اقدام مناسب وزارت صمت با ایجاد سامانه یکپارچه سازی تخصیص خودرو/ باید به تیم خودرویی وزارت صمت فرصت دادبه گزارش خودروکار، سامانه یکپارچه تخصیص خودرو از روز یکشنبه هفته جاری (۲۵ اردیبهشت‌ماه) در نشانی sale.iranecar.com در دسترس قرار گرفت و از ساعت ۹ صبح روز سه‌شنبه (۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱) ثبت‌نام در این سامانه و به مدت یک هفته آغاز خواهد شد.

متقاضیان می‌توانند با اعلام شرایط فروش، فعال‌سازی بخشنامه‌ها و به دنبال آن آغاز مرحله ثبت درخواست خرید خودرو (شرکت در قرعه‌کشی محصولات)، با مراجعه به صفحه اصلی سامانه یکپارچه تخصیص خودرو و مشاهده لیست خودروهای قابل عرضه، اقدام به ثبت درخواست کنند. 

تقدم یا تأخر زمان ثبت‌نام، هیچ تاثیری بر روند تخصیص و شانس برنده شدن نخواهد داشت و مراسم تخصیص خودرو با نظارت سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان انجام می‌شود.

عرضه خودرو بر اساس این سامانه بسیار متنوع و چند برابر ظرفیت دوره‌های پیشین خواهد بود و همه خودروسازان موظف‌اند محصولات تولیدی خود را در این سامانه یکپارچه عرضه کنند و هیچ‌گونه استثنایی برای تخصیص خودرو به مشتریان خارج از این سامانه وجود نخواهد داشت.

روند فروش خودرو در این سامانه شفاف است و به این شکل از تلاطم بازار، بازارسازی و سوءاستفاده سوداگران و تضییع حقوق مردم جلوگیری خواهد شد.

عرضه اندک مهم‌ترین عامل التهاب در بازار خودرو

«ابوالفضل خلخالی» عضو هیات علمی دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت ایران افزود: مهم‌ترین عامل التهاب بازار خودرو در شرایط کنونی، عرضه اندک به بازار است؛ در این زمینه شاهد بودیم همه آنچه توسط خودروسازان تولید می‌شد، وارد بازار نمی‌شد و به این ترتیب هیچ‌وقت آمار دقیقی از عرضه خودرو موجود نبود.

وی بیان داشت: وقتی آمار تولید وارد این سامانه شود، مشخص خواهد شد چند درصد تولید به بازار عرضه شده است، حتی می‌توان روی این آمارها تحلیل انجام داد و عرضه در هر سگمنتی (کلاس‌های خودرویی) را مشخص کرد. این موارد می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های کلان و برنامه‌ریزی به میزان نیاز، موثر باشد.

وزارت صمت جلوی تولید خودروهای ناقص را گرفت/ افزایش عرضه خودرو به بازار

خلخالی یادآور شد: در چند روز گذشته مطالبی در خصوص کاهش تولید خودرو در برخی محافل و رسانه‌ها مطرح شد، درحالی‌که این موضوع اشتباه است و در واقع وزارت صمت جلوی تولید خودروهای ناقص را گرفته است.

وی اظهار داشت: پیش از این با تولید خودروهای ناقص، عرضه به بازار کم بود، اما اکنون جلوی تولید خودروی ناقص گرفته شده است و انتظار می‌رود به‌تدریج عرضه خودروها افزایش یابد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: هرچند وزارت صمت در چیدن تیم خودرویی خود تاخیر داشت و حدود هشت ماه به طول  انجامید، اما تیمی که بر سرکار آمده و افرادی که عهده‌دار مسوولیت‌ها هستند، افرادی توانمند با سابقه اجرایی خوب هستند.

مشکلات صنعت و بازار خودرو یک‌شبه حل نمی‌شود

وی با تاکید بر اینکه باید به این تیم فرصت داد، تصریح کرد: مشکلات صنعت و بازار خودرو و مسائل مترتب بر آن را نمی‌توان یک‌شبه رفع و برطرف کرد.

خلخالی خاطرنشان کرد: امروز با یک التهاب و چالش بزرگ در بازار خودرو مواجهیم که در دهه‌های گذشته بی‌سابقه بوده است، بر این اساس نباید به التهابات دامن زد، بلکه باید به تیم خودرویی وزارت صمت فرصت داد تا بتواند وضعیت را سروسامان ببخشد.


منبع: ایرنا

انتهای پیام/

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب