راهکارهایی برای پیشگیری از سردرد در ماه رمضانبرای پیشگیری از سردرد در ماه رمضان چه باید کرد؟

همه  ما به دلیل فضای معنوی ماه مبارک رمضان و ایجاد حس روحانی که روزه داری برای ما ایجاد می‌کند ،عاشق این ماه هستیم.اما یکی از مشکلات شایعی که معمولا در روزهای اول ماه مبارک رمضان وجود دارد، این است که  دچار سردرد می‌شویم. گاهی شدت این سردرد بالاست.در ادامه به بررسی روش‌هایی برای رفع این سردردها می‌پردازیم.

علت بروز سردرد چیست؟

دلایل متعددی برای شیوع سردرد در ماه رمضان وجود دارد. کمبود آب، افت قند خون،نداشتن خواب کافی و کمبود کافئین از دلایل مهم ایجاد سردرد در این ماه هستند.

سردردها معمولا در بعدازظهر شروع می‌شوند یا برای بعضی از افراد با افطار کردن به وجود می‌آیند اما نگران نباشید چون با تغییر سبک تغذیه ،می‌توان این سردردها را مدیریت کرد.

 تنظیم قند خون

اگر جزو افرادی هستید که وعده‌های غذایی با قند بالا مصرف می‌کنند، قند خون شما در حالت عادی سریع بالا می‌رود اما با روزه گرفتن این قند خون به سرعت پایین می‌آید و سردرد می‌گیرید. خوردن یک وعده‌ غذایی با مقدار قند کم، در سحر می‌تواند از بروز سردرد در طول روز جلوگیری کند.

مصرف کافئین را مدیریت کنید

کم شدن کافئین بدن  در ماه رمضان از دلایل اصلی سردرد است. برای جلوگیری از سردرد باید چند روز مانده به ماه رمضان، آرام آرام مصرف کافئین خود را پایین بیاورید یا قبل از اذان صبح از نوشیدنی دارای کافئین قوی استفاده کنید.

ما راه دوم را به شما توصیه نمی‌کنیم زیرا  مصرف  نوشیدنی کافئین‌دار هنگام  سحر،بدن را کم‌آب می‌کند.

 خواب کافی داشه باشید

نیاز به خواب مثل نیاز به غذا یک نیاز اساسی است، بنابراین خواب شما باید در ماه رمضان هم به اندازه کافی باشد.

متاسفانه  در این ماه،به اجبار تغییراتی در خواب و بیداری بیشتر  افراد پیدا می‌شود، پزشکان توصیه می‌کنند که ساعات خواب طوری تنظیم شود که فرد دچار کم‌خوابی آزار دهنده یا پرخوابی  نشود.

بهتر است بلافاصله بعد از خوردن سحری و با شکم پر  نخوابید و البته خواب بلافاصله پس از افطار هم صحیح نیست،  بهترین زمان خواب در ساعات اولیه شب است.

 آب مورد نیاز بدن را تامین کنید

کم آب شدن بدن از دیگر دلایل شایع سردرد است. مصرف کافی مایعات قبل از شروع روزه تا حدود زیادی از سردرد جلوگیری می‌کند.

بیشتر بدانید : توصیه هایی برای مصرف داروها در ماه رمضان

بیشتر بدانید : خوردن این غذاها در ماه رمضان خطر ابتلا به کرونا را افزایش می دهد!

بیشتر بدانید : روزه گرفتن برای چه بیمارانی ممنوع است؟

بیشتر بدانید : غذاهای ویژه ماه رمضان از دیدگاه طب سنتی ایران

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع :khorasannews.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب