بهترین وکیل معاملات خودرویی پایه یک دادگستری در تهرانوکیل معاملات خودرووکیل معاملات خودرووکیل معاملات خودرو

برای تنظیم معامله خودرو باید، فروشنده خودرو و خریدار قرارداد یا مبایعه نامه ای را بین خود تنظیم و امضاء کنند.

بهترین وکیل معاملات خودرویی در تهران

به نقل از گروه وکلای یعقوبی، برای تنظیم معامله خودرو باید، فروشنده خودرو و خریدار قرارداد یا مبایعه نامه ای را بین خود تنظیم و امضاء کنند. قرارداد تنظیمی فی ما بین خریدار خود رو فروشنده باید اطلاعاتی مانند مشخصات کامل خریدار خودرو و فروشنده خودرو، مشخصات خودرو، تعهدات خریدار خودرو و فروشنده خودرو، قیمت فروش خودرو، زمان تحویل خودرو به خریدار، مراحل پرداخت قیمت خودرو توسط خریدار، توافق بر زمان و نحوه تعویض پلاک خودرو خودرو ذکر گردد.

قوانین فسخ معامله خودرو

در تنظیم معاملات خودرویی یکی از نکاتی که معمولا اشخاص به آن توجه نمی کنند حق فسخ معامله است. حق فسخ معامله یعنی اختیار برهم زدن یک طرفه معامله می باشد به این معنی که اگر هر یک از  طرفین قرارداد به مفاد قرارداد عمل نکند طرف مقابل یا  وکیل ملکی بتواند به واسطه حق فسخ معامله را برهم بزند. به عنوان مثال شرط شود که اگر فروشنده در زمان تعیین شده برای تنظیم سند رسمی در دفتر اسناد حاضر نشود، خریدار با دریافت گواهی عدم حضور، بتواند معامله را به صورت یک طرفه فسخ کند.

نحوه صحیح نقل و انتقال خودرو

نحوه صحیح نقل و انتقال خودرو و رایج ترین روش صحیح نقل انتقال خودرو به شرح ذیل می باشد:

۱-تنظیم مبایعه نامه فروش خودروبین خریدارو فروشنده که باید حاوی اطلاعاتی مانند مشخصات کامل خریدار خودرو و فروشنده خودرو، مشخصات خودرو از جمله مدل، رنگ، تک سوز یا دوگانه سوز بودن شماره شهربانی، شماره موتور، شاسی و بدنه ، تعهدات خریدار خودرو و فروشنده خودرو، قیمت فروش خودرو، زمان تحویل خودرو به خریدار، مراحل پرداخت قیمت خودرو توسط خریدار، توافق بر زمان و نحوه تعویض پلاک خودرو خودرو و تکلیف فروشنده به پرداخت تمام بدهی های خودرو اعم از عوارض سالانه، مالیات، جریمه ها باشد.

۲-مراجعه به مراکز تعویض پلاک خودرو

مرحله بعدی فروشنده و خریدار باید در مراکز تعویض پلاک خودرو با ارائه مدارک اقدام به فک پلاک قبلی و نصب پلاک جدید برای خریدار کنند. در صورتی که فروشنده و خریدار با همدیگر و به اتفاق در مرکز تعویض پلاک حضور داشته باشند فروشنده می تواند وکالت در تعویض پلاک را به خریدار بدهد در نتیجه خریدار به عنوان نماینده و وکیل فروشنده اقدام به تعویض پلاک بدون حضور فروشنده می کند.

وکالت تعویض پلاک خودرو، وکالتی است که با امضای آن از جانب فروشنده خودرو، خریدار خودرو، به عنوان وکیل فروش خودرو به مراکز تعویض پلاک خودرو مراجعه می کند و اقدام به تعویض پلاک خودرو می نماید.

مراحل تعویض پلاک خودرو

دریافت نوبت‌ و مشخص شدن شماره باجه خدمات دولت الکترونیکمراجعه به باجه تعیین ‌شده و ارائه مدارک لازم به کارشناس حقوقیاخذ فرم بازدید فنی خودرو از دفتر تعیین ‌شدهبازدید فنی خودرو توسط کارشناسان مرکز (تأیید اصالت خودرو)ارائه گواهی عدم خلافی در صورت داشتن تخلفپرداخت وجه پلاک برابر تعرفه و واریز به حساب خزانه نزد بانک ملیمراجعه به دفتر مربوطه جهت دریافت تأییدیه نقل‌ و انتقال و سند مالکیت خودرومراجعه به محل مربوطه جهت فک پلاک خودرومراجعه به انبار پلاک و تحویل پلاک قدیم و اخذ پلاک جدیدمراجعه به محل نصب جهت نصب پلاک جدید

۳-تنظیم سند در دفاتر ثبت اسناد رسمی

مرحله بعدی پس از تعویض پلاک مراجعه خریدار به دفاتر اسناد رسمی  جهت تنظیم سند خودرو می باشد. این نکته را نیز باید به خاطر داشت که پرداخت هزینه های نقل و انتقال عرفا توسط فروشنده و حق دفترخانه توسط هر دو طرف معامله پرداخت می شود مگر اینکه توافقات طرفین بر خلاف آن باشد که در چنین مواردی عمل به توافقات در اولویت قرار می گیرد.

چه مدارکی برای مراجعه به مراکز تعویض پلاک خودرو مورد نیاز است؟

مدارک شناسایی فروشنده خودرو و خریدار خودروبرگ سبز خودرومعاینه فنی خودروارائه مدارک مربوط به احراز آدرس و محل سکونت خریدار خودرو

چه مدارکی جهت تنظیم سند خودرو مورد نیاز است؟

شناسنامه خودرو و تاییدیه نقل و انتقال خودرومدارک شناسایی فروشنده خودرو و خریدار خودروبیمه نامه شخص ثالث و کارت سوخت خودروبرگ مفاصا حساب پرداختی عوارض سالانه

وکالت بلاعزل در فروش خودرو

به تصورافراد دریافت وکالت بلاعزل از فروشنده به معنی مالکیت خودرو می باشد در حالی که این تصور کاملا غلط است زیرا وکالت به معنی نیابت و واگذار کردن می باشد و وکالت در فروش خودرو، حق مالکیت برای وکیل فروش خودرو ایجاد نمی کند بنابراین حتما علاوه بر وکالت باید مبایعه نامه ای جهت فروش خودرو تنظیم گردد.

مشخصات وکالتنامه در فروش خودرو

حتتما وکالت به صورت بلاعزل تنظیم شود.حتی الامکان وکالتنامه محدود به مهلت نباشد اما اگر بود مهلت متعارفی را پیش بینی کنید.در قسمت حدود اختیارات کلیه اختیاراتی را که برای تنظیم سند و تعویض پلاک نیاز است را قید کنید.نکته بسیار مهم در خصوص وکالتنامه این است که وکالت با فوت و حجر هریک از طرفین از بین می رود بنابراین حتما مبایعه نامه تنظیم و دروکالتنامه تنظیمی مشخصات خودرو را وارد کنید.

نکات حقوقی مهم در خصوص معاملات خودرو

رویت اصل سند مالکیت خودرو یا همان برگ سبز خود روبررسی اینکه فروشنده ممنوع المعامله یا ورشکسته یا محجور نباشدقبل از خرید اتومبیل را به کارشناس فنی جهت احراز سلامت ماشین نشان دهیددرمبایعه نامه تنظیمی و در قسمت مورد معامله ، مشخصات خودرو را به صورت کامل و دقیق شامل نوع خودرو، سیستم آن، رنگ و مدل آن، شماره شهربانی، شماره موتور، شاسی و بدنه بنویسید.مبلغ کل معامله و نحوه ی پرداخت و تاریخ پرداخت را به طور دقیق مشخص کنید. اگر بابت بهای خودرو چک می دهید، مشخصات کامل چک ها را هم بنویسید.تاریخ دقیق تحویل خودرو و شرایط و مکان تحویل را به طور کامل بنویسید.تعیین تاریخ حضور در دفتر اسناد رسمی و شماره دفترخانه و تعیین خسارت قراردادی در صورت عدم حضور فروشنده در دفترخانهذکر شماره وکالتنامه درمبایعه نامهتعیین تکلیف در خصوص پرداخت تخلفات راهنمایی و رانندگی، جرایم و همچنین خسارات وارد بر اتومبیل تا زمان تحویل خودروحتما از پذیرفتن شرط «اسقاط کافه خیارات ولو خیار غبن افحش» در قرارداد خودداری کنید.بعد از انجام معامله هر چه سریع تر در دفتر اسناد رسمی حاضر شده و مراحل مربوط که انتقال سند رسمی به نام خودتان را انجام دهید.

نقش وکیل معاملات خودرو چیست؟

خرید و فروش خودرو دارای نکات مهمی می باشد که کوچکترین اشتباه منجر به ضرر و زیان جبران ناپذیری می شود گروه وکلای  یعقوبی با دارا بودن وکیل پایه یک دادگستری آماده مشاوره و ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد جهت مشاوره با شماره های مندرج در سایت تماس بگیرید.

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام، آیگپ و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب