هشدار آمریکا به چین/ آثار جنگ روسیه و اوکراین بر جهانبه گزارش تیتربرتر؛ معاون وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد، تحریم‌های اعمال شده بر روسیه به خاطر جنگش در اوکراین باید به چین "درک خوبی" از پیامدهایی بدهد که ممکن است به خاطر تامین حمایت‌های مادی از مسکو با آن‌ها مواجه شود.

آمریکا: اگر چین از جنگ روسیه در اوکراین حمایت کند، تحریم می‌شود 

آمریکا: اگر چین از جنگ روسیه در اوکراین حمایت کند، تحریم می‌شود  آمریکا: اگر چین از جنگ روسیه در اوکراین حمایت کند، تحریم می‌شود 

 

وندی شرمن، معاون وزیر امورخارجه آمریکا گفت: طیف تحریم‌ها و محدودیت‌های صادراتی هماهنگ شده در بین شرکاء و متحدان آمریکا علیه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، اقتصاد این کشور و الیگارشی‌ها باید نمونه خوبی برای شی جینپینگ، رئیس جمهور چین باشد.

وی در نشست کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا گفت: فکر می‌کنم این به رئیس جمهوری چین درک بسیار خوبی از آن‌چیزی می‌دهد که ممکن است به خاطر حمایت از پوتین به هر شکلی با آن مواجه شود.

شرمن تصریح کرد: پکن باید از واکنش هماهنگ غرب به مساله اوکراین درس بگیرد و متوجه باشد که هرگونه اقدامش برای تصرف تایوان قابل قبول نخواهد بود.

وی در ادامه گفت: امیدواریم چین درک کند که چنین اقدامی نه تنها واکنش آمریکا بلکه واکنش جامعه بین‌الملل را به همراه خواهد داشت.

چین از محکوم کردن اقدام روسیه در اوکراین یا تلقی کردن آن به عنوان یک حمله امتناع کرده و تحریم‌های غرب علیه مسکو را به باد انتقاد گرفته است.

مطالب مرتبط: مذاکرات برجام آماده فروپاشی زمان توافق برجام در تابستان 1400

آمریکا دختران پوتین و بانک‌های بیشتر روسی را تحریم می‌کند

آمریکا دختران پوتین و بانک‌های بیشتر روسی را تحریم می‌کند آمریکا دختران پوتین و بانک‌های بیشتر روسی را تحریم می‌کند

 

آمریکا روز چهارشنبه بانک‌ها و نخبگان روسی از جمله دختران ولادیمیر پوتین را با بسته جدیدی از تحریم‌ها هدف قرار داد که شامل ممنوع کردن آمریکاییان از سرمایه‌گذاری در روسیه هم می‌شود.

مقامات آمریکایی می‌گویند این تحریم‌های جدید که در پاسخ به آن چه جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا به عنوان «قساوت‌های» روسیه در اوکراین نامید، از جمله «اسبربانک» روسیه که یک سوم کل سرمایه‌های بانکی روسیه را در اختیار دارد و «آلفابانک» چهارمین موسسه مالی بزرگ این کشور هدف قرار می‌دهد. اما معاملات مربوط به انرژی از این تحریم‌ها مستثنی هستند.

آمریکا همچنین دو دوختر بزرگسال ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، ماریا ورونتسووا و کاترینا تیخونووا از همسر سابقش لودمیلا شکربنوا،  همسر و دختر سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و اعضای شورای امنیت روسیه از جمله دیمیتر مدودوف، رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر پیشین و میخائیل میشوستین، نخست‌وزیر فعلی را تحریم کرده است.

کاخ سفید در بیانیه‌اش در این باره گفت:‌«این افراد خودشان را به هزینه ملت روسیه ثروتمند کرده‌اند. برخی از آنها مسئول فراهم آوردن حمایت لازم برای تایید جنگ پوتین در اوکراین هستند.»

یک مقام ارشد آمریکایی با اشاره به دو دختر پوتین گفت:‌«ما معتقدیم بسیاری از سرمایه‌های پوتین در دارایی‌های خانواده‌اش پنهان شده است و برای این است که ما آنها را هدف قرار می‌دهیم.»

بایدن نیز در پیامی در توئیتر با اشاره به «بوچا»، شهرک بازپس‌گرفته شده از نیروهای روسی که شمار زیادی از غیرنظامیان کشته‌شده با شلیک از فاصله نزدیک در آن یافت شدند، گفت:‌«من تصریح کردم که روسیه تاوانی شدید و فوری برای قساوت‌هایش در بوچا خواهد پرداخت.»

بایدن افزود:‌«امروز، به همراه متحدان و شرکایمان، دور جدیدی از تحریم‌های ویرانگر را اعلام می‌کنیم.»

روسیه که می‌گوید از ۲۴ فوریه (۵ اسفند) «عملیات ویژه نظامی» را در اوکراین برای خلع‌سلاح آغاز کرده است، هدف قرار دادن غیرنظامیان را انکار می‌کند و می‌گوید تصاویر اجساد یک «تقلب ددمنشانه» صحنه‌آرایی‌شده بوسیله غرب است.

بانک دولتی «اسبربانک» که بزرگترین وام‌دهنده روسیه است و آلفابانک می‌گویند تحریم‌های جدید تاثیر مهمی بر عملیاتشان نخواهند گذاشت.

آمریکا دختران پوتین و بانک‌های بیشتر روسی را تحریم می‌کند آمریکا دختران پوتین و بانک‌های بیشتر روسی را تحریم می‌کند

 

کاخ سفید همچنین اعلام کرد بایدن یک فرمان اجرایی را امضا کرده است که «هر سرمایه‌گذاری جدید در روسیه بوسیله اشخاص آمریکایی را در هر جایی که باشند، ممنوع می‌کند و به انزوای بیشتر روسیه از اقتصاد جهانی می‌انجامد.» 

یک مقام ارشد دولت آمریکا به خبرنگاران گفت آمریکا به عنوان بخشی از بسته تحریمی هماهنگ‌شده با متحدان این کشور با قطع کردن رابطه مالی با بزرگترین بانک‌های روسیه از اقتصاد جهانی ضربه مالی به روسیه را «به طور تاثیرگذاری تشدید می‌کند.»

این مقام گفت: «واقعیت این است که روسیه در حال نزول به وضعیت انزوای اقتصادی، مالی و تکنولوژیک است. با این روند، روسیه به استانداردهای زندگی دوران شوروی در دهه ۱۹۸۰ بازخواهد گشت.»

وزارت دادگستری آمریکا نیز روز چهارشنبه کستانتین ملوفیو، اُلیگارش روس را به زیرپاگذاشتن تحریم‌های اعمال‌شده بر ضد روسیه پس از حمله‌اش به اوکراین متهم کرد.

مریک گارلند، دادستان کل آمریکا گفت مقامات این وزارت همچنین نوعی از شبکه‌های جهانی کامپیوتری مخرب را که «بات‌نت» خوانده می‌شوند و تحت کنترل سازمان اطلاعات نظامی روسیه بود، از کار انداخته‌اند.

آمریکا که به دنبال افزایش فشار بر پوتین است، همچنین تحریم‌های تمام‌عیاری را بر آنچه کاخ سفید «شرکت‌های عمده حیاتی دولتی روسیه» می‌خواند، اعمال می‌کند که می‌گوید به توانایی کرملین برای تامین مالی جنگ در اوکراین آسیب خواهد زد.

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنجشنبه نام این شرکت‌ها را منتشر خواهد کرد.

دولت آمریکا این تحریم‌های جدید را در میانه اتهامات فزاینده درباره ارتکاب جنایات جنگی بوسیله روسیه در اوکراین به اجرا در می‌آورد.

تصاویر هولناک از بوچا از جمله یک گور جمعی و اجساد افرادی که از فاصله نزدیک به آنها شلیک شده بود، باعث برانگیختن درخواست‌ها برای اقدامات سخت‌تر بر ضد مسکو و تحقیقات بین‌المللی در این باره شده است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه گفت این کشتارها بخشی از کارزار عامدانه روسیه برای ارتکاب قساوت بودند. در مقابل روسیه غرب را به صحنه‌آرایی متقلبانه برای بی‌اعتبار کردن روسیه متهم می‌کند.

یک مقام ارشد فرانسوی گفت اتحادیه اروپا نیز احتمال روز چهارشنبه تحریم‌های جدید بر ضد روسیه اعمال خواهد کرد.

آنچه دیگران می خوانند: موانع برداشته شدن تحریم ها در سال 1400 چیست؟ اولین اقدام بایدن برای برجام چیست؟/آیا تحریم های ایران لغو می شود؟

گردآورنده: علیرضا یوسفی

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب