اولین تاثیر احیای برجام بر قیمت دلاربه گزارش تیتربرتر؛ آخرین قیمت انواع طلا و ارز در پایان روز معاملاتی گذشته به شرح زیر است:

۱. هر گرم طلا ۱۸ عیار به ۱۲,۵۷۸,۰۰۰ ریال رسید.

۲. انس جهانی طلا به ۱,۹۲۵.۱۸ دلار رسید.

۳. قیمت هر عدد سکه امامی به ۱۲۵,۱۹۰,۰۰۰ ریال رسید.

۴. هر عدد سکه بهار آزادی به ۱۲۰,۰۳۰,۰۰۰ ریال رسید.

۵. هر عدد نیم‌سکه به قیمت ۷۳,۵۸۰,۰۰۰ ریال، هر عدد ربع سکه به قیمت ۴۱,۵۵۰,۰۰۰ ریال و هر عدد سکه یک گرمی به قیمت ۲۴,۴۰۰,۰۰۰ رسید.

۶. قیمت هر دلار آمریکا به ۲۷۱,۱۴۰ ریال رسید؛ همچنین قیمت هر یورو به ۳۰۱,۲۹۰ ریال و قیمت هر پوند به ۳۵۶,۰۱۰ ریال رسید.

تحلیل و بررسی قیمت دلار در سال 1400

تحلیل و بررسی قیمت دلار در سال 1400 تحلیل و بررسی قیمت دلار در سال 1400

 

حداقل و حداکثر نرخ فروش یک دلار  آمریکا در ماه مذکور به ترتیب ۲۳ هزار و ۵۳۵ تومان و ۲۵ هزار و ۵۸۵ تومان است. 

علاوه براین، یک دلار آمریکا در دومین ماه سال گذشته به طور متوسط معادل ۲۲ هزار و ۵۳۶ تومان فروخته شده و حداقل و حداکثر نرخ فروش آن در ماه مذکور به ترتیب ۲۰ هزار و ۸۰۸ تومان و ۲۳ هزار و ۵۲۷ تومان بوده است. 

متوسط قیمت هر دلار آمریکا در خرداد ۱۴۰۰ به میزان ۲۳ هزار و ۴۳۴ تومان و حداقل و حداکثر نرخ فروش آن در ماه مذکور به ترتیب ۲۲ هزار و ۴۵۰ تومان و ۲۴ هزار و ۳۳۰ تومان بوده است. 

نرخ فروش دلار در سه ماهه فصل تابستان سال گذشته نیز به ترتیب ۲۴ هزار و ۵۱۸ تومان، ۲۵ هزار و ۵۳۰ تومان و ۲۷ هزار و ۱۲۹ تومان بوده است. 

از سوی دیگر، متوسط قیمتی که دلار در هفتمین ماه سال گذشته در بازار آزاد شهر تهران به فروش رفته، معادل ۲۷ هزار و ۲۷۹ تومان بوده که حداقل و حداکثر نرخ فروش این ارز در ماه مذکور نیز به ترتیب ۲۶ هزار و ۸۲۴ تومان و ۲۸ هزار و ۶۹ تومان است. 

در ماه های آبان و آذر سال ۱۴۰۰ نیز، هر دلار آمریکا به طور متوسط معادل ۲۷ هزار و ۴۴۲ تومان و ۲۸ هزار و ۲۹۳ تومان فروخته شده است. 

همچنین، در اولین ماه از زمستان سال گذشته متوسـط قیمـت فـروش یـک دلار آمریکـا در بـازار آزاد شـهر تهـران ۲۷ هزار و ۷۷۴ تومان بود که حداقل و حداکثر نرخ فروش یک دلار آمریکا در ماه مذکور بـه ترتیب ۲۶ هزار و ۷۸۴ تومان و ۲۸ هزار و ۵۴۶ تومان بوده است.

متوسط نرخ فروش هر دلار آمریکا در سال گذشته در ماه بهمن معادل ۲۶ هزار و ۵۸۷ تومان بوده است. 

البته، از آنجا که تاکنون رقمی از متوسط نرخ فروش دلار در اسفند ماه از سوی بانک مرکزی منتشر نشده اما بررسی‌ها در ماه مذکور حاکی از آن است که قیمت دلار در آخرین ماه سال گذشته نوسانات زیادی را تجربه کرده است و بین کانال ۲۵ و ۲۶ هزار تومان در نوسان بود که معامله دلار آزاد در آخرین پنج شنبه ۱۴۰۰ به رقم ۲۶ هزار و ۲۵۰ تومان رسید. 

بنابراین، براساس آمار بانک مرکزی، بیشترین و کمترین قیمتی که در سال ۱۴۰۰ برای متوسط نرخ فروش دلار به ثبت رسیده به ترتیب معادل ۲۸ هزار و ۲۹۳ تومان و ۲۲ هزار و ۵۳۶ تومان در آذر و اردیبشهت ماه بوده است. 

اولین تاثیر احیای برجام بر قیمت دلار

اولین تاثیر احیای برجام بر قیمت دلار اولین تاثیر احیای برجام بر قیمت دلار

 

یک کارشناس اقتصادی اظهار داشت: معتقدم کف نرخ دلار ۲۲ هزار تومان است و سقف نرخ دلار در شرایطی که حتی اگر توافقی صورت نگیرد اما قیمت نفت در این سطح باقی بماند، حدود ٢٧ تا ٢٨ هزار تومان خواهد بود.

سید کمال سیدعلی درباره نوسانات نرخ دلار پس از احیای برجام و آزاد شدن پول‌های بلوکه شده و سیاست دولت در توزیع ارز اظهار داشت: علاوه بر موضوع احیای برجام و توافق در مذاکرات وین، موضوع دیگر میزان فروش نفت و قیمت جهانی نفت است. در حال حاضر بیش از ١.۵ میلیون بشکه نفت به فروش می‌رسد و قیمت نفت هم دو برابر شده‌ است و در این شرایط تفاوتی ندارد که میزان نفت بیشتری بفروشیم یا قیمت نفت افزایش یابد، هر دو عامل تاثیر مثبت بر اقتصاد ایران دارد.

وی ادامه داد: عامل اثرگذار دیگر، آزاد شدن پول‌های بلوکه شدن است. در صورت توافق در مذاکرات وین چیزی حدود ۶٠ تا ٧٠ میلیارد دلار از کشورهای مختلف ارز آزاد خواهد شد. در این شرایط دست دولت برای مدیریت بازار ارز باز می‌شود.

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه مدیریت بازار ارز یک تیغ دو لبه است، گفت: با ورود این میزان ارز و افزایش عرضه ارز به کشور؛ اگر بخواهند نرخ ارز را کاهش دهند، شاید در مدت کوتاهی نرخ ارز کاهش پیدا کند اما بلندمدت این منابع صرف همین امورات شود.

سیدعلی افزود: با توجه به شرایط اقتصادی کشور در بلند مدت کاهش نرخ ارز قابل کنترل نیست.

وی درباره کف و سقف نرخ دلار اظهار داشت: معتقدم کف نرخ دلار ٢٢ هزار تومان است و سقف نرخ دلار در شرایطی که حتی اگر توافقی صورت نگیرد اما قیمت نفت در این سطح باقی بماند، حدود ٢٧ تا ٢٨ هزار تومان خواهد بود.

این کارشناس اقتصادی درباره احتمال افزایش واردات پس از افزایش ورود ارز و تکرار عملکرد دولت دهم با افزایش ذخایر ارزی گفت: باید توجه داشته باشیم که در آن دوران دولت فقط سالانه ١٠٠ میلیارد دلار درآمد ارز حاصل از صادرات نفت در اختیار داشت و حدود ۴٠ تا ۵٠ میلیارد دلار درآمد ارزی حاصل از صادرات غیر نفتی داشتیم. این اعداد بزرگ باعث می‌شد که دولت آن دوران بتواند واردات ارزان داشته باشد و همین واردات ارزان منجر به اتلاف درآمدهای ارزی شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر با نرخ ارز در بازه بالای ٢٠ هزار تومان می‌توان به مشکلات حاصل از کسری بودجه توجه کرد و کشور هم تشنه ارز است. امروز در کشور حدود ۵٠٠ میلیارد دلار پروژه نیمه تمام در کشور باقی مانده که امکان اتمام این پروژه‌ها با دسترسی به منابع وجود دارد.

سیدعلی با بیان اینکه تنها نیاز وزارت نفت به اتمام پروژه‌های نیمه تمام ٢٠٠ میلیارد دلار است، تاکید کرد: با اجرای این پروژه‌ها در حوزه نفت، پتروشیمی، زیرساخت‌های ترانزیتی، گردشکری و ... در واقع درآمدهای ارزی کشور هم افزایش می‌یابد.

وی گفت: معتقدم درآمدهای ارزی باید در این پروژه‌ها خرج شود و نه اینکه در خیابان‌ها ارزپاشی صورت بگیرد و خرج واردات کالاهای بی‌مصرف شود. به طور قطع اگر ارزهای وارد شده در پروژه‌های عمرانی، زیرساخت‌های صادراتی و تولید به کار گرفته شوند ضدتورمی نیز خواهند بود و  نگرانی تکرار اتفاقات گذشته و افزایش تورم با افزایش ذخایر ارزی وجود ندارد.

تضعیف دلار آمریکا در پی تحریم‌های ضد روسیه

تضعیف دلار آمریکا در پی تحریم‌های ضد روسیه تضعیف دلار آمریکا در پی تحریم‌های ضد روسیه

 

صندوق بین المللی پول می‌گوید اقدامات محدود کننده فعالیت‌های اقتصادی روسیه می‌تواند به تضعیف دلار بیانجامد.

به گفته گیتا گوپینات، معاون اول صندوق بین المللی پول، تحریم‌ها علیه روسیه می‌تواند سلطه جهانی دلار آمریکا را تضعیف کند.

گوپینات در مصاحبه‌ای عنوان کرد: «چشم انداز بلندمدت وضعیت ارزهای مختلف نشان می‌دهد دلار ارز اصلی جهان باقی بماند ولی بدون شک در معاملات تجاری جهان تضعیف خواهد شد».

وی افزود: برخی از کشورها در حال حاضر در حال مذاکره مجدد درباره پرداخت ارزی در معاملات تجاری خود هستند به طوری که روسیه و هند در حال حاضر در حال آماده سازی مکانیزم روپیه-روبل هستند که به آنها اجازه می‌دهد تا با ارزهای ملی تجارت کنند و در عین حال از پرداخت دلار دوری کنند.

به گفته گوپینات، اقدامات محدودکننده رادیکال توسط کشورهای غربی در بحبوحه عملیات نظامی روسیه در اوکراین می‌تواند منجر به ظهور بلوک‌های ارزی کوچک مبتنی بر تجارت بین گروه‌های مختلف کشورها یا همان پیمان پولی دوجانبه یا چندجانبه بین کشورهای مختلف شود.

علاوه بر این، استفاده از ارزهای غیر از دلار یا یورو در تجارت جهانی منجر به تنوع بیشتر دارایی‌های ذخیره شده توسط بانک‌های مرکزی ملی خواهد شد.

آنچه دیگران میخوانند: زمان واریز حقوق کارکنان در شهریور 1400 تاثیر تحولات افغانستان بر قیمت دلار

گردآورنده: علی اکبر رضایی

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب