چرا باید هواگیری رادیاتور خودرو را انجام دهیم؟تیتربرتر: وظیفه‌ی اصلی رادیاتور خودرو خنک نگه داشتن موتور خودرو و اجزای مرتبط با آن است. در این میان آبی که در رادیاتور خودرو جریان دارد نقش مهمی در انجام این کار ایفا می‌کند. با روشن شدن موتور خودرو آب موجود در رادیاتور به حرکت در آمده و در مجرا‌های تو در توی موتور خودرو جریان می‌یابد. اگر به هر دلیلی این جریان آب مختل شود یا در روند آن تغییری به وجود آید، گرمای ایجاد شده در موتور خودرو افزایش یافته و ممکن است به قطعات مختلف آن آسیب‌های قابل توجهی وارد آورد. در این مقاله سعی کرده ایم که شما را با رادیاتور خودرو، عملکرد آن و نحوه و زمان هواگیری آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

از جمله دلایلی که می‌تواند گردش آب در مجرا‌های پیچ در پیچ موتور خودرو را با اختلال مواجه کند و سیستم خنک کننده‌ی موتور را فلج سازد، کم شدن میزان آب موجود در رادیاتور خودرو یا وجود هوا در آن است. به این ترتیب پای هواگیری رادیاتور خودرو برای از میان برداشتن این مشکل به میان می‌آید و نحوه هواگیری رادیاتور از اهمیت قابل توجهی برخوردار می‌شود.

چرا باید رادیاتور خودرو را هواگیری کرد؟

چرا باید رادیاتور خودرو را هواگیری کرد؟ چرا باید رادیاتور خودرو را هواگیری کرد؟

همانطور که می دانید وظیفه آب در سیستم خنک کننده خودرو و رادیاتور انتقال گرما از موتور خودرو به محیط است، آب کار انتقال گرما را به واسطه ماهیتش خیلی خوب انجام می دهد ولی هر گاه هوایی در داخل این سیستم و لوله های خنک کننده قرار گیرد این عمل با اختلال مواجه شده و از آن جایی که هوا خیلی انتقال دهنده خوب حرارت نیست در جریال انتقال از نواحی مختلف گرمای بسیار بالای موتور را جذب کرده و تقریبا همان حرارت را به بخش های مختلف سیستم سرمایشی منتقل می کند که سبب سوختگی و ایجاد مشکلات مختلف و آسیب به قسمت های مختلف سیستم خنک کننده می شود و از طرف دیگر هم کار انتقال گرما و حرارت با اخلال مواجه شده که دمای موتور را بالا و بالاتر می برد.

واضح و روشن است اتومبیل هایی که دارای هر نوع پیچ یا خروجی هوا برای سیستم خنک کننده میباشند در صورت تخلیه آب به هر دلیلی برای جایگزین کردن مجدد مایع خنک کننده نیاز به هواگیری دارند . هواگیری همیشه به معنی باز کردن پیچ خروجی هوا نیست، در اتومبیل هایی که فاقد پیچ هواگیری هستند باید بعد از اضافه کردن آب به رادیاتور یا مخزن تحت فشار آب مدتی منتظر بمانید تا با وارد تمام مجاری موتور شود، بعد از روشن کردن موتور نیز باید پس از چند دقیقه سطح آب را مجددا برسی کنید و درب مخزن یا رادیاتور را ببندید . اما در اتومبیل هایی که دارای پیچ هواگیری هستند گذشت زمان و روشن کردن موتور اتومبیل باعث جابجایی آب در موتور و بیرون آمدن هوا نمیشود و باید هواگیری به صورت صحیح انجام شود.

نحوه صحیح هواگیری رادیاتور

نحوه صحیح هواگیری رادیاتور نحوه صحیح هواگیری رادیاتور

  موتور خودرو باید خاموش و سرد باشد تا آب موجود در لوله‌ها موجب سوختگی نشود. پیچ خروجی هوا را پیدا کنید (برای پیدا کردن این پیچ باید به مسیر لوله‌های بین رادیاتور و موتور را بررسی کنید) خودرو را روشن کنید و قبل از اینکه موتور به دمای بالا برسد، پیچ خروجی هوا را باز کنید آب جوشیده سرد (آب معمولی دارای املاح است و سبب وجود رسوبات در رادیاتور می‌شود، این یکی از اشتباهات رایج در نگهدای خودرو است) و یا مایع خنک کننده را داخل آب رادیاتور بریزید و این کار را تا زمانی ادامه دهید که آب به صورت یک دست و بدون صدا از پیچ خروجی خارج شود. تا زمانی که آب مقطع باشد و با صدا از پیچ خروجی خارج شود باید ریختن آب داخل رادیاتور را ادامه دهید تا آب خروجی از پیچ با نظم و یک دست از پیچ هواگیری خارج شوند. پس از اینکه مطمئن شدید آب خروجی یک دست شده و هوایی در آن موجود نیست پیچ‌های رادیاتور را به صورت صحیح ببندید

مطالب مرتبط:

علت مشکل سنسور دمای خنک کننده چیست؟ دلیل مشکل ترک خوردگی سر سیلندر خودرو چیست؟

زمان هواگیری رادیاتور خودرو

زمان هواگیری رادیاتور خودرو زمان هواگیری رادیاتور خودرو

به صورت معمول خودرویی که جوش آورده و آب و ضد یخ آن خارج شده نیاز به هواگیری دارد. همچین بعد از جوش آوردن خودرو این تصور که با پر کردن مخزن رادیاتور، مشکل حل می‌شود اشتباه است و اگر رادیاتور هواگیری نشود خودرو دوباره جوش می‌آورد. البته نیاز رادیاتور به هواگیری با نشانه‌های زیر را به دنبال دارد. بالا رفتن آمپر و داغ شدن بیش از حد موتور نشتی آب از در رادیاتور نشت آب از قیمت زیرین خودرو

اگر این نشانه‌ها را در خودرو مشاهده کردید نسبت به هواگیری رادیاتور اقدام کنید تا به موتور خودرو آسیبی وارد نشود.

عوامل موثر در ایجاد هوا در رادیاتور

خرابی سیستم خنک کننده کم شدن‌ آب رادیاتور و بخار شدن آن نشت آب از در رادیاتور نشتی مایعات از قسمت‌های مختلف رادیاتور باز کردن در رادیاتور در دمای بالا پارگی لوله‌ها و شل بودن در رادیاتور

رادیاتور چه خودروهایی به هواگیری نیاز دارد؟

رادیاتور چه خودروهایی به هواگیری نیاز دارد؟ رادیاتور چه خودروهایی به هواگیری نیاز دارد؟

 

در واقع هر گاه آب درون رادیاتور ماشین را تخلیه نموده و مجددا آن را پر کنید، باید عملیات هواگیری را هم انجام دهید. اما این کار بسته به نوع خودرو متفاوت خواهد بود. در ماشین‌هایی که فاقد پیچ هواگیری هستند، معمولا یک سوراخ ریز در بدنه ترموستات وجود دارد. این سوراخ با یک گوی فلزی (همچون شیر اتوماتیک هواگیری) مهار می‌شود. این سوراخ همچون پیچ هواگیری اتومات عمل می‌کند و زمانی که آب به سطح آن می‌رسد، گوی فلزی مسیر عبور هوا را مسدود می‌کند. به این ترتیب هنگام اضافه کردن آب باید کمی منتظر ماند تا سطح آب به آرامی پایین برود. این کار را باید تا زمانی که سطح آب ثابت شود، ادامه داد. اما در خودروهای دارای پیچ هواگیری باید به صورت اصولی و مطابق روش‌هایی که معرفی کردیم، کار هواگیری رادیاتور را انجام داد.

هوا گرفتن رادیاتور پس از تعمیر خودرو

اگر هر یک از قطعات سیستم خنک کننده ماشین دچار آسیب شده و نیاز به تعمیر داشته باشند، قطعا تمام یا بخشی از آب رادیاتور در زمان تعمیر تخلیه خواهد شد. در این شرایط سطح آب پایین آمده و جای خود را به هوا می‌دهد. بنابراین لازم است پس از تعمیر خودرو، رادیاتور آن را هواگیری نمود.

رادیاتور یکی از بخش‌های بسیار مهم در ماشین است و نباید از کنار مشکلات آن به آسانی عبور کرد. چه بسا نادیده گرفتن آن‌ها منجر به آسیب‌های شدید در موتور خودرو شده و هزینه‌های زیادی روی دستتان بگذارد. از این رو باید مراقبت‌های آن را به درستی انجام داد. هواگیری رادیاتور یکی از کارهایی است که پس از هر بار تخلیه آن باید کاملا اصولی انجام شود.

آیا تابحال آب رادیاتور ماشینتان را تخلیه کردید؟ پس از پر کردن مجدد مخزن رادیات، هواگیری آن را چطور انجام دادید؟

آنچه دیگران میخوانند: دلیل بسته نشدن درب خودرو چیست؟ حذف صدا خفه کن ماشین چه معایبی دارد؟

نویسنده: حمیرا فغانی 

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب