ماجرای شکایت علیه اصغر فرهادی چیست؟تیتربرتر: هالیوود ریپورتر گزارش داده که دادگاهی در ایران، اصغر فرهادی را به دلیل استفاده از ایده یک مستند در ساخت فیلم «قهرمان» مجرم شناخت و از سوی وکیل این فیلم‌ساز متنی منتشر کرده و خبر داده است که "قرار صادره به منزله حکم نهایی دادگاه نیست و بخشی از روند رسیدگی محسوب و در ادامه‌ی فرآیند رسیدگی، پرونده ابتدا در دادگاه کیفری دو و سپس در دادگاه تجدیدنظر مورد رسیدگی مجدد قرار می‌گیرد، امید است در طول رسیدگی پرونده در مراحل بالاتر، با ارجاع موضوع به کارشناسی و جلب نظر تخصصیِ اساتید و خبرگان حوزه حقوق مولف، قرار موصوف نیز نقض گردد."

ماجرای قرار نهایی جلب به دادرسی علیه اصغر فرهادی

ماجرای قرار نهایی جلب به دادرسی علیه اصغر فرهادی ماجرای قرار نهایی جلب به دادرسی علیه اصغر فرهادی

دادگاهی در ایران، اصغر فرهادی، کارگردان ایرانی برنده دو جایزه اسکار را به دلیل استفاده از ایده مستند «دوسر برد ، دوسر باخت» ساخته آزاده مسیح زاده در ساخت فیلم سینمایی «قهرمان» مجرم شناخت.

این دادگاه فرهادی را به دلیل نقض حق کپی رایت و استفاده از عناصر کلیدی مستند «دوسر برد، دوسر باخت» برای فیلمش بدون ذکر نام مسیح زاده مجرم شناخته است. 

این حکم لازم الاجرا بوده و قابل تجدیدنظر نیست. اکنون قاضی دوم مجازات فرهادی را تعیین خواهد کرد. در بدترین حالت ممکن است کارگردان مجبور شود «کلیه درآمدی را که از نمایش فیلم در سینما یا  به صورت آنلاین کسب شده را به مسیح زاده واگذار کند و حتی به زندان محکوم شود.»

فیلم «قهرمان» سال گذشته در جشنواره فیلم کن به نمایش درآمد و جایزه بزرگ هیات داوران را از آن خود کرد. این فیلم تا به امروز حدود ۲.۵ میلیون دلار در سینماها در سراسر جهان فروش داشته و کمپانی آمازون حق پخش این فیلم را در آمریکا در اختیار دارد. 

فرهادی پیش از این اعتراف کرده بود که فیلمش که در آن مردی در مرخصی از زندان، کیسه‌ای سکه‌های طلا را پیدا می‌کند و تصمیم می‌گیرد آن‌ها را به صاحب واقعی‌شان برگرداند، بر اساس همان داستان واقعی ساخته شده که مستند  «دوسر برد، دوسر باخت» ساخته آزاده مسیح زاده نیز برگرفته از آن است، مستندی مسیح‌زاده به عنوان دانشجو در کارگاه مستندسازی فرهادی ساخته بود، اما فرهادی این ایده را متعلق به مسیح زاده نمی‌داند و مدعی است که مستقلاً در مورد داستان تحقیق کرده است.

اصغر فرهادی نیز از مسیح زاده به دلیل افترا شکایت کرد و مسیح زاده با ادعای اینکه فرهادی اثر اصلی او را سرقت ادبی کرده از فرهادی شکایت کرده بود اما در نهایت این هفته، دادگاه رای هر دو پرونده را به نفع مسیح زاده صادر کرد، پرونده افترا را نیز رد کرد و فرهادی را به جرم سرقت ادبی مجرم شناخت.

هالیوود ریپورتر از طریق وکیل فرهادی در فرانسه که وکالت کمپانی فرانسوی ممنتوپیکچرز  را بر عهده دارد، برای اظهار نظر با فرهادی تماس گرفته است اما هنوز پاسخی دریافت نکرده است.

توضیحات وکیل اضغر فرهادی به این ماجرا

توضیحات وکیل اضغر فرهادی به این ماجرا توضیحات وکیل اضغر فرهادی به این ماجرا

کاوه راد وکیل اصغر فرهادی در ایران در واکنش به رای اعلام شده توضیحاتی را منتشر کرده است:

"به‌ نام‌ آفریدگار یکتا

«در پی انتشار برخی اخبار در خصوص پرونده حقوقی فیلم «قهرمان»، چند نکته را جهت استحضار افکار عمومی به اطلاع می‌رسانم:

به دنبال طرح سه شکایت علیه فیلم « قهرمان» با عنوان نقض حقوق مؤلف و ادعای سهیم‌شدن در کلیه درآمدهای داخلی و خارجی فیلم از سوی خانم مسیح زاده و همچنین شکایت زندانی شیرازی با این ادعا که داستان فیلم قهرمان به حیثیت ایشان لطمه وارد کرده است، بازپرس محترم پرونده در قرار صادره مورخ ۲۳ اسفند سال ۱۴۰۰ شکایت خانم مسیح‌زاده در خصوص سهیم‌شدن در درآمدهای فیلم و همچنین شکایت زندانی شیرازی را نپذیرفته و در این خصوص قرار منع تعقیب صادر و هر دو شکایت را رد کرده است.

در خصوص اتهام «نقض حقوق مولف»، همچنان که در لوایح دفاعیه و با ذکر مستندات و ارائه نظرات اساتید برجسته دانشگاه در حوزه حقوق مؤلف و نظر کارشناسی کانون کارگردانان در مورد این پرونده و نمونه‌های پرشمار مشابه داخلی و خارجی مطرح گردید، آن میزان از ابعاد زندگی زندانی شیرازی که در فیلم قهرمان با برداشتی آزاد مورد استفاده قرار گرفته، دارای وصف « افشاشدگی» بوده و به دلیل انتشار اخبار آن در رسانه‌های جمعی (به عنوان نمونه دو لینک خبر مربوط به این رخداد واقعی در پی‌نوشت این مطلب قرار داده شده که مربوط به دو سال قبل از ساخت مستند است. ) در مالکیت عمومی (Public Domain) قرار داشته و هیچکس نمی تواند مدعی مالکیت آن باشد. اما علیرغم تاکید ماده ۱۵۵ قانون آیین دادرسی کیفری و رویه قضایی دادسرای فرهنگ و رسانه در پرونده‌های مشابه، که به جهت رسیدگی‌های فنی، دعاوی تخصصی حوزه فرهنگ و سینما به کارشناسان متخصص این حوزه ارجاع می‌گردد، بازپرس محترم، با تلقیِ سینما به عنوان موضوعی «عرفی» و نه تخصصی، پرونده را به کارشناسی ارجاع نداده و بدون جلب نظر کارشناسان حوزه سینما و حقوق مولف، راساً اقدام به صدور قرار نموده‌اند.

 با توجه به آن که قرار صادره به منزله حکم نهایی دادگاه نیست و بخشی از روند رسیدگی محسوب و در ادامه‌ی فرآیند رسیدگی، پرونده ابتدا در دادگاه کیفری دو و سپس در دادگاه تجدیدنظر مورد رسیدگی مجدد قرار می‌گیرد، امید است در طول رسیدگی پرونده در مراحل بالاتر، با ارجاع موضوع به کارشناسی و جلب نظر تخصصیِ اساتید و خبرگان حوزه حقوق مولف، قرار موصوف نیز نقض گردد.

بیوگرافی اصغر فرهادی

بیوگرافی اصغر فرهادی بیوگرافی اصغر فرهادی

اصغر فرهادی (زادهٔ ۱۳۵۱ در خمینی شهر) کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس ایرانی است. اصغر فرهادی برنده سه جایزه سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی در سال‌های ۱۳۸۴، ۱۳۸۷ و ۱۳۸۹ شده‌است. خرس نقره‌ای جشنواره فیلم برلین به عنوان بهترین کارگردان برای فیلم دربارهٔ الی و خرس طلایی جشنواره برلین به خاطر فیلم جدایی نادر از سیمین از دیگر افتخارات فرهادی است. اصغر فرهادی همچنین برنده جایزه بهترین فیلم خارجی در جشنواره گلدن گلوب سال ۲۰۱۲ میلادی به خاطر کارگردانی و نویسندگی فیلم جدایی نادر از سیمین شد.

اصغر فرهادی اولین فیلمساز ایرانی است که توانسته‌است این جایزه را به خود اختصاص دهد.

اصغر فرهادی پس از گذراندن دوره لیسانس در رشته تئاتر از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران، مدرک فوق لیسانس خود در همین رشته را از دانشگاه تربیت مدرس دریافت کرد. اصغر فرهادی فعالیت در سینما را از سال ۱۳۶۵ در انجمن سینمای جوان اصفهان آغاز کرد. نخستین حضور حرفه‌ای او در سینما در فیلم ارتفاع پست ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا در سال ۱۳۸۰ به عنوان فیلمنامه‌نویس بود.

مطالب مرتبط: بازیگر نقش پیمان در سریال افرا کیست؟ بازیگر نقش صبا در سریال افرا کیست؟

سبک فیلم های اصغر فرهادی

سبک فیلم های اصغر فرهادی سبک فیلم های اصغر فرهادی

فرهادی از سبک رئالیسم پیروی می کند.

داستان فیلم های او پایانی باز و دراماتیک دارند در فیلم های فرهادی ، همه اتفاقات ، آجر به آجر در کنار هم چیده شده اند تا ما را به سمت کشف حقیقت ببرند.

فرهادی در این مسیر حتی از کوچکترین المان ها هم صرف نظر نمی کند.

فرهادی اولین فیلمی که بر زندگی اش تأثیرگذار بوده است را فیلم دزد دوچرخه معرفی کرد.

وی هنر خود را تاثیر یافته از آثار ویتوریو دسیکا ، فدریکو فلینی ، اینگمار برگمان ، میکل آنجلو آنتونیونی ، بیلی وایلدر و کریشتوف کیشلوفسکی می داند و از آنها پیروی می کند.

فیلم شناسی اصغر فرهادی

فیلم شناسی اصغر فرهادی فیلم شناسی اصغر فرهادی

 

کارگردانی

جدایی نادر از سیمین (1389) درباره الی (1387) چهارشنبه سوری (1384) شهر زیبا (1382) رقص در غبار (1381) داستان یک شهر 2 (مجموعه تلویزیونی) (1380) «شبکه تهران» داستان یک شهر (مجموعه تلویزیونی) (1378) «شبکه تهران»

فیلمنامه نویسی اصغر فرهادی

فروشنده (1394) گذشته (1391) جدایی نادر از سیمین (1389) درباره الی (1387) دایره زنگی (1386) کنعان (1386) چهارشنبه سوری (1384) شهر زیبا (1382) رقص در غبار (1381) ارتفاع پست (1380) داستان یک شهر 2 (مجموعه تلویزیونی) (1380) داستان یک شهر (مجموعه تلویزیونی) (1378) روزگار جوانی (مجموعه تلویزیونی ، 1377)

 

آنچه دیگران میخوانند: بازیگر نقش حافظ در سریال هم سایه کیست؟ بازی شیدا خلیق در سریال هم سایه

نویسنده: علیرضا یوسفی

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب

خواص دارچین برای سلامتی
نشانه های عاشق شدن یک پسر، رفتار مرد عاشق
هیئت فهادان و بعثت یزد + ویدیو | دلیل توقیف هیات فهادان | مداحی هیئت بعثت یزد
یوسف صیادی درگذشت ۱۴۰۱ | مرگ یوسف صیادی | فوت یوصف صیادی
چه کسی انتقام مختار را گرفت | انتقام مختار ثقفی را کی گرفت چه کسانی
درمان ترک کف پا در طب سنتی
زیارت عاشورا معروفه ۱۴۰۱ | زیارت عاشورا صوتی علی فانی با حجم کم تندخوانی
متن نوحه ای ساقی لب تشنگان ۱۴۰۱ | متن ای اهل حرم میر علمدار نیامد قدیمی
کیفیت نماز ظهر عاشورا ۱۴۰۱ | اداب نماز ظهر عاشورا | آموزش نماز عاشورا
نوحه ترکی قدیمی اردبیل ۱۴۰۱ | متن بر مشامم میرسد هر لحظه بوی کربلا قدیمی
زلزله الان تربت حیدریه | زلزله امروز مشهد ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
زلزله امروز تربت حیدریه ۱۷ مرداد | زلزله رشتخوار خواف مشهد خراسان رضوی
زلزله رشتخوار امروز ۱۷ مرداد ۱۴۰۱| زلزله خراسان رضوی امروز ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
فوت دکتر علوی کرمان | مرگ دکتر علوی متخصص اطفال کرمان درگذشت
بهترین دمنوش‌ها برای مصرف روزانه
بهترین سالن زیبایی در تهران
تشخیص لوازم آرایشی اصل
معرفی آرایشگران و مدل های برتر
جدیدترین مدل مانتو سال 98
بهترین مانتو لاکچری جدید
شرکت های تولید کننده روسری
راه های تشخیص مواد آرایشی بهداشتی اصل
بهاره شعبانی مربی آموزشی آرایشگری
مركز پوست و ليزر و زيبايي لیدو
ارائه خدمات تخصصی رنگ مو در منزل
خدمات اکستنشن و کاشت مژه در منزل
خدمات شینون مو در منزل با اعزام آرایشگر سیار
تاتو چیست و چگونه تاتو بزنم؟
چگونه پوستی زیبا ,شفاف و لطیف داشته باشیم؟
دوره آموزشی شینیون مو