جزئیات ثبت حقوق نمایندگان در سامانه «پاکنا» از تیر 1400به گزارش تیتربرتر؛ نمایندگان مجلس مقرر کردند که اطلاعات مربوط به حقوق و دستمزد سه نهاد مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام در سامانه پاکنا درج شود.

جزئیات ثبت حقوق نمایندگان در «پاکنا»

 جزئیات ثبت حقوق نمایندگان در «پاکنا» جزئیات ثبت حقوق نمایندگان در «پاکنا»

 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه بودجه سال 1401 مصوبه‌ای داشتند که بر اساس آن اطلاعات مربوط به حقوق و دستمزد سه نهاد مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام در سامانه پاکنا درج شود که در ادامه جزئیات این مصوبه را می‌خوانید؛

با مصوبه مجلس، دستگاههای اجرائی موضوع ماده (29) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مکلفند از تیرماه سال 1401 کلیه پرداخت‌های مستمر و غیرمستمر نقدی و غیرنقدی (معادل ریالی) مذکور در ماده (29) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و تسهیلات به کلیه شاغلین و بازنشستگان از هریک از منابع و حساب‌های دولتی و متعلق به دولت نزد خود را به تفکیک شماره ملی با اختصاص شناسه یکتای پرداخت کارکنان دولت، پرداخت نمایند.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است ضمن جلوگیری از پرداخت به کارکنان دستگاههای اجرائی ماده (29) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران بدون درج شناسه یکتای پرداخت کارکنان دولت‌، امکان دسترسی برخط سازمان اداری و استخدامی کشور به اطلاعات پرداختی را در بسترهای الکترونیکی فراهم نماید.

نمایندگان همچنین با حذف عبارت ذیل این بند مبنی بر" دستگاه‌های موضوع ماده 66 قانون محاسبات عمومی اصلاحی 22/1/1377 از شمول حکم این بند مستثنی هستند" موافقت کردند.

در بخشی از ماده 66 قانون محاسبات عمومی آمده است: -در مورد بودجه شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی و مجمع تشخیص مصلحت نظام رعایت مقررات این قانون الزامی نیست.

 حقوق نمایندگان تا تیر ماه در «پاکنا» ثبت می‌شود

حمیدرضا حاجی بابایی که ریاست کمیسیون تلفیق بودجه سال 1401 در مجلس را بر عهده داشت درباره این مصوبه ، اظهار کرد:طبق مصوبه مجلس قرار شد دستگاههای اجرائی موضوع ماده (29) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مکلفند از تیرماه سال 1401 کلیه پرداخت‌های  خود را سامانه پاکنا درج کنند و نمایندگان مجلس بندی را اضافه کردند که آنها نیز تا تیر ماه سال جاری حقوق‌های خود را در ای سامانه اعلام کنند.

وی بیان کرد:نمایندگان مجلس آمادگی اعلام حقوق‌های خود را دارند و انشالله در سال 1401پاکنا در سراسر کشور به خوبی اجرا شود.

* مجلس مکلف است حقوق نمایندگان و مدیران قوه مقننه را برای نظارت عموم مردم در سامانه پاکنا قرار دهد

همچنین نمایندگان در جریان بررسی لایحه بودجه سال آینده با الحاق یک جزء به بند (الف) تبصره 20 این لایحه موافقت کردند که براساس آن، مجلس مکلف است حقوق نمایندگان و مدیران مجلس را برای نظارت عموم مردم ، به طور شفاف و ماهیانه در سامانه سازمان امور استخدامی کشور قرار دهد.

حاجی بابایی درباره این مصوبه نیز بیان کرد: نمایندگان نهایت دقت را دارند تا مجلس در شفافیت پیشتاز باشد، بنابراین رأی نمایندگان به این موضوع بیانگر این است که وکلای ملت هیچ ابایی ندارند که حقوق خود را در سامانه سازمان اداری و استخدامی ثبت کرده و در کنار ملت قرار گیرند.

مطالب مرتبط:  جزئیات مناظره دوم در 18 خرداد 1400+حاشیه ها واکنش کاندیداها به تصویب FATF در انتخابات 1400

حقوق نمایندگان چقدر است؟ 

حقوق نمایندگان چقدر است؟ حقوق نمایندگان چقدر است؟

 

 محمدحسن آصفری گفت: امروز فیش‌های حقوق نجومی از مجلس صادر شده است، جلوی این ریخت و پاش‌ها و حقوق‌های نجومی را بگیرید. فیش حقوقی ۸۰ میلیون تومانی متعلق به کیست؟ اگر صحت دارد، مجلس موضع رسمی بگیرد و هیئت رئیسه برخورد کند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر نماینده اراک در مورد احتمال دریافتی ۸۰ میلیونی مجلسی ها گفت: کسی در مجلس حقوق ۸۰ میلیونی نمی‌گیرد.

محمدحسن آصفری در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در سال 1400 در تذکری شفاهی در مورد حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی در بودجه ۱۴۰۱ گفت: متأسفانه معلوم نیست که این ارز به چه کسی داده می‌شود؟ با این حال درخواست ما این است که دولت با حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برای خود کیسه ندوزد و به فکر معیشت مردم باشد.

فیش حقوقی ۸۰ میلیون تومانی نمایندگان متعلق به کیست؟

این عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس گفت: امروز فیش‌های حقوق نجومی از مجلس صادر شده است، جلوی این ریخت و پاش‌ها و حقوق‌های نجومی را بگیرید. فیش حقوقی ۸۰ میلیون تومانی متعلق به کیست؟ اگر صحت دارد، مجلس موضع رسمی بگیرد و هیئت رئیسه برخورد کند.

بانک مسکن پاداش دریافتی هیئت مدیره را اعلام کند

نماینده اراک در مجلس وضعیت اجتماعی – اقتصادی ایران را «ناعادلانه و تبعیض آمیز» توصیف کرد و گفت: کارگران ما ۴ میلیون حقوق می‌گیرند و بعضی افراد حقوق چند ده میلیونی می‌گیرند. گزارش‌هایی از پاداش هیئت مدیره‌های بانک‌ها به گوش می‌رسد که در سال ۱۳۹۸ برای خودشان ۱۲۰ تا ۱۸۰ میلیون تومان پاداش رد کردند. بانک مسکن به صراحت اعلام کند که هیئت مدیره آنها علی رغم دریافت حقوق، چقدر پاداش گرفتند؟

آصفری تأکید کرد: مردم از این موارد ناراضی هستند. مردم می‌توانند تحریم‌ها را تحمل کنند اما ناعدالتی، فاصله طبقاتی، تبعیض و ناکارآمدی و زندگی اشرافی یک مدیر را نمی‌پذیرند.

علی نیکزاد که اداره جلسه را برعهده داشت در پاسخ به این تذکر شفاهی گفت: نمایندگان نباید مطالبی را که در شبکه‌های مجازی مطرح می‌شود را در تریبون مجلس بگویند. کسی در مجلس حقوق ۸۰ میلیونی نمی‌گیرد. چنین مبلغی در هیئت رئیسه مجلس وجود ندارد. صبح امروز در برنامه سلام تهران حضور داشتم و مطلبی در همین مورد گفته شد که خلاف واقعیت است. این عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه حقوق نمایندگان مجلس زیر ۲۰ میلیون تومان است، گفت: جایگاه ساختاری نمایندگان در کشور، به اندازه یک بخشداری نیست. مطالبی که در شبکه‌های اجتماعی گفته می‌شود را از تریبون مقدس مجلس مطرح نکنید.

آنچه دیگران می خوانند: ماجرای انصراف رئیسی به نفع کاندیدای دیگر در انتخابات 1400 معرفی کاندیداهای احتمالی تایید صلاحیت شده در انتخابات 1400

گردآرونده: علی اکبر رضایی

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب