اندازه طبیعی طحال و سلامتی بدنطحال شما عضوی کوچک اما سخت کوش است که در پشت معده و زیر دیافراگم پنهان شده است. به عنوان یک فیلتر برای خون شما عمل می کند. گلبول های قرمز قدیمی، آسیب دیده یا غیرطبیعی در پیچ و خم تونل های باریک در طحال گیر می کنند. گلبول های قرمز سالم به راحتی از طحال عبور کرده و در جریان خون شما به گردش خود ادامه می دهند. طحال همچنین می تواند باکتری ها یا ویروس های خاصی را از خون شما برای حمایت از سیستم ایمنی بدن فیلتر کند. هنگامی که یک میکروارگانیسم عامل بیماری وارد جریان خون می شود، طحال و غدد لنفاوی شما لنفوسیت ها را تولید می کنند. آنها نوعی گلبول سفید که قادر به ساخت آنتی بادی برای مبارزه با عفونت ها هستند.

بر خلاف سایر اندام های بدن، اندازه طحال شما در طول زندگی معمولاً در پاسخ به بیماری یا آسیب تغییر می کند. عفونت ویروسی مانند مونونوکلئوز یا عفونت باکتریایی مانند سیفلیس از جمله شرایطی هستند که می توانند منجر به بزرگ شدن طحال شوند. (طحال بزرگ شده چگونه درمان می شود؟).

اندازه طحال طبیعی و سالم می تواند به طور قابل توجهی از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. جنس و قد شما نیز می تواند بر اندازه آن تأثیر بگذارد. به طور کلی طحال بالغ حدود 12.7 سانتی متر طول، 7.62 عرض، 3.81 سانتی متر ضخامت و حدود 170 گرم وزن دارد.

زنان نسبت به مردان طحال کوچکتری دارند و افراد قد بلندتر طحال بزرگتری نسبت به افراد کوتاه قد دارند. در مطالعه ای در مجله رادیولوژی، محققان پیشنهاد کردند که جدا از اینکه مردان معمولاً قدشان بلندتر از زنان است، مردان نیز معمولاً دارای توده گلبول قرمز بیشتری نسبت به زنان هستند.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

اندازه طحال بر اساس سنتعیین اندازه طحال و تشخیص با سونوگرافیبیماری های موثر بر طحالطحال در بدن چه وظایفی دارد؟آیا می توانم بدون طحال زندگی کنم؟

اندازه طحال بر اساس سن

طحال شما، مانند بقیه بدن، با افزایش سن رشد می کند. با این حال، هنگامی که به بزرگسالی می رسید، طحال شما با گذشت هر دهه کمی کوچک می شود. در زیر لیستی از حد بالای طول طبیعی طحال بر اساس سن تا 15 سال آمده است. بر اساس مطالعه ای که در مجله منتشر شده است، برای پسران و دختران، تفاوت نسبتا کمی در اندازه وجود دارد.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

سن طول
3 ماه 1.9 اینچ (6.0 سانتی متر)
6 ماه 2.6 اینچ (6.5 سانتی متر)
12 ماه 2.8 اینچ (7.0 سانتی متر)
2 سال 3.1 اینچ (8.0 سانتی متر)
4 سال 3.5 اینچ (9.0 سانتی متر)
6 سال 3.7 اینچ (9.5 سانتی متر)
8 سال 3.9 اینچ (10.0 سانتی متر)
10 سال 4.3 اینچ (11.0 سانتی متر)
12 سال 4.5 اینچ (11.5 سانتی متر)
15 سال 4.7 اینچ (12.0 سانتی متر) برای دختران، 5.1 اینچ (13.0 سانتی متر) برای پسران

در یک مطالعه جداگانه بر روی بزرگسالان، محققان دریافتند که طول طحال از اواخر سال های نوجوانی تا سنین 40 تا 50 تغییر بسیار کمی داشته است.

برای زنان، متوسط طول طحال

سن طول
31 تا 40 سال 4.9 اینچ (12.4 سانتی متر)
41 تا 50 سال 4.8 اینچ (12.2 سانتی متر)
60 تا 70 سال 4.7 اینچ (12.1 سانتی متر)
71 تا 80 سال 4.4 اینچ (11.2 سانتی متر)
81 تا 88 سال 4.0 اینچ (10.4 سانتی متر)

برای مردان، متوسط طول طحال در بالای این موارد بود

سن طول
31 تا 40 سال 4.7 اینچ (12.1 سانتی متر)
41 تا 50 سال 5.3 اینچ (13.4 سانتی متر)
60 تا 70 سال 4.5 اینچ (11.5 سانتی متر)
71 تا 80 سال 4.4 اینچ (11.2 سانتی متر)
81 تا 88 سال 4.6 اینچ (11.7 سانتی متر)

تنوع زیادی در اندازه طحال از فردی به فرد دیگر وجود دارد، با توجه به سن، قد و جنس که همگی بر طول طحال تاثیر می‌گذارند. مطالعات دیگر میانگین های کمی متفاوت را نشان داده اند. نکته کلیدی که باید به خاطر داشته باشید این است که طحال شما در دوران کودکی به طور پیوسته رشد می کند، رشد خود را تا بزرگسالی کند می کند و سپس در سنین بالاتر کوچک می شود.

نوشته های مشابه
کم خونی میکروسیتیک || پزشکتکم خونی میکروسیتیک || پزشکت
کم خونی میکروسیتیک
خون رقيق چیست؟ || پزشکتخون رقيق چیست؟ || پزشکت
خون رقيق چیست؟

بیماری یا شرایط دیگر می تواند بر اندازه طحال در هر سنی تأثیر بگذارد. طحال همچنین می تواند خون اضافی را در خود نگه دارد. بسته به اینکه چه مقدار در هر زمان ذخیره می شود، طول و حجم طحال می تواند تغییر کند.

تعیین اندازه طحال و تشخیص با سونوگرافی

در طول معاینه فیزیکی، پزشک معمولاً می‌تواند تشخیص دهد که طحال شما بزرگ شده است یا خیر. همچنین ممکن است برای کمک به تشخیص علت بزرگ شدن طحال، آزمایش خون برای بررسی سطح گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید و پلاکت‌ها تجویز شود.

آزمایش‌های تصویربرداری، از جمله سونوگرافی، به اندازه‌گیری اندازه طحال و اینکه آیا سایر اندام‌های شما را شلوغ می‌کند یا خیر، کمک می‌کند.

سونوگرافی شکم اغلب برای ارزیابی طحال ترجیح داده می شود زیرا انجام آن آسان است و نیازی به اشعه ندارد. اولتراسوند از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از داخل بدن بر روی صفحه کامپیوتر استفاده می کند. یک “گرز” اولتراسوند در قسمت بیرونی شکم مالیده می شود که با ژل مخصوص پوشانده شده است. این ژل به انتقال امواج صوتی از طریق پوست و قسمت های داخل بدن کمک می کند.

سونوگرافی معمولاً می تواند طول طحال را در امتداد یک خط مرکزی (محور) با دقت اندازه گیری کند. همچنین می‌تواند عرض و ضخامت طحال را اندازه‌گیری کند، که معمولاً می‌تواند به پزشک بگوید که آیا اندام به طور غیر طبیعی بزرگ است یا کوچک. با این حال، در بیشتر موارد، نگرانی در مورد بزرگ شدن طحال است.

سونوگرافی شکم می تواند به تشخیص سایر شرایط نیز کمک کند. برخی از آنها عبارتند از:

سنگ کلیه سنگ کیسه صفرا عملکرد غیر طبیعی کبد بزرگ شدن سایر اندام ها مانند کبد یا کیسه صفرا تومورها یا سایر رشدهای مشکوک در هر نقطه از ناحیه شکم آنوریسم آئورت شکمی (برآمدگی در شریان اصلی که خون بیشتر بدن را تامین می کند).

بیماری های موثر بر طحال

شرایطی وجود دارد که می تواند طحال را درگیر کنند. آنها عبارتند از:

طحال اضافی : تخمین زده می شود 10 تا 15 درصد افراد طحال اضافی دارند. طحال دوم معمولاً بسیار کوچکتر است اما به طور کلی، هیچ مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی کند.

پارگی طحال: این می تواند به دنبال یک آسیب رخ دهد و باعث خونریزی داخلی جدی شود. گاهی اوقات، طحال در زمان آسیب می ترکد. در مواقع دیگر، روزها یا هفته ها بعد می ترکد. برخی بیماری‌ها مانند مالاریا و مونونوکلئوز عفونی، احتمال پارگی طحال را بیشتر می‌کنند، زیرا باعث تورم طحال و نازک‌تر شدن کپسول محافظ می‌شوند.

بزرگ شدن طحال (سپلنومگالی): این می تواند به دلیل شرایط مختلفی مانند مونونوکلئوز عفونی (مونو)، سرطان های خون (مانند لوسمی )، عفونت های باکتریایی و بیماری های کبدی رخ دهد. گاهی طحال کار منظم خود را انجام می دهد، اما بیش از حد فعال است (هیپرسپلنیسم). برای مثال ممکن است تعداد زیادی گلبول قرمز یا پلاکت خون را از بین ببرد. (درمان های جدید سرطان خون را بشناسید).

بیماری سلول داسی شکل: این یک شکل ارثی کم خونی است. این وضعیت با یک نوع ناکارآمد هموگلوبین مشخص می شود. در این شکل از کم خونی، گلبول های قرمز به شکل غیر طبیعی (هالی شکل) هستند و جریان خون را مسدود می کنند و باعث آسیب به اندام ها از جمله طحال می شوند.

ترومبوسیتوپنی: اگر طحال بزرگ شود، ممکن است تعداد زیادی پلاکت در آن ذخیره شود، به این معنی که در بقیه سیستم گردش خون بدن به اندازه کافی وجود ندارد. بدون پلاکت در دسترس برای کمک به لخته شدن خون، علامت اولیه ترومبوسیتوپنی خونریزی است.

سرطان طحال: اگر سرطان در طحال شروع شود، به عنوان سرطان اولیه طحال شناخته می شود. اگر از محل دیگری به طحال سرایت کند ثانویه نامیده می شود. هر دو نوع سرطان نادر هستند.

انفارکتوس طحال: اگر خونرسانی به طحال کاهش یابد به آن انفارکتوس طحال می گویند. به عنوان مثال، اگر خون رسانی از طریق شریان طحال توسط لخته خون قطع شود، این اتفاق می افتد. این اغلب بسیار دردناک است و درمان به علت اصلی آن بستگی دارد.

طحال در بدن چه وظایفی دارد؟

وظیفه اصلی طحال فیلتر کردن خون است. همانطور که خون به طحال جریان می یابد، خدمات کنترل کیفیت را انجام می دهد و هر گلبول قرمزی را که قدیمی یا آسیب دیده است شناسایی می کند. خون از طریق پیچ و خم از معابر در طحال جریان دارد. سلول‌های سالم مستقیماً جریان می‌یابند، اما سلول‌هایی که ناسالم هستند توسط گلبول‌های سفید بزرگ به نام ماکروفاژها تجزیه می‌شوند.

هنگامی که گلبول های قرمز شکسته می شوند، طحال مواد باقی مانده مفیدی مانند آهن را ذخیره می کند که در نهایت به مغز استخوان باز می گردد که هموگلوبین (بخش حاوی آهن خون) را می سازد.

طحال همچنین خون را ذخیره می کند. رگ های خونی طحال می توانند به طور قابل توجهی منبسط شوند. در انسان، حدود 1 فنجان خون در طحال نگهداری می شود، برای مثال در صورت از دست دادن قابل توجه خون، پس از تصادف، آماده رهاسازی است.

طحال همچنین با شناسایی پاتوژن ها (مثلاً باکتری ها) و تولید گلبول های سفید خون در پاسخ، در پاسخ ایمنی نقش دارد.

تقریباً یک چهارم لنفوسیت‌های ما (نوعی گلبول سفید خون) در هر زمان در طحال ذخیره می‌شوند. طحال پلاکت های قدیمی را از خون پاک می کند. همچنین به عنوان یک مخزن برای پلاکت ها عمل می کند.

همانطور که جنین در حال رشد است، طحال گلبول های قرمز می سازد، اما پس از ماه پنجم بارداری متوقف می شود. طحال همچنین ترکیباتی به نام اپسونین ها مانند پروپردین و توفتسین تولید می کند که به سیستم ایمنی کمک می کند.

آیا می توانم بدون طحال زندگی کنم؟

برخی از افراد باید طحال خود را با جراحی خارج کنند (طحال برداری). بیشتر اوقات، این به دلیل پارگی طحال است، اما می تواند به دلیل بزرگ شدن طحال، برخی اختلالات خونی، برخی سرطان ها، عفونت یا رشد غیرسرطانی باشد. اگرچه این اندام با اندازه متوسط ​​طیف وسیعی از وظایف مهم را انجام می دهد، اما می توان بدون آن زندگی کرد. سایر بافت ها، مانند غدد لنفاوی و کبد، می توانند وارد عمل شوند و وظایف طحال را انجام دهند. با این حال، افرادی که طحال خود را برداشته اند، بیشتر مستعد ابتلا به عفونت هستند. آنهایی که طحال ندارند، بخوانند.

سخن آخر

تغییرات جزئی در اندازه طحال شایع است و جای نگرانی نیست. با این حال، اگر مشکوک به بزرگ شدن طحال خود هستید یا هر گونه مشکل مرتبط با اعضای بدن خود دارید، به زودی به پزشک مراجعه کنید. اگر عفونت باعث این بزرگ شدن موقت طحال شود، هر چه زودتر تشخیص داده شود و درمان شود، بهتر است.

درمان علت زمینه ای رشد طحال معمولاً باعث می شود تا به اندازه طبیعی و سالم برگردد. در موارد بسیار جدی اختلال عملکرد طحال، می توان اندام را برداشت. شما در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت خواهید بود، اما این فقط به این معنی است که به روز بودن واکسیناسیون و سایر اقدامات پیشگیرانه، مانند شستن کامل و منظم دست‌ها یا اجتناب از افرادی که ممکن است عفونت مسری داشته باشند، مهم‌تر است.

var params = {limit: 5, online:true, skill: [15]};
منبع
https://www.healthline.comhttps://www.medicalnewstoday.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب

خواص دارچین برای سلامتی
نشانه های عاشق شدن یک پسر، رفتار مرد عاشق
هیئت فهادان و بعثت یزد + ویدیو | دلیل توقیف هیات فهادان | مداحی هیئت بعثت یزد
یوسف صیادی درگذشت ۱۴۰۱ | مرگ یوسف صیادی | فوت یوصف صیادی
چه کسی انتقام مختار را گرفت | انتقام مختار ثقفی را کی گرفت چه کسانی
درمان ترک کف پا در طب سنتی
زیارت عاشورا معروفه ۱۴۰۱ | زیارت عاشورا صوتی علی فانی با حجم کم تندخوانی
متن نوحه ای ساقی لب تشنگان ۱۴۰۱ | متن ای اهل حرم میر علمدار نیامد قدیمی
کیفیت نماز ظهر عاشورا ۱۴۰۱ | اداب نماز ظهر عاشورا | آموزش نماز عاشورا
نوحه ترکی قدیمی اردبیل ۱۴۰۱ | متن بر مشامم میرسد هر لحظه بوی کربلا قدیمی
زلزله الان تربت حیدریه | زلزله امروز مشهد ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
زلزله امروز تربت حیدریه ۱۷ مرداد | زلزله رشتخوار خواف مشهد خراسان رضوی
زلزله رشتخوار امروز ۱۷ مرداد ۱۴۰۱| زلزله خراسان رضوی امروز ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
فوت دکتر علوی کرمان | مرگ دکتر علوی متخصص اطفال کرمان درگذشت
بهترین دمنوش‌ها برای مصرف روزانه
بهترین سالن زیبایی در تهران
تشخیص لوازم آرایشی اصل
معرفی آرایشگران و مدل های برتر
جدیدترین مدل مانتو سال 98
بهترین مانتو لاکچری جدید
شرکت های تولید کننده روسری
راه های تشخیص مواد آرایشی بهداشتی اصل
بهاره شعبانی مربی آموزشی آرایشگری
مركز پوست و ليزر و زيبايي لیدو
ارائه خدمات تخصصی رنگ مو در منزل
خدمات اکستنشن و کاشت مژه در منزل
خدمات شینون مو در منزل با اعزام آرایشگر سیار
تاتو چیست و چگونه تاتو بزنم؟
چگونه پوستی زیبا ,شفاف و لطیف داشته باشیم؟
دوره آموزشی شینیون مو