پیش بینی وضعیت بورس در 17 فروردین 1401به گزارش تیتربرتر؛ شاخص کل بورس امروز روند نوسانی را پشت سر گذاشت و در نهایت دو هزار واحد صعود کرد. به گفته کارشناسان بازار در آخرین روز کاری هفته روند متعادل و روبه بالایی را تجربه می‌کند. بورس امروز رشد دو هزار واحدی را داشت و در سطح یک میلیون و ۴۷۱ هزار واحدی ایستاد.

پیش‌بینی بورس فردا ۱۷ فروردین 1401

پیش‌بینی بورس فردا ۱۷ فروردین 1401 پیش‌بینی بورس فردا ۱۷ فروردین 1401

در بازار امروز گروه پالایشی همچنان پرتقاضا بود و پیش بینی می‌شود این روند برای این گروه تداوم داشته باشد، در گروه خودرویی، فلزی، سرمایه گذاری و بانکی کمی خریداران مردد بوده و نمادهای این گروه‌های در وضعیت تعادلی به سر می‌برد.

دلار در بازار آزاد به محدوده ۲۷ هزار و ۶۰۰ تومان رسیده است و می‌تواند عاملی برای حرکت مثبت بازار باشد اما باید توجه داشت که شاخص کل پس از رشد اخیر اگر یک اصلاح زمانی چندین روزه انجام بدهد و سپس به سمت شاخص یک میلیون ۵۰۰ هزار واحد حرکت کند برای بازار می‌تواند بهتر باشد، رشدهای سریع می‌تواند اصلاح‌های شدید را در پی داشته باشد.

بازار همچنان تحت تأثیر اخبار برجامی است و گویا روند مذاکرات کمی پیچیده‌تر و فرسایشی تر شده است که این موضوع می‌تواند رکود را نه تنها در بازار بورس بلکه در تمامی بازارها به دنبال داشته باشد.

برای بازار فردا پیش بینی می‌شود که شاخص کل بتواند رشدی بالغ بر پنج تا ۱۰ هزار واحد را به ثبت برساند، احتمال حرکت نقدینگی به سمت نمادهای کوچک‌تر نیز وجود دارد.

سهیلا نقی‌پور، کارشناس بازار سرمایه می‌گوید: با توجه به واکنش بازار به اخبار مثبت، مشاهده عمق مظنه سفارشات و ارزش معاملات امروز، پیش‌بینی می‌شود فردا بازاری متعادل و رو‌به بالا داشته باشیم.

وی با اشاره به معاملات امروز خاطرنشان می‌کند: امروز بازار پر عرضه‌ای داشتیم به طوری که شاخص کل در ابتدای معاملات شش هزار واحد منفی شد. اما در نیمه دوم بازار رشد کرد تا از ادامه‌دار‌ بودن عرضه‌ها جلوگیری کند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه می‌دهد: ارزش معاملات به بیش از پنج هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به دیروز که عدد ۹ هزار میلیارد تومان بود کمتر شد. ولی به طور کلی قرار گرفتن ارزش معاملات در بالای پنج همت اتفاق مثبتی است. این شرایط جای نگرانی ندارد و به معنای وجود خریدار در بازار است.

کدام صنایع بورس وضعیت بهتری داشتند؟

کدام صنایع بورس وضعیت بهتری داشتند؟ کدام صنایع بورس وضعیت بهتری داشتند؟

نقی‌پور توضیح می‌دهد: امروز گروه‌های خودرویی و فرآورده‌های نفتی، فعالیت‌های کمکی و پالایشی‌ها در بورس وضعیت خوبی داشتند. نماد شپنا لیدر پالایشی‌ها با ۶۷ میلیارد تومان خرید حقیقی‌ها صف خرید بود در صورتی که نماد شبندر و شتران در قیمت صفر تابلو معامله می‌شدند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه می‌دهد: همچنین توجه خریداران به نمادهای گروه سایپایی و نماد خساپا بود. با پول عجیبی امروز وارد شپنا شد که بخشی از این پول از جنس بازار نبود کلیت گروه و مثبت نگه داشت. ولی در مجموع کلیت بازار امروز با ۴۲۲ نماد مثبت و ۲۰۴ نماد منفی، متعادل مثبت کارش رو به پایان رساند.

نقی‌پور با اشاره به وضعیت کامودیتی‌ها می‌گوید: پیشنهاد خرید سهام کامودیتی‌محور که نیمی از ارزش کل بازار را دارند داده می‌شود. چراکه افزایش قیمت کامودیتی‌ها و تاثیر آن در گزارشات شرکت‌های داخلی دیده می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان تاکید می‌کند: در این روزهای بورس همانند گذشته باید محافظه کارانه باید عمل کرد. زیرا در این روزها در برخی نمادها با عرضه‌هایی روبروی هستیم که در روز گذشته صف خرید بودند.

مطالب مرتبط: زمان ثبت نام مجدد جاماندگان سهام عدالت در سال 1400 مبلغ قسط ماهیانه وام سهام عدالت چقدر است؟+شرایط

تداوم رشد شاخص بورس

تداوم رشد شاخص بورس تداوم رشد شاخص بورس

در معاملات روز سه‌شنبه 16 فروردین ماه، شاخص کل بورس پایتخت 2 هزار و 633 واحد رشد کرد. 58 درصد از نمادهای بازار سهام افزایش قیمت داشتند و شاخص کل هم وزن 2 هزار و 562 واحد افزایش یافت.

امروز در ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس نزولی شد و در 25 دقیقه ابتدایی شاهد نزول شاخص بودیم. اما پس از آن روند تغییرات شاخص افزایشی شد.

در پایان معاملات شاخص کل در سطح یک میلیون و 471 هزار و 453 واحد قرار گرفت که نسبت به روز دوشنبه 2 هزار و 633 واحد صعود کرد. 

شاخص هم‌وزن نیز امروز روند صعودی داشت و در پایان معاملات با رشد 2 هزار و 562 واحدی نسبت به روز کاری گذشته در رقم 375 هزار و 828 واحد ایستاد. 

همچنین شاخص کل فرابورس  با 91 واحد افزایش به رقم 19 هزار و 781 واحد رسید. 

مازاد تقاضا در پایان معاملات سه‌شنبه

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل 54 درصد کاهش یافت و 19 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 26 درصد افت کرد و در رقم 649 میلیارد تومان ایستاد. بدین ترتیب معاملات روز سه‌شنبه با مازاد تقاضای 630 میلیارد تومانی بسته شد. 

امروز نماد ورنا (شرکت سرمایه گذاری رنا) با صف‌ خرید 218 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از ورنا، نمادهای ولساپا (شرکت لیزینگ رایان سایپا) و شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به نماد سصفها (شرکت سیمان اصفهان) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 11 میلیارد تومانی داشت. پس از سصفها، نمادهای بالاس (شرکت مهندسی ساختمان تأسیسات راه آهن) و ثاباد (شرکت توریستی و رفاهی آبادگران ایران) بیشترین صف فروش داشتند.

  غلبه سمت صعودی بازار 

غلبه سمت صعودی بازار  غلبه سمت صعودی بازار 

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، 287 نماد رشد قیمت داشتند و 204 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 58 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 41 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

خروج سرمایه

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 8 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به دیروز 97 درصد کاهش یافته است.

در معاملات روز سه‌شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام ومعادن (شرکت توسعه معادن و فلزات) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 89 میلیارد تومان بود. پس از ومعادن، نمادهای پالایش (صندوق پالایشی یکم) و شستا (شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار

نمادهای «شپنا»، «اخابر» و «رمپنا» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند. در مقابل نمادهای «ومعادن»، «شستا» و «فولاد» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «کگهر»، «ارفع» و «ومهان» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «آریا»، «دماوند» و «فزر» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و خودرو و خساپا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای فزر، تجلی و آریا پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

کاهش ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 7 هزار و 642 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 135 میلیارد تومان بود که 2 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 28 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 5 هزار و 869 میلیارد تومان رسید. 

بیشترین ارزش معاملات 

در معاملات امروز نماد خودرو (شرکت ایران خودرو) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 312 میلیارد تومان بود. 

پس از خودرو، نماد شپنا بیشترین ارزش معاملات را داشت و خساپا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن شستا و ومعادن در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

بیشترین حجم معاملات

در جدول حجم معاملات امروز نیز سهام شستا با تعداد یک میلیارد و 813 میلیون و 304 هزار و 412 سهم در صدر قرار گرفته است. خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به نماد خساپا تعلق داشت. نمادهای وبصادر و شپنا نیز در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

آنچه دیگران می خوانند: زمان ثبت نام مجدد جاماندگان سهام عدالت در سال 1400 مبلغ قسط ماهیانه وام سهام عدالت چقدر است؟+شرایط

گردآورنده: زهرا فرامرزی

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب

خواص دارچین برای سلامتی
نشانه های عاشق شدن یک پسر، رفتار مرد عاشق
هیئت فهادان و بعثت یزد + ویدیو | دلیل توقیف هیات فهادان | مداحی هیئت بعثت یزد
یوسف صیادی درگذشت ۱۴۰۱ | مرگ یوسف صیادی | فوت یوصف صیادی
چه کسی انتقام مختار را گرفت | انتقام مختار ثقفی را کی گرفت چه کسانی
درمان ترک کف پا در طب سنتی
زیارت عاشورا معروفه ۱۴۰۱ | زیارت عاشورا صوتی علی فانی با حجم کم تندخوانی
متن نوحه ای ساقی لب تشنگان ۱۴۰۱ | متن ای اهل حرم میر علمدار نیامد قدیمی
کیفیت نماز ظهر عاشورا ۱۴۰۱ | اداب نماز ظهر عاشورا | آموزش نماز عاشورا
نوحه ترکی قدیمی اردبیل ۱۴۰۱ | متن بر مشامم میرسد هر لحظه بوی کربلا قدیمی
زلزله الان تربت حیدریه | زلزله امروز مشهد ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
زلزله امروز تربت حیدریه ۱۷ مرداد | زلزله رشتخوار خواف مشهد خراسان رضوی
زلزله رشتخوار امروز ۱۷ مرداد ۱۴۰۱| زلزله خراسان رضوی امروز ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
فوت دکتر علوی کرمان | مرگ دکتر علوی متخصص اطفال کرمان درگذشت
بهترین دمنوش‌ها برای مصرف روزانه
بهترین سالن زیبایی در تهران
تشخیص لوازم آرایشی اصل
معرفی آرایشگران و مدل های برتر
جدیدترین مدل مانتو سال 98
بهترین مانتو لاکچری جدید
شرکت های تولید کننده روسری
راه های تشخیص مواد آرایشی بهداشتی اصل
بهاره شعبانی مربی آموزشی آرایشگری
مركز پوست و ليزر و زيبايي لیدو
ارائه خدمات تخصصی رنگ مو در منزل
خدمات اکستنشن و کاشت مژه در منزل
خدمات شینون مو در منزل با اعزام آرایشگر سیار
تاتو چیست و چگونه تاتو بزنم؟
چگونه پوستی زیبا ,شفاف و لطیف داشته باشیم؟
دوره آموزشی شینیون مو