مسمومیت با وایتکس و شوینده هاوایتکس یک ماده شیمیایی قوی با کاربردهای موثر در سراسر خانه است، اما قدرت آن به عنوان یک پاک کننده به این معنی است که در صورت عدم استفاده یا نگهداری صحیح می تواند خطراتی برای سلامتی شما ایجاد کند. اگر شما یا شخصی که می شناسید به طور تصادفی وایتکس می نوشید، باید فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید. برای یادگیری نحوه شناسایی علائم مسمومیت با وایتکس برای کمک به شما در دانستن زمان اقدام، راهنمای ما می تواند کمک کند.

احتمالاً یک بطری وایتکس در جایی در اطراف خانه دارید که معمولاً برای سفید کردن لباس ها یا سایر پارچه ها در روز لباسشویی استفاده می شود. برخی از محصولات پاک کننده ای که در آشپزخانه یا حمام خود استفاده می کنید نیز ممکن است حاوی وایتکس باشند.

وایتکس یک ضد عفونی کننده موثر است زیرا می تواند برخی از انواع موارد زیر را از بین ببرد:

قالب ویروس ها باکتری ها کپک زدن جلبک ها

تمیز کردن با وایتکس می تواند SARS-CoV-2، ویروس کرونا که باعث COVID-19 می شود را از بین ببرد . این یکی از راه‌های کمک به جلوگیری از انتشار بیماری است. اگر چه به نظر می رسد وایتکس در کشتن ویروس ها روی سطوح بسیار خوب است، ممکن است تعجب کنید که آیا می توان از وایتکس برای کشتن ویروس ها در انسان ها هم استفاده کرد.

هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد بلع وایتکس به شما در مبارزه با کووید-19 کمک می کند. مهمتر از آن، شما به هیچ وجه نباید وایتکس بنوشید و همچنین نباید محصولی که حاوی وایتکس یا هر ماده ضدعفونی کننده دیگری است بنوشید. نوشیدن وایتکس می تواند منجر به عواقب جدی برای سلامتی شود و کشنده باشد.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

آیا وایتکس سمی است؟

درست است که می توانید از وایتکس برای تصفیه آب آشامیدنی در شرایط اضطراری مانند بلایای طبیعی استفاده کنید. این فرآیندی است که فقط شامل مقدار کمی وایتکس و مقدار زیادی آب است. بر اساس مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) این فرآیند باید فقط برای موارد اضطراری مصرف شود. استفاده از آب بطری یا آب جوشانده شده بی خطرتر است.

وایتکس سمی است. آنقدر خورنده است که به فلز آسیب برساند. همچنین می تواند بافت های حساس بدن شما را بسوزاند.

کلروکس و لیزول ، تولیدکنندگان پیشرو در پاک کننده های خانگی، به صراحت اعلام کرده اند که وایتکس و سایر مواد ضد عفونی کننده هرگز نباید تحت هیچ شرایطی به صورت خوراکی مصرف یا تزریق شوند. سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) قبلاهشدار داده مصرف کنندگان محصولات خاصی مانند محلول معدنی معجزه را که ادعا می کنند دارای خواص ضد ویروسی هستند، مصرف نکنند. طبق گفته FDA، چنین محصولاتی هنگامی که طبق دستور با اسید سیتریک مخلوط می شوند به یک وایتکس خطرناک تبدیل خواهد شد.

نوشته های مشابه
فواید پیاده روی در دیابتی ها | پزشکتفواید پیاده روی در دیابتی ها | پزشکت
فواید پیاده روی در دیابتی ها
سرطان آدرنال | پزشکتسرطان آدرنال | پزشکت
سرطان آدرنال

این آژانس هشدار می دهد که نوشیدن این محصولات مانند نوشیدن وایتکس است، که باعث عوارض جانبی جدی و خطرناک شده است.”

 

آیا نوشیدن وایتکس می تواند شما را بکشد؟

دهان، گلو، معده و دستگاه گوارش شما بسیار انعطاف پذیر هستند. اما با این جال ممکن است در هنگام مصرف وایتکس آسیب ببینند. شدت و میزان آسیب به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

اندازه و سن سایر بیماری های زمینه ای میزان وایتکس یا شوینده مصرف شده چه مواد شیمیایی دیگری با آن مخلوط شده آیا باعث استفراغ شما می شود یا نه؟

باز هم، هیچ مدرکی مبنی بر تاثیر نوشیدن وایتکس بر ویروس کرونا وجود ندارد. با این حال، شواهدی وجود دارد که می تواند مضر یا حتی کشنده باشد. با همه آن متغیرها، ارزش به خطر انداختن زندگی خود را ندارد.

اگر وایتکس بنوشید چه اتفاقی می افتد؟

وایتکس ماده ای قوی است که هرگز نباید بلعیده شود. تأثیر آن بر بدن شما بستگی به مقدار مصرف شده و حتی سن و وضعیت سلامت فعلی فرد درگیر دارد – کودکان خردسال به ویژه آسیب پذیر هستند و ممکن است به طور تصادفی وایتکس بنوشند. اگر مشکوک هستید که آنها وایتکس نوشیده اند، فوراً با کمک پزشکی تماس بگیرید. نوشیدن وایتکس می تواند عوارض مختلفی را ایجاد کند، ازجمله:

استفراغ

نوشیدن وایتکس ممکن است باعث استفراغ شما شود که می تواند منجر به مشکلات دیگری شود. همانطور که وایتکس به سمت پایین جریان می یابد، می تواند مری (لوله ای که بین گلو و معده شما قرار دارد) و گلو را بسوزاند. حتی ممکن است در معرض خطر آسپیراسیون قرار بگیرید. مایعات گلو، حفره بینی یا معده می تواند به ریه های شما منتقل شود و در آنجا آسیب جدی ایجاد کند.

مشکل در بلع

اگر بعد از نوشیدن وایتکس در بلع مشکل دارید، می تواند به این معنی باشد که مری یا گلو شما آسیب دیده است.

مشکلات تنفسی

اگر بخار حاصل از وایتکس یا وایتکس مخلوط با سایر مواد شیمیایی مانند آمونیاک را تنفس کرده باشید، ممکن است مشکلات تنفسی ایجاد شود. این وضعیت می تواند به راه های هوایی آسیب برساند و منجر به درد قفسه سینه، خفگی (کاهش اکسیژن) و مرگ شود.

تحریک پوست و چشم

اگر روی خود وایتکس بریزید یا پاشیدید، ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:

تحریک پوست قرمزی چشم تاری دید

افراد پس از نوشیدن محصولات دی اکسید کلر ، عوارض جانبی جدی را گزارش داده اند، از جمله:

اسهال شدید استفراغ شدید نارسایی تنفسی نارسایی حاد کبد کاهش سلول های خونی فشار خون پایین به دلیل کم آبی بدن تغییرات در فعالیت الکتریکی در قلب که می تواند منجر به ریتم غیر طبیعی قلب بالقوه کشنده شود

چقدر وایتکس سمی است؟

وایتکس با بافت های بیولوژیکی واکنش می دهد و می تواند باعث مرگ سلولی شود. بر همین اساس نوشیدن هر مقداری از آن می تواند سمی باشد. بر همین اساس در صورت مصرف خوراکی سفیدکننده ها، میزان آنها مهم نیست بلکه در هر صورت باید به پزشک مراجعه کنید.

ممکن است وسوسه شوید که برای از بین بردن سفید کننده، خود را مجبور به استفراغ کنید، اما این کار می تواند اوضاع را بسیار بدتر کند. معده شما ممکن است بتواند مقدار کمی از وایتکس را تحمل کند، اما وایتکس در مسیر برگشت می تواند باعث آسیب بیشتر شود. پس باید توجه کنید که نوشیدن وایتکس از شما در برابر ابتلا به ویروسی که باعث COVID-19 می شود محافظت نمی کند. حتی بدتر، خطرناک است. شواهدی وجود ندارد که نوشیدن وایتکس به کووید-19 یا هر بیماری دیگری کمک کند. در واقع، شما باید وایتکس را به دور از کودکان یا هر کسی که ممکن است آن را با چیز دیگری اشتباه بگیرد، نگهداری کنید.

 

اگر وایتکس روی پوست شما ریخت چه باید کرد؟

وایتکس مایع خانگی (هیپوکلریت سدیم) برای تمیز کردن لباس ها، ضدعفونی کردن، کشتن باکتری ها و سفید کردن پارچه ها موثر است. اما برای استفاده ایمن، وایتکس باید با آب رقیق شود. محلول وایتکس توصیه شده برای مصارف خانگی 1 قسمت وایتکس به 10 قسمت آب است. وایتکس بوی قوی کلر آزاد می کند که می تواند به ریه های شما آسیب برساند. اگر با وایتکس روی پوست یا چشم خود تماس پیدا کردید، باید از خطرات ایمنی و نحوه حذف موثر آن آگاه باشید.

اگر وایتکس رقیق نشده روی پوستتان خورد، باید فوراً آن ناحیه را با آب تمیز کنید. هر گونه جواهرات یا پارچه ای که ممکن است با وایتکس تماس داشته باشد را بردارید و بعداً آن را تمیز کنید.

وایتکس روی پوست شما

محل را با چیزی که از مواد جاذب ساخته شده است، مانند یک دستمال ضخیم مرطوب، اسفنج کنید و آب اضافی را در سینک بچرخانید. سعی کنید هنگام تمیز کردن ناحیه آسیب دیده از استشمام بوی وایتکس خودداری کنید و به ویژه مراقب باشید هنگام تمیز کردن وایتکس به پیشانی، بینی یا چشمان خود دست نزنید.

اگرچه پوست شما کلر را جذب نمی کند، اما هنوز هم ممکن است خطرناک باشد. کلر بیش از حد در جریان خون شما می تواند سمی باشد. همچنین احتمال بروز واکنش آلرژیک به وایتکس روی پوست وجود دارد. هم سمیت کلر و هم آلرژی به وایتکس می تواند منجر به سوختگی روی پوست شما شود.

حوادث نظافت خانگی، مانند قرار گرفتن کمی وایتکس روی پوست هنگام تهیه محلول پاک کننده، اگر فورا به آنها رسیدگی شود، به راحتی برطرف خواهند شد.

اما اگر با مقدار زیادی از وایتکس رقیق نشده تماس پیدا می کنید، یا در شغلی کار می کنید که اغلب در معرض وایتکس هستید، به احتمال زیاد باعث آسیب ماندگار و عوارض طولانی مدت می شود.

وایتکس هنگامی که با پوست شما تماس پیدا می کند، می تواند مانع طبیعی پوست شما را ضعیف کرده و آن را بیشتر مستعد سوزش یا پارگی کند.

وایتکس در چشمان شما

اگر وایتکس  در چشمانتان ریخته شده، احتمالاً فوراً متوجه خواهید شد. وایتکس چشم شما را می سوزاند. رطوبت طبیعی در چشمان شما با وایتکس مایع ترکیب می شود و اسید را تشکیل می دهد. فوراً چشم خود را با آب ولرم بشویید و هرگونه لنز تماسی را بردارید.

کارشناسان نسبت به مالش چشم و استفاده از هر چیزی غیر از آب یا محلول نمکی برای شستشوی چشم هشدار می دهد . اگر وایتکس روی چشم خود دارید، باید به دنبال درمان اورژانسی باشید و پس از شستشوی چشم ها و شستن دست ها مستقیماً به اورژانس مراجعه کنید.

شوینده‌های نمکی و سایر درمان‌های ملایم دیگری وجود دارد که پزشک می‌تواند برای اطمینان از برطرف کردن سفیدکننده‌ در چشم شما تجویز کند تا از آسیب به چشم هایتان پیشگیری شود.

وایتکس می تواند باعث آسیب دائمی به اعصاب و بافت چشم شما شود. اگر وایتکس در چشمتان گرفت، آن را جدی بگیرید. در حالی که چشم خود را از وایتکس می شویید، لنزهای تماسی و هرگونه آرایش چشم خود را پاک کنید.

سپس به اورژانس یا چشم پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید که چشم شما آسیب دائمی نخواهد دید. ممکن است 24 ساعت پس از تماس اولیه طول بکشد تا بتوانید تشخیص دهید که آیا چشم شما آسیب دیده است یا خیر.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر پوست شما توسط وایتکس سوخته است، باید به پزشک مراجعه کنید. سوختگی های وایتکس را می توان با جوش های قرمز دردناک تشخیص داد. اگر وایتکس روی ناحیه ای از پوست که قطر آن بیش از 3 اینچ است ریخته اید، ممکن است در خطر سوختگی با وایتکس باشید.

درد یا خارشی که بیش از سه ساعت پس از قرار گرفتن در معرض وایتکس باقی می ماند باید به دقت تحت نظر باشد. در صورت بروز هر گونه علائم شوک باید به مراکز درمانی مراجعه کنید، از جمله:

حالت تهوع

غش کردن

چهره رنگ پریده

سرگیجه

 

اگر وایتکس را قورت دادید یا کسی را پیدا کردید که بلعید چه باید کرد؟

فوراً با آمبولانس تماس بگیرید.

توضیح دهید که این ماده چیست، چه زمانی و چه مقدار مصرف شده است.

هر گونه اطلاعاتی را که در مورد فرد مبتلا می دانید از جمله مشکلات پزشکی شناخته شده ای که ممکن است باعث عوارض شود، مانند نقص قلبی یا تنفسی موجود را گزارش دهید.

بطری وایتکس را نزدیک دست نگه دارید تا بتوانید آن را به پزشکان بدهید. این به آنها کمک می کند تا بهترین درمان را به بیمار ارائه دهند. با پزشکان در تماس باشید و هر دستورالعملی که به شما می دهند را دنبال کنید.

در کنار فرد بمانید و سعی کنید او را آرام کنید، در صورت بیهوشی او را در وضعیت مناسب قرار دهید و هر لباسی را که وایتکس روی آن است بردارید و پوستی را که با ماده شیمیایی تماس پیدا کرده است بشویید زیرا می تواند باعث سوختگی شود.

سعی نکنید آنها را وادار به استفراغ کنید یا چیزی برای خوردن یا نوشیدن به آنها ندهید.

بیمارستان ها چه نوع درمان هایی را برای مسمومیت با وایتکس ارائه خواهند کرد؟

پادزهرها – مواد مختلفی هستند که سم را از کار کردن باز می دارند.

زغال فعال – این زغال چوب به سم متصل می شود تا از جذب آن در خون جلوگیری کند.

داروی ضد صرع – برای جلوگیری از تشنج در صورتی که فرد از آن رنج می برد.

تهویه – قرار دادن بیمار روی دستگاه تنفس برای اطمینان از دریافت هوای کافی.

آرام بخش ها – این داروها در صورت تحریک، فرد درگیر را آرام می کنند.

پیشگیری از مسمومیت با سفید کننده

پیشگیری بهتر از درمان است، بنابراین مهم است که بدانید چگونه از مسمومیت با وایتکس جلوگیری کنید، نه تنها نحوه شناسایی و درمان آن.

 

همیشه وایتکس را دور از کودکان، حیوانات خانگی، بزرگسالان مبتلا به زوال عقل نگهداری کنید.

 

همیشه وایتکس را در یک ظرف دربسته و مناسب نگهداری کنید. آن را در بطری اصلی نگهداری کنید مگر اینکه آسیب دیده باشد.

 

هرگز وایتکس را با سایر مواد یا مواد شیمیایی مخلوط نکنید.

 

از وایتکس فقط طبق دستورالعمل روی بطری استفاده کنید.

 

از وایتکس در محیطی با تهویه مناسب استفاده کنید.

 

هنگام دست زدن یا استفاده از وایتکس از لباس های محافظ مانند دستکش استفاده کنید.

 

هرگز یک بطری وایتکس باز را در خانه خود جایی که دیگران آن را پیدا کنند، نگذارید.

 

در صورت مخلوط کردن وایتکس با آب برای تمیز کردن، یا گذاشتن وایتکس در داخل وسایلی مانند فنجان برای از بین بردن لکه، مطمئن شوید که آن را به وضوح برچسب بزنید و آن را دور از دسترس دیگران قرار دهید تا از بلع تصادفی جلوگیری شود.

 

 

استفاده ایمن از سفید کننده

یکی از نگرانی های بزرگ در مورد قرار گرفتن منظم در معرض سفید کننده، ریه های شما است. کلر موجود در وایتکس بویی آزاد می کند که اگر در یک زمان در معرض مقدار زیادی قرار بگیرید یا به طور مکرر در طول زمان در معرض آن قرار بگیرید، می تواند سیستم تنفسی شما را بسوزاند.

همیشه از وایتکس در مکانی با تهویه مناسب استفاده کنید و هرگز آن را با سایر مواد شیمیایی پاک کننده (مانند شیشه پاک کن ها مانند Windex که حاوی آمونیاک هستند) مخلوط نکنید تا از ترکیب احتمالی کشنده جلوگیری کنید. وایتکس باید جدا از سایر محصولات پاک کننده نگهداری شود.

اگر در خانه خود بچه دارید، هر کابینتی که حاوی وایتکس است باید قفل مخصوص کودک داشته باشد تا از ریختن وایتکس توسط انگشتان کنجکاو جلوگیری شود.

در حالی که برخی از افراد برای از بین بردن باکتری ها و جلوگیری از عفونت ، وایتکس را روی زخم باز می ریزند ، این داروی بسیار دردناک همچنین باکتری های مفیدی را که می تواند به محافظت از بدن در هنگام بهبودی کمک کند، از بین می برد. برای کمک های اولیه اضطراری، ضد عفونی کننده های ملایم تر مانند باکتین و پراکسید هیدروژن ایمن تر هستند.

 

https://www.cleanipedia.com/za/in-the-home/what-happens-if-you-drink-bleach.html

https://www.healthline.com/health/drinking-bleach

 

var params = {limit: 5, online:true, skill: [15,34]};

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب