جزییات محرومیت عزیزی خادم به مدت دو سال/ عزیزی‌خادم در جلسه کمیته اخلاق چه گفت؟به گزارش تیتربرتر: حضور رئیس معزول فدراسیون فوتبال در کمیته اخلاق این فدراسیون جنجالی بود و عزیزی خادم در صحبت‌های خود در جلسه این کمیته آب پاکی را روی دست اعضای هیئت رئیسه ریخت.

عزیزی‌خادم 2 سال محروم شد!

عزیزی‌خادم 2 سال محروم شد! عزیزی‌خادم 2 سال محروم شد!

در شرایطی که همگان منتظر جلسه 10 خردادماه مجمع عمومی فدراسیون فوتبال بودند، کمیته اخلاق با دعوت از شهاب‌الدین عزیزی‌خادم رئیس معزول فدراسیون فوتبال، توضیحاتی را پیرامون ابهامات و شبهه‌های دوره مدیریتی‌اش به‌ویژه در حوزه مسائل مالی خواست و بعد از شنیدن دفاعیات عزیزی‌خادم، دقایقی قبل رأی این پرونده جنجالی صادر شد.

البته عزیزی‌خادم در دو جلسه ابتدایی که به کمیته اخلاق دعوت شده بود، نرفت و سپس با 12 روز فاصله تصمیم گرفت تا در کمیته اخلاق حاضر شود و همراه با خزانه‌دار فدراسیون فوتبال توضیحاتی را درباره اقدامات خود در دوره 11 ماهه مدیریتی‌اش ارائه کرد.

گفتنی است که با رأی اعضای هیئت‌رئیسه فدراسیون فوتبال، شهاب‌الدین عزیزی‌خادم 28 بهمن‌ماه 1400 از ریاست فدراسیون فوتبال عزل شده و به جای او، میرشاد ماجدی به‌عنوان سرپرست ریاست فدراسیون انتخاب شد.

رأی صادره از سوی کمیته اخلاق پیرامون پرونده رئیس معزول فدراسیون فوتبال به شرح زیر است:

مستندا به مواد 2، 3، 4، 5، 9، 29، 30، 33، 37، 41، 58، 61 و 62 آیین نامه اخلاق فدراسیون فوتبال و مواد 7، 23، 26 ، 27 و 38 اساسنامه فدراسیون فوتبال و مواد 11، 13، 14، 24، 25 و 76 آیین نامه اخلاق فدراسیون جهانى فوتبال فیفا، بدین‌وسیله اعلام می‌گردد آقایان شهاب الدین عزیزی خادم به‌عنوان رئیس فدراسیون، علی سلیمانی صرمی به‌عنوان خزانه دار، حسن کامرانی‌فر به‌عنوان دبیرکل فدراسیون، وحید فدایی به‌عنوان رئیس دپارتمان مالی و محمد بابازاده درویش به‌عنوان رئیس اسبق دپارتمان حقوقی به‌دلیل نقض مقررات اخلاقی فوتبال متخلف شناخته شده و به‌موجب دادنامه مورخ 25 اردیبهشت 1401:

الف) شهاب الدین عزیزی خادم به محرومیت از دو سال هر نوع فعالیت در فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی و پرداخت یک میلیارد ریال جزای نقدی

ب) علی سلیمانی صرمی به محرومیت از یک‌سال هر نوع فعالیت در فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی و پرداخت 300 میلیون ریال جزای نقدی

ج) حسن کامرانی‌فر به پرداخت 400میلیون ریال جزای نقدی

د) وحید فدایی به پرداخت 300 میلیون ریال جزای نقدی

و) محمد بابازاده به پرداخت 300 میلیون ریال جزای نقدی

(محرومیت مطابق ماده 38 مقررات انضباطی فدراسیون فوتبال شامل هر گونه فعالیت اعم از داور، بازیکن، مربی، پزشک، فیزیوتراپ و فعالیت‌های مشابه، هرگونه فعالیت‌های اداری و مدیریتی در حوزه فوتبال، شرکت در دوره های آموزشی، نامزدی در هر گونه انتخابات فوتبالی، واسطه گر و کارگزاری رسمی مسابقات می باشد) محکوم گردیده‌اند، لذا مستدعی است مراتب به متشاکیان ابلاغ و تفهیم شود:

1-مستند به بند 1 ماده 63 آیین نامه اخلاق و بند 4 ماده 103 آیین نامه انضباطی محرومیت مندرج در رای فوق بلافاصله به محض صدور اجرا و ارائه درخواست تجدیدنظرخواهی مانع اجرای حکم یا توقف اجرای آن نخواهد بود.

2-در صورت داشتن درخواست تجدیدنظرخواهی با رعایت تشریفات قانونی مندرج در ماده 63 آیین نامه اخلاق ظرف مدت یک هفته لایحه اعتراضیه منضم به رسید پرداخت هزینه دادرسی در وجه فدراسیون فوتبال را به کمیته اخلاق ارسال کنند.

گفتنی است که براساس رأی صادره، شهاب‌الدین عزیزی‌خادم حق حضور در مجمع عمومی فدراسیون فوتبال در 10 خردادماه را هم نخواهد داشت، مگر آن‌که با اعتراض او و صدور حکم تجدیدنظر، حکم صادره معلق شود و عزیزی‌خادم بتواند در مجمع از خود دفاع کند و به میز ریاست فدراسیون فوتبال بازگردد.

تخلفات آشکار عزیزی‌خادم در کمک ۱۰ میلیاردی به پرسپولیس!

تخلفات آشکار عزیزی‌خادم در کمک ۱۰ میلیاردی به پرسپولیس! تخلفات آشکار عزیزی‌خادم در کمک ۱۰ میلیاردی به پرسپولیس!

فدراسیون فوتبال در آخرین روزهای مدیریت عزیزی خادم، مبلغی ۱۰ میلیارد تومانی را به باشگاه پرسپولیس پرداخت کرد اکنون بررسی‌های حسابرس مستقل این فدراسیون حکایت از بروز تخلفات متعدد و آشکار شخص رییس وقت فدراسیون فوتبال در فرایند پرداخت این کمک مالی دارد.

در گزارش کمیته سه نفره حسابرسی مستقل فدراسیون فوتبال (ملیحی، فرکی و بهرامی) به تاریخ ۲۷ فروردین ۱۴۰۱ درباره تخلفات مدیریت عزیزی‌خادم، به بحث قرارداد مضاربه و قرض ۱۰ میلیارد تومانی فدراسیون فوتبال به باشگاه پرسپولیس اشاره شده و مدارک و مستندات این گزارش حاکی از پرداخت غیرقانونی این مبلغ از سوی عزیزی خادم دارد.

عدم وجود مصوبه هیات رئیسه

هیات رئیسه فدراسیون فوتبال به عنوان بالاترین رکن اجرایی این فدراسیون، در جریان درخواست پرسپولیس و پرداخت این مبلغ از سوی فدراسیون فوتبال نبوده است، موضوعی که مکررا در گزارشات دبیرکل و خزانه‌دار فدراسیون بر آن تاکید شده است.

مخالفت هیات رئیسه با پرداخت کمک مالی به پرسپولیس

بعد از پرداخت غیرقانونی این مبلغ به باشگاه پرسپولیس از سوی عزیزی خادم که با دستور مستقیم و خلاف مقررات او انجام شده است، در تاریخ نوزدهم اسفند ۱۴۰۰ و در جلسه هیات رئیسه موضوع درخواست و پرداخت این مبلغ به باشگاه پرسپولیس برای اخذ مصوبه هیات رئیسه مطرح می‌شود اما اعضای هیات رئیسه با پرداخت هرگونه مبلغی به پرسپولیس مخالفت می‌کنند.

امضا نشدن قرارداد توسط خزانه‌دار

هم‌چنین بر اساس اسناد موجود، قرارداد مضاربه میان فدراسیون فوتبال و باشگاه پرسپولیس برای پرداخت مبلغ 10 میلیارد تومان فاقد امضای خزانه‌دار فدراسیون فوتبال است.

این موضوع با استناد به بند یک ماده ۳۸ اساسنامه فدراسیون که تاکید دارد کلیه قراردادها باید با امضای مشترک رئیس فدراسیون و خزانه‌دار اجرایی شود، تخلف آشکار است.

هم‌چنین رئیس فدراسیون فوتبال در پرداخت این پول هیچ مکاتبه‌ای با دبیرکل فدراسیون نداشته و شخصا این درخواست را به خزانه‌دار فدراسیون فوتبال ارسال و نهایی کرده است.

تخلف در کمک مالی به شرکت دولتی

هرگونه پرداخت مالی از سوی نهادهای عمومی غیردولتی به شرکت‌های دولتی خلاف قانون است. از همین روز پرداخت مالی فدراسیون فوتبال به پرسپولیس به عنوان یک شرکت دولتی تخلف است.

بی‌توجهی به دستور وزارت ورزش

هم‌چنین عزیزی خادم در نامه‌ای بدون تاریخ و شماره به خزانه‌دار وقت فدراسیون فوتبال با اشاره به نامه ۱۱ بهمن ۱۴۰۰ یکی از مدیران کل وزارت ورزش و جوانان در متن نامه به صراحت قید می‌کند که با توجه درخواست وزارت ورزش و «با مسئولیت بنده» این مبلغ به باشگاه پرسپولیس پرداخت شود. این در حالی است که در نامه وزارت ورزش به فدراسیون فوتبال برای مساعدت و قرض به پرسپولیس به صراحت تاکید شده که «پس از کسب مجوز از هیات رئیسه و سایر ترتیبات قانونی» اقدام شود.

این تخلف آشکار در گزارش‌های ارسالی دبیرکل و هیات رئیسه به تاریخ‌های ۲۲ فروردین ۱۴۰۱ و ۲۷ فروردین ۱۴۰۱ با موضوع تخطی عزیزی خادم از مسئولیت‌های و وظایف قانونی به کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال ارجاع شده است.

علاوه بر این تخلف آشکار و براساس گزارشات و مستنداتی که در فدراسیون فوتبال به کمیته اخلاق ارجاع شده، بر غیرقانونی بودن پرداخت‌های جنجالی اخیر به مجتبی خورشیدی و سایر افراد نزدیک به عزیزی خادم نیز تاکید شده، چرا که این پرداخت‌ها هیچ مبنای قانونی نداشته و بدون اطلاع و مصوبه هیات رئیسه انجام شده است.

مطالب مرتبط: ماجرای پیوستن مهدی کیانی به استقلال ماجرای پیوستن امین قاسمی نژاد به پرسپولیس

بیوگرافی شهاب‌الدین عزیزی خادم

بیوگرافی شهاب‌الدین عزیزی خادم بیوگرافی شهاب‌الدین عزیزی خادم

شهاب‌الدین عزیزی خادم (زادهٔ ۱ بهمن ۱۳۵۶) مدیر ورزشی ایرانی و رئیس پیشین فدراسیون فوتبال ایران است. او شانزدهمین رئیس فدراسیون فوتبال ایران پس از انقلاب ۱۳۵۷ بود که در ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ با رای مجمع به این مقام رسیده بود؛ سرانجام در تاریخ ۲۸ بهمن ۱۴۰۰ پس از رای‌گیری، با تصمیم اکثریت اعضای هیئت رئیسه از این پست کنار گذاشته شد.

وی که سابقهٔ عضویت در هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال در سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ را داشته، در مقطعی نیز مدیریت شرکت‌های زیرمجموعه وزارت رفاه را تجربه کرده و معاون پارلمانی و حقوقی وزارت رفاه و تأمین اجتماعی نیز بوده‌است.

در بهمن ۱۴۰۰، سلسله‌ای از اشتباه‌های مدیریتی و ابهام‌های مالی و اقتصادی توسط شهاب‌الدین عزیزی خادم و ابهام در مورد حکم پرونده محمد حسین کنعانی زادگان باعث جدی شدن طرح عزل عزیزی خادم شد. رسانه‌های داخلی ایران همچنین از وی به عنوان کسی که «فوتبال کشور را در بن‌بست قرار داده» یاد کرده‌اند. همچنین حذف باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس از لیگ قهرمانان آسیا در دوران مدیریت او رخ داد.

سوابق عزیزی خادم

سوابق عزیزی خادم سوابق عزیزی خادم

شهاب‌الدین عزیزی خادم، یک مدیر ورزشی و شانزدهمین رئیس فدراسیون فوتبال ایران پس از انقلاب ۱۳۵۷ است که در ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ به این مقام رسید.

وی که سابقهٔ عضویت در هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال را در بین سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ داشته، در مقطعی مدیریت در شرکت‌های زیرمجموعه وزارت رفاه را تجریه کرده و معاون پارلمانی و حقوقی وزارت رفاه و تأمین اجتماعی نیز بوده‌است.

فدراسیون فوتبال ایران

از زمان انتخاب شهاب‌الدین عزیزی خادم به ریاست فدراسیون فوتبال ایران بحث ارتباط وی با رمال و جادوگرها و تأثیر بر تصمیمات وی مطرح شده[۷] که از سوی عزیزی خادم تکذیب یا تأیید نشده‌است. البته عزیزی خادم در چندین مصاحبه، این اتهامات را رد نموده‌است. او در مصاحبه‌های خود حمایت، هدایت و رحمت الهی، الطاف خفیه الهی و دعای خوبان عالم را از دلایل پیروزی‌های تیم ملی فوتبال ایران در مقابل حریف‌ها دانسته‌است که با انتقاد ورزشکاران و رسانه‌ها همراه بوده‌است.

در بهمن ۱۴۰۰، پس از گزارش برنامه هت‌تریک که تخلف آشکار و دخالت مستقیم مدیران فدراسیون فوتبال ایران در رای پرونده جنجالی بازیکن خارجی باشگاه فوتبال گل‌گهر را نشان داد، روند استیضاح وی سرعت گرفت. در این رای، از این باشگاه امتیازهایی کم و به سه تیم استقلال، سپاهان و پیکان اضافه شده بود.

در بهمن ۱۴۰۰، سلسله‌ای از اشتباه‌های مدیریتی و ابهام‌های مالی و اقتصادی توسط شهاب‌الدین عزیزی خادم و پخش شدن یک فایل صوتی از نقض قانون در کمیته انضباطی در مورد رای پرونده گل‌گهر توسط ایران اینترنشنال، باعث جدی شدن طرح استیضاح عزیزی خادم شد. رسانه‌های داخلی ایران همچنین از وی به عنوان کسی که «فوتبال کشور را در بن‌بست قرار داده» یاد کرده‌اند. حذف پرسپولیس و استقلال تهران از لیگ قهرمانان آسیا و نخستین سقوط دهه‌ای قابل توجه پرسپولیس در رنکینگ جهانی، در دوران وی رخ داد؛ در حالی است که این تیم‌ها در دوره‌های پیشین عملکرد مناسبی در لیگ قهرمانان داشتند. سرانجام وی در تاریخ ۲۸ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۳۰ با رای اعضای هیئت رئیسه از ریاست فدراسیون فوتبال برکنار شد.

در دوران وی همچنین تأمین کیت‌های تیم‌های ملی ایران به برند مجید سپرده شد.

آنچه دیگران می خوانند: آشنایی با محمد دادکان، رئیس احتمالی فدراسیون فوتبال ماجرای انتخاب عادل فردوسی پور به عنوان ریاست فدراسیون فوتبال

گردآورنده: شایان صفرزاده

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب