آیا کنکور 1402 حذف می شود!؟سرنوشت حذف کنکور 1402 سرنوشت حذف کنکور 1402 آیا کنکور 1402 حذف می شود!؟

در سال های گذشته، تصمیماتی نیز در رابطه با حذف کنکور سراسری اخذ شد، اما عملا نتیجه مشخصی نداشته است. برای مثال در سال 86، قانون حذف کنکور در مجلس مطرح گردید ولی تاکنون به اجرا نرسیده است. در واقع قرار بر این بود که در صورت حذف کنکور، سوابق تحصیلی داوطلبان ملاک سنجش جهت ورود به دانشگاه قرار گیرد ولی سازمان سنجش معتقد است که سابقه تحصیلی متقاضیان از استانداردهای کافی برخوردار نیست و نمی‌توان با تکیه بر آن، سنجش عادلانه و مناسبی را انجام داد.

حذف کنکور، مستلزم وجود برنامه ای قوی جهت جایگزینی آن می باشد. به نوعی که بتوان با کمک آن، عدالت آموزشی را با دقت هر چه تمام تر بر روی پروسه گزینش داوطلبان ورود به دانشگاه ها اعمال نمود.

مطابق آخرین اطلاعیه های منتشر شده، هنوز زمان دقیق و راه کار معینی برای حذف کنکور سراسری و جایگزینی آن مشخص نشده است.

سرنوشت کنکور 1402

سازماندهی کنکور و ایجاد تغییراتی مثبت و موثر در ساختار کلی آن، نیازمند برنامه ریزی و اجرای سیاست های آموزشی فراوان است. این مقوله چالش برانگیز، هنوز هم در صدر داغ ترین اخبار مربوط به آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها قرار دارد و گمانه زنی ها پیرامون سرنوشت آن، بسیار زیاد است. بر اساس آخرین تصمیمات شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور، کنکور نظام قدیم، آخرین دوره خود را در سال 99 پشت سر گذاشت و پس از آن دیگر شاهد برگزاری آزمون سراسری بر اساس محتویات آموزشی نظام قدیم نیستیم و نحوه طراحی سوالات کنکور، صرفا بر اساس منابع کنکور نظام جدید خواهد بود.

اما در این زمینه پرسشی دیگر نیز مطرح است که آیا کنکور سراسری به طور کلی حذف خواهد شد؟ در این رابطه می توان اینگونه اظهار نظر کرد که هنوز تصمیم قطعی و لازم الاجرایی مبنی بر اجرای سیاست حذف کنکور سراسری و جایگزینی پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی به تصویب نرسیده است و پیش بینی می شود که به احتمال قوی، کنکور سراسری 1402 به روال سال گذشته برگزار گردد و تکلیف وضعیت ورود به دانشگاه بسیاری از دانشجویان، همچنان با شرکت در این ماراتون سرنوشت ساز 50 ساله مشخص می گردد. البته یکی از اقدامات اولیه ای که در این راستا انجام گرفته، ثبت نام بدون کنکور 85 درصد از رشته های دانشگاهی می باشد.

همچنین لازم به ذکر است که بر اساس آخرین اخبار منتشر شده از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کنکور برای 15 درصد از داوطلبان رشته های پرطرفدار حذف شدنی نیست. با وجود پذیرش بدون کنکور بسیاری از رشته ها، حدود  نیمی از داوطلبینی که در کنکور سال گذشته مجاز به انتخاب رشته شده بودند، اقدامی در این راستا انجام ندادند. گمانه زنی ها نیز پیرامون ایجاد وضعیتی جدید در نحوه برگزاری آزمون سراسری ادامه دارد.

برای مثال، بر اساس آخرین اعلام سخنگوی شورای عالی انقلاب فرهنگی، 5 مصوبه قطعی و لازم الاجرا جهت ایجاد تغییرات اساسی در کنکور سراسری 1402 به تصویب رسیده است که شرح آن به این ترتیب می باشد.

حذف دروس عمومی از دفترچه سوالات کنکور و انتقال تاثیر آن به بخش سوابق تحصیلی افزایش تاثیر سوابق تحصیلی دانش آموزان به 60 درصد برگزاری دو کنکور سراسری در سال اعتبار نتایج آزمون سراسری تا 2 سال تعیین حد نصاب معدل برای پذیرش داوطلبان توسط دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور

روش های جایگزین حذف کنکور

علت اصلی حذف نشدن کنکور تا کنون، نبود جایگزین مناسب برای آن می باشد. همان طور که ذکر کردیم، هنوز تصمیمی قطعی مبنی بر حذف کنکور سراسری گرفته نشده است اما به طور کلی، این موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و نیازمند ارائه راهکاری اساسی و عادلانه می باشد. پذیرش در رشته های بدون کنکور، یکی از پروژه های قابل توجهی بوده که در راستای کاهش وابستگی داوطلبان به شرکت در آزمون سراسری به اجرا در آمده است.

همان گونه که ذکر شد، 85 درصد رشته های ارائه شده برای ادامه تحصیل داوطلبان به صورت بدون آزمون می باشد اما کماکان، قبولی در رشته های پرطرفداری مانند پزشکی، فیزیوتراپی، پرستاری، مامایی و به طور کلی رشته های علوم پزشکی، مستلزم کسب رتبه قبولی کنکور است و به همین دلیل، درصد زیادی از متقاضیان ورود به دانشگاه، مایل به پذیرش از طریق کنکور سراسری می باشند. در ادامه برخی راهکارهای پیشنهاد شده جهت جایگزینی کنکور را برای شما ذکر خواهیم نمود.

میزان تاثیر سوابق تحصیلی

یکی از راه های جایگزین کنکور سراسری، برگزاری امتحانات 3 سال آخر دانش آموزان متوسطه به صورت نهایی و استاندارد است. به این صورت که ملاک پذیرش دانشجویان در تمام دانشگاه های سراسری و آزاد، بر اساس سوابق تحصیلی و معدل مدرک دیپلم آن ها خواهد بود. یکی از مهم ترین اقداماتی که به کوشش مراجع مسئول در این زمینه صورت گرفته است، افزایش سهم سوابق تحصیلی در پذیرش داوطلبان ورود به دانشگاه تا میزان 60 درصد می باشد که قرار است از کنکور سراسری 1402 به اجرا در آید.

به نظر می رسد که فقدان استاندارد لازم در برگزاری امتحانات پایانی سه سال آخر متوسطه دوم، یکی از دلایل مهم عدم حذف کنکور می باشد. همچنین یکی دیگر از دشواری های موجود این است که که هر ساله دانش آموزان زیادی موفق به کسب نمرات و معدل 20 در کارنامه نهایی خود می شوند و ظرفیت خالی برای این تعداد از داوطلبان وجود ندارد. لازم به ذکر است که در حال حاضر تنها امتحانات پایه دوازدهم به صورت هماهنگ و کشوری برگزار می شود.

ارائه بدون کنکور برخی رشته های دانشگاهی

یکی دیگر از راهکار های موجود، ارائه برخی کد رشته ها به صورت بدون کنکور می باشد. در این وضعیت، جمعیت آماری بالایی می توانند بدون نیاز به شرکت در کنکور سراسری و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی، مشغول به تحصیل در رشته دانشگاهی مورد نظر خود شوند. بر اساس آمارهای موجود، حدود 85 درصد رشته های دانشگاهی به صورت بدون آزمون ارائه می گردد.

اما تکلیف متقاضیان ادامه تحصیل در رشته هایی که به صورت بدون کنکور ارائه نمی شود، چیست؟ راه حل آن، برگزاری آزمون ورودی جداگانه ای برای برخی داوطلبان است. به عنوان مثال، متقاضیان تحصیل در رشته های علوم پزشکی، می توانند در آزمون ورودی اختصاصی دانشگاه مورد نظر شرکت کنند تا به این ترتیب، میان داوطلبان رشته های پر متقاضی نیز عدالت برقرار شود. البته یکی از مشکلات مطرح برای داوطلبان در این روش این است که به جای شرکت در یک آزمون، باید در امتحان ورودی چند دانشگاه مختلف شرکت نمایند و منابع گوناگونی را مورد مطالعه قرار دهند که به نوبه خود سخت و دشوار است.

ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که سازمان سنجش آموزش کشور، مجری برگزاری کنکور سراسری است و نقش تعیین کننده ای در پذیرش دانشجویان دارد. در صورت حذف کنکور و جایگزینی روش فوق، این اختیار وسیع از حدود اختیارات سازمان سنجش خارج می شود و به دانشگاه های مربوطه محول می گردد که هماهنگی، ایجاد نظم و توانایی کنترل این مقوله نیز در نوع خود نیازمند گذشت زمان و برنامه ریزی های متعدد مراجع مربوطه می باشد.

چند مرحله ای شدن کنکور

برگزاری آزمون سراسری در چند مرحله، یکی دیگر از شیوه های پیشنهادی به منظور جایگزینی کنکور است که می تواند در نوع خود قابل تامل باشد. چرا که اغلب کارشناسان معتقدند، سنجش افرادی که پس از 12 سال تحصیل مداوم و صرف هزینه و وقت بسیار جهت برنامه ریزی کنکور و اجرای این برنامه، خود را برای شرکت در آزمون سراسری آماده کرده اند، در یک مرحله 4 ساعته، منطقی و منصفانه نخواهد بود. چه بسا داوطلبانی که در روز کنکور، به علت فشار استرسی بالایی که بر آن ها حاکم بوده، علی رغم مطالعه زیاد و دارا بودن آمادگی علمی کافی، کنکور رضایت مندانه ای را پشت سر نگذاشته و به نتیجه دلخواه خود دست نیافته اند.

همان طور که در متن مقاله نیز ذکر کردیم، بر اساس آخرین تصمیمات مراجع مربوطه، آزمون سراسری از سال 1402 به بعد، دو مرتبه در یک سال برگزار خواهد شد تا به نحوی احسن از فشار و استرس موجود بر روی داوطلبان کاسته شود و این افراد فرصت کافی را برای جبران نتایج ناکارآمد احتمالی خود در این آزمون داشته باشند.

با توجه به مطالب فوق، باید بگوییم که هنوز زمان دقیق و راه کار معینی برای حذف کنکور سراسری و جایگزینی آن مشخص نشده است اما افرادی که به هر دلیلی قصد شرکت در آزمون سراسری را ندارند، می توانند در صورت برخورداری از شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری، نسبت به نام نویسی بدون کنکور دانشگاه سراسری یا آزاد اقدام نمایند تا بر اساس سوابق تحصیلی خود مورد گزینش قرار بگیرند.

 

سوالات متداول

1- آیا کنکور سراسری 1402 حذف می شود؟

هنوز تصمیم قطعی و لازم الاجرایی مبنی برحذف کنکور 1402 به تصویب نرسیده است.

2- معیار پذیرش دانشجو پس از حذف کنکور چه خواهد بود؟

در حال حاضر راهکار جایگزینی مشخصی در این باره ارائه نشده است اما می توانید با مطالعه این مقاله از روش های جایگزین احتمالی مطلع گردید.

3- چرا در حال حاضر نمی توان به قطعیت، پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی دانش آموزان را جایگزین کنکور سراسری نمود؟

دلایل متعددی در این زمینه وجود دارد که از جمله آن ها می توان به نبود امنیت کافی و عدالت آموزشی در برگزاری امتحانات نهایی و عدم تطابق ظرفیت دانشگاه ها با وضعیت معدل ها اشاره نمود.

{ "@context": "https://schema.org", "@type": "FAQPage","mainEntity": [{"@type": "Question", "name": "آیا کنکور سراسری 1402 حذف می شود؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "هنوز تصمیم قطعی و لازم الاجرایی مبنی برحذف کنکور 1402 به تصویب نرسیده است." } },{"@type": "Question", "name": "معیار پذیرش دانشجو پس از حذف کنکور چه خواهد بود؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "در حال حاضر راهکار جایگزینی مشخصی در این باره ارائه نشده است اما می توانید با مطالعه این مقاله از روش های جایگزین احتمالی مطلع گردید." } },{"@type": "Question", "name": "چرا در حال حاضر نمی توان به قطعیت، پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی دانش آموزان را جایگزین کنکور سراسری نمود؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "دلایل متعددی در این زمینه وجود دارد که از جمله آن ها می توان به نبود امنیت کافی و عدالت آموزشی در برگزاری امتحانات نهایی و عدم تطابق ظرفیت دانشگاه ها با وضعیت معدل ها اشاره نمود." } }]}

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

.star svg{ background:#777; } .star svg:hover{ background:#FF0; } .postLike{ margin: 20px auto 50px auto; text-align: center; width: 157px; padding: 0px 0px 0px 6px; background: #F9F9F9; border: 1px solid #F1F1F1; border-radius: 13px; font-size: 14px; line-height: 30px; white-space: nowrap; background-color: #ff6464; color: #fff; box-shadow: 0 0 25px #ffce4961; } .postlike-text{ vertical-align: middle; color: #fff; } .sl-wrapper a { border-bottom: 0 !important; text-decoration: none !important; } .sl-button { font-size: 1em; line-height: 1; font-weight: normal; } /* Colors */ a.liked { color: #da1b1b; } a.liked:hover, a.liked:active, a.liked:focus { color: #666666; } a.liked span.sl-count, .sl-count { color: #fff; } /* Icon */ .sl-icon { margin-right: 4px; font-family: 'wpyar-BYekan',Helvetica,sans-serif; text-transform: uppercase; vertical-align: middle; color: #fff; margin-top: 1px; font-size: 17px; } .sl-icon i { margin-top: 1px; margin-left: 5px; font-size: 17px; } .sl-icon svg { fill: currentColor; width: 1em; height: 1em; margin-left:5px; } .sl-icon svg:after { content: ""; position: absolute; top: 0; right: 0; bottom: 0; left:0; } /* Count */ .sl-count { font-size: 1em; font-family: 'wpyar-BYekan',Helvetica,sans-serif; text-transform: uppercase; vertical-align: middle; display: none; } /* Loader */ .loader, .loader:before, .loader:after { background: rgba(0, 0, 0, 0.2); -webkit-animation: load1 1s infinite ease-in-out; animation: load1 1s infinite ease-in-out; width: .2em; height: .6em; } .loader:before, .loader:after { position: absolute; top: 0; content: ''; } .loader:before { left: -.375em; -webkit-animation-delay: -0.32s; animation-delay: -0.32s; } .loader { text-indent: -9999em; display: inline-block; position: relative; vertical-align: middle; font-size: 1em; -webkit-transform: translateZ(0); -ms-transform: translateZ(0); transform: translateZ(0); -webkit-animation-delay: -0.16s; animation-delay: -0.16s; } .loader:after { left: .375em; } @-webkit-keyframes load1 { 0%, 80%, 100% { box-shadow: 0 0 rgba(0, 0, 0, 0.2); height: .6em; } 40% { box-shadow: 0 -.3em rgba(0, 0, 0, 0.2); height: 1em; } } @keyframes load1 { 0%, 80%, 100% { box-shadow: 0 0 rgba(0, 0, 0, 0.2); height: .6em; } 40% { box-shadow: 0 -.3em rgba(0, 0, 0, 0.2); height: 1em; } }

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب