سیستم راهنمای تعویض دنده یا GSI چیست؟سیستم راهنمای تعویض دنده یا GSIسیستم راهنمای تعویض دنده یا GSIسیستم راهنمای تعویض دنده یا GSI

سیستم راهنمای تعویض دنده یا GSI (Gear Shift Indicator) به راننده کمک می کند تا در زمان مناسب تعویض دنده را انجام دهد و با کمک تعویض به موقع دنده میزان مصرف سوخت کاهش یابد.

هنگام رانندگی با خودروهای دنده ای برخلاف اتوماتیک ها، نیاز است تعویض دنده توسط راننده انجام شود و همین قضیه می تواند موجب شود خطای انسانی در انجام تعویض دنده وارد شود و این کار به خوبی انجام نشود.

از سویی دیگر، در رانندگی درون شهری که مصرف سوخت بیش تر از رانندگی جاده ای است، زمان دقیق تعویض دنده در خودروهای دنده ای می تواند بسیار مؤثر باشد و به میزان قابل توجهی از مصرف سوخت خودرو بکاهد.

سیستم راهنمای تعویض دنده یا GSIسیستم راهنمای تعویض دنده یا GSIسیستم راهنمای تعویض دنده یا GSI

سیستم راهنمای تعویض دنده یاGSI  چگونه کار می کند؟

سیستم راهنمای تعویض دنده یا GSI با استفاده از سنسورهای به کاررفته در چرخ و گیربکس و همچنین با دانستن دور موتور و میزان مصرف سوخت لحظه ای تشخیص می دهد در چه زمانی تعویض دنده نیاز است. در صورت رسیدن زمان تعویض دنده، این سیستم نماد مثبت یا منفی و یا جهت بالا و پایین را به صورت رنگی در کلاستر (Cluster) یا پشت آمپر خودرو به راننده نشان می دهد و راننده متناسب با آن دنده را عوض می کند. البته در برخی از این سیستم ها علاوه بر هشداری که در کلاستر نمایش داده می شود، هشدار صوتی هم به راننده داده می شود.

سیستم راهنمای تعویض دنده یا GSIسیستم راهنمای تعویض دنده یا GSIسیستم راهنمای تعویض دنده یا GSI

چرا تعویض به موقع دنده در میزان مصرف سوخت تأ‌ثیرگذار است؟

در صورت عوض نکردن به موقع دنده در زمان مناسب ممکن است دور موتور بیش از اندازه افزایش یا کاهش یابد که در صورت افزایش بیش از اندازه دور موتور، مصرف سوخت افزایش می یابد و برای جلوگیری از این افزایش نیاز است دنده سبک تر شود. از سویی دیگر، در صورت کاهش بیش از اندازه دور موتور در یک دنده مشخص، موتور دیگر نمی تواند توان مورد نیاز خودرو را تولید کند و به همین دلیل نیاز است از دنده سنگین تر استفاده شود تا خودرو بتواند در شرایط ایده آل تری کار کند. در این حالت که دور موتور در یک دنده مشخص بیش از اندازه پایین است، خودرو به اصطلاح دارای دنده مرده (Dead Gear) است. این حالت اصلاً برای خودرو مطلوب نیست، چرا که در عین کاهش مصرف سوخت در اثر کاهش دور می تواند باعث استهلاک موتور شود.

بنابراین در سرعت های مختلف و در شرایط مختلف، باید از دنده های مختلف استفاده کرد تا دور موتور در محدوده قابل قبولی قرار گیرد تا نه به مصرف سوخت اضافه شود و نه به استهلاک موتور.

آیا از سیستم راهنمای تعویض دندهGSI  در خودروهای اتوماتیک هم استفاده می شود؟

به طور کلی، در خودروهای اتوماتیک تعویض دنده به گونه ای صورت می گیرد که خودرو کم ترین مصرف سوخت را داشته باشد و کامپیوتر خودرو همیشه سعی دارد تا دنده ای را درگیر کند که دور موتور در بازه ایده آل قرار گیرد، البته در حالت اسپرت برنامه گیربکس تغییر می کند و در دورهای بالاتری دنده را عوض می کند تا شتابگیری خودرو بهتر و در زمان بیش تری صورت گیرد.

اما در صورت قرارگیری دسته دنده در حالت دستی (Manual)، دیگر اختیار تعویض دنده در دست راننده است و به همین دلیل در برخی از خودروهای اتوماتیک نیز می بینیم که از سیستم راهنمای تعویض دنده یا GSI استفاده می شود. در کلاستر این خودروها در کنار عددی که نشان دهنده شماره دنده است یک علامت مثبت و منفی قرار می گیرد و در زمان مناسب راننده را آگاه می کند که دنده را از طریق دسته دنده یا دنده پشت فرمان زیاد و یا کم کند.

مزایای سیستم راهنمای تعویض دنده یا GSI چیست؟

۱- کاهش مصرف سوخت و آلاینده ها

با قرارگیری دور موتور در محدوده های مناسب که در اثر تعویض به موقع دنده صورت می گیرد، مصرف سوخت کاهش می یابد و به دنبال آن آلاینده هایی مانند CO2 کم تر وارد محیط می شوند.

۲- جلوگیری از ورود به دنده مرده

در صورت توجه به هشدار سیستم GSI که در صورت کاهش بیش از اندازه دور موتور نمایش داده می شود، می توانید با کاهش دنده از ورود به دنده مرده جلوگیری کنید. از مضرات دنده مرده افزایش استهلاک است که از آن هم جلوگیری می شود.

آیا هشدار سیستم راهنمای تعویض دنده همیشه در پشت آمپر یا کلاستر خودرو نمایش داده می شود؟

در بیش تر خودروهایی که دارای این سیستم اند، هشدار در کلاستر نمایش داده می شود، اما در برخی از خودروها که به هدآپ (HUD) مجهزند، هشدار سیستم در هدآپ نیز نمایش داده می شود تا راننده بهتر آگاه شود.

از سیستم راهنمای تعویض دندهGSI  در کدام یک از خودروهای تولید داخل استفاده شده است؟

از این سیستم برای اولین بار در شاهین استفاده شد و بعداً در تارا دنده ای نیز شاهد به کارگیری این سیستم بودیم. علت به کارگیری این سیستم در خودروهای داخلی این است که GSI یا سیستم راهنمای تعویض دنده به یک استاندارد آلایندگی تبدیل شده است و باید از آن در برخی از خودروها دنده ای جدید استفاده شود.

محمد جبارزاده شیاده

پایگاه خبری اسب بخار

سیستم راهنمای تعویض دندهGSI  چگونه کار می کند؟

سیستم راهنمای تعویض دنده با استفاده از اطلاعات موتور و وضعیت خودرو تشخیص می دهد که در چه زمانی تعویض دنده نیاز است و در صورت رسیدن زمان تعویض دنده، این سیستم نماد مثبت یا منفی را به صورت رنگی در کلاستر (Cluster) یا پشت آمپر خودرو به راننده نشان می دهد و راننده متناسب با آن دنده را عوض می کند.

مزایای سیستم راهنمای تعویض دنده GSI چیست؟

۱- کاهش مصرف سوخت و آلاینده ها
۲- جلوگیری از ورود به دنده مرده

آیا از سیستم راهنمای تعویض دنده GSI در خودروهای اتوماتیک هم استفاده می شود؟

در خودروهای اتوماتیک در صورت قرارگیری دسته دنده در حالت دستی (Manual) دیگر اختیار تعویض دنده در دست راننده است و به همین دلیل در برخی از خودروهای اتوماتیک نیز می بینیم که از سیستم راهنمای تعویض دنده یا GSI استفاده می شود.

از سیستم راهنمای تعویض دنده GSI در کدام یک از خودروهای تولید داخل استفاده شده است؟

از این سیستم برای اولین بار در شاهین استفاده شد و بعداً در تارا دنده ای نیز شاهد به کارگیری این سیستم بودیم.

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام، آیگپ و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب

خواص دارچین برای سلامتی
نشانه های عاشق شدن یک پسر، رفتار مرد عاشق
هیئت فهادان و بعثت یزد + ویدیو | دلیل توقیف هیات فهادان | مداحی هیئت بعثت یزد
یوسف صیادی درگذشت ۱۴۰۱ | مرگ یوسف صیادی | فوت یوصف صیادی
چه کسی انتقام مختار را گرفت | انتقام مختار ثقفی را کی گرفت چه کسانی
درمان ترک کف پا در طب سنتی
زیارت عاشورا معروفه ۱۴۰۱ | زیارت عاشورا صوتی علی فانی با حجم کم تندخوانی
متن نوحه ای ساقی لب تشنگان ۱۴۰۱ | متن ای اهل حرم میر علمدار نیامد قدیمی
کیفیت نماز ظهر عاشورا ۱۴۰۱ | اداب نماز ظهر عاشورا | آموزش نماز عاشورا
نوحه ترکی قدیمی اردبیل ۱۴۰۱ | متن بر مشامم میرسد هر لحظه بوی کربلا قدیمی
زلزله الان تربت حیدریه | زلزله امروز مشهد ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
زلزله امروز تربت حیدریه ۱۷ مرداد | زلزله رشتخوار خواف مشهد خراسان رضوی
زلزله رشتخوار امروز ۱۷ مرداد ۱۴۰۱| زلزله خراسان رضوی امروز ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
فوت دکتر علوی کرمان | مرگ دکتر علوی متخصص اطفال کرمان درگذشت
بهترین دمنوش‌ها برای مصرف روزانه
بهترین سالن زیبایی در تهران
تشخیص لوازم آرایشی اصل
معرفی آرایشگران و مدل های برتر
جدیدترین مدل مانتو سال 98
بهترین مانتو لاکچری جدید
شرکت های تولید کننده روسری
راه های تشخیص مواد آرایشی بهداشتی اصل
بهاره شعبانی مربی آموزشی آرایشگری
مركز پوست و ليزر و زيبايي لیدو
ارائه خدمات تخصصی رنگ مو در منزل
خدمات اکستنشن و کاشت مژه در منزل
خدمات شینون مو در منزل با اعزام آرایشگر سیار
تاتو چیست و چگونه تاتو بزنم؟
چگونه پوستی زیبا ,شفاف و لطیف داشته باشیم؟
دوره آموزشی شینیون مو