مرگ ناگهانی آیت الله فاطمی نیا | آیت الله سید عبدالله فاطمی نیا به ملکوت اعلی پیوستآیت الله سید عبدالله فاطمی‌نیا، ساعتی پیش جان به جان‌آفرین تقدیم کرد و روح مطهرش به ملکوت اعلی پیوست.

به گزارش رصد ورزشی: با کمال تاسف و تاثر، دقایقی پیش حضرت آیت‌الله سید عبدالله فاطمی‌نیا استاد برجسته اخلاق جان به جان‌آفرین تقدیم کرد و روح مطهرش به ملکوت اعلی پیوست. آیت‌الله سید عبدالله فاطمی‌نیا در سال ۱۳۲۵ در تبریز چشم به جهان گشود. وی از کودکی تحت تربیت دینی و علمی پدر خود (میراسماعیل) که از جمله علمای اهل عرفان بود، قرار گرفت. سپس نزدیک به ۳۰ سال نزد حسن مصطفوی (از شاگردان مرحوم آیت‌الله سید علی قاضی) تحصیل کرد و تحت تعلیم و تربیت وی قرار داشت و همزمان تحصیلات حوزوی خویش را هم دنبال می‌نمود. پس از مصطفوی، او از علمایی چون علامه طباطبایی، سید محمدحسن الهی طباطبایی (برادر کوچک‌تر علامه طباطبایی)، محمدتقی آملی، سید رضا بهاءالدینی، محمدتقی بهجت، علامه جعفری و… که بیشترشان شاگردان آیت‌الله قاضی بزرگ بودند در علوم اسلامی و عرفان استفاده نمود. از این رو، وی با یک واسطه، از شاگردان سید علی قاضی می‌باشد.

اخبار حوادث

آیت‌الله فاطمی‌نیا از جمله کارشناسان علوم اسلامی می‌باشند که به تحقیق و پژوهش در این زمینه اشتغال داشتند؛ از دیگر فعالیت‌های ایشان می‌توان به تدریس در حوزه‌های علمیه، حضور در برنامه‌های مذهبی صدا و سیما به عنوان کارشناس و سخنرانی در مراکز حوزوی و دانشگاهی اشاره نمود.

این استاد اخلاق در مورد علم رجال و عرفان نظری دارای آگاهی گسترده‌ بوده و در عین حال بیش‌تر به خطابه در منابر عمومی می‌پرداختند. آیت‌الله فاطمی‌نیا از مفسران معروف و زبردست صحیفه سجادیه و نهج‌البلاغه به‌شمار می‌رود و در جلسات متعددی در این موارد به سخنرانی پرداخته‌ است.

آیت الله فاطمی نیا که بود

مرحوم آیت‌الله سیدعبدالله فاطمی‌نیا خطیب، استاد اخلاق، مورخ اسلامی و کتاب‌شناس که بامداد امروز به رحمت ایزدی پیوست، پیرامون ولایت فقیه و رهبر انقلاب اسلامی مطالبی جالب مطرح کرده بود.

به گزارش خبرنگار حوزه مسجد و هیأت خبرگزاری فارس، آیت‌الله سید عبدالله فاطمی‌نیا در سال ۱۳۲۵ در تبریز به دنیا آمد. او خطیب، استاد اخلاق، مورخ اسلامی و کتاب شناس است که در زمینه اخلاق و عرفان، حدیث و شعر و ادب عرب تحقیقاتی انجام داده است.

اخبار حوادث

آیت‌الله فاطمی‌‌نیا محضر چه اساتیدی تلمذ و بهره‌ داشت؟

 آیت‌الله سید‌اسماعیل اصفیایی از عالمان و روحانیون معروف و سرشناس آذربایجان بود که آیت‌الله فاطمی‌نیا از همان کودکی تحت تربیت این عالم نورانی قرار می‌گیرد. اندکی بعد ایشان را نزد علامه مصطفوی تبریزی عارف کبیر و از شاگردان آیت‌الله سید علی آقای قاضی برای تربیت و علم آموزی می‌فرستند که نزدیک به ۳۰ سال تحت تربیت ظاهری و باطنی این مرد عظیم قرار داشت. آیت‌الله فاطمی‌نیا در همان سال‌ها، تحصیلات حوزوی خویش را در مدرسه طالبیه تبریز و بعد هم در حوزه‌های علمیه قم مقدسه دنبال کرد.

پس از آیت الله مصطفوی از محضر اساتیدی همچون علامه محمدحسین طباطبایی، آیت‌الله الهی تبریزی (برادر علامه طباطبایی)، آیت‌الله محمد تقی آملی، آیت‌الله سید رضا بهاءالدینی، آیت‌الله بهجت و دیگر بزرگان تلمذ کرده و محضرشان را درک می‌کند تا جایی که از اصحاب سرّ ایشان می‌شود. از طرفی می‌توان گفت که ایشان با یک واسطه از شاگردان آیت‌الله قاضی است؛ چرا که تقریباً تمام اساتیدشان از شاگردان سرّ آیت‌الله قاضی بوده‌اند.

فاطمی‌نیا، یک خطیب توانا و استاد برجسته سخن بود

استاد فاطمی‌نیا از کارشناسان علوم اسلامی‌ بود که به تحقیق و پژوهش در این زمینه نیز اشتغال داشت. از دیگر فعالیت‌هایشان می‌توان به تدریس در حوزه‌های علمیه، حضور در برنامه‌های مذهبی صداوسیما به عنوان کارشناس و سخنرانی در مراکز حوزوی و دانشگاهی اشاره کرد.

ایشان در مورد علم رجال و عرفان نظری، آگاهی گسترده‌‌ داشتند و درعین حال بیش‌تر به تالیفات تخصصی و خطابه در منابر عمومی مشغول بودند و با این کار خود را مکتوم کرده‌ بودند؛ تا جایی که بسیاری ایشان را فقط خطیب توانا و استاد برجسته سخن می‌شناختند و از زوایای علمی‌شان بی‌خبر بودند. استاد از مفسران معروف و زبردست صحیفه سجادیه و نهج البلاغه به‌شمار می‌‌رفت و جلسات درس متعددی در این موارد به بحث و درس پرداخته‌‌ بود.

اخبار حوادث

کتاب‌هایی که از استاد فاطمی‌نیا به چاپ رسیده است

کتاب فرجام عشق، کتاب فرهنگ انتظار، ترجمه از کتاب ریاض السالکین فی شرح صحیفه سیدالساجدین و بسیاری مقالات به زبان عربی در حوزه عقاید و سایر موارد از جمله تالیفات استاد فاطمی‌نیاست که تعدادی از آنها هنوز چاپ نشده است. همچنین شرح و تفسیر زیارت جامعه کبیره، دوره سه جلدی «کتاب نکته‌ها از گفته‌ها»، روضه‌های استاد فاطمی‌‌نیا نیز براساس بیانات و سخنان ایشان گردآوری شده است. همچنین از ایشان مقالات بسیاری هم در نشریات مختلف به چاپ رسیده‌ است.

هرکس با مقام معظم رهبری مخالفت کند، خدا از او نمی‌گذرد

یکی از اظهارنظرهای مشهور استاد فاطمی‌نیا، بیانات ایشان در خصوص ولایت فقیه و مقام معظم رهبری است که در لزوم تبعیت از ایشان فرموده‌اند: «بنده روی منبر امام حسین(ع)، در خانه خدا، آن هم در مجلس زهرا(س) اگر چیزی را یقین نکنم، نمی‌گویم. بدانید و آگاه باشید هرکس کوچک‌ترین حرفی در تضعیف مقام رهبری بزند، هرکس اندیشه‌ای داشته باشد که ضد مقام رهبری باشد، خدا او را نخواهد بخشید. این را یقین بدانید. قدردان رهبر باشید؛ اگر افکار پاشیده‌ای، پوسیده‌ای به شما عرضه کردند، قبول نکنید؛ این مرد بزرگ عزّ اسلام است و هرکس با این مرد بزرگ، با مقام معظم رهبری مخالفت کند، خدا از او نمی‌گذرد، اگر یقین نداشتم نمی‌گفتم.

حواستان باشد؛ یک چیزی می‌دانم و می‌گویم. امروز از اوجب واجبات، یکپارچگی و تأیید آیت‌الله خامنه‌ای است. جوان‌ها! یک وقت افکارتان را این‌طرف و آن طرف نکنید. فقط حواستان به رهبر باشد، گوشتان به رهبر باشد. فلان کسی همچنین چیزی گفت، فلان روزنامه همچنین چیزی نوشت، گوش ندهید. گوشتان به رهبر باشد. این را سربسته گفتم. گفت که «العاقل یکفیه الاشاره» یک چیزی را می‌دانم عرض می‌کنم، مدعی علم غیب نیستم. هیچی نیستم. یک کودک نادانم، ولی بفضل‌الله و کرمه که یک معیارهایی در دست دارم که بر مبنای آن می‌دانم کسی مخالفت با این مرد بکند و توبه هم نکند، خدا او را نمی‌بخشد، مگر توبه کند.»

اخبار حوادث

این عکس از آخرین تصاویر استاد اخلاق در بستر بیماری در بیمارستان بود. ایشان ماه مبارک رمضان و بهار قرآن را در بیمارستان گذراندند و در عین حال، دعاگوی مردم شریف ایران بودند.

عروس امین حیایی نمایان شد | امین حیایی از عروسش رونمایی کرد

عروس امین حیایی نمایان شد | امین حیایی از عروسش رونمایی کرد

var NewsListLimit = 5;
آنچه دیگران میخوانند :

عروس امین حیایی نمایان شد | امین حیایی از عروسش رونمایی کرد

وضعیت اشکبار رضا رویگری در منزل | آخرین خبر از ماجرای طلاق رضا رویگری

مراسم عقد کنون احسان علیخانی | احسان علیخانی از نامزد دکترش رونمایی کرد

یوسف تیموری از عشق جدیدش رونمایی کرد | عشق جدید یوسف تیموری پوزه همسر اولش را به خاک مالید

فوری | قیمت روغن رکورد زد | روغن نخرید!

var newsMasterIdForRate = "81557";
آیا این خبر مفید بود؟
0
اخبار روز خبر فوری آیت الله آیت الله فاطمی نیا خبر مرگ اخبار مهم

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب