پشت پرده ریزش بیت کوین به کانال 20 هزار دلاریبه گزارش تیتربرتر؛ نوسان بازار در چند روز اخیر خیلی زیاد است. بیت‌کوین چندین بار میان حمایت ۲۷ هزار دلار و مقاومت ۳۰ هزار دلار حرکت کرد. دیروز بود که این ارز دیجیتال با رشد بیش از ۳ درصدی دوباره کانال ۳۰ هزار دلار را پس گرفت. اما هنوز مقاومت‌های زیادی پیش‌رو دارد.

جزئیات رشد دوباره بیت کوین

جزئیات رشد دوباره بیت کوین جزئیات رشد دوباره بیت کوین

 

بیت کوین یک مقاومت در محدوده ۳۲ هزار دلار دارد که به نظر می‌رسد این مقاومت بسیار جدی است. در چند وقت اخیر قیمت حتی برای شکستن این مقاومت اقدام هم نکرد و این نشان کاهش تقاضا در بازار است. اما در چند روز گذشته برخلاف مقاومت، قمیت همیشه میل به حمایت داشت. برخی از کارشناسان عقیده دارند که اگر بیت‌کوین بتواند بالای مقاومت مقاومت ۳۲ هزار دلار تثبیت شود می‌توان کمی به بازار امیدوار شد.

البته این تنها مقاومت پیش‌روی بازار نیست. یک مقاومت در محدوده ۳۶ هزار دلار و یک مقاومت در محدوده ۴۰ تا ۴۲ هزار دلار هم وجود دارد که بسیار برای بازار مهم‌اند. اگرچه برخی ۳۲ هزار دلار راه فراری از ریزش می‌دانند اما بسیاری هم عقیده دارند که برای بازگشت روند صعودی باید بالای ۴۲ هزار دلار تثبیت شویم.

اگرچه بازار امروز کمی رشد کرده اما پیش‌بینی‌ها از بازار هنوز نزولی است و بسیاری عقیده دارند که بیت‌کوین بیشتر ریزش می‌کند.

علت اصلی ریزش بیت کوین به کانال 20 هزار دلاری

علت اصلی ریزش بیت کوین به کانال 20 هزار دلاری علت اصلی ریزش بیت کوین به کانال 20 هزار دلاری

 

مرید السادات؛ مدرس و تحلیلگر بازارهای مالی گفت: صرافی‌ها در چرخه بازار دست‌کاری می‌کنند. در شرایط خاص صرافی‌ها چه ایرانی و چه خارجی به مردم ارز نمی‌فروشند. این گلایه را به اعضای کمیسیون اقتصاد دیجیتال مجلس صحبت کردیم تا تعیین تکلیف کنند اما هنوز این روند بدون قانون پیش می‌رود. صرافی‌ها بدترین عملکرد را در این بازار داشتند.

مطالب مرتبط: آینده بیت کوین در هفته سوم اسفند 99 سرمایه گذاران ارز دیجیتال به بلای بورس گرفتار می شوند؟

نقش صرافی‌ ها در ریزش ارزهای دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتال روزهای سختی را پشت سر گذاشت. ترس باورنکردنی در میان سرمایه‌گذاران ایجاد شد. با وجود رشد اندک هنوز عده‌ای نگران وضعیت پیش رو هستند. بزرگ‌ترین ضربه را ارز دیجیتال Terra با نماد LUNA به بازار زد. در این خصوص حسین مرید السادات؛ مدرس و تحلیلگر بازارهای مالی در گفتگو با گسترش نیوز گفت: از نگاه تکنیکال pivot هفتگی ارزهای دیجیتال شاخص ساز از دست رفته است. Pivot نمای چرخش بازار است، جایی که عرضه و تقاضا به هم می‌رسند. از دست دادن pivot هفتگی موضوع جدی است که روند بازار را تغییر می‌دهد. در خصوص چرایی این موضوع باید اشاره کرد که به واسطه جنگ روسیه و اوکراین نظام اقتصادی جهانی دچار بهم ریختگی شد.

مرید السادات اظهار کرد: نسبت به ۲۰ سال گذشته نرخ تورم بی‌سابقه شده است. بانک مرکزی کانادا به یک باره ۱۰۰ درصد نرخ بهره را افزایش داد. شاخص‌های بانک مرکزی جهانی همگی منفی هستند. تمامی این شرایط منجر به ایجاد شرایط فاندامنتال بر بازار کریپتوکارنسی شد. بازار ارزهای دیجیتال به عنوان نظام مالی قطعاً خارج از این حوزه نیست.

علت اصلی ریزش بیت کوین به کانال 20 هزار دلاری علت اصلی ریزش بیت کوین به کانال 20 هزار دلاری

 

وی ضمن اشاره به وضعیت ارز دیجیتال لونا افزود: در سایت کوین مارکت کمپ شاهد دسته‌بندی بر اساس ارزش بازار رمز ارزها هستیم. در خصوص ارز دیجیتال لونا حداقل ۱۰ مرتبه حد ضرر سرمایه‌گذاران مشخص شده است. سرمایه‌گذاران باید با رعایت حد ضرر رمز ارز خود را می‌فروختند. متأسفانه در بازار قوانین را رعایت نمی‌کنیم. در فوتبال دوست داریم با دست بازی کنیم. در والیبال هم با پا بازی کنیم، در این شرایط بازی را می‌بازیم. بازار قوانینی دارد که سرمایه‌گذار ایرانی استفاده نمی‌کند. بدون دانش نسبت به قوانین وارد بازار می‌شوند.

این تحلیلگر بازارهای مالی در ادامه گفت: به واسطه شرایط فاندامنتال امیدوارم ارز دیجیتال لونا تبدیل به شت کوین نشود. جز ارزهایی بود که عملکرد خوبی داشت اما ریزش ۹۹.۹۶ دهم درصدی را تجربه کرد. این ریزش ضربه سختی به اعتماد سرمایه‌گذاران زد. سرمایه‌گذاران در سطح جهانی با ترس شدید روبه‌رو شدند.

مرید السادات تأکید کرد: باوجود مشکلات اقتصادی در جهان و قیمت قطعات، کامودیتی ها و نظام عرضه و تقاضا متناسب با یکدیگر نیست. همه این موضوعات به واسطه خروجی فدرال رزرو است. سال سختی برای اقتصاد جهانی در پیش رو داریم.

این تحلیلگر بازارهای مالی در پایان گفت: در شبکه اتریوم مؤلفه‌ای داریم به نام Liquidity Provider که صرافی‌ها در چرخه بازار دست‌کاری می‌کنند. در نهایت هم صرافی‌ها چه ایرانی و چه خارجی به مردم ارز نمی‌فروشند. این گلایه را به اعضای کمیسیون اقتصاد دیجیتال مجلس مطرح کردیم تا تعیین تکلیف کنند، اما هنوز این روند بدون قانون پیش می‌رود. صرافی‌ها بدترین عملکرد را در این بازار داشتند.

وضعیت امروز بازار رمز ارزها

قیمت بیت کوین هنوز در محدوده ۳۰ هزار دلار است و در عرض سه روز ضررهای بزرگ حدود ۲۵ درصد را تجربه کرد. همچنین سقوط استیبل‌کوین ترا روندی را ایجاد کرد که بیت کوین و اکثر آلت کوین‌ها را در وضعیت هشدار قرار داد. شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال به سطح «ترس شدید» ۹ در روز شنبه سقوط کرد. تنها امید برای رشد بیت کوین فتح کانال ۳۲ هزار دلار است. بعد از فتح این کانال حتما به ۳۴ و ۳۶ هزار دلار خواهد رسید. در حال حاضر ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی ۱.۲۸ تریلیون دلار برآورد می‌شود. در کنار بیت کوین رمز ارز دوم بازار هنوز طرفداران زیادی دارد. اتریوم ارزش بازار حدود ۳۵۶.۱۴ میلیارد دلار و سهم ۱۸.۲۵ درصدی دارد. نکته مهم در خصوص اتریوم حجم تراکنش‌ها است که در دو روز گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

آنچه دیگران می خوانند: جزئیات عرضه اولیه های اسفند 99 پیش بینی سود عرضه های اولیه در سال 1400

گردآورنده: علی اکبر رضایی

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب