سوزش گلو

سوزش گلوسوزش گلو ممکن است یک علامت شایع عفونت یا یک بیماری زمینه ای باشد. ممکن است به خودی خود رخ دهد یا با علائم دیگری همراه باشد. اغلب اوقات، سوزش گلو را می توان در خانه درمان کرد، اما گاهی اوقات نیاز به مداخله پزشکی به موقع دارد. در این مقاله از پزشکت با علل مختلف گلو سوزش و زمان مناسب برای درمان پزشکی آشنا شوید. در کنار این موارد، چند درمان خانگی برای تسکین گلو به شما ارائه می دهیم.

مجموعه ای از بیماری ها و شرایط وجود دارد که ممکن است باعث سوزش گلو شود. برخی از آنها ممکن است جدی تر  باشند، اما همه آنها می توانند باعث ناراحتی شوند که نیاز به درمان دارند. خبر خوب این است که برای یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی نسبتاً ساده است که علت آین وضعیت را تشخیص دهد. این مقاله از پزشکت به شما کمک می کند تا با برخی از دلایل رایج سوزش گلو آشنا شوید. همچنین توضیح می دهد که چگونه ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما با هر بیماری رفتار می کند تا شما تسکین پیدا کنید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

شایع ترین علل سوزش گلوآیا سوزش گلو ممکن است علائم سرطان باشد؟بهترین درمان های خانگی برای سوزش در گلوچه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟چگونه از سوزش گلو جلوگیری کنیم؟

شایع ترین علل سوزش گلو

سوزش یا درد در گلو معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست. گلودرد معمولاً در اثر یک عفونت شایع مانند سرماخوردگی یا گلودرد استرپتوکوکی ایجاد می شود. به ندرت یک بیماری جدی باعث این علامت می شود. هنگامی که یک وضعیت پزشکی باعث سوزش گلو می شود، معمولاً علائم دیگری نیز همراه با آن خواهید داشت.

احساس سوزش ناشی از التهاب در پشت گلو است. هنگامی که بدن شما به یک آسیب یا ماده خارجی پاسخ می دهد، گردش خون را افزایش می دهد و باعث تورم و درد در پشت گلو می شود. سوزش گلو یکی از شایع ترین دلایلی است که افراد هر ساله به پزشک مراجعه می کنند.

گلودرد استرپتوکوکی

گلودرد استرپتوکوکی یک عفونت گلو است که توسط باکتری استرپتوکوک گروه A ایجاد می شود. هنگامی که فردی که بیمار است، قطرات پر از باکتری را سرفه یا عطسه می کند، در هوا پخش می شود. علامت اصلی گلو درد است. درد می تواند به قدری شدید باشد که قورت دادن آن آزار دهنده باشد.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

علائم دیگر عبارتند از:

تب راش استفراغ درد ها حالت تهوع غدد متورم در گردن لوزه های قرمز و متورم که ممکن است رگه های سفیدی روی آنها داشته باشد.

دارو های بدون نسخه می توانند به تسکین علائم شما کمک کنند، اما همچنان می توانید عفونت را به دوستان و خانواده خود منتقل کنید. برای دریافت آنتی بیوتیک برای این عفونت همیشه باید به پزشک مراجعه کنید.

بیماری ریفلاکس معده به مری

سوزش گلو || پزشکتسوزش گلو || پزشکت

نوشته های مشابه
کیست تارلوف چیست؟ | پزشکتکیست تارلوف چیست؟ | پزشکت
کیست تارلوف چیست و چگونه درمان می شود؟
شایع ترین علل تکه های سفید مو کدامند؟ | پزشکتشایع ترین علل تکه های سفید مو کدامند؟ | پزشکت
شایع ترین علل تکه های سفید مو کدامند؟

علامت بارز رفلاکس معده به مری بیماری (GERD) یک احساس سوزش در قفسه سینه است که به عنوان سوزش سر دل شناخته می شود. زمانی اتفاق می‌افتد که اسید معده به مری، لوله‌ای که گلو را به معده متصل می‌کند، باز می‌گردد. گاهی اسید تا گلو و جعبه صدا بالا می رود. وقتی این اتفاق می افتد به آن  رفلاکس فارنکس می گویند (LPR). جالب توجه است که نیمی از افراد مبتلا به LPR “ریفلاکس خاموش” دارند، به این معنی که آنها سوزش سر دل یا ناراحتی معده را تجربه نمی کنند.

سایر علائم LPR عبارتند از:

خلط در گلو پاکسازی گلو تحریک گلو سرفه مزمن گرفتگی صدا مشکل در بلع احساس دائمی این که چیزی در گلو است.

GERD زمانی رخ می دهد که عضله اسفنکتر تحتانی مری (LES) بیش از حد شل شود یا ضعیف شود. LES به طور معمول از برگشت اسید معده به مری جلوگیری می کند. با LPR، اسفنکتر فوقانی مری، که از برگشت اسید به گلو جلوگیری می کند، نیز به خوبی کار نمی کند. تشخیص نسبتاً آسان است و معمولاً بر اساس معاینه فیزیکی انجام می شود.

تغییرات سبک زندگی ممکن است به GERD و LPR کمک کند. این تغییرات شامل ترک سیگار و محدود کردن یا قطع مصرف الکل است. برخی از غذاها مانند شکلات، غذاهای تند و مرکبات نیز ممکن است باعث رفلاکس شوند. اگر اضافه وزن یا چاق هستید، کاهش وزن می تواند به شما در مدیریت و پیشگیری از LPR کمک کند. گاهی اوقات علاوه بر تغییر شیوه زندگی، به داروهایی مانند مهارکننده پمپ پروتون نیاز است.

ازوفاژیت

ازوفاژیت بیماری دیگری است که ممکن است باعث سوزش گلو شود. این التهاب مری است. GERD یک علت شایع بروز این وضعیت است. وقتی اسید معده به گلو بازگشت می‌کند، ممکن است باعث تحریک و التهاب شود. این معمولا منجر به احساس سوزش در گلو می شود. همچنین ممکن است باعث ایجاد مشکل یا درد در هنگام بلع شود.

علاوه بر GERD، سایر علل ازوفاژیت ممکن است شامل عفونت یا مصرف قرص های خاص باشد. همچنین ممکن است ناشی از پرتودرمانی در ناحیه گردن، بلعیدن مواد شیمیایی (به عنوان مثال، نوشیدن وایتکس) یا آلرژی غذایی باشد. هنگامی که به دلیل آلرژی غذایی ایجاد شود، ازوفاژیت ائوزینوفیلیک نامیده می شود.

درمان به علت زمینه ای بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر عفونت قارچی درگیر باشد، داروی ضد قارچ لازم است. اگر علت GERD باشد، ممکن است سبک زندگی تغییر کند و یک مهارکننده پمپ پروتون مورد نیاز باشد.

سندرم سوزش دهان

سندرم سوزش دهان اصطلاح پزشکی برای احساس سوزش طولانی مدت و گاهی بسیار شدید در زبان، لب ها، لثه ها، کام یا در سراسر دهان و گلو است. هیچ علت مشخص مرتبط با سلامتی ندارد. فردی که دچار سندرم سوزش دهان است ممکن است دهان خشک و/یا طعم نمکی یا فلزی در دهان داشته باشد.

سندرم سوزش دهان یک مشکل پیچیده است و نیاز به چیزی دارد که به عنوان تشخیص طرد شناخته می شود. این بدان معنی است که ابتدا باید سایر علل علائم را از طریق معاینه فیزیکی و آزمایش خون رد کرد.

اگر علائم علت واضحی نداشته باشند، درمان ممکن است چالش برانگیز باشد. اگر اینطور است، تمرکز بر کمک به کنترل علائم است.

عفونت ویروسی یا باکتریایی

سوزش گلو || پزشکتسوزش گلو || پزشکت

هر فردی در مقطعی از زندگی خود دچار گلودرد شده است. این التهاب دردناک قسمت پشت گلو معمولاً توسط یک ویروس ایجاد می شود، اگرچه ممکن است دلایل دیگری نیز وجود داشته باشد .

علاوه بر سوزش، خارش گلو، به ویژه هنگام بلع، فردی که عفونت ویروسی گلو دارد، ممکن است سرفه، آبریزش بینی، گرفتگی صدا و/یا اسهال (در کودکان) را نیز تجربه کند.

آنتی بیوتیک ها در برابر ویروس ها کار نمی کنند. این بدان معناست که هدف از درمان این است که علائم را با استراحت، داروهای مسکن بدون نسخه، غرغره آب نمک و پاستیل یا اسپری های گلو در حالی که عفونت ادامه دارد، مدیریت کنید.

مونونوکلئوز عفونی

مونو یک بیماری عفونی است که با فارنژیت یا التهاب پشت گلو مشخص می شود. مونوکلئوز عفونی که توسط ویروس اپشتین بار (EBV) ایجاد می شود، می تواند از طریق تماس دهانی یا استفاده مشترک از نوشیدنی ها و ظروف منتقل شود. فارنژیت که معمولاً در نوجوانان دیده می شود با علائم دیگری مانند موارد زیر همراه است:

تب سردرد خستگی گلو درد کاهش اشتها بزرگ شدن غدد لنفاوی

ترشح پشت حلق

ترشح پشت حلق گاهی اوقات سندرم سرفه راه هوایی فوقانی نامیده می شود. زمانی اتفاق می‌افتد که مخاط و مایعات از سینوس‌ها و بینی به گلو می‌ریزند. مردم معمولاً می گویند که احساس می کنند چیزی در گلو چکه می کند و این می تواند تحریک کننده باشد و منجر به احساس سوزش شود. سرفه نیز شایع است زیرا دائماً سعی می کنید گلوی خود را صاف کنید.

علل مختلفی برای ترشح پشت حلق وجود دارد که عبارتند از:

آلرژی عفونت های سینوسی عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی ناهنجاری های آناتومیک مجاری بینی و سینوس ها استفاده بیش از حد از برخی داروهای ضد احتقان بدون نسخه (به نام رینیت مدیكامنتوزا )

یک داروی آنتی هیستامین / ضد احتقان، مانند کلاریتین-D، اغلب برای درمان چکه های پس از بینی استفاده می شود. درمان علت اصلی (به عنوان مثال، مصرف آنتی بیوتیک برای عفونت سینوسی باکتریایی) نیز ضروری است.

گاهی اوقات علائم GERD مانند قطره بعد از بینی به نظر می رسد یا هر دو به طور همزمان رخ می دهند. این امر تشخیص و درمان را کمی پیچیده تر می کند.

آیا سوزش گلو ممکن است علائم سرطان باشد؟

سوزش گلو || پزشکتسوزش گلو || پزشکت

در موارد نادر، درد یا سوزش هنگام قورت دادن می تواند از علائم سرطان مری یا گلو باشد. سرماخوردگی، آنفولانزا و سایر عفونت هایی که این علامت را ایجاد می کنند بسیار شایع تر هستند. سوزش گلو ناشی از عفونت باید ظرف یک یا دو هفته بهبود یابد. با سرطان، درد از بین نمی رود.

سرطان همچنین می تواند علائم دیگری ایجاد کند، مانند:

استفراغ دل درد مداوم درد قفسه سینه کاهش وزن غیر قابل توضیح صدای خشن یا سایر تغییرات صدا سرفه ای که بهتر نمی شود یا خون می آورد. مشکل در بلعیدن، یا احساس گیرکردن غذا در گلو

اگر یک یا چند مورد از این علائم را دارید، به پزشک خود مراجعه کنید. آنها می توانند علت را تعیین کنند و در مورد اقدامات بعدی به شما توصیه کنند.

بهترین درمان های خانگی برای سوزش در گلو

چند درمان خانگی می تواند کمک زیادی به تسکین درد یا سوزش در گلو کند.

سوپ مرغ گرم بخورید. تا حد امکان استراحت کنید. برای کمک به کاهش درد، با آب نمک ولرم غرغره کنید. به منظور تسکین گلودرد، قرص ها و آب نبات ها را بمکید. برای کاهش خشکی و درد گلو، مقدار زیادی آب بنوشید. مایعات گرم مانند عسل، لیمو یا چای زنجبیل بنوشید. برای کمک به کاهش احساس سوزش در دهان و گلو، تکه های یخ را بمکید. از داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا ادویل استفاده کنید.

حتی با درمان های خانگی، سوختگی گلو ممکن است برای مدتی باقی بماند. در این صورت، مراجعه به پزشک بهترین کار است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

سوزش گلو || پزشکتسوزش گلو || پزشکت

اگر درمان های خانگی به شما کمک نکرد و سوزش گلو بیش از 10 روز ادامه داشت، با پزشک خود مشورت کنید. همچنین، اگر سوزش گلو با علائم زیر همراه باشد، به کمک پزشکی نیاز دارید:

تب درد قفسه سینه مشکل در تنفس مشکل در بلع خستگی مفرط چرک در گلو گرفتگی صدا

هنگامی که پزشک علت گلودرد شما را تشخیص داد، طیف وسیعی از گزینه های درمانی را به شما پیشنهاد می کند. بیایید ببینیم آنها چه هستند.

سایر گزینه های درمانی

بسته به شدت و علت بیماری شما، داروهای زیر ممکن است اعمال شوند:

اگر علت گلو سوزش مونو یا ازوفاژیت باشد، درمان با داروهای ضد ویروسی مانند آسیکلوویر یا آسیکلوویر بهترین گزینه است. در مورد لوزه ها، پنی سیلین یا هر آنتی بیوتیک دیگری برای کاهش شدت علائم تجویز می شود. تکمیل دوره دارو برای جلوگیری از خطر عفونت مجدد ضروری است. برای درمان GERD، پزشکان آنتی اسیدها یا مسدود کننده های گیرنده هیستامین را تجویز می کنند. اینها برای کاهش احساس سوزش در گلو و میزان اسید معده تجویز می شوند. از آنجایی که پیشگیری بهتر از درمان است، بیایید اقدامات پیشگیرانه مختلفی را که می توانیم انجام دهیم در بخش بعدی بررسی کنیم.

چگونه از سوزش گلو جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری یا کاهش خطر ابتلا به سوزش گلو، می توانید نکات زیر را امتحان کنید: برای جلوگیری از عفونت، دست های خود را به طور مرتب بشویید.

از تماس با محرک ها یا آلرژن ها خودداری کنید. هر روز آب گرم بنوشید تا گلویتان هیدراته بماند. ظروف و وسایل شخصی را با فرد مبتلا به اشتراک نگذارید. برای جلوگیری از آلودگی های محیطی، دهان و بینی خود را با ماسک بپوشانید. برای کاهش خطر ابتلا به عفونت، غذاهایی بخورید که سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند. سیگار را محدود کنید یا از آن اجتناب کنید. از مصرف غذاها و نوشیدنی های اسیدی که ممکن است احساس سوزش در گلو را بدتر کنند اجتناب کنید.
سوالات متداول

آیا GERD قابل درمان است؟ معمولاً به طور دائمی نیست، اما علائم را می توان با تغییرات سبک زندگی مانند خوردن وعده های غذایی کوچکتر، اجتناب از برخی غذاها و نوشیدنی های گازدار و اجتناب از خوردن نزدیک به زمان خواب کنترل کرد. همچنین پرهیز از هرگونه ورزش شدید تا زمانی که غذا هضم نشده است، خوابیدن با شیب ملایم، ترک سیگار و کاهش وزن در صورت نیاز مفید است.

چه کسانی در خطر ابتلا به سندرم سوزش دهان هستند؟ سندرم سوزش دهان در زنان یائسه و افراد مبتلا به بیماری به نام زبان جغرافیایی شایع تر است. ممکن است یک پیوند ژنتیکی وجود داشته باشد، و افراد مبتلا به شرایط خاصی مانند دیابت، بیماری تیروئید یا بیماری کبد نیز ممکن است در معرض خطر ابتلا به سندرم سوزش دهان باشند.

سندرم سوزش دهان چگونه درمان می شود؟ گزینه های درمانی برای سندرم سوزش دهان محدود است. برخی از افراد سعی می کنند از چیپس یخ یا آدامس برای کاهش علائم استفاده کنند و برخی دیگر داروهایی مانند داروهای ضد افسردگی یا داروهای ضد تشنج تجویز می شوند. بسیاری از مردم حتی اگر درمان نشوند، طی پنج سال بهبود علائم را مشاهده می کنند.

سخن آخر

چند دلیل احتمالی وجود دارد که چرا احساس سوزش در گلو می کنید. مشکلات رفلاکس معده، اعم از GERD یا LPR، از شایع ترین آنها هستند. مری ملتهب یا عفونت از دیگر موارد هستند.

در حالی که ممکن است دلایل کمتر جدی مانند چکه پس از بینی وجود داشته باشد، برخی از این شرایط جدی هستند یا می توانند جدی شوند. مهم است که پزشک خود را از علائم خود مطلع کنید تا بتوانید تشخیص و درمان مناسب را دریافت کنید. وی می‌تواند اکثر بیماری‌ها را تشخیص دهد، گاهی اوقات ممکن است لازم باشد به یک متخصص مراجعه کنید. آنها ممکن است شامل یک متخصص گوارش یا یک متخصص گوش، حلق و بینی (ENT) باشند.

var params = {limit: 5, online:true, skill: []};
منبع
https://www.verywellhealth.comhttps://www.healthline.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب