مصاحبه دکتری 1401

مصاحبه دکتری 1401زمان مصاحبه دکتری سراسری 1401زمان مصاحبه دکتری سراسری 1401مصاحبه دکتری 1401

پس از اعلام نتایج آزمون دکتری سراسری و اعلام نتایج آزمون دکتری دانشگاه آزاد در موعد مقرر و آغاز زمان انتخاب رشته آزمون دکتری داوطلبان به دنبال کسب اطلاعات در رابطه با مصاحبه دکتری 99 هستند؛ چرا که صرفا قبولی در آزمون دکتری مجوز ورود به مقطع دکتری محسوب نشده و داوطلبان می بایست در مرحله مصاحبه نیز نمره قبولی لازم را کسب نمایند. شیوه پذیرش در مقطع دکتری به 2 صورت آموزشی – پژوهشی و پژوهش محور انجام می شود که سهم آزمون و مصاحبه در دوره های مختلف پذیرش متفاوت می باشد.

برای رشته هایی که شیوه پذیرش آن ها به صورت آموزشی – پژوهشی است، نمره کل حاصل از 50 درصد نمره آزمون کتبی و 50 درصد نمره مصاحبه تشکیل می شود و در رشته هایی که شیوه پذیرش آن ها به صورت پژوهش محور است، 30 درصد از نمره کل را آزمون کتبی و 70درصد آن را نمره مصاحبه (امتیازات سوابق تحصیلی و طرحواره) شامل می شود. لذا به دلیل اهمیت بالای مصاحبه در پذیرش داوطلبان مقطع دکتری تصمیم به نگارش این مقاله گرفتیم تا در آن تمامی اطلاعات لازم در رابطه با مصاحبه دکتری را در اختیار شما عزیزان داوطلب قرار دهیم.

پاسخ 10 سوال مهم در مصاحبه دکتری 1400

نمره مصاحبه دکتری حضوری به میزان 50 درصد در پذیرش بر اساس شیوه آموزشی – پژوهشی و به میزان 70 درصد در شیوه پژوهش محور موثر می باشد.

زمان برگزاری مصاحبه دکتری سراسری 1400

با گذشت چند روز از انجام انتخاب رشته دکتری سراسری، نتایج این مرحله از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می شود. کارنامه انتخاب رشته کنندگان آزمون دکتری سال جاری در روز سه شنبه 28 اردیبهشت ماه 1400 از طریق سایت مذکور منتشر شده و در دسترس داوطلبان قرار گرفت. متقاضیانی که بر اساس این کارنامه جزء دعوت شدگان به مرحله ارزیابی و مصاحبه تخصصی این مقطع هستند، می توانند از روز چهارشنبه 29 اردیبهشت به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه ها و موسسات آموزشی مختلف مراجعه نموده و از زمانبندی و سایر جزئیات آزمون شفاهی دکتری مطلع شوند.

این دسته از داوطلبان جهت پرداخت هزینه مصاحبه دکتری 1400 به مبلغ 88 هزار تومان باید از تاریخ 28 اردیبهشت ماه لغایت 10 تیر ماه به لینک فعال اعلام نتایج در سایت sanjesh.org مراجعه نموده و سپس فرم بررسی صلاحیت عمومی آزمون دکتری 1400 را دریافت نمایند. بعد از این که فرم نام برده به دقت تکمیل گشت، لازم است کد رهگیری مربوطه را پرینت کرده و نزد خود حفظ کنید. توجه کنید در صورتی که فرم مذکور را تکمیل نکنید، از گزینش نهایی حذف خواهید شد.

نحوه برگزاری مصاحبه آزمون دکتری 1400

پس از اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری، داوطلب با مشاهده کارنامه خود در می یابد که در کدام رشته ها و دانشگاه ها دعوت به مصاحبه شده است. داوطلبان می توانند در مصاحبه تمامی دانشگاه هایی که در آن ها دعوت شده اند، شرکت کنند؛ اما برای شرکت در آن ها ملزم به پرداخت هزینه مصاحبه دکتری مربوط به هر دانشگاه هستند. بدیهی است متقاضیانی که نسبت به تکمیل فرم بررسی صلاحیت‌های عمومی اقدام نکرده باشند از گزینش نهایی حذف خواهند شد.

لازم به ذکر است که دانشگاه ها و مؤسسات مجری دوره های دکتری چگونگی تشکیل پرونده متقاضیان، زمان و مکان برگزاری آزمون و نحوه مصاحبه علمی یا برگزاری آزمون تخصصی را از طریق پایگاه اطلاع رسانی خود و این سازمان به داوطلبان اعلام خواهند کرد.

پس از اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری دانشگاه های سراسری، لیست اسامی پذیرفته شدگان به واحدهای دانشگاهی مورد نظر جهت مصاحبه ارسال می شود.

بدیهی است در هنگام مصاحبه به صورت مجازی میزان تسلط شما به زبان انگلیسی رزومه کاری خود، پایان نامه و … مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت که در ادامه مطلب به این موضوع نیز خواهیم پرداخت.

مدارک لازم جهت حضور در مصاحبه دکتری

مدارک لازم جهت شرکت در مصاحبه دکتری به 2 دسته تقسیم می شوند؛ مدارک الزامی و مدارک امتیازی

مدارک الزامی همان طور که از عنوان آن ها پیداست، مدارکی هستند که سازمان سنجش یا دانشگاه مورد نظر آن ‌ها را برای انجام مصاحبه ضروری می ‌دانند و شرکت در مصاحبه بدون وجود حتی یکی از آن ها میسر نخواهد بود. که این مدارک عبارتند از:

اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه فیش واریزی هزینه مصاحبه دکتری مدراک تحصیلی مقاطع گذشته کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات دروس کارنامه اولیه و کارنامه انتخاب رشته دکتری توصیه نامه از سه تن از اساتید مقطع کارشناسی ارشد از جمله استاد راهنما رزومه کامل تحصیلی و شغلی مدرک زبان (آیلتس، تولیمو، EPT، تافل یا …) گواهی سابقه عضویت در هیات علمی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به صورت رسمی قطعی و  یا رسمی – آزمایشی مورد تایید بالاترین مقام مسئول

تذکز: آن دسته از متقاضیانی که مشغول به تحصیل در سال آخر مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری حرفه ای بوده و حداکثر تا تاریخ 31 شهریور ماه 1400 فارغ التحصیل می شوند لازم است گواهی تایید شده توسط دانشگاه محل اخذ مدرک تحصیلی خود را ارائه کنند.

شایان ذکر است با توجه به این که فارغ‌التحصیلان دوره روزانه گواهی موقت دریافت می‌کنند، بنابراین دانشگاه‌ های مقصد در این موارد، الزامی برای ارائه اصل دانش نامه و ریز نمرات تایید شده ندارند. نکته دیگر در ارتباط با دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد این است که در آزمون دکتری شرکت کرده اند می باشد؛ این داوطلبان هیچ ضرورتی برای ارائه مدرک مقطع کارشناسی ارشد در مصاحبه ندارند اما تا زمان ثبت‌ نام در مقطع دکتری در صورت پذیرش نهایی لازم است که مدرک تحصیلی خود را ارائه نمایند.

همان طور که گفته شد، یکی از مدارک لازم برای شرکت در جلسه مصاحبه دکتری داشتن مدرک زبان است که بسته به نوع آن ها در دانشگاه های مختلف مورد پذیرش واقع می شوند.

مدارک آزمون های زبان ملی و بین المللی
نوع مدرک وضعیت پذیرش در دانشگاه های کشور
مدرک آزمون آیلتس (IELTS) مورد قبول در همه دانشگاه های کشور (وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه آزاد)
مدرک آزمون تافل (TOEFL) مورد قبول در همه دانشگاه های کشور (وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه آزاد)
آزمون تولیمو (TOLIMO) مورد قبول در همه دانشگاه های کشور (وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه آزاد)
مدرک آزمون MSRT مورد قبول در همه دانشگاه های کشور (وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه آزاد)
مدرک آزمون MHLE مورد قبول در دانشگاه های وزارت بهداشت
مدرک آزمون EPT مورد قبول در دانشگاه های آزاد اسلامی
مدرک زبان دانشگاه تهران مورد قبول در برخی از دانشگاه های سراسری وزارت علوم (0.به جز دانشگاه آزاد)

در خصوص امتیاز دهی به مدرک زبان هیچ مدرکی بر دیگری ارجحیت ندارد. اما بدیهی است که در صورت بالاتر بودن نمره هر آزمون، امتیاز بیشتری به داوطلب تعلق خواهد گرفت. اعتبار هر مدرک زبان 2 سال است؛ اما با این وجود اگر مدرک زبانی با نمره بالا دارید که اعتبار آن به اتمام رسیده است، آن را در جلسه مصاحبه به همراه داشته باشید. چرا که نمره بالای آن می تواند مورد توجه اساتید قرار بگیرد. فراموش نکنید در جلسه مصاحبه بنا بر این است که شما توانایی های خود را ارائه کنید، نه ضعف های خود! لذا اگر مدرک زبانی دارید که نمره آن پایین تر از حدنصاب تعیین شده توسط هر دانشگاه است، اصلا آن را ارائه نکنید! چرا که در صورت ارائه این مدارک نه تنها نمره ای به آن تعلق نمی گیرد، بلکه ممکن است اثر منفی نیز داشته باشد؛ چراکه بیانگر ضعیف بودن سطح زبان شماست.

همان طور که اشاره شد به همراه داشتن برخی مدارک برای حضور در مصاحبه الزامی نیست، اما داشتن آن ‌ها برای کسب امتیاز و موفقیت در مصاحبه آزمون دکتری اثرگذار و بسیار حائز اهمیت است. که در ادامه مطلب به معرفی آن ها می پردازیم:

گواهی مستندات سوابق پژوهشی مانند گواهی پذیرش مقاله، کلیه مقالات تحت داوری و یا حتی کتاب های نیمه کاره گواهی رتبه برتر (اول تا سوم) مقاطع قبل گواهی سابقه تدریس در دانشگاه ها گواهی انجام طرح های پژوهشی و تحقیقات حرفه ای گواهی کلیه افتخارات علمی کسب شده در زمینه آموزشی و یا پژوهشی گواهی شرکت در کارگاه های آموزشی کتاب های تالیف یا ترجمه شده گواهی ثبت اختراع و عناوین علمی تعیین حیطه کاری پایان نامه مقطع دکتری

توصیه می شود که از موارد نام برده فوق چند سری کپی تهیه کرده و به همراه خود داشته باشد. چرا که قبل از ورود به جلسه مصاحبه یک نسخه از تمامی مدارک از شما اخذ خواهد شد. همچنین جهت دسترسی سریع تر، فایل اسکن شده آن ها را در یک فلش یا لوح فشرده به همراه داشته باشید؛ در صورت مجازی بودن مصاحبه نیز لازم است که مدارک نام برده را اسکن کرنید

نحوه امتیازدهی مصاحبه دکتری 1400

شیوه پذیرش داوطلبان مصاحبه دکتری 1400شیوه پذیرش داوطلبان مصاحبه دکتری 1400نحوه امتیازدهی مصاحبه دکتری 1400

همان طور که در قسمت فوق مقاله اشاره شد، نحوه پذیرش دانشجو در مقطع دکتری به دو صورت آموزشی – پژوهشی و پژوهش محور انجام می شود. نحوه امتیازدهی به داوطلبان هر نوع پذیرش متفاوت خواهد بود که با توجه به قانون “سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور”، سنجش و ارزیابی تمامی شرکت کنندگان در آزمون دکتری سال 99، به صورت جدول زیر انجام می گیرد.

شیوه پذیرش داوطلبان در دوره های “آموزشی – پژوهشی” و “پژوهش محور”

مواد موثر

 آموزشی – پژوهشی

پژوهش محور

نمره آزمون کتبی 50 درصد نمره کل 30 درصد نمره کل
مصاحبه و سنجش علمی 30 درصد نمره کل 30 درصد نمره کل
سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری 20 درصد نمره کل 20 درصد نمره کل
تهیه طرحواره 20 درصد نمره کل

تمامی دانشگاه ها بر اساس شیوه نامه ای که از سوی سازمان سنجش آموزش کشور به آن ها ارسال می شود، نمره مصاحبه (ارزیابی سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری) را تعیین می کنند و بعد از برگزاری مصاحبه، حدنصاب نمره داوطلبان را برای بررسی نهایی به سازمان اعلام می دارند. لازم به ذکر است که دانشگاه ها می توانند برای داوطلبان معرفی شده به مرحله مصاحبه، آزمون کتبی و شفاهی برگزار نمایند که نمره آن در مقدار نمره مصاحبه علمی و سنجش عملی لحاظ می شود. در نهایت بر اساس نمره کل، نتایج نهایی پذیرش مقطع دکتری مشخص شده و در سایت مربوطه منتشر می شود.

سوالات مصاحبه دکتری 1400

در جلسه مصاحبه دکتری سراسری طبق روال هر جلسه مصاحبه سوالات زیادی پیرامون موضوعات مختلف مطرح می شود که همین موضوع دلیل محکمی برای ایجاد نگرانی و استرس داوطلبان می باشد. ولی با آگاهی از شرایط جلسه مصاحبه و رعایت یکسری نکات به راحتی می توانید این مرحله را نیز همانند آزمون با موفقیت پشت سر بگذارید. لازم به ذکر است که سوالات مصاحبه دکتری سوالات مشخصی نبوده و قابل پیش بینی نخواهند بود ولی با توجه به تجربیات سال های گذشته می توان حدس زد که هر ساله یک سری سوالات متداول حول موضوعات مشابه مطرح خواهند شد.

در صورت برگزاری مصاحبه دکتری به صورت مجازی، نحوه برگزاری جلسه مصاحبه از طریق پایگاه های اطلاع رسانی هر دانشگاه و موسسات مجری، به داوطلبان اعلام می شود. اما به طور کل سوالات جلسه مصاحبه دکتری شامل 5 دسته خواهند بود که در این قسمت به آن ها می پردازیم.

مطمئنا ابتدای جلسه اساتید از شما می خواهند خودتان را به انگلیسی معرفی کنید. در پاسخ به این سوال می بایست نام و نام خانوادگی خود را بیان کرده و سپس رشته و دانشگاه محل تحصیل خود را معرفی کنید و پس از آن یک شرح حال مختصر از مسیر تحصیلی خود را عنوان کنید. بعضی از دانشگاه های سراسری یکسری سوالات علمی در رابطه با پایان نامه دانشجو مطرح می کنند. البته این به معنی پرسش سوالات علمی سطح بالا نیست؛ اما چیزی که در این جا اهمیت دارد قدرت تحلیل داوطلب در رابطه با موضوعات علمی خصوصا موضوع پایان نامه تحقیقاتی خود می باشد. در ادامه سوالات دیگری در رابطه با پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد، طرح های تحقیقاتی، پروژه های انجام شده و حتی در دست انجام و عنوان مد نظر برای رساله دکتری بیان خواهتد شد که پاسخ به این سوالات تاثیر به سزایی در پذیرش شما خواهد داشت. لازم به ذکر است که اگر پایان نامه شما با رشته تحصیلی تان در مقطع کارشناسی ارشد مرتبط نباشند به طور قطع من باب دلیل این بی ارتباطی از شما پرسش خواهد شد؛ لذا لازم است پاسخ های مناسبی را در این رابطه از قبل آماده کنید. دسته دیگر پرسش ها در مورد رزومه تحصیلی و شغلی شما خواهد بود. بنابراین داشتن یک رزومه قوی می تواند موثر واقع شود. فراموش نکنید که اشتغال به کار غیر مرتبط و یا ساعت کاری بالای داوطلبان تاثیر منفی در نتیجه نهایی خواهد گذاشت. و در نهایت سوالاتی پیرامون مسائل مذهبی و عقیدتی نیز مطرح خواهد شد که پاسخ های شما به این پرسش ها نیز بی اهمیت نخواهد بود.

برای توفیق در جلسه مصاحبه توصیه می کنیم با ظاهری آراسته و مرتب در جلسه مصاحبه حضور یابید و از عطر ملایم استفاده کنید. هنگام برخورد با اساتید با اعتماد به نفس کامل احوال پرسی کنید، لبخند را فراموش نکنید و از برقراری ارتباط چشمی نیز غافل نشوید. هنگام پاسخ به سوالات از شتاب زدگی بپرهیزید و سعی کنید در کمال آرامش و اعتماد به نفس به پرسش ها پاسخ دهید. ضمنا سعی کنید در جواب سوالات اساتید پاسخ های کوتاه، مختصر و مفید ارائه دهید و از دادن پاسخ های طولانی و اغراق آمیز پرهیز کنید.

اکیدا توصیه می شود اگر پاسخ سوالی را نمی دانید به جای حاشیه رفتن با صداقت بگویید که حضور ذهن ندارید. چرا که پاسخ اشتباه و اغراق آمیز شما تاثیر منفی در ذهن اساتید باقی خواهد گذاشت. متقاضیانی که انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد 1400 را انجام داده اند، جهت اطلاع از نحوه انجام مصاحبه و باقی مراحل گزینش می بایست به سایت دانشگاه محل پذیرش مراجعه نمایند.

.h_iframe-aparat_embed_frame{position:relative;}.h_iframe-aparat_embed_frame .ratio{display:block;width:100%;height:auto;}.h_iframe-aparat_embed_frame iframe{position:absolute;top:0;left:0;width:100%;height:100%;}

 

سوالات متداول

1- مصاحبه آزمون دکتری سال 1400 در چه زمانی برگزار می شود؟

متقاضیانی که قصد شرکت در این مرحله را دارند، می بایست در روز سه شنبه 29 اردیبهشت ماه به سایت دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی که حدنصاب لازم در آن ها را کسب کرده اند، مراجعه نموده و از زمان و محل مصاحبه مطلع شوند.

2- هزینه مصاحبه آزمون دکتری سال 1400 چقدر است؟

مبلغ این هزینه به میزان 88 هزار تومان تعیین شده است.

3- آزمون متمرکز دکتری 1400 چند درصد در پذیرش داوطلب موثر است؟

آزمون کتبی به میزان 50 درصد در شیوه آموزشی - پژوهشی و به میزان 30 درصد در شیوه پژوهش محور موثر می باشد.

{ "@context": "https://schema.org", "@type": "FAQPage","mainEntity": [{"@type": "Question", "name": "مصاحبه آزمون دکتری سال 1400 در چه زمانی برگزار می شود؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "متقاضیانی که قصد شرکت در این مرحله را دارند، می بایست در روز سه شنبه 29 اردیبهشت ماه به سایت دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی که حدنصاب لازم در آن ها را کسب کرده اند، مراجعه نموده و از زمان و محل مصاحبه مطلع شوند." } },{"@type": "Question", "name": "هزینه مصاحبه آزمون دکتری سال 1400 چقدر است؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "مبلغ این هزینه به میزان 88 هزار تومان تعیین شده است." } },{"@type": "Question", "name": "آزمون متمرکز دکتری 1400 چند درصد در پذیرش داوطلب موثر است؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "آزمون کتبی به میزان 50 درصد در شیوه آموزشی - پژوهشی و به میزان 30 درصد در شیوه پژوهش محور موثر می باشد." } }]}

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

.star svg{ background:#777; } .star svg:hover{ background:#FF0; } .postLike{ margin: 20px auto 50px auto; text-align: center; width: 157px; padding: 0px 0px 0px 6px; background: #F9F9F9; border: 1px solid #F1F1F1; border-radius: 13px; font-size: 14px; line-height: 30px; white-space: nowrap; background-color: #ff6464; color: #fff; box-shadow: 0 0 25px #ffce4961; } .postlike-text{ vertical-align: middle; color: #fff; } .sl-wrapper a { border-bottom: 0 !important; text-decoration: none !important; } .sl-button { font-size: 1em; line-height: 1; font-weight: normal; } /* Colors */ a.liked { color: #da1b1b; } a.liked:hover, a.liked:active, a.liked:focus { color: #666666; } a.liked span.sl-count, .sl-count { color: #fff; } /* Icon */ .sl-icon { margin-right: 4px; font-family: 'wpyar-BYekan',Helvetica,sans-serif; text-transform: uppercase; vertical-align: middle; color: #fff; margin-top: 1px; font-size: 17px; } .sl-icon i { margin-top: 1px; margin-left: 5px; font-size: 17px; } .sl-icon svg { fill: currentColor; width: 1em; height: 1em; margin-left:5px; } .sl-icon svg:after { content: ""; position: absolute; top: 0; right: 0; bottom: 0; left:0; } /* Count */ .sl-count { font-size: 1em; font-family: 'wpyar-BYekan',Helvetica,sans-serif; text-transform: uppercase; vertical-align: middle; display: none; } /* Loader */ .loader, .loader:before, .loader:after { background: rgba(0, 0, 0, 0.2); -webkit-animation: load1 1s infinite ease-in-out; animation: load1 1s infinite ease-in-out; width: .2em; height: .6em; } .loader:before, .loader:after { position: absolute; top: 0; content: ''; } .loader:before { left: -.375em; -webkit-animation-delay: -0.32s; animation-delay: -0.32s; } .loader { text-indent: -9999em; display: inline-block; position: relative; vertical-align: middle; font-size: 1em; -webkit-transform: translateZ(0); -ms-transform: translateZ(0); transform: translateZ(0); -webkit-animation-delay: -0.16s; animation-delay: -0.16s; } .loader:after { left: .375em; } @-webkit-keyframes load1 { 0%, 80%, 100% { box-shadow: 0 0 rgba(0, 0, 0, 0.2); height: .6em; } 40% { box-shadow: 0 -.3em rgba(0, 0, 0, 0.2); height: 1em; } } @keyframes load1 { 0%, 80%, 100% { box-shadow: 0 0 rgba(0, 0, 0, 0.2); height: .6em; } 40% { box-shadow: 0 -.3em rgba(0, 0, 0, 0.2); height: 1em; } }

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب