فیلم| ماجرای کشف جسد 57 نفر گور دسته جمعی در شهر بوچا اوکراین + واکنش روسیهبه گزارش تیتربرتر؛ رئیس گروه امداد شهرک بوچا واقع در ۳۰ کیلومتری کی‌یف روز یکشنبه از کشف یک گور دسته‌جمعی در این شهرک خبر داد. به‌گفته این مقام اوکراینی دستکم جسد بی‌جان ۵۷ نفر در این محل پیدا شده است که تعدادی از آن ها حتی بصورت کامل مدفون نشده بودند.

واکنش اوکراین به کشف گور دسته جمعی در بوچا اوکراین

واکنش اوکراین به کشف گور دسته جمعی در بوچا اوکراین واکنش اوکراین به کشف گور دسته جمعی در بوچا اوکراین

 

همزمان ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو این اقدام را «وحشیگری بی‌سابقه» در اروپای چند قرن اخیر توصیف کرد. او در مورد خروج نیروهای روسیه از اطراف کی‌یف هم گفت که نمی‌توانیم بیش از حد به این اقدام خوش‌بین باشیم و گمان‌ می‌کنیم که احتمال افزایش حملات وجود دارد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین روز یکشنبه روسیه را به ارتکاب «نسل‌کشی» در کشورش متهم کرد. این اتهام به دنبال کشف تعداد زیادی از اجساد در بوچا به دنبال عقب‌نشینی ارتش روسیه مطرح شد.

رئیس‌جمهوری اوکراین گفت که روسیه به دنبال حذف «کل ملت» اوکراین است. ولودیمیر زلنسکی همچنین درخواست خود برای خروج «کامل» نیروهای روسیه از خاک اوکراین را تکرار کرد.

ارتش روسیه روز یکشنبه کشتار غیرنظامیان در شهر بوچا در نزدیکی کی‌یف، پایتخت اوکراین را تکذیب کرد. این در حالی است که تصاویری از کشف اجساد در خیابان‌های بوچا منتشر شده است. مسکو این تصاویر را «ساختگی» خوانده است. ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین ساعتی پیش گفت که روسیه در کشورش دست به «نسل‌کشی» زده است.

واکنش روسیه به کشف یک گور دسته جمعی در بوچا اوکراین

واکنش روسیه به کشف یک گور دسته جمعی در بوچا اوکراین واکنش روسیه به کشف یک گور دسته جمعی در بوچا اوکراین

 

وزارت دفاع روسیه امروز در بیانیه ای تأکید کرد: ادعای کشتار غیرنظامیان در شهر «بوچا» از سوی نظامیان ما نمایش جدیدی از سوی اوکراین است.

وزارت دفاع روسیه امروز در بیانیه ای ادعاهای کی یف در خصوص قتل عام در شهر «بوچا» (حومه شمال غربی کی‌یف) واقع در اوکراین را تکذیب کرد و تمامی گزارش های منتشره در این خصوص توسط اوکراین را تحریک آمیز خواند.

در بیانیه صادره از سوی وزارت دفاع روسیه در این خصوص آمده است:تصاویر غیرنظامیان کشته شده در بوچا ساختگی و نمایش جدیدی است که توسط کی یف سازماندهی شده است.

این در حالیست که اوکراین ادعا کرده است که نظامیان روسیه در شهر بوچا تعداد زیادی از غیرنظامیان را به قتل رسانده اند!

مطالب مرتبط: مذاکرات برجام آماده فروپاشی زمان توافق برجام در تابستان 1400

روسیه آیا عامل کشتار غیرنظامیان شهرک بوچا اوکراین است؟

روسیه آیا عامل کشتار غیرنظامیان شهرک بوچا اوکراین است؟ روسیه آیا عامل کشتار غیرنظامیان شهرک بوچا اوکراین است؟

 

رسانه های اوکراینی مدعی شدند نیرو‌های روسی متهم به ارتکاب جنایات در شهر بوچا در شمال غرب پایتخت اوکراین هستند. در حالی که نیرو‌های اوکراینی پس از عقب نشینی روسیه در حومه کی‌یف موضع گرفتند، اجساد غیرنظامیان در خیابان‌ها افتاده بودند.

آناتولی فدوروک، شهردار بوچا گفت که حدود ۳۰۰ نفر از مردم محلی در جریان اشغال توسط نیرو‌های روسی مورد اصابت گلوله قرار گرفته اند و گفته می‌شود که اکثر آن‌ها در یک گور دسته جمعی دفن شده اند.

اجساد بی جان حداقل ۲۰ غیرنظامی در یک خیابان در شهر بوچا در نزدیکی پایتخت اوکراین قرار دارند. برخی با صورت روی پیاده رو  افتاده‌اند، در حالی که برخی دیگر بر روی پشت خود افتاده و دهان‌ها به نشانه‌ای غم انگیز از وحشت اشغال روسیه باز است.

دست‌های یک مرد از پشت با یک تکه پارچه سفید بسته شده است. مرد دیگری به تنهایی با یک دوچرخه افتاده است. مرد سومی در وسط جاده، نزدیک بقایای سوخته یک ماشین سوخته افتاده است.

تصاویر تکان دهنده کشتار در بوچا توسط خبرگزاری فرانسه در روز شنبه ثبت شد، همان روزی که اوکراین اعلام کرد این شهر از دست نیرو‌های روسیه آزاد شده است. با عقب نشینی نیرو‌های روسیه از مناطق نزدیک کی‌یف در پی تلاش ناموفق برای محاصره پایتخت، گزارش‌هایی از جنایات ادعایی روسیه در حال آشکار شدن است.

شهر بوچا پنج هفته آتش جنگ تقریباً مداوم را تحمل کرده است. اکنون مقامات و گروه‌های حقوق بشری کشته شدن غیرنظامیان را به گردن نیرو‌های روس می‌اندازند.

اجساد اعدام شدگان هنوز در صف خیابان یابلوسکا در بوچا هستند. دستان آن‌ها با پارچه‌های سفید از پشت بسته شده است، از پشت سرشان گلوله خورده است. 

این جنایات ادعایی خشم بین‌المللی را برانگیخته است و رهبران غربی خواستار تحقیقات جنایات جنگی و تحریم‌های جدید علیه روسیه شدند.

وزارت دفاع روسیه مدعی شد که این فیلم‌ها جعلی بوده و گفته است هیچ یک از ساکنان محلی در جریان اشغال بوچا توسط روسیه از هیچ اقدام خشونت‌آمیزی رنج نبرده است. در بیانیه این سازمان آمده است: در شهرک‌های منطقه کی‌یف، پرسنل نظامی روسیه ۴۵۲ تن کمک‌های بشردوستانه را به غیرنظامیان تحویل داده‌اند.

بیانیه جداگانه‌ای ادعا کرد که این فیلم صحنه سازی شده است. در این بیانیه آمده است: داستان‌هایی درباره بوچا به طور همزمان در چندین رسانه خارجی منتشر شد که به نظر می‌رسد یک کمپین رسانه‌ای برنامه‌ریزی شده است. با توجه به اینکه نیرو‌ها در ۳۰ مارس شهر را ترک کردند، فیلم به مدت چهار روز کجا بود؟ غیبت آن‌ها فقط جعلی بودن را تأیید می‌کند.

دولت روسیه به طور مداوم به ادعاها مبنی بر تلفات غیرنظامیان توسط نیروهای روسی با تکذیب کامل پاسخ داده است.  

آنچه دیگران می خوانند: موانع برداشته شدن تحریم ها در سال 1400 چیست؟ اولین اقدام بایدن برای برجام چیست؟/آیا تحریم های ایران لغو می شود؟

گردآورنده: علی اکبر رضایی

‍‍‍‍‍‍

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب