصره واردات ۷۰ هزار خودرو سواری در این قانون دیگر دیده نمی‌شود.

وعده وزیر برای لغو ممنوعیت واردات

وعده وزیر برای لغو ممنوعیت واردات وعده وزیر برای لغو ممنوعیت واردات

 

فهرست اقلام وارداتی خودرو بر اساس مصوبه مجلس اکنون به چهار بخش تقسیم می‌شود که دیگر از خودروهای سواری خبری نیست.بر اساس تبصره ۷ قانون بودجه، دولت مجاز به واردات کامیون و تریلی یخچال‌دار و کشنده، اتوبوس، واگن و ماشین‌آلات سنگین معادن و راه‌سازی بر اساس تعداد تعیین‌شده است.

واردات خودرو سواری در حالی از تبصره ۷ حذف شد که اواخر سال گذشته وزیر صمت بر لغو ممنوعیت واردات خودرو از اردیبهشت امسال تاکید کرد.

رضا فاطمی‌امین اظهار کرد: قبلا هم با واردات مخالف نبودم، ولی به دلیل اینکه واردات خودرو تا دو میلیارد دلار مصارف ارزی دارد آن را صلاح نمی‌دانستیم. اکنون با افزایش صادرات، شرایط بهتر شده و بخشنامه ممنوعیت واردات اردیبهشت‌ به اتمام می‌رسد.

این صحبت‌ها در کنار حذف تبصره واردات خودرو سواری از بودجه، حالا آزادسازی واردات خودرو را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است.

 

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب