علت توقف تولید سمند و پژو 405 از خرداد 1401به گزارش تیتربرتر؛ مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو گفت: تا دو ماه آینده سمند و پژو 405 از مدار تولید خارج می‌شوند و 25 هزار خودروی تارا و سورن نیز تا 15 اردیبهشت‌ماه تحویل داده خواهند شد.

علت توقف تولید سمند و پژو 405 از خرداد 1401

علت توقف تولید سمند و پژو 405 از خرداد 1401 علت توقف تولید سمند و پژو 405 از خرداد 1401

 

توقف تولید سمند و پژو 405 تا دو ماه دیگر: مهدی خطیبی مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو امروز شنبه 13 فروردین‌ماه 1401 در جریان بازدید وزیر صمت از این شرکت با اشاره به آخرین اقدامات ایران‌خودرو برای اجرای 8 دستور رئیس‌جمهور گفت: از هفته دوم بهمن‌ماه تا امروز یعنی در 15 درصد از بازه زمانی یک سال به اندازه 34 درصد از عرضه سالانه صورت گرفته است. این موضوع باعث شد، قیمت خودرو در زمستان سال 1400 کاهشی شود.

وی افزود: در حال حاضر 25 هزار خودروی پلاک شده وجود دارد که تحویل داده نشده‌اند و ما به سرعت در حال تحویل آنها هستیم. در سال جاری تاکنون 20 هزار خودرو تحویل داده شده است که این میزان تحویل در تاریخ ایران خودرو بی‌سابقه است.

خطیبی گفت: این 25 هزار خودروی تحویل داده نشده شامل خودروی تارا و سورن هستند که در تامین چیپ‌ست‌های آن مشکل وجود داشته است و قول می‌دهیم تا 15 اردیبهشت‌ماه این خودروها نیز تحویل داده شوند.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو  گفت: تا دو ماه آینده سمند و پژو 405 از مدار تولید خارج می‌شوند و خودروهای جدید به بازار عرضه خواهد شد.

 سید رضا فاطمی‌امین وزیر صمت امروز شنبه ۱۳ فروردین برای بررسی عملکرد شرکت‌های خودروسازی ناظر به فرمان ۸ ماده‌ای رییس‌جمهور از ایران خودرو و پارس خودرو بازدید کرد. اسفندماه سال گذشته سیدابراهیم رئیسی هشت دستور جهادی رییس‌جمهور برای تحول در صنعت خودروسازی صادر کرده است.

مطالب مرتبط: چرا وزیر صمت مخالف واردات خودرو است؟ معرفی بهترین آفرودر آمریکایی در سال 2021

علت حذف خودروهای سواری از فهرست واردات

علت حذف خودروهای سواری از فهرست واردات علت حذف خودروهای سواری از فهرست واردات

 

رشیدی کوچی تاکید کرد : حذف واردات خودروهای سواری در بودجه ۱۴۰۱ علی رغم تایید شورای نگهبان، را از طریق هیات رییسه مجلس و شخص رییس جمهور پیگیری خواهم کرد.

جلال رشیدی کوچی نماینده مجلس  نوشت: حذف واردات خودروهای سواری در بودجه ۱۴۰۱ علی رغم مصوبه مجلس و تایید شورای محترم نگهبان! چه کسانی پشت پرده، می‌توانند قانون مصوب مجلس را بی ارزش و فراتر از آن عمل کنند؟ این موضوع را از طریق هیات رییسه مجلس و شخص رییس جمهور پیگیری خواهم کرد.  

با وجود مصوبه مجلس در رابطه با واردات ۷۰ هزار خودروی سواری، آنچه در قانون بودجه ۱۴۰۱ نهایی شده نشان می‌دهد که خودروهای سواری از لیست اقلام وارداتی حذف شده است.

بعد از چالش‌های بسیار در رابطه با واردات خودرو در سال جاری، در ۱۴ اسفند ماه سال گذشته در جریان بررسی لایحه بودجه۱۴۰۱ در صحن علنی مجلس، نمایندگان مجوز واردات ۹۶ هزار دستگاه اقلام  خودرویی را تصویب کردند.   بر این اساس مقرر شد ۷۰ هزار خودروی سواری امکان واردات داشته باشد که ۵۰ هزار دستگاه خودروی سواری و ۲۰ هزار خودروی سواری دوگانه سوز، هیبریدی و برقی بود. همچنین در سایر اقلام نیز واردات کامیون، تریلی یخچال دار و کشنده، اتوبوس و ماشین آلات سنگین مصوب شد.

اما با ابلاغ قانون بودجه، بررسی تبصره های آن نشان می دهد که تبصره مربوطه با تغییراتی نسبت به مصوبه مجلس همراه بوده و واردات ۷۰ هزار خودروهای سورای در قانون بودجه کنار گذاشته شده است. طبق بند (ک) تبصره ۷ قانون بودجه ۱۴۰۱ به دولت اجازه داده شده است با رعایت سیاست های کلی نظام و با شرایط تعیین شده نسبت به صدور مجوز واردات خودرو با اخذ حقوق ورودی که به تصویب مراجع ذی ربط می رسد، اقدام کند.

در همین رابطه سه شرط برای واردات خودرو تعیین شده است که عبارتند از تعیین ضوابط واردات خودرو و روش تامین ارز توسط دولت، عدم آسیب به تولید داخلی و بازار ارز با تشخیص دولت و  همچنین رعایت شرایط رقابتی.

اقلامی که دولت مجاز است برای واردات خودرو در مورد آن اقدام کند شامل چهار بخش خواهد بود که در بین آنها خبری از ۷۰ هزار خودروی سواری مصوب در صحن علنی مجلس نیست. طبق شرایط تعیین  شده در تبصره ۷ قانون بودجه، ۱۰ هزار  دستگاه کامیون و تریلی یخچال دار  و کشنده، ۱۰ هزار دستگاه اتوبوس برون شهری و درون شهری، ۱۰۰۰ دستگاه واگن و واگن یخچال دار و همچنین ۵۰۰۰  دستگاه ماشین آلات سنگین معادن و راه سازی اعم از نوساخت یا حداکثر پنج سال ساخت امکان واردات خواهد داشت.

براین اساس وزارت اقتصاد مکلف شده است گزارش اقلام وارداتی را هر سه ماه یکبار به کمیسیون های اقتصادی، صنایع و معادن،   عمران و امور داخلی کشور و شوراهای مجلس ارائه کند.

 لغو ممنوعیت واردات از اردیبهشت حقیقت دارد؟

  لغو ممنوعیت واردات از اردیبهشت حقیقت دارد؟  لغو ممنوعیت واردات از اردیبهشت حقیقت دارد؟

 

حذف واردات خودروی سواری در حالی از تبصره ۷ انجام شده است که فاطمی امین- وزیر صنعت، معدن و تجارت- در آخرین اظهارات خود در پایان سال گذشته بر عدم تمدید ممنوعیت واردات خودرو در اردیبهشت ماه امسال تاکید کرده و در رابطه با واردات جدید وعده داده بود. وی گفته بود که "قبلا هم با واردات مخالف نبوده ولی به دلیل اینکه واردات خودرو تا دو میلیارد دلار مصارف ارزی دارد آن را صلاح ندانسته بود ولی با اقدامات صورت گرفته توسط تجار ایرانی و افزایش صادرات، شرایط بهتر شده و بخشنامه ممنوعیت واردات که اردیبهشت‌ماه (۱۴۰۱) به اتمام می‌رسد، تمدید نخواهد شد و واردات به روال سابق، طبق ضوابط قبلی انجام می شود. "

این در حالی است که واردات خودرو از سال ۱۳۹۷ به دلیل شرایط ارزی و محدودیت های موجود، ممنوع اعلام شد و طرح لغو آن هر بار با مخالفت هایی به ویژه از سوی بانک مرکزی به دلیل مصارف ارزی همراه شد. در این بین حدود ۱۲ هزار خودرو که قبل از  ممنوعیت آمده، در گمرک دپو و امکان ترخیص پیدا نکرد هم مدت ها درگیر اما و اگر برای ترخیص بود و بعد از چندبار مصوبه دولت بخشی از آنها ترخیص شد  ولی همچنان بیش از ۲۰۰۰ دستگاه بلاتکلیف باقی مانده است.  

در این شرایط با توجه به تاکیدی که وزارت صمت بر واردات خودرو داشته و پایان ممنوعیت را تا حدود یک ماه دیگر در اردیبهشت ماه اعلام کرده است، اینکه با حذف مجوز واردات خودروی سواری در قانون بودجه و شرایط خاص ارزی کشور، چه تصمیمی در مورد این واردات اخذ و به چه ترتیبی اقدام می شود در ابهام قرار دارد.

آنچه دیگران می خوانند: نرخ جدید معاینه فنی خودروها در سال 1400 نحوه محاسبه تخفیف بیمه شخص ثالث خودرو در 1400 +جدول

گردآورنده: علی اکبر رضایی

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب