میزان تاثیر بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور سراسری 1401تاثیر بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور 1401تاثیر بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور 1401میزان تاثیر بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

یکی از آزمون های پرطرفدار که هر ساله تعداد داوطلبان زیادی را به خود جذب می کند کنکور سراسری می باشد. داوطلبان بعد از شرکت در این آزمون وارد مرحله حساس و سرنوشت ساز انتخاب رشته می شوند. با توجه به جامعه آماری تعداد شرکت کنندگان این آزمون، داوطلبان باید با آگاهی کامل نسبت به انتخاب رشته خود اقدام نمایند.

با توجه به اعلام سازمان سنجش آموزش کشور مبنی بر این که پذیرش داوطلبان در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به صورت بومی گزینی صورت می گیرد ممکن است در زمان انتخاب رشته این موضوع باعث سردرگمی برخی از داوطلبان گردد. به همین دلیل لازم دانستیم تا به طور مفصل به بررسی و توضیح این موضوع بپردازیم.

گزینش بومی در کنکور سراسری باعث می شود تا داوطلبان هر ناحیه با توجه به امتیازات در نظر گرفته شده بتوانند از شانس قبولی بیشتری در رشته های بومی بهره مند شوند.

میزان تاثیر بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

پذیرش داوطلبان در رشته ها و دانشگاه های سراسری به صورت بومی گزینی صورت می گیرد. ممکن است این سوال برای بسیاری از داوطلبان پیش بیاید که بومی گزینی به چه معنی است و چگونه در انتخاب رشته داوطلبان اثر می گذارد؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که دانشگاه های سراسری ملزم هستند 80 درصد از ظرفیت پذیرش رشته های خود را به داوطلبان بومی اختصاص دهند و مابقی آن را که حدود 20 درصد می باشد به داوطلبان غیر بومی اختصاص دهند. بر اساس این روش قطعا شانس قبولی داوطلب در دانشگاه های مناطق بومی خود افزایش خواهد یافت.

اهداف بومی گزینی

با توجه مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر گزینش بومی به صورت استانی، ناحیه ای، قطبی و گزینش به صورت کشوری (بدون بومی گزینی) با اهداف مشخصی صورت می گیرد که این اهداف عبارتند به شرح زیر است.

کاهش مشکلات احتمالی نظیر کمبود خوابگاه، مشکلات مالی و اقتصادی، افت تحصیلی ناشی از دوری خانواده و… امکان قبولی بیشتر داوطلبان در رشته های بومی هر ناحیه با توجه به امتیازات در نظر گرفته شده کاستن از مهاجرت های درون کشوری

دسته بندی رشته های تحصیلی در گزینش بومی 1401

رشته های مختلف تحصیلی در تمامی گروه های آزمایشی با توجه به ماهیت و میزان ارائه آن ها در کل کشور به چهار دسته تقسیم بندی می شوند که در ادامه مقاله آورده شده است.

رشته های استانی

رشته های استانی به رشته هایی گفته می شود که در اکثر استان ها ارائه می شوند یا از لحاظ بازار کار یا کاربردی به متخصصان بومی این رشته نیاز دارند. داوطلبان برای اطلاع از این گونه رشته ها باید به دفترچه راهنمای انتخاب رشته گروه آزمایشی مورد نظر خود مراجعه نمایند.

رشته های ناحیه ای

رشته های ناحیه ای جزو رشته هایی هستند که در برخی از استان ها ارائه نمی شوند اما در استان های مجاور که به عنوان ناحیه بومی محسوب می شوند دایر می باشند. مشاهده رشته های ناحیه ای از طریق مراجعه به دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری امکان پذیر خواهد بود.

رشته های قطبی

رشته های قطبی به رشته هایی اطلاق می شود که در بیشتر نواحی وجود ندارند اما در چند ناحیه بومی مجاور که به عنوان قطب بومی محسوب می شوند، دایر می باشند. این گونه رشته ها نیز در دفترچه راهنمای انتخاب رشته قابل مشاهده می باشند.

رشته های کشوری

در رشته هایی که گزینش آن ها به صورت کشوری انجام می گیرد داوطلبان فقط بر اساس نمره کسب شده مورد پذیرش قرار می گیرند که در این صورت شانس پذیرش داوطلبان در نقاط مختلف کشور فارغ از نمره اکتسابی، یکسان می باشد.

ملاک های تعیین استان بومی داوطلبان کنکور سراسری 1401

همانطور که گفته شد پذیرش متقاضیان در رشته ها و دانشگاه های سراسری به شکل بومی گزینی است و نحوه تعیین استان بومی شرکت کنندگان آزمون سراسری به شرح زیر می باشد.

چنان چه محل دریافت مدرک تحصیلی سه سال آخر دوره متوسطه (دبیرستان یا هنرستان) برای داوطلبان نظام قدیم و محل اخذ مدرک پیش دانشگاهی و دو سال آخر دبیرستان برای داوطلبان نظام جدید در یک استان باشد، داوطلب، بومی آن استان محسوب می شود. اگر محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر یک داوطلب در یک استان نباشد، استان محل تولد داوطلب به عنوان استان بومی وی تلقی خواهد شد. اگر داوطلبی سه سال آخر دبیرستان خود را در خارج از کشور گذرانده باشد، استان محل تولد او به عنوان استان بومی تلقی خواهد شد. آن دسته از داوطلبانی که علاوه بر این که سه سال آخر دبیرستان خود را در خارج از کشور گذرانده اند بلکه محل تولد آن ها نیز خارج از کشور می باشد در این صورت استان بومی این دسته از داوطلبان استان تهران محسوب می شود.
دسته بندی نواحی بومی 1401
نواحی بومی استان های نابعه
ناحیه یک (1) البرز، تهران، زنجان، سمنان، قزوین، قم و مرکزی
ناحیه دو (2) آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل
ناحیه سه (3) اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد
ناحیه چهار (4) سیستان و بلوچستان و کرمان
ناحیه پنج (5) بوشهر، فارس، کهگیلویه و بویراحمد و هرمزگان
ناحیه شش (6) کردستان، کرمانشاه و همدان
ناحیه هفت (7) ایلام، خوزستان و لرستان
ناحیه هشت (8) خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی
ناحیه نه (9) گلستان، گیلان و مازندران
دسته بندی قطب های بومی 1401
قطب های بومی استان های تابعه
قطب یک (1) البرز، تهران، زنجان، سمنان، قزوین، قم، گلستان، گیلان، مازندران و مرکزی
قطب دو (2) خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان
قطب سه (3) آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه و همدان
قطب چهار (4) اصفهان، ایلام، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، لرستان و یزد
قطب پنج (5) بوشهر، فارس، کهگیلویه و بویر احمد و هرمزگان

نحوه گزینش رشته های تحصیلی در دوره های مختلف 1401

داوطلبان کنکور سراسری با توجه به حدنصاب کسب شده می توانند در هر یک از دوره های روزانه، شبانه (نوبت دوم)، پیام نور، غیرانتفاعی، مجازی (الکترونیکی)، پردیس خودگردان، ظرفیت مازاد و مشترک به تحصیل بپردازند که نوع گزینش در هر یک از این دوره ها به شرح جدول زیر می باشد.

نوع گزینش داوطلبان در هر یک از دوره های تحصیلی 1401
نام دوره نوع گزینش
روزانه استانی، ناحیه ای، قطبی یا کشوری؛ که در هر یک از گروه های آزمایشی در جدول رشته های ارائه شده مشخص شده است.
نوبت دوم (شبانه) بومی استانی
پیام نور بومی ناحیه ای
غیرانتفاعی
مجازی (الکترونیکی) گزینش به صورت کشوری است و بومی گزینی صورت نمی گیرد.
پردیس خودگردان
ظرفیت مازاد
مشترک

هر آن چه که لازم است تا داوطلبان کنکور سراسری درباره بومی گزینی بدانند در این مقاله به آن اشاره شده است اما چنان چه بعد از مطالعه این مقاله هنوز ابهاماتی در ذهن شما باقی مانده است می توانید از مشاوران متخصص مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره کمک بگیرید.

سوالات متداول

1- بومی گزینی در رشته های پر طرفدار چگونه می باشد؟

بومی گزینی برای رشته های پرطرفدار 60 به 40 می باشد و 60 درصد ظرفیت کد رشته محل های هر بوم به متقاضیان بومی اختصاص دارد.

2- آیا رشته های ناحیه ای در تمامی استان ها ارائه می شوند؟

خیر، رشته های ناحیه ای جزو رشته هایی هستند که در برخی از استان ها ارائه نمی شوند.

3- در صورتی که محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر یک داوطلب در یک استان نباشد، محل بومی شخص کجا حساب می شود؟

استان محل تولد داوطلب به عنوان استان بومی وی تلقی خواهد شد.

{ "@context": "https://schema.org", "@type": "FAQPage","mainEntity": [{"@type": "Question", "name": "بومی گزینی در رشته های پر طرفدار چگونه می باشد؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "بومی گزینی برای رشته های پرطرفدار 60 به 40 می باشد و 60 درصد ظرفیت کد رشته محل های هر بوم به متقاضیان بومی اختصاص دارد." } },{"@type": "Question", "name": "آیا رشته های ناحیه ای در تمامی استان ها ارائه می شوند؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "خیر، رشته های ناحیه ای جزو رشته هایی هستند که در برخی از استان ها ارائه نمی شوند." } },{"@type": "Question", "name": "در صورتی که محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر یک داوطلب در یک استان نباشد، محل بومی شخص کجا حساب می شود؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "استان محل تولد داوطلب به عنوان استان بومی وی تلقی خواهد شد." } }]}

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

.star svg{ background:#777; } .star svg:hover{ background:#FF0; } .postLike{ margin: 20px auto 50px auto; text-align: center; width: 157px; padding: 0px 0px 0px 6px; background: #F9F9F9; border: 1px solid #F1F1F1; border-radius: 13px; font-size: 14px; line-height: 30px; white-space: nowrap; background-color: #ff6464; color: #fff; box-shadow: 0 0 25px #ffce4961; } .postlike-text{ vertical-align: middle; color: #fff; } .sl-wrapper a { border-bottom: 0 !important; text-decoration: none !important; } .sl-button { font-size: 1em; line-height: 1; font-weight: normal; } /* Colors */ a.liked { color: #da1b1b; } a.liked:hover, a.liked:active, a.liked:focus { color: #666666; } a.liked span.sl-count, .sl-count { color: #fff; } /* Icon */ .sl-icon { margin-right: 4px; font-family: 'wpyar-BYekan',Helvetica,sans-serif; text-transform: uppercase; vertical-align: middle; color: #fff; margin-top: 1px; font-size: 17px; } .sl-icon i { margin-top: 1px; margin-left: 5px; font-size: 17px; } .sl-icon svg { fill: currentColor; width: 1em; height: 1em; margin-left:5px; } .sl-icon svg:after { content: ""; position: absolute; top: 0; right: 0; bottom: 0; left:0; } /* Count */ .sl-count { font-size: 1em; font-family: 'wpyar-BYekan',Helvetica,sans-serif; text-transform: uppercase; vertical-align: middle; display: none; } /* Loader */ .loader, .loader:before, .loader:after { background: rgba(0, 0, 0, 0.2); -webkit-animation: load1 1s infinite ease-in-out; animation: load1 1s infinite ease-in-out; width: .2em; height: .6em; } .loader:before, .loader:after { position: absolute; top: 0; content: ''; } .loader:before { left: -.375em; -webkit-animation-delay: -0.32s; animation-delay: -0.32s; } .loader { text-indent: -9999em; display: inline-block; position: relative; vertical-align: middle; font-size: 1em; -webkit-transform: translateZ(0); -ms-transform: translateZ(0); transform: translateZ(0); -webkit-animation-delay: -0.16s; animation-delay: -0.16s; } .loader:after { left: .375em; } @-webkit-keyframes load1 { 0%, 80%, 100% { box-shadow: 0 0 rgba(0, 0, 0, 0.2); height: .6em; } 40% { box-shadow: 0 -.3em rgba(0, 0, 0, 0.2); height: 1em; } } @keyframes load1 { 0%, 80%, 100% { box-shadow: 0 0 rgba(0, 0, 0, 0.2); height: .6em; } 40% { box-shadow: 0 -.3em rgba(0, 0, 0, 0.2); height: 1em; } }

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب