تصمیم اوکراین برای عضویت در اتحادیه اروپابه گزارش تیتربرتر؛ نتایج نظرسنجی موسسه تحقیقاتی "ریتینگ" نشان داد، درصد اوکراینی‌هایی که می‌خواهند کشورشان به اتحادیه اروپا بپیوندد، تا پایان ماه مارس به ۹۱ درصد افزایش یافت، اما تعداد آن دسته از افرادی که از پیوستن به ناتو حمایت می‌کنند، کاهش داشته است.

براساس گزارش این موسسه مستقل در اوکراین، در سه سال گذشته میزان حمایت از پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا تقریبا در ۶۰ درصد ثابت مانده بود، اما با شروع حمله روسیه به اوکراین در تاریخ ۲۴ فوریه، این میزان افزایش پیدا کرده است.

طی این حمله، اوکراین فورا خواستار پیوستن به اتحادیه اروپا شد و کشورهای عضو این اتحادیه تحریم‌های گسترده‌ای را علیه روسیه اعمال و از پناهجویان و جنگ‌زده‌های اوکراین استقبال کرده‌اند.

براساس اعلام این موسسه، گرچه در ابتدای جنگ موضوع پیوستن به ناتو نیز در نظرسنجی‌ها با افزایش رو به رو بوده اما سپس به دوران قبل جنگ (حدود ۶۸ درصد) بازگشت.

این ائتلاف از زمان شروع حمله روسیه، تسلیحاتی را به اوکراین ارسال کرده اما از اعزام سرباز خودداری کرده است و این درحالیست که اوکراین بارها خواستار اعلام منطقه پرواز ممنوع بر فراز این کشور شده است؛ درخواستی که ناتو آن را نمی‌پذیرد.

این موسسه، نظرسنجی خود را از میان ۱۵۰۰ بزرگسال در سراسر اوکراین به غیر از شبه جزیره کریمه الحاق‌شده به روسیه و مناطق شرقی که تحت کنترل جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه هستند، انجام داد.

حل سیاسی بحران اوکراین ممکن است

حل سیاسی بحران اوکراین ممکن است حل سیاسی بحران اوکراین ممکن است

 

گروه تماس عربی در دیدار با وزیر خارجه اوکراین بر حمایت خود از مذاکرات مستقیم میان کی‌یف و موسکو تأکید کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، گروه تماس عربی مرتبط با بحران اوکراین با دیمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین در لهستان دیدار کرد. این گروه شامل وزرای خارجه مصر، اردن، عراق، الجزایر، سودان و احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب است.

محور دیدار این هیئت تلاش‌های صورت گرفته برای رسیدن به راهکار مسالمت‌آمیز بحران بود.

این هیئت بر لزوم آتش‌بس تأکید و نسبت به ادامه بحران و تبعات انسانی، سیاسی، امنیتی و اقتصادی آن ابراز نگرانی کرد.

این هیئت عربی بر حمایت خود از روند مذاکرات مستقیم میان طرف روسی و اوکراینی تأکید و آمادگی خود را برای کمک به این روند با هدف توقف عملیات نظامی برای حل سیاسی پایدار اعلام کرد.

هیئت عربی نتایج مذاکرات کنونی برای تحقق توافق اوکراین-روسیه را اعلام کرد.

دوشنبه این هیئت در دیدار با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در موسکو، روسیه را به ادامه مذاکرات مستقیم با اوکراین دعوت کرد.

این گروه وزارتی ۹ مارس با دستور شورای اتحادیه عرب تشکیل شد و مأموریت آن برگزاری مذاکرات با طرف‌های مرتبط با بحران اوکراین برای حل دیپلماتیک بحران است.

رمطان لعمامره، وزیر خارجه الجزایر و رئیس گروه تماس عربی درباره بحران اوکراین در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی با کولبا در پایان مذاکرات با هیئت اوکراینی در لهستان بر امکان حل سیاسی بحران تأکید کرد و گفت: حل سیاسی بحران ممکن است.

وی بر پافشاری این گروه بر تحقق این هدف متناسب با قوانین بین المللی و اصول منشور سازمان ملل تأکید کرد و گفت: گروه تماس عربی در جریان تحولات اوکراین هستند. سفرهای ما به روسیه و لهستان در راستای اجرای مصوبه اتحادیه عرب برای مشارکت در حل و فصل سیاسی بحران اوکراین صورت گرفته است.

وزیر خارجه الجزایر گفت: اعراب نمی‌توانند درباره بحران بزرگی که دو کشور با آن‌ مواجهند که روابط دوستانه‌ای با هم داشته‌اند، بی توجه باشند. ما به دیپلماسی و مذاکره برای حل مسالمت آمیز و سیاسی مشکلات ایمان داریم.

هشدار چین درباره وقوع بحرانی مشابه بحران اوکراین

هشدار چین درباره وقوع بحرانی مشابه بحران اوکراین هشدار چین درباره وقوع بحرانی مشابه بحران اوکراین

 

دولت پکن هشدار داد که همکاری طرفین پیمان آکوس در زمینه توسعه تسلیحات فراصوت، به ایجاد بحرانی مشابه بحران اوکراین در سایر نقاط جهان منجر خواهد شد.

به نقل از اس بی اس، «ژانگ جون» سفیر چین در سازمان ملل، در واکنش به بیانیه همکاری آمریکا، انگلیس و استرالیا (به عنوان طرفین پیمان آکوس) در زمینه توسعه تسلیحات فراصوت، هشدار داد که چنین اقدامی می‌تواند به ایجاد بحران در دیگر نقاط جهان منجر شود.

وی با انتقاد از پیمان آکوس، که بیش از هر چیز با هدف ارئه زیردریایی‌های هسته‌ای انگلیس و آمریکا به استرالیا به عنوان یک کشور غیرهسته ای ایجاد شد، از سایر کشورها خواست که از چنین پیمان‌هایی پرهیز کنند.

دیپلمات چینی هشدار داد آنهایی که به دنبال همکاری در زمینه توسعه تسلیحات فراصوت هستند، راه را برای ایجاد بحرانی مشابه بحران اوکراین باز می‌کنند.

در بخشی از بیانیه آمریکا، انگلیس و استرالیا تاکید شده بود که طرفین پیمان آکوس به همکاری سه جانبه جدید پیرامون سلاح‌های فراصوت و امکانات جنگ الکترونیک و نیز گسترش تبادل اطلاعات و تعمیق همکاری در زمینه ابداعات دفاعی متعهد هستند.

روز گذشته نیز دیمیتری پولیانسکی معاونت هیئت نمایندگی  روسیه در سازمان ملل، هشدار داد که پیمان آکوس موجب آغاز دور تازه ای از رقابت‌های تسلیحاتی خواهد بود.

کشتار غیرنظامیان در اوکراین توسط روسیه حقیقت دارد؟

کشتار غیرنظامیان در اوکراین توسط روسیه حقیقت دارد؟ کشتار غیرنظامیان در اوکراین توسط روسیه حقیقت دارد؟

 

ریتر بازرس تسلیحاتی اسبق سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه در توییتر با اشاره به ادعاهای اخیر رسانه‌های غربی درباره کشتار غیرنظامیان توسط ارتش روسیه در شهر «بوچا» در اوکراین و متهم شدن مسکو به «جنایات جنگی» نوشت: «درباره حوادث اوکراین، معتقدم که احتمال بیشتری که وجود دارد این است که زلنسکی به عنوان جنایتکار جنگی دستگیر شده و محاکمه شود تا پوتین. شواهد مستقیم جنایات جنگی اوکراین، روزافزون هستند با وجود این، رسانه‌های غربی آن را نادیده می‌گیرند.»

اسکات ریتر در یادداشتی در پایگاه خبری راشاتودی به طور مفصل‌تر درباره دلایلی که روایت اوکراین از حوادث بوچا نادرست و دچار تناقض است، توضیح داده است. 

او در این یادداشت می‌نویسد: «در جنگ، نخستین قربانی حقیقت است. این جمله به تراژدی‌نویس یونانی آیسخولوس نسبت داده شده. بنابراین، کاملاً مورد انتظار است که فردی که برای نخستین بار مفهوم پروپاگاندای جنگی روزگار مدرن را پیش کشیده ، بایستی جان گرفتن گفته آیسخولوس را در این روزهای اوکراین ببیند. دولت کی‌یف و مشاوران جنگ رسانه‌ای در غرب احتمالاً همه ابزارهای نمایشنامه آیسخولوس را به کار گرفته‌اند تا در شهر بوچا در اوکراین یک تراژدی مدرن را به تصویر بکشند. این، مصداقی از این اصل است که دروغ نه یکی از نتایج فرعی جنگ بلکه یکی از سلاح‌های موجود در جنگ است.»

اسکات ریتر یادآوری کرده همه شواهد مربوط به «کشتار بوچا» از یک کلیپ ویدئویی به دست آمده که توسط پلیس ملی اوکراین ضبط شده. این ویدئو در سطح گسترده‌ای پخش شده و خشم عمومی در سراسر جهان به دنبال داشته است. ریتر می‌نویسد: «رابطه علی و معلولی این ویدئو و انتقادهای جهانی روشن است- ممکن نیست که اولی (ویدئو) وجود داشته باشد و دومی (انتقادات جهانی) اتفاق نیفتد.»

آنچه دیگران می خوانند: موانع برداشته شدن تحریم ها در سال 1400 چیست؟ اولین اقدام بایدن برای برجام چیست؟/آیا تحریم های ایران لغو می شود؟

گردآورنده: علیرضا یوسفی

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب