• خبر
  • تاریخ انتشار ۱۴۰۱-۰۱-۱۶
سرنوشت یارانه نقدی در سال 1401

سرنوشت یارانه نقدی در سال 1401به گزارش تیتربرتر؛ جعفر قادری در این خصوص گفته است: در این شرایط دیگر نیازی به صدور کارت‌های جدید نیست و افرادی که شامل یارانه نهادهای دامی و در واقع یارانه جدید می‌شوند، شماره حساب خود را اعلام و ثبت می‌کنند. البته جزییات این مسائل هنوز نهایی نیست و باید نهادهای متولی جزییات را اطلاع رسانی کنند.

براساس تصمیم نمایندگان مجلس، دلار ۴۲۰۰ تومانی مشروط حذف شد. در واقع دولت اجازه دارد این ارز را حذف کند. اما باید ما به ازای آن را به صورت بن خرید کالا الکترونیکی به خانوارها بدهد.

طبق این اصلاحیه دولت اجاره دارد تا از طریق تأمین منابع مابه التفاوت دلار ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات مصرفی پزشکی اختصاص دهد.

در واقع دولت اگر می‌خواهد دلار ۴۲۰۰ تومانی را حذف کند باید پول آن را به صورت یارانه به خانوارها بدهد. براساس اظهارات جدید عضو کمیسیون تلفیق مجلس، قرار است برای نهاده‌های دامی که اثرگذار در قیمت گوشت است یارانه جداگانه‌ای پرداخت شود و این یارانه تنها به ۷ دهک اول اختصاص داده خواهد شد.

دولت و مجلس تاکید دارند که یارانه‌ها و حمایت‌های معیشتی نهایتا به هفت دهک اول جامعه پرداخت شود. این هفت دهک همان کسانی هستند که یارانه معیشتی بنزین دریافت می‌کنند.

حتی در بودجه امسال نیز ذکر شد که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید سه دهک از یارانه بگیران نقدی را برای حذف شناسایی کند. یعنی قرار است تعداد یارانه بگیران ۴۵ هزار تومانی به تعداد یارانه بگیران معیشتی بنزین تغییر کند و کمتر شود.

مطالب مرتبط: یارانه یک میلیونی در دولت رئیسی؟ اولین تصمیم رئیسی برای یارانه نقدی در سال 1400

نخستین اقدام دولت در سال جدید

نخستین اقدام دولت در سال جدید نخستین اقدام دولت در سال جدید

 

سخنگوی دولت با اشاره به برگزاری رویداد ملی صنعت هسته‌ای در روزهای آینده گفت: سند جامع راهبردی صنعت هسته‌ای ۲۰ فروردین رونمایی می‌شود.

 علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت صبح امروز سه شنبه (۱۶ فروردین ماه) در نشست خبری، ضمن تبریک سال نو و حلول ماه مبارک رمضان، اظهار داشت: در آغاز سال جدید و تعیین شعار سال از سمت مقام معظم رهبری باعث ایجاد امید در بین مردم و مسئولان شد زیرا همیشه بیانات معظم له راهگشا برای مسئولان و دولت بوده است.

دولت قصد اصلاح نظام پرداخت یارانه ها را در سال جدید دارد دولت قصد اصلاح نظام پرداخت یارانه ها را در سال جدید دارد

 

وی افزود: اولین اقدام دولت در سال جدید برای تحقق شعار سال تهیه و تدوین آیین‌نامه دانش بنیان ها بود.

سخنگوی دولت با اشاره به تعطیلات نوروز، گفت: دولت در ایام تعطیلات بدون هیچ تعطیلی به کار خود ادامه داد یعنی به غیر از روز ۲۹ اسفند هیچ جلسه دولت لغو نشد و همچنین در این ایام سفرهای استانی انجام شد.

بهادری جهرمی افزود: در سفر مشهد مجتمع شهید سلیمانی که با تجهیزات تمام ایرانی افتتاح شد که در برنامه های بعدی این مجتمع توسعه پیدا خواهد کرد.

وی با بیان اینکه در ایام عید شاهد رعایت پروتکل های بهداشتی بودیم، بیان داشت: بعد از دوسال منع رفت و آمد در کشور شاهد رونق سفرها در ایام نوروز بودیم و در این ایام ۲۳ سازمان تحت نظر وزارت گردشگری شبانه و روزی در حال خدمت به مردم عزیز بودند.

سخنگوی دولت گفت: بیش از ۵۰ میلیون اقامت شب در ایام عید شاهد بودیم که نسبت به سال گذشته ۶۰ درصد افزایش داشته است، همچنین ۲ میلیون مسافر از خطوط هوایی استفاده کرده اند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: برای اولین بار شهر تهران جز ۱۰ شهر گردشگر پذیر قرار گرفت که حاصل برنامه ریزی بود و بیش از ۵۲ میلیون تردد خودرو بین جاده ای انجام‌شد که افزایش ۴۱ درصدی داشت. تردد هوایی هم رشد ۴۱ درصدی و تردد ریلی هم رشد ۴۷ درصدی داشت.

بهادری جهرمی افزود: ۲۶ درصد نسبت به سال گذشته شاهد کاهش فوتی های تصادفات جاده ای بودیم و امیدواریم این میران به صفر برسد.

وی تصریح کرد: در همان روزهای ابتدایی سال، تهیه و تصویب آیین نامه دانش بنیان در حوزه کشاورزی به پیشنهاد وزیر جهاد کشاورزی در دستور کار هیات دولت قرار گرفت همچنین جلسات فوق العاده ای تشکیل شد و در جلسه اخیر به تصویب هیات وزیران رسید.

سخنگوی دولت بیان داشت: همزمان بسته جامعی برای توسعه اشتغال  تهیه شده و پس از نهایی شدن به زودی اعلام می شود.

بهادری جهرمی افزود: در ۲۰ فروردین رویداد ملی هسته‌ای را داریم که انشاالله در این روز از سند جامع راهبردی توسعه صنعت هسته‌ای کشور رونمایی خواهد شد که این سند نگاه بلندمدت کشور در صنعت هسته‌ای خواهد بود همچنین دستاوردهای دیگر در این حوزه رونمایی خواهد شد.

بهادری جهرمی با اشاره به ساخت مسکن در سال جدید، بیان داشت: علاوه بر ۸۰۰ هزار واحد در حال ساخت برای یک میلیون و ۱۰۰ هزار زمین تامین شده است. ثبت نام هم بیش از ۵ میلیون نفر بوده است همچنین از سال ۹۴  پروژه هایی از مسکن مهر آغاز شده با پیشرفت های کم که به نوعی رها شده بود.

وی با بیان اینکه با توجه به اینکه طرح نهضت ملی مسکن با تسهیلات مناسبی همراه بود استقبال بیشتری از این طرح صورت گرفته شده است، تصریح کرد: علاوه بر ۸۰۰ هزار واحد در حال ساخت برای یک میلیون و ۱۰۰ هزار زمین تامین شده است و ثبت نام هم بیش از ۵ میلیون نفر بوده است.

بهادری جهرمی گفت: شرکتهای دانش بنیان جزئی از بخش خصوصی هستند. دولت رسالت خود را حمایت و هدایت در این حوزه می داند. اگر شرکتهای دانش بنیان را به سمت دولتی بردن ببریم خلاف اهداف در نظر گرفته شده است.

سخنگوی دولت با اشاره به کم آبی در کشور، تاکید کرد: یکی از اولویت های دولت مدیریت آب است. دولت معتقد است علی رغم تنش آبی با مدیریت مناسب می شود از آن عبور کرد. در سند تحول و در بودجه این موارد مورد توجه است.

وی در پاسخ به سوالی درباره مهاجران افغانستانی، بیان داشت: به اذعان مراجع بین المللی ایران میزبان خوبی برای مهاجران افغانستانی بوده است. هر چند همین مراجع به وظایف خود در حمایت از پناهندگان عمل نکردند. دولت و جمهوری اسلامی معطل تکالیف بین المللی نمانده است. ایران استقبال می کند از ثبات افغانستان اما تا زمانیکه این عزیزان مهمان ما هستند حمایتها ادامه دار است. 

سخنگوی دولت ادامه داد: دستور رئیس جمهور به وزارت کشور ایجاد یک سازمان نهاد متمرکز به منظور ساماندهی امور مهاجرین است.

بهادری جهرمی تاکید کرد: در دولت مردمی شروع هرگونه توسعه یافتگی و فعالیت های عمرانی،  صنعتی و معدنی منوط و مشروط به اخذ مجوزهای قانونی لازم از جمله مجوزهای محیط زیستی است و توسعه عمرانی فرع بر رعایت محیط زیست است از این رو مصوبه احداث پتروشیمی میانکاله مربوط به هیات وزیران در دولت قبل است یعنی اسفندماه ۹۹ است.

وی با بیان اینکه از حساسیت افکار عمومی تشکر می‌کنم، تصریح کرد: اجرای این پروژه منوط به دریافت محیط زیستی است.

دولت قصد اصلاح نظام پرداخت یارانه ها را در سال جدید دارد

دولت قصد اصلاح نظام پرداخت یارانه ها را در سال جدید دارد دولت قصد اصلاح نظام پرداخت یارانه ها را در سال جدید دارد

 

سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار فارس، درباره صحبت‌های رئیس‌جمهور مبنی بر کم ارزش شدن یارانه ۴۵ هزارتومانی و آیا دولت قصد افزایش آن را دارد؟، اظهار داشت: گفته رییس جمهور به نقل از مدیران اقتصادی دولت قبل بود یعنی عدد مذکور در گزارش‌ها و آمارهای دولت گذشته بوده و طبیعتاً این مورد نشان می‌دهد که الگوی یارانه‌های فعلی الگوی مناسبی نیست.

وی افزود: در سند تحول دولت، برای هدفمند سازی یارانه‌ها و اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها مسیر مجزایی طراحی و پیش بینی شده از این رو باید اصلاح نظام پرداخت را در دستور کار قرار دهیم تا اینگونه ناکارا برای مردم نباشد.

سخنگوی دولت گفت: به طور طبیعی هر چقدر هدفمندسازی یارانه‌ها با سرعت بیشتری پیش برود شاهد حفظ قدرت خرید مردم خواهیم بود و انشاالله با همکاری مردم و رسانه ها و دولت شاهد اصلاح نظام پرداخت یارانه ها در کشور باشیم.

آنچه دیگران می خوانند: زمان واریز یارانه های آبان 1400 اولین تصمیم رئیسی برای یارانه نقدی در سال 1400

گزارش از علی اکبر رضایی

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب