جزییات گرانی قیمت میلگرد در 15 فروردین 1401به گزارش تیتربرتر؛ به گفته فعالان بازار آزاد، ظرف روزهای سپری‌شده از سال ۱۴۰۱ هر کیلوگرم میلگرد در بازار آزاد تهران با نرخی در بازه ۱۸‌هزار تا ۱۸‌ هزار و ۸۰۰ تومان مورد معامله قرار گرفته است. بی‌‌‌نتیجه ماندن مذاکرات احیای برجام، صعود قیمت جهانی مواد اولیه فولادسازی در کنار آغاز فصل گرما که زمان سنتی رونق در معاملات مقاطع طویل فولادی است، نیز از اوج‌‌‌گیری قیمتی حمایت کرده است.  به غیر از روال همیشگی که آغاز بهار معمولاً با رشد تقاضا و افزایش قیمت میلگرد مواجه می‌شود، گرم‌تر شدن هوای بهار امسال سیگنال مهمی به بازار ارسال کرد.

سیگنالی که می‌تواند به معنای قطعی زودرس برق صنایع طی سال جاری نسبت به دوره‌های گذشته باشد. در همین زمینه برخی فعالان صنفی از آغاز قطعی برق صنایع از اردیبهشت ماه به مدت چهار ماه خبر می‌دهند.

گرانی قیمت میلگرد در 15 فروردین 1401

گرانی قیمت میلگرد در 15 فروردین 1401 گرانی قیمت میلگرد در 15 فروردین 1401

یک عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد درباره دلیل افزایش قیمت میلگرد گفت: این موضوع دو دلیل اساسی دارد. علت اول به افزایش بهای گاز مربوط می‌شود. این نرخ طی هفته‌های اخیر ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش یافت.

رضا شهرستانی اظهار کرد: علت دوم به روند صعودی قیمت انرژی در کل دنیا بازمی‌گردد. در واقع اوکراین به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان انرژی، پس از حمله روسیه از بازار خارج شد.

او اظهار کرد: در بخش معادن نیز اوکراین حدود ۴۵ میلیون تن سنگ‌آهن صادر می‌کرد. بعید نیست که به‌زودی سنگ‌آهن هم با افزایش عجیب قیمت مواجه شود. چرا که اکنون بسیاری از کارخانه‌ها تعطیل شده‌اند. همچنین اوکراین امکان استفاده از بندرهای خود را ندارد.

وی ادامه داد: البته روسیه هم به‌عنوان کشور مهاجم نقش بی‌بدیلی در بازار انرژی جهان داشت. این مسائل دست به دست‌ هم داده‌اند تا قیمت میلگرد در بازارهای جهانی افزایش یابد. در نتیجه ایران هم از این شرایط مستثنی نیست و این موضوع را باید عامل دیگری در افزایش قیمت میلگرد بدانیم.

شهرستانی همچنین توضیح داد: بهار همواره فصل آغاز ساخت‌وساز مسکن در ایران شناخته می‌شود. از تاثیر این موضوع در قیمت نهایی میلگرد نباید غفلت کرد.

روند بازار صعودی می‌ماند؟

این فعال صنفی درباره آینده بازار پیش‌بینی کرد: در صورتی که جنگ اوکراین و روسیه ادامه یابد، عطش بازار بیشتر می‌شود و احتمالاً روند قیمت‌ها صعودی می‌ماند. حتی اگر این جنگ به پایان برسد، نباید منتظر سقوط یکباره قیمت میلگرد باشیم.

او اضافه کرد: حداقل شش ماه تا یک سال طول می‌کشد تا شرکت‌ها و صنایع به حالت طبیعی خود بازگردند. در نتیجه انتظار می‌رود که تا مدت قابل‌توجهی قیمت‌ها صعودی بماند.

برق صنایع از چه زمانی قطع می‌شود؟

وی خاطرنشان کرد: از سال گذشته قیمت برق و گاز صنایع به‌ترتیب پنج و ۲۲ برابر رشد داشت. همچنین گفته می‌شود که از اواسط اردیبهشت ماه قرار است برای سه تا چهار ماه برق صنایع فولادی را قطع کنند.

شهرستانی در پایان تاکید کرد: این موضوع هم از لحاظ تولید و هم از لحاظ قیمت برای صنعت فولاد یک فاجعه بزرگ است.

مطالب مرتبط: پیش بینی قیمت سیمان تا شهریور 1400 عامل اصلی گرانی سیمان در سال 1400

خروج نسبی بازار آهن از رکود

خروج نسبی بازار آهن از رکود خروج نسبی بازار آهن از رکود

در پایان اولین هفته ماه جاری و پس از معاملات بورس کالا قیمت‌ انواع آهن آلات به ویژه قیمت روز میلگرد در بازار آهن رشد چشمگیری را تجربه کرد. در بازار ارز نیز شاهد نوسانات جزئی بودیم و قیمت دلار در کانال قیمتی 26 هزار تومانی کمی افزایش یافت. در بررسی رشد قیمت روزانه اهن الات می‌تواند به علل متعددی اشاره کرد.

تحلیل قیمت هفتگی آهن

تحلیل قیمت آهن در روزهای پایانی هفته اخیر نشان می‌دهد که قیمت‌ها در بازار آهن بالا رفته‌است. قیمت محصولات فولادی به ویژه نرخ میلگرد نیز در بازار آزاد افزایش یافت ولی قیمت تیرآهن در مقایسه با میلگرد رشد چندانی را تجربه نکرد. برخی محصولات مثل پروفیل، انواع لوله صنعتی، داربستی، مانیسمان و ... نیز همچنان بدون تغییر قیمت به فروش رسیدند. نبشی و ناودانی نیز نیز با افزایش قیمت جزئی عرضه شدند. ورق گالوانیزه، رنگی و روغنی ثبات قیمت نسبی را تجربه کردند اما قیمت ورق استیل 316 به طور میانگین در حدود 100 تا 200 تومان افزایش داشت.

بازار آهن آلات در مقایسه با دوماه گذشته کمی رونق گرفته‌است اما لازم به ذکر است که فاصله بین عرضه و تقاضا کاهش نیافته است و خرید آهن آلات با انتظار فروشندگان تناسبی ندارد. استقبال از عرضه شمش در بورس کالا و افزایش قیمت آن، در بازار آهن تاثیر چشمگیری داشت و نرخ مقاطع فولادی مثل  قیمت ورق استیل 304  را نیز دستخوش تغییر کرد. به طوری که میزان معاملات امیدوارکننده بود و قیمت محصولات عرضه شده در بازار آزاد نیز روند افزایشی داشت.

از دلایل دیگر افزایش تقاضای محصولات فولادی، می‌توان بحران قطعی برق و کمبود محصول موجود برای بارگیری را نام برد. به نظر می‌رسد که نوسان افزایشی بازار آهن آلات در هفته آتی نیز به صورت پلکانی تداوم خواهد داشت. افزایش تقاضا در بورس هفته اخیر، باعث بهبود نسبی اوضاع صادرات نیز شده‌است. می‌توان پیش‌بینی کرد که در نظر گرفتن احتمال افزایش تورم در پایان سال نیز میزان تقاضا را به صورت نسبی افزایش داده‌است.

اثرات نتایج مذاکرات وین بر بازار فولاد

اثرات نتایج مذاکرات وین بر بازار فولاد اثرات نتایج مذاکرات وین بر بازار فولاد

می‌توان گفت که بازار آهن و فولاد برای زمانی طولانی در انتظار نتایج مذاکرات برجام است و پس از مشخص شدن نتایج می توان چشم انتظار تغییر در بازار فولاد و آهن باشیم. بازار فولاد و آهن و قیمت محصولاتی مانند  قیمت ورق استیل 430، شمش، میلگرد، تیرآهن و هاش و ورق گالوانیزه به نتایج مذاکرات وین و همچنین سیاست‌های کشورهای قدرتمند بستگی دارد.

اگر مذاکرات برجام نتایج مطلوبی داشته باشد، می‌توانیم انتظار برداشته شدن تحریم ها را داشته باشیم. لغو تحریم‌های ایران، می‌تواند آسان‌تر شدن شرایط را به دنبال داشته باشد. پایین آمدن قیمت دلار نیز باعث کاهش قیمت محصولات فولادی خواهد شد.

چنانچه مذاکرات وین آن‌چنان که باید پیش رود، کاهش قیمت دلار را شاهد خواهیم بود و پس از آن قیمت محصولات زنجیره فولاد کاهش خواهد یافت. کم شدن قیمت‌ها، سرمایه گذاری در صنایع معدنی و مسکن را رونق خواهد بخشید و این موضوع مازاد تولیدات فولادی را به سوی خود جذب می‌کند.

ثبات بازار فولاد در ابتدای سال 2022

پیش بینی شده‌است که قیمت محصولات فولادی داخلی و همچنین محصولات وارداتی در سال نو میلادی به تعادل و ثبات نسبی خواهند رسید. بازارهای جهانی به یک اتفاق یا رویداد جدید نیاز دارند تا بتوان تغییر جهت چشمگیری را مشاهده کرد. در صورتی‌که همه‌گیری کرونا به طور کامل پایان یابد، اعمال افزایش یا کاهش قیمت را توسط بازارهای جهانی تجربه خواهیم کرد.

می‌توان سویه های جدید امیکرون را یکی از عواملی دانست که باعث ثابت نگه داشتن بازار جهانی شده‌است و همچنان کمبود تقاضا و کاهش قیمت ها در بازار مشاهده می‌شود. می‌توان انتظار داشت که روند قیمتی حاکم در سال میلادی گذشته در نیمه اول سال 2022 نیز ادامه یابد.

تحلیل دیگری از شرایط موجود پیش‌بینی می‌کند که قیمت محصولات فولادی در سال میلادی جاری افزایشی خواهد بود، حتی اگر این افزایش قیمت چندان چشمگیر نباشد اما نمی‌توان آن را ریزشی یا کاهشی دانست. یکی از دلایل افزایش قیمت‌ها می‌تواند پایان بحران همه‌گیری بیماری کرونا و بازگشت زندگی به شرایط عادی و آغاز فعالیت‌های عمرانی و ساخت و ساز باشد. این موضوع به کاهش قیمت محصولات فولادی منجر می‌شود.

دلیل دیگر نیز می‌‍تواند تغییر سیاست کشور چین در میزان تولید محصولات فولادی در سال باشد. دولت چین اعلام کرده‌است که در طی سال آینده 10 درصد از حجم تولیدات فولادی کاسته خواهد شد. کاهش 100 میلیون تنی تولیدات فولادی چین، تقویت بازار و در نهایت افزایش قیمت ها را در پی خواهد داشت.

آنچه دیگران می خوانند: مقایسه رشد طلا با دلار در مرداد 1400 حداقل حقوق بعد از همسان سازی دستمزد بازنشستگان در پایان سال 1400

گزارش از زهرا فرامرزی

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب

خواص دارچین برای سلامتی
نشانه های عاشق شدن یک پسر، رفتار مرد عاشق
هیئت فهادان و بعثت یزد + ویدیو | دلیل توقیف هیات فهادان | مداحی هیئت بعثت یزد
یوسف صیادی درگذشت ۱۴۰۱ | مرگ یوسف صیادی | فوت یوصف صیادی
چه کسی انتقام مختار را گرفت | انتقام مختار ثقفی را کی گرفت چه کسانی
درمان ترک کف پا در طب سنتی
زیارت عاشورا معروفه ۱۴۰۱ | زیارت عاشورا صوتی علی فانی با حجم کم تندخوانی
متن نوحه ای ساقی لب تشنگان ۱۴۰۱ | متن ای اهل حرم میر علمدار نیامد قدیمی
کیفیت نماز ظهر عاشورا ۱۴۰۱ | اداب نماز ظهر عاشورا | آموزش نماز عاشورا
نوحه ترکی قدیمی اردبیل ۱۴۰۱ | متن بر مشامم میرسد هر لحظه بوی کربلا قدیمی
زلزله الان تربت حیدریه | زلزله امروز مشهد ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
زلزله امروز تربت حیدریه ۱۷ مرداد | زلزله رشتخوار خواف مشهد خراسان رضوی
زلزله رشتخوار امروز ۱۷ مرداد ۱۴۰۱| زلزله خراسان رضوی امروز ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
فوت دکتر علوی کرمان | مرگ دکتر علوی متخصص اطفال کرمان درگذشت
بهترین دمنوش‌ها برای مصرف روزانه
بهترین سالن زیبایی در تهران
تشخیص لوازم آرایشی اصل
معرفی آرایشگران و مدل های برتر
جدیدترین مدل مانتو سال 98
بهترین مانتو لاکچری جدید
شرکت های تولید کننده روسری
راه های تشخیص مواد آرایشی بهداشتی اصل
بهاره شعبانی مربی آموزشی آرایشگری
مركز پوست و ليزر و زيبايي لیدو
ارائه خدمات تخصصی رنگ مو در منزل
خدمات اکستنشن و کاشت مژه در منزل
خدمات شینون مو در منزل با اعزام آرایشگر سیار
تاتو چیست و چگونه تاتو بزنم؟
چگونه پوستی زیبا ,شفاف و لطیف داشته باشیم؟
دوره آموزشی شینیون مو