شاخص بورس در هفته چهارم فروردین 1401 صعودی می شود؟به گزارش تیتربرتر؛ بیشترین اثر منفی بر دماسنج بازار سهام در روز جاری به نام نمادهای معاملاتی فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران و پالایش نفت تهران شد و در مقابل شرکت‌های بانک پارسیان، گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید و گروه سرمایه‌گذاری و توسعه صنعت پتروشیمی خلیج فارس با رشد خود مانع افت بیشتر نماگر بازار سهام شدند.

بررسی بورس در هفته سوم 1401

بررسی بورس در هفته سوم 1401 بررسی بورس در هفته سوم 1401

 

بر اساس این گزارش، در بازارهای فرابورس ایران هم با معامله 4 میلیارد و 544میلیون ورقه به‌ارزش 2هزار و 276میلیارد تومان در 271هزار نوبت، شاخص فرابورس (آیفکس) 69واحد رشد کرد و در ارتفاع 19هزار و 850واحد قرار گرفت.

در این بازار هم امروز بیشترین اثر مثبت بر شاخص فرابورس به نام نمادهای گروه توسعه مالی مهر آیندگان، صنعتی مینو و گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی شد و در مقابل شرکت‌های سرمایه‌گذاری صبا تامین، بیمه سامان و پتروشیمی تندگویان بیشترین اثر منفی را بر این شاخص به نام خود ثبت کردند.

شاخص کل بازار بورس تهران، دیروز با ۲ هزار و ۶۳۳ واحد افزایش، در ارتفاع یک ‌میلیون و ۴۷۱ هزار واحدی قرار گرفت.

در معاملات امروز بازار سهام (بورس و فرابورس) بیش از ۱۴ میلیارد و ۷۷۰ میلیون سهم، حق‌تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۸۱ هزار و ۱۹۷ میلیارد ریال و در بیش از ۸۰۱ هزار و ۲۳۷ نوبت معامله شد.

در ادامه معاملات بورس تهران، بیش از ۱۱ میلیارد و ۲۹۲ میلیون سهم، حق‌تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۶۰ هزار و ۵۹۴ میلیارد ریال و در ۵۴۹ هزار و ۲۴۴ نوبت معامله شد.

همچنین شاخص کل (هم‌وزن) با ۲ هزار و ۵۶۲ واحد افزایش به ۳۷۵ هزار و ۸۲۸ واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) با یک هزار و ۵۹۷ واحد رشد به ۲۳۴‌هزار و ۲۳۳ واحد رسید.

شاخص بازار اول، ۲ ‌هزار و ۵۱۱ واحد و شاخص بازار دوم، سه هزار و ۵۰۵ واحد افزایش داشتند.

علاوه بر این در بین همه نمادها، نماد پالایش نفت اصفهان (شپنا) با یک هزار و ۸۵ واحد، مخابرات ایران (اخابر) با ۵۵۷ واحد، گروه مپنا (رمپنا) با ۴۱۱ واحد، شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه) با ۳۷۹ واحد، فولاد خوزستان (فخوز) با ۳۶۱ واحد و سایپا (خساپا) با ۳۴۳ واحد با تاثیر مثبت بر شاخص بورس همراه شدند.

در مقابل توسعه معادن و فلزات (ومعادن) با ۸۲۲ واحد، شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) با ۵۳۳ واحد، فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با ۴۴۱ واحد، بانک ملت (وبملت) با ۳۳۲ واحد و شرکت سرمایه گذاری غدیر (وغدیر) با ۳۰۷ واحد تاثیر منفی بر شاخص بورس داشتند.

بر پایه این گزارش، امروز نماد شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا)، ایران خودرو (خودرو)، سایپا (خساپا)، پالایش نفت اصفهان (شپنا)، پالایش نفت تهران (شتران)، فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) و پالایش نفت بندرعباس (شبندر) در نمادهای پُرتراکنش قرار داشتند.

گروه خودرو هم در معاملات امروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه سه میلیارد و ۲۲ میلیون برگه سهم به ارزش هشت هزار و ۵۲ میلیارد ریال دادوستد شد.

مطالب مرتبط: زمان ثبت نام مجدد جاماندگان سهام عدالت در سال 1400 مبلغ قسط ماهیانه وام سهام عدالت چقدر است؟+شرایط

آخرین وضعیت شاخص فرابورس

آخرین وضعیت شاخص فرابورس آخرین وضعیت شاخص فرابورس

 

شاخص فرابورس نیز امروز بیش از ۹۱ واحد افزایش داشت و به ١٩ هزار و ۷۸۱ واحد رسید.

در این بازار سه میلیارد و ۴۷۸ میلیون برگه سهم و اوراق مالی به ارزش ۲۰ هزار و ۶۰۳ میلیارد ریال داد و ستد شد، تعداد دفعات معاملات امروز فرابورس بیش از ۲۵۱ هزار و ۹۹۳ نوبت بود.

نمادهای سنگ آهن گهرزمین (کگهر)، شرکت آهن و فولاد ارفع (ارفع)، گروه توسعه مالی مهر آیندگان (ومهان)، پالایش نفت شیراز (شراز)، صنعتی مینو (غصینو) و فرابورس ایران (فرابورس) با تاثیر مثبت بر شاخص فرابورس همراه بودند.

همچنین پلیمر آریا ساسول (آریا)، تولید نیروی برق دماوند (دماوند)، پویا زرکان آق دره (فزر)، فولاد هرمزگان جنوب (هرمز)، بیمه سامان (بساما) و پتروشیمی زاگرس (زاگرس) تاثیر منفی بر شاخص فرابورس داشتند.

تصمیم دولت سیزدهم برای بورس

تصمیم دولت سیزدهم برای بورس تصمیم دولت سیزدهم برای بورس

 

«مجید عشقی» رییس سازمان بورس و اوراق بهادار سال گذشته با اشاره سود رسوب شده سهامداران در شرکت‌های بورسی، آن را حق‌الناس عنوان کرده و گفته بود که این مبالغ باید پرداخت شود.

سال گذشته و در ادامه تلاش‌های انجام شده از سوی مسوولان برای استفاده شرکت‌ها از سجام، رئیس سازمان بورس درباره پرداخت سود شرکت‌ها از طریق سامانه سجام، گفت: حدود ۲۷۰ شرکت، سود سهامداران در سال ۱۴۰۰را از طریق سجام واریز کردند، اما بقیه همکاری نکردند. از این رو با توجه به امکانات موجود و ضمانت‌های اجرایی قطعا با این شرکت‌ها برخورد خواهد شد.

«سید محسن دهنوی» نائب رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ نیز اعلام کرده بود که از شهریور ۱۳۹۹ تا شهریور سال گذشته، ۲۷۲ شرکت از ۴۹۰ شرکت، سود تقسیمی خود را از طریق سجام واریز نکرده بودند و هزاران میلیارد تومان از سود ‎سهامداران خرد در حساب این شرکت‌ها رسوب کرده است.

به گزارش ایرنا، براساس قانون بودجه ۱۴۰۱، تمامی شرکت‌های بورسی امسال ملزم هستند تا سود سهامداران را از طریق سجام به حساب سهامداران خود واریز کنند. به طوری که سهامداران دیگر مجبور نباشند از این بانک به آن بانک مراجعه کنند بلکه بتوانند بصورت متمرکز سود سهام را دریافت کنند.

به دنبال مطرح شدن چنین صحبت‌هایی از سوی مسوولان حاضر در بازار سرمایه، «محسن انصاری مهیاری»، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در نامه‌ای در راستای اجرای قانون بودجه سال ۱۴۰۱، اعلام کرد: تمامی ناشرین ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار در راستای تسهیل امور سهامداران موظف شدند سود تقسیمی مصوب مجمع عمومی را با همکاری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه از طریق سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) به سهامداران پرداخت کنند.

با توجه به اعلام چنین خبری، برخی از سهامداران جویای سودهای رسوب شده‌ای در شرکت‌ها شدند که به دلیل پایین بودن رقم آن و قرار گرفتن در صف‌های طولانی از دریافت چنین سودهایی انصراف می‌دادند، این در حالیست که جمع چنین سودهایی می‌تواند مبالغی کلان باشد که در حساب شرکت ها قرار گرفته است.

آنچه دیگران می خوانند: زمان ثبت نام مجدد جاماندگان سهام عدالت در سال 1400 مبلغ قسط ماهیانه وام سهام عدالت چقدر است؟+شرایط

گردآورنده: علی اکبر رضایی

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب

خواص دارچین برای سلامتی
نشانه های عاشق شدن یک پسر، رفتار مرد عاشق
هیئت فهادان و بعثت یزد + ویدیو | دلیل توقیف هیات فهادان | مداحی هیئت بعثت یزد
یوسف صیادی درگذشت ۱۴۰۱ | مرگ یوسف صیادی | فوت یوصف صیادی
چه کسی انتقام مختار را گرفت | انتقام مختار ثقفی را کی گرفت چه کسانی
درمان ترک کف پا در طب سنتی
زیارت عاشورا معروفه ۱۴۰۱ | زیارت عاشورا صوتی علی فانی با حجم کم تندخوانی
متن نوحه ای ساقی لب تشنگان ۱۴۰۱ | متن ای اهل حرم میر علمدار نیامد قدیمی
کیفیت نماز ظهر عاشورا ۱۴۰۱ | اداب نماز ظهر عاشورا | آموزش نماز عاشورا
نوحه ترکی قدیمی اردبیل ۱۴۰۱ | متن بر مشامم میرسد هر لحظه بوی کربلا قدیمی
زلزله الان تربت حیدریه | زلزله امروز مشهد ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
زلزله امروز تربت حیدریه ۱۷ مرداد | زلزله رشتخوار خواف مشهد خراسان رضوی
زلزله رشتخوار امروز ۱۷ مرداد ۱۴۰۱| زلزله خراسان رضوی امروز ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
فوت دکتر علوی کرمان | مرگ دکتر علوی متخصص اطفال کرمان درگذشت
بهترین دمنوش‌ها برای مصرف روزانه
بهترین سالن زیبایی در تهران
تشخیص لوازم آرایشی اصل
معرفی آرایشگران و مدل های برتر
جدیدترین مدل مانتو سال 98
بهترین مانتو لاکچری جدید
شرکت های تولید کننده روسری
راه های تشخیص مواد آرایشی بهداشتی اصل
بهاره شعبانی مربی آموزشی آرایشگری
مركز پوست و ليزر و زيبايي لیدو
ارائه خدمات تخصصی رنگ مو در منزل
خدمات اکستنشن و کاشت مژه در منزل
خدمات شینون مو در منزل با اعزام آرایشگر سیار
تاتو چیست و چگونه تاتو بزنم؟
چگونه پوستی زیبا ,شفاف و لطیف داشته باشیم؟
دوره آموزشی شینیون مو