آخرین وضعیت هواشناسی کشور در 19 فروردین 1401به گزارش تیتربرتر؛ مطابق تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی طی 24 ساعت آینده در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، غرب کردستان رگبار باران و برای استان‌های خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و گلستان بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود.

وضعیت آب و هوا، امروز ۱۹ فروردین ۱۴۰۱

وضعیت آب و هوا، امروز ۱۹ فروردین ۱۴۰۱ وضعیت آب و هوا، امروز ۱۹ فروردین ۱۴۰۱

شنبه موج جدید بارشی از شمال غرب وارد کشور شده و در مناطق شمال غرب، غرب، مناطق غربی و مرکزی دریای خزر و استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی بارش روی می‌دهد.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی یکشنبه آینده در نوار شمالی کشور در برخی ساعات رگبار و رعدوبرق پیش‌بینی می‌شود. دوشنبه و سه‌شنبه جو آرامی برای کشور پیش‌بینی شده است.

توده گردوخاک وارده از کشور عراق امروز غرب و مناطق مرکزی کشور را تحت تاثیر قرار می‌هد.

طی سه‌روز آینده در اکثر مناطق کشور وزش باد شدید روی می‌دهد و در استان‌های غربی،‌ جنوب غرب و مرکز پدیده گردوخاک پیش‌بینی می‌شود.

*توصیف سامانه اول: ادامه فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: شنبه 1401/01/20

زمان پایان: شنبه 1401/01/20

نوع مخاطره: رگبار باران همراه با وزش باد شدید موقت، رعدوبرق، در نقاط مستعد بارش تگرگ

منطقه اثر:

شنبه 1401/01/20: کردستان، کرمانشاه، زنجان، همدان، گیلان، غرب مازندران، ارتفاعات البرز و تهران.

اثر مخاطره: اختلال در ترددهای برون شهری، احتمال آب‌گرفتگی محلی، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، احتمال برخورد صاعقه و کاهش دید.

توصیه: احتیاط در سفرهای برون شهری، عدم توقف در حاشیه رودخانه‌ها و احتیاط در عبور از کنار مسیل‌ها، احتیاط و محدودیت در فعالیت‌های کوهنوردی و احتیاط در جابجایی عشایر کوچ‌رو.

*توصیف سامانه دوم: وزش باد شدید موقت و انتقال گردوخاک از کشورهای همسایه غربی

زمان شروع: شنبه 1401/01/20

زمان پایان: شنبه 1401/01/20

نوع مخاطره: وزش باد شدید موقت و انتقال توده گردوخاک از کشورهای همسایه غربی به نواحی غرب و جنوب غرب کشور.

منطقه اثر:

شنبه 1401/01/20: کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، لرستان، همدان، مرکزی.

اثر مخاطره: خیزش گردوخاک، کاهش دید افقی، کاهش کیفیت هوا، احتمال اختلال در تردد، احتمال شکستن درختان فرسوده و نهال‌ها و احتمال آسیب به سازه‌های موقت مانند گلخانه‌ها و تابلوهای تبلیغاتی.

توصیه: اجتناب از تردد غیرضروری، احتیاط در تردد بین شهری، احتیاط در عبور ازحاشیه تابلوهای تبلیغاتی، سازه‌های موقت و نیمه کاره و اطراف درختان فرسوده، عدم پارک خودروها در اطراف موارد ذکر شده و حفاظت از صنعت کشاورزی.

هشدار مهم هواشناسی به ساکنان تهران

هشدار مهم هواشناسی به ساکنان تهران هشدار مهم هواشناسی به ساکنان تهران

اداره کل هواشناسی استان تهران، به احتیاط در تردد درون شهری با توجه به کاهش دید و پرهیز از کوهنوردی و پرواز گلایدر و هواپیماهای سبک، پرهیز از کار بر روی سازه های مرتفع هشدار داد. 

وزش باد شدید تا خیلی شدید و خیزش گرد و خاک بویژه در مناطق جنوبی استان احتمال شکستن درختان فرسوده و سازه های موقت و نوساز وسقوط اجسام وتابلو های تبلیغاتی مورد انتظار است.

همچنین اداره کل هواشناسی استان تهران، به احتیاط در تردد درون شهری  با توجه به کاهش دید و پرهیز از کوهنوردی و پرواز گلایدر و هواپیماهای سبک، پرهیز از کار بر روی سازه های مرتفع ،محکم کردن سازه های  موقت و پوشش گلخانه ها و آمادگی دستگاه های اجرایی برای پیشگیری از خسارات احتمالی هشدار داد.

در عنوان هشدارهای صادره از سوی مرکز پیش‌بینی سازمان هواشناسی کشور رنگ زرد جهت آگاهی، رنگ نارنجی جهت آمادگی و رنگ قرمز جهت اقدام است.

بر اساس بررسی داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، وضعیت جوی استان تهران طی پنج روز آینده با فعالیت متناوب سامانه بارشی، آسمان نیمه ابری تا ابری و در بعضی ساعات وزش باد شدید گاهی خیلی شدید همراه با خیزش موقت گرد و خاک به ویژه در نیمه جنوبی استان و برای پنجشنبه بعدازظهر (۱۸ فروردین)، شنبه بعدازظهر (۲۰ فروردین) و روز یکشنبه (۲۱ فروردین) در بعضی ساعات بارش باران همراه با رگبار و رعد و برق و در مناطق مستعد بارش تگرگ پیش‌بینی می‌شود. طی این مدت کاهش نسبی دما را خواهیم داشت.

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، ایستگاه آبعلی و فیروزکوه (امین آباد) با کمینه دمای ۶ درجه سانتی‌گراد سردترین نقطه استان تهران در ۲۴ ساعت گذشته گزارش شده است.

 طبق این گزارش، آسمان تهران امروز (۱۹ فروردین) نیمه‌ابری و وزش باد، گاهی وزش باد شدید با حداقل دمای ۱۷ و حداکثر دمای ۲۳ درجه سانتی‌گراد و در روز شنبه (۲۰ فروردین) ابری در بعضی ساعات بارش باران، گاهی رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید با حداقل دمای ۱۴ و حداکثر دمای ۲۱ درجه سانتی‌گراد پیش‌بینی می‌شود.

مطالب مرتبط: پیش بینی آب و هوا در تابستان 1400 پیش بینی آب و هوای کشور در مرداد 1400

هشدارهای سطح زرد هواشناسی در خوزستان 

هشدارهای سطح زرد هواشناسی در خوزستان  هشدارهای سطح زرد هواشناسی در خوزستان 

مدیریت بحران استانداری خوزستان عصر امروز پنجشنبه در خصوص تأثیر سامانه بارشی و بارش پراکنده و همچنین وزش باد شدید موقت و انتقال توده گردوخاک از کشورهای همسایه غربی، هشدار سطح زرد را اعلام کرد.

در این متن هشدار بیان شده است: «تأثیر سامانه بارشی وبارش پراکنده، رعدوبرق و وزش باد متوسط همراه با تندباد لحظه‌ای با احتمال: لغزندگی معابر و سطح جاده‌ها، کاهش دید بویژه در جاده‌های کوهستانی و اختلال در مسیرهای مواصلاتی در مناطق شمال، شمال شرق و شرق استان از اواخر وقت جمعه تا اواخر وقت شنبه مورد انتظار است.»

در این متن هشدار گفته شده است: «وزش باد شدید موقت و انتقال توده گردوخاک از کشورهای همسایه غربی به استان با احتمال: کاهش دید افقی و کیفیت هوا، اختلال در تردد، شکستن درختان فرسوده و نهال‌ها و آسیب به سازه‌های موقت مانند گلخانه‌ها و تابلوهای تبلیغاتی در روز شنبه پیش بینی می‌شود.»

هواشناسی اصفهان در 19 فروردین 1401

اداره کل هواشناسی استان اصفهان وضعیت هوای شهرهای ذکر شده استان اصفهان را به شرح زیر اعلام کرد:

اصفهان: آسمان صاف تا قسمتی ابری و غبار صبحگاهی گاهی وزش باد / بیشینه دما: ۳۱ درجه سانتی‌گراد / کمینه دما: ۱۳ درجه سانتی‌گراد

شرق اصفهان: آسمان صاف تا قسمتی ابری و غبار صبحگاهی گاهی وزش باد شدید و گردوخاک‌ / بیشینه دما: ۲۸ درجه سانتی‌گراد / کمینه دما: ۵ درجه سانتی‌گراد

نجف‌آباد: آسمان صاف تا قسمتی ابری و غبار صبحگاهی گاهی وزش باد شدید و گردوخاک‌ / بیشینه دما: ۲۹ درجه سانتی‌گراد / کمینه دما: ۱۲ درجه سانتی‌گراد

کاشان: آسمان صاف تا قسمتی ابری گاهی وزش باد / بیشینه دما: ۳۲ درجه سانتی‌گراد / کمینه دما: ۱۵ درجه سانتی‌گراد

سمیرم: آسمان صاف تا قسمتی ابری گاهی نیمه ابری و وزش باد شدید / بیشینه دما: ۲۰ درجه سانتی‌گراد / کمینه دما: ۸ درجه سانتی‌گراد

اردستان: آسمان صاف تا قسمتی ابری گاهی نیمه ابری و وزش باد تا وزش باد شدید و گردوخاک‌ / بیشینه دما: ۳۱ درجه سانتی‌گراد / کمینه دما: ۱۷ درجه سانتی‌گراد

خوانسار: آسمان صاف تا قسمتی ابری گاهی نیمه ابری و وزش باد / بیشینه دما: ۱۹ درجه سانتی‌گراد / کمینه دما: ۱۳ درجه سانتی‌گراد

مبارکه: آسمان صاف تا قسمتی ابری و غبار صبحگاهی بعدازظهر وزش باد شدید / بیشینه دما: ۲۹ درجه سانتی‌گراد / کمینه دما: ۸ درجه سانتی‌گراد

شهرضا: آسمان صاف تا قسمتی ابری و غبار صبحگاهی بعدازظهر وزش باد شدید / بیشینه دما: ۲۶ درجه سانتی‌گراد / کمینه دما: ۱۱ درجه سانتی‌گراد

دولت‌آباد: آسمان صاف تا قسمتی ابری و غبار صبحگاهی گاهی وزش باد شدید و گردوخاک‌ / بیشینه دما: ۲۹ درجه سانتی‌گراد / کمینه دما: ۸ درجه سانتی‌گراد

آنچه دیگران می خوانند:  آموزش، سازگاری با کم آبی و توسعه پایدار  ایران دارای رتبه سوم جهان در بحران آب

گردآورنده: زهرا فرامرزی

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب