فرهنگ رانندگی در کیفی سازی خودروها کمرنگ شد/ عامل انسانی مهم ترین دلیل تصادفات جاده ایبه گزارش خبرنگار خودروکار، مقامات مسئول از کشته شدن بیش از ۷۴۶ نفر از شهروندان ایرانی از ابتدای تعطیلات نوروزی (۲۵ اسفندماه) تاکنون خبر داده اند در همین حال سردار حسینی از توقیف بیش از ۳۵ هزار خودرو رانندگان حادثه‌ساز در جاده‌های کشور خبر داده است که این آمار نشان می دهد اظهار نظر یکی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس مبنی بر کیفیت پایین خودروهای داخلی به عنوان عامل اصلی تلفات بالای جاده ای چندان درست نبوده و سایر عوامل همچون توجهی به مقررات راهنمایی و رانندگی و غیر استاندارد بودن جاده های کشور را باید از اصلی ترین عوامل موثر در تصادفات جاده ای و بالا بودن آمار جان باختگان بدانیم.

اما در این میان به نظر می رسد انتقاد شدید سردار هادیانفر، رییس پلیس راهور از کیفیت خودروهای داخلی تنها فرار رو به جلویی بوده است چرا که آمار ارایه شده از سوی او نیز ادعای بی کیفیتی خودروها را رد می کند. به گفته او بیش از ۵ هزار و ۳۰۰ نقطه حادثه خیز در کشور وجود دارد که بیش از ۳۸ درصد  تصادفات در این نقاط اتفاق می افتد و این در حالیست که مقامات در روزهای گذشته «سرعت و سبقت غیرمجاز، انحراف و عدم توجه به جلو» را به‌ عنوان دلایل عمده تصادفات و «ساعت‌های بین نیمه شب تا شش صبح» را به عنوان «پرمخاطره‌ترین ساعات برای رانندگی» اعلام کرده اند.

به گفته پلیس راهنمایی و رانندگی علت عمده این تصادفات "عدم توجه به جلو، سرعت غیرمجاز و عدم توانایی در کنترل وسایل نقلیه" بوده و وضعیت نامناسب جاده‌ها نیز از دیگر عوامل بالا بودن تلفات در تصادفات رانندگی ایران اعلام شده است که با این روند کیفیت خودروها در مرحله های بعدی قرار می گیرد.

امیرحسن کاکایی، کارشناس صنعت خودرو در گفت و گو با خبرنگار خودروکار در این خصوص می گوید: یک راننده بی احتیاط به طور قطع نیازمند خودرویی با قیمت در حدود ۵۰ هزار دلار است که باز هم در این حالت در صورت بروز تصادف امکان آسیب به دیگران با وجود سالم ماندن خودش وجود دارد که نشان می دهد کیفیت خودرو هم تا اندازه ای امکان مراقبت خواهد داشت.

وی می افزاید: نگاهی به انواع وسایل نقلیه از جمله خودرو، موتور سیکلت، هواپیما، قطار و ... نشان از تعدد دارد اما به طور قطع استفاده از  هرکدام یک از این وسایل فرهنگ خاص خود را دارد به طوری که برخی از سرنشینان موتور سیکلت با وجود استفاده مکرر در سال های متمادی دچار هیچ حادثه ای نمی شوند درحالیکه این وسیله به شدت خطرناک است.

این کارشناس صنعت خودرو با بیان این که در شرایطی افراد با وجود داشتن یک وسیله فرهنگ استفاده صحیح از آن را ندارند، تصریح می کند: نگاهی به تردد خودروها در تعطیلات نوروزی در  جاده ها از تعداد بالای پراید با تعداد زیادی سرنشین حکایت داشت این در حالیست که بر اساس آمار، هم اکنون ۵ میلیون پراید در ایران در حال رانندگی است اما تصادفی در این خودروها شاهد نبودیم و هرچند به گفته مسئولان به ارابه مرگ تشبیه شده در صورت رانندگی درست به وسیله زندگی تبدیل شده اما در این‌میان هم شاهد رانندگی با این خودرو با سرعت بالای ۱۲۰ کیلومتر و تعداد زیادی سرنشین در جاده ها هستیم که خطرآفرین است.

وی ادامه می دهد: واقعیت اینست که در صورت رانندگی صحیح و رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی تصادفات به میزان چشمگیری کاهش می یابد و صدمات وارده به شدت افت خواهد داشت.

کاکایی با اشاره به وضعیت نامناسب جاده ها می افزاید: نبود دید مناسب، قابل رویت نبودن علایم ، مشکل دار بودن آسفالت جاده ها و کمبود پلیس های راهنمایی و رانندگی در جاده ها از معضلات اساسی به شمار می رود بنابراین این روند نشان می دهد که حتی کیفیت خودرو نیز مانع از تصادفات می شود ضمن آن که خودروی با کیفیت هزینه هایی خواهد داشت. بنابراین رانندگی صحیح احتمال تصادف را کاهش می دهد و در صورت فراگیر شدن آن در جامعه احتمال تصادف را به صفر خواهد رساند و حتی جاده های نامناسب نیز با عملکرد صحیح راننده می تواند خطرآفرین نباشد.

این کارشناس صنعت خودرو اظهار می کند: نگاهی به روند رانندگی ها نشان می دهد دارندگان خودروهای گران قیمت بیشتر به قوانین راهنمایی و رانندگی احترام می گذارند و به سرعت مطمئنه و گرفتن سبقت در نقاط مناسب توجه می کنند.

وی با تاکید بر این که عامل انسانی می تواند مهمترین عامل جلوگیری از تصادفات باشد، می گوید: خودروی گران قیمت و با کیفیت با سرعت بالا و عدم رعایت اصول رانندگی و اخلاقی می تواند برای سرنشینان و یا سایر افراد خطرآفرین باشد.

به گزارش خودروکار، بنابراین به نظر می رسد در کنار توجه به کیفیت خودروها، آگاهی از ویژگی شخصیتی رانندگان و شناسایی رفتارهای انسانی و یافتن روش‌های اصلاح آن از جمله عوامل مؤثر در بهبود عملکرد و کاهش شمار تصادفات باشد.

ایجاد و نهادینه کردن اصلاحات رفتاری، چگونگی آمد و شد و استفاده از خودروهای مناسب و رانندگی درست و مبتنی بر مقررات باعث افزایش ایمنی تردد می‌شود و با هدف کاهش اقدامات نا ایمن در بین رانندگان و کاهش تصادفات رانندگی، لازم است نسبت به برنامه‌ریزی و اجرای دوره‌های آموزش مبتنی بر رفتار رانندگان، شناسایی و اصلاح رفتارهای نادرست اقدام شود.

بدون شک آموزش با قرار گرفتن در کنار بسیاری از عوامل دیگر ایجاد می‌شود که باید به طور همزمان و جدی مورد توجه قرار گیرند چرا که آموزش باعث افزایش سطح مهارت، دانش فردی، ارتقای فرهنگ استفاده از وسیله حمل و نقل می‌شود و می‌تواند بین ساختارهای مرتبط با ترافیک هماهنگی و انسجام لازم را در جهت اصلاح و بهبود رفتار ترافیکی ایجاد کند که برای دستیابی به چنین اقداماتی، لازم است تغییرات و اصلاحاتی در زمینه آموزش رانندگی و فرهنگ آن ایجاد شود.میترا ممسنی

انتهای پیام/

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب