5 نوع تاخیر رشد در کودکان تأخیر رشد در کودکان زمانی است که رسیدن به نقاط عطف رشد (مهارت‌های خاص سن) کودکان بیش از حد انتظار سنشان طول می‌کشد. با این حال، هر کودک منحصر به فرد است، و کمی تاخیر در رسیدن به نقاط عطف دلیلی برای نگرانی نیست. با این حال، اگر کودکان به طور مداوم در حرکت، ارتباط، رفتار، تفکر و توانایی های یادگیری خود عقب می مانند، این ممکن است نشان دهنده یک بیماری زمینه ای باشد. اگر تاخیر رشد طولانی مدت باشد، آن را یک ناتوانی رشدی، مانند ناتوانی ذهنی یا فلج مغزی می نامند. در این مقاله از پزشکت، انواع، علل، علائم، تشخیص و راه‌های کمک به کودک با تاخیر رشد را مورد بحث قرار می‌دهیم، بنابراین لازم است به خواندن این مقاله تا انتها ادامه دهید.

انواع تاخیر رشد در کودکان چیست؟

تأخیر رشد در پنج حوزه رخ می دهد. هنگامی که کودک در بیش از یک زمینه رشد تاخیر نشان می دهد، به عنوان تاخیر رشد کلی شناخته می شود. انواع تاخیر رشد در کودکان، عبارتند از:

تأخیر شناختی

تأخیر شناختی ممکن است بر عملکرد فکری کودکان تأثیر بگذارد و باعث کاهش توانایی آنها در تفکر، اختلال یادگیری و حل مشکلات شود. این وضعیت همچنین ممکن است باعث تأخیر و مشکلات در یادگیری و درک شود، که با شروع مدرسه یا حتی زودتر از آن، آشکار می شود.

علل تاخیر شناختی

برخی از علل تاخیر شناختی در کودکان عبارتند از:

آسیب در دوران بارداری یا ناتوانی کودک در رشد مناسب در رحم مشکلات حین تولد، مانند اکسیژن ناکافی (هیپوکسی هنگام تولد) یا خونریزی داخل جمجمه اختلالات ژنتیکی، که در آن کودکان ممکن است ژن های جهش یافته را به ارث ببرند. به عنوان مثال، سندرم داون و سندرم X شکننده بیماری مانند سوءتغذیه، مننژیت درمان نشده، سیاه سرفه، اختلالات تشنجی، سندرم تکان خوردن نوزاد و قرار گرفتن در معرض سرب یا مسمومیت جیوه
علائم تاخیر شناختی

برخی از علائم تاخیر شناختی در کودکان شامل موارد زیر است:

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

رفتار کودکانه تاخیر در گفتار مشکلات حافظه ناتوانی در حل مسائل ساده عدم توانایی در توجه طولانی مدت تأخیر در نشستن، خزیدن یا راه رفتن فقدان تفکر منطقی یا انجام کارهای ساده ناتوانی در تفکر منطقی و درک قوانین اجتماعی
درمان تاخیر شناختی کودکان

برخی از راهکار های درمانی این نوع تاخیر می تواند شامل موارد زیر باشد:

کار درمانی گفتار درمانی مداخلات والدین بازی درمانی (آموزش مهارت ها از طریق بازی) رفتار درمانی (درمان های مختلف برای درمان اختلالات سلامت روان)

تأخیر حرکتی

5 نوع تاخیر رشد در کودکان || پزشکت5 نوع تاخیر رشد در کودکان || پزشکت

کودکانی که در مهارت‌ های حرکتی ظریف و درشت مشکل دارند، هماهنگ کردن عضلات بزرگ (بازوها و پاها) و عضلات کوچک (دست‌ها) برایشان دشوار است. عواملی که می توانند منجر تاخیر حرکتی در کودکان شوند، عبارتند از:

زایمان طولانی مدت مشکلات در ساختار بدن هیپوکسی هنگام تولد و خونریزی داخل جمجمه شرایطی که بر عضلات تأثیر می گذارد، مانند دیستروفی عضلانی و فلج مغزی
علائم تاخیر حرکتی کودکان

علائمی که این نوع تاخیر در کودکان ایجاد می کند شامل موارد زیر است:

نوشته های مشابه
تفاوت شپش و شوره سر || پزشکتتفاوت شپش و شوره سر || پزشکت
تفاوت شپش و شوره سر
بی حسی موضعی چیست؟ چه عوارضی دارد؟ || پزشکتبی حسی موضعی چیست؟ چه عوارضی دارد؟ || پزشکت
بی حسی موضعی چیست؟ چه عوارضی دارد؟
مشکل در بلع اسپاسم عضلانی مشکلات گفتاری مشکل در دویدن وضعیت نامناسب بدن ناتوانی در کنترل سر و گردن مشکل در خزیدن و غلت زدن مشکلات بالا و پایین رفتن از پله ها سفتی در عضلات، مشکل در راه رفتن و راه رفتن با قیچی مشکل در گرفتن چیزی، چیدن اشیاء کوچک و بستن بند کفش
راهکار های درمان تاخیر حرکتی

برخی از گزینه های درمانی تاخیر حرکتی در کودکان عبارتند از:

فیزیوتراپی ( مهارت های حرکتی درشت و ظریف را توسعه می دهد.) کاردرمانی (مهارت های حرکتی ظریف و مشکلات یکپارچگی حسی را توسعه می دهد.) در موارد خفیف، فعالیت بدنی و بازی نیز کمک کننده است.

تأخیر اجتماعی عاطفی

تأخیر اجتماعی عاطفی بر مهارت های اجتماعی و عاطفی کودکان تأثیر می گذارد و آنها را در تعامل با دیگران و برقراری ارتباط با افکار و احساسات آنها دشوار می کند.

علل تاخیر اجتماعی عاطفی در کودکان، عبارتند از:

اختلالات اضطرابی اختلالات عصبی رفتاری، مانند اختلال طیف اوتیسم و اختلال نقص توجه و بیش فعالی ( ADHD )
علائم تاخیر اجتماعی عاطفی

تاخیر اجتماعی عاطفی در کودکان می تواند علائم زیر را ایجاد کند:

حرکات تکراری ترس از افراد جدید عدم تماس چشمی عدم تعامل اجتماعی عصبانیت های طولانی مدت مشکل در شروع مکالمه با دیگران نوزادان به امواج یا لبخند پاسخ نمی دهند. ناتوانی در آرام شدن و سازگاری با تغییرات

درمان تاخیر اجتماعی عاطفی برای کودکان مبتلا عبارتند از:

بازی درمانی رفتار درمانی درمان مهارت محور (با تمرکز بر توسعه مهارت ها) دلبستگی درمانی (مشاوره به کودکان، والدین و مراقبان برای ایجاد دلبستگی )

تأخیر گفتار و زبان

5 نوع تاخیر رشد در کودکان || پزشکت5 نوع تاخیر رشد در کودکان || پزشکت

کودکان با تأخیر در مهارت های گفتاری و زبانی در برقراری ارتباط با دیگران و درک کلمات و مفاهیم مشکل دارند.

علل تاخیر گفتار و زبان

برخی از علل ایجاد تاخیر گفتار و زبان در کودکان عبارتند از:

دوقلو بودن اختلالات ژنتیکی از دست دادن شنوایی آسیب مغزی (فلج مغزی) عوامل محیطی مانند عدم تحریک مشکلات حرکتی دهان، مانند ضعف عضلات دهان مشکلات در حرکت زبان و فک که منجر به اختلال تولید گفتار می شود. زندگی در یک خانه دوزبانه (تفسیر دو زبان به طور همزمان برای کودکان دشوار است)

علائم تاخیر گفتار و زبان در کودکان، عبارتند از:

صحبت نکردن کاهش دایره لغات تاخیر در بیان افکار ناتوانی در ساخت جملات متناسب با سن تأخیر در گفتار اولیه، مانند گفتن کلمات ساده «پدر» و «ماما»
درمان تاخیر گفتار و زبان در کودکان

برخی از راهکار های درمانی این نوع تاخیر در کودکان عبارتند از:

گفتار درمانی تست شنوایی درمان عفونت گوش خواندن برای کودک توجه ویژه در مدرسه افزایش ارتباط با کودک

تأخیر انطباقی

 کودکان با تأخیر رشد انطباقی در یادگیری مهارت های زندگی متناسب با سن (مهارت های خودیاری) مشکل دارند. در نتیجه، زندگی مستقل برای آنها چالش برانگیز می شود.

علل تاخیر تطبیقی عبارتند از:

اختلال طیف اوتیسم تاخیر در کسب مهارت های شناختی یک بیماری ژنتیکی مانند سندرم داون مشکلات در مهارت های حرکتی درشت و ظریف زایمان زودرس، منجر به کندی رشد عضلات می شود. اختلالات عصبی و عضلانی، مانند فلج مغزی و دیستروفی عضلانی

علائم تاخیر تطبیقی در کودکان شامل موارد زیر هستند:

مشکلات گفتاری و زبانی مشکلات استدلال و حل مسئله ناتوانی در مدیریت فعالیت های روزانه، مانند تغذیه، پانسمان، یا مسواک زدن فقدان مهارت های سازمانی، مانند پیروی از یک برنامه معمول یا تکمیل تکالیف

درمان تاخیر تطبیقی، عبارتند از:

فیزیوتراپی رفتار درمانی کاردرمانی (با تمرکز بر مهارت های خودیاری) تمرین حسی برای سازگاری کودکان با محیط اطراف

تأخیر رشد در مقابل اختلال رشد

تاخیر رشدی ممکن است در هر کودکی با یا بدون علت رخ دهد. زمانی که کودک به نقاط عطف رشدی مورد انتظار مانند غلت زدن، خزیدن، غرغر کردن، حفظ تماس چشمی و صحبت کردن نرسد، ممکن است تشخیص داده شود که تاخیر رشدی دارد، اما پزشکان هنوز علت این تاخیر را تعیین نکرده و یا تشخیص نداده اند. ناتوانی در رشد. ناتوانی رشدی یک مشکل طولانی مدت و مزمن است که ناشی از چالش های جسمی یا فکری/ذهنی (یا هر دو) است. تأخیرهای جزئی یا موقت معمولاً جای نگرانی ندارند و ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند، اما اگر کودک شما دارای تأخیر مداوم یا تأخیر در چندین زمینه است، ممکن است برای کاهش مشکلاتی که ممکن است نیاز به درمان داشته باشد.

چگونه تاخیر رشد در کودکان تشخیص داده می شود؟

5 نوع تاخیر رشد در کودکان || پزشکت5 نوع تاخیر رشد در کودکان || پزشکت

پزشک از غربالگری رشدی برای تشخیص چالش هایی که کودکان تجربه می کنند استفاده می کند. روند تشخیص ممکن است شامل موارد زیر باشد:

دانستن تاریخچه پزشکی

 ممکن است با والدین مصاحبه شود تا اطلاعاتی در مورد جزئیات پزشکی، مسائل پزشکی، نقایص مادرزادی، داروها و جراحی هایی که فرزندانشان داشته اند به دست آورند. متخصص بهداشت ممکن است بخواهد جزئیات مربوط به سابقه پزشکی یا وضعیت سلامت والدین را بداند. آنها همچنین ممکن است جزئیاتی در مورد بارداری مادر، عفونت های مادر، یا سایر مشکلات مرتبط را بخواهند.

معاینه فیزیکی

پزشکان ممکن است کودکان را معاینه کنند تا سلامت جسمی و ظاهر کلی آنها را بررسی کنند. آنها ممکن است سر، چشم ها، پوست، حرکت ماهیچه ها، گفتار و سایر خصوصیات کودک را بررسی کنند تا احتمال هر گونه اختلال را رد کنند.

ارزیابی رشدی

یک متخصص اطفال ممکن است رفتار، مهارت‌ های اجتماعی، توانایی‌ های تمرکز، مهارت‌ های زبانی و توانایی‌ های یادگیری را برای بررسی وجود یا عدم وجود اختلالاتی مانند ADHD، اختلال طیف اوتیسم یا اختلالات یادگیری ارزیابی کند. برخی از این تست های رشدی شامل ADOS  ( برای کودکان اوتیستیک)، تست رشد دنور و تست رشد می باشد.

تست شنوایی

پزشک همچنین ممکن است کودکان را به یک متخصص شنوایی‌ ارجاع دهد تا توانایی‌ های شنوایی را که بر زبان و گفتار تأثیر می‌گذارد بررسی کند. در نوزادان، آزمایش‌ های پتانسیل برانگیختگی ساقه مغز انجام می‌شود. متخصص شنوایی ممکن است آزمایش های مختلفی را بر اساس سن کودک انجام دهد. اگر مشکلی تشخیص داده شود، کودکان برای درمان بیشتر به متخصص ارجاع داده می شود.

هیچ آزمایش آزمایشگاهی خاصی برای تعیین تاخیر رشد در کودکان وجود ندارد. با این حال، بر اساس غربالگری رشد، پزشکان اطفال آزمایشات بیشتر و مراحل درمان را توصیه می کنند.

چگونه با تاخیر رشد در کودکان مقابله کنیم؟

5 نوع تاخیر رشد در کودکان || پزشکت5 نوع تاخیر رشد در کودکان || پزشکت

به غیر از درمان‌ها، برخی از استراتژی‌های دیگر مورد استفاده برای رسیدگی به تاخیر رشد عبارتند از :

پاداش برای دستاوردها ادغام یادگیری با سرگرمی فراهم کردن محیط حمایتی آموزش مهارت های بین فردی کمک گرفتن از والدین برای درک کودکان تکرار دستورالعمل ها و دادن زمان کافی برای تکمیل کار استفاده از دستورالعمل های بصری، مانند تصاویر، پوسترها و فیلم ها تقسیم کردن مهارت های ضروری به مراحل کوچک و دادن دستورالعمل های واضح به کودکان

تیم حرفه ای که ممکن است به کودکان کمک کند تا پتانسیل کامل خود را به دست آورند شامل متخصصان اطفال، فیزیوتراپیست ها، روانشناسان، مددکاران اجتماعی، شنوایی سنجی، آسیب شناسان گفتار، معلمان آموزش ویژه و کاردرمانگران هستند.

آیا کودکان می توانند بر تاخیر رشد غلبه کنند؟

اگرچه هیچ درمانی برای تاخیر رشد وجود ندارد، مداخله زودهنگام ممکن است به کودکان کمک کند تا به طور موثرتری بر چالش ها غلبه کنند. پیشرفت به میزان تاخیر و اثربخشی مداخلات بستگی دارد. علاوه بر این، مدیریت و درمان کند است و مستلزم اصرار والدین برای ادامه درمان برای ماه ها و سال ها است.

کودکان با تاخیر رشد خفیف و بدون هیچ نشانه ای از مشکلات جسمی ممکن است با کمک نظارت دقیق و فعالیت های تحریکی مناسب بهبود پیدا کنند. با این حال، کودکان مبتلا به اختلالات رشدی پرخطر و علائم بیماری مزمن ممکن است نیاز به حمایت متخصصان و درمانگران داشته باشند.

تشخیص زودهنگام و درمان سریع و طولانی مدت می تواند تاثیر زیادی بر رشد و یادگیری کودکان با تاخیر رشد داشته باشد. در حالی که هر کودک با سرعت خاص خود به نقطه عطفی می رسد، اگر متوجه تاخیر طولانی مدت یا مداوم شدید، نیاز است با پزشک مشورت کنید. درمان تأخیر رشد نیازمند تلاش های مداوم برای به دست آوردن نتایج است، این روند ممکن است برای شما ضرر داشته باشد. بنابراین، مراقبت از خود را در حین مراقبت از فرزند خود فراموش نکنید.

سخن آخر

تأخیرهای شناختی، حرکتی، اجتماعی عاطفی، گفتاری و زبانی و تأخیر انطباقی از انواع تأخیرهای رشدی در کودکان هستند. غربالگری تکاملی نیز شامل ارزیابی سابقه پزشکی، ارزیابی فیزیکی و تکاملی و تست شنوایی است. علاوه بر درمان‌های رشدی، می‌توانید به فرزندتان آموزش دهید و تشویق کنید تا به او کمک کند تا پتانسیل کامل خود را به دست آورد. کودکان با مشکلات رشدی پرخطر و علائم بیماری مزمن ممکن است به کمک متخصصان و درمانگران نیاز داشته باشند.

var params = {limit: 5, online:true, skill: []};
منبع
https://www.beaumont.orghttps://www.momjunction.com/

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب