ساخت یک میلیون مسکن در دولت سیزدهم به کجا رسید؟به گزارش تیتربرتر؛ استاندار همدان احداث و تامین مسکن را یکی از برنامه‌های اولویت‌دار دولت برای توسعه اقتصادی کشور دانست و گفت: سازمان‌ها و دستگاه‌ها بر حسب وظایف با تمام ظرفیت خود همکاری لازم را در این زمینه داشته باشند.

ساخت مسکن در اولویت برنامه‌های دولت قرار دارد

ساخت مسکن در اولویت برنامه‌های دولت قرار دارد ساخت مسکن در اولویت برنامه‌های دولت قرار دارد

 

«علیرضا قاسمی فرزاد» روز سه شنبه در دیدار با حجت الاسلام «حسین روحانی نژاد» نماینده ولی فقیه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، تحقق اجرای طرح نهضت ملی مسکن را یک ماموریت برشمرد و افزود: عملکرد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و راه و شهرسازی در این طرح و نیز در سطح کلان مکمل یکدیگر است و تاکنون طرح های راه گشایی را ارائه دادند.

وی با بیان اینکه استان همدان در طرح نهضت ملی مسکن، طرح هادی، توسعه و نیز نوسازی بافت های فرسوده پیشران است ابراز امیدواری کرد که در دوران طلایی سال های پیش‌رو همه روستاهای استان بازسازی و نوسازی شوند.

قاسمی فرزاد با تاکید بر اینکه استانداری همدان با تمام توان از طرح های بنیاد مسکن حمایت می کند خاطرنشان کرد: اعتقاد ما بر این است که بنیاد کارهای محوله را به موقع و با کمترین هزینه و به صلاح نظام و مردم انجام داده است و خانه های قابل اعتمادی را به خصوص در بخش روستایی به مردم تحویل می دهد.

استاندار همدان با بیان اینکه افزایش تولید مسکن در هر جامعه نشان دهنده رشد اقتصادی است و در تأمین نیازهای اجتماعی افراد نیز نقش مؤثری ایفا می‌کند اظهار داشت: بر این اساس بخش مسکن به عنوان یکی از فصول اساسی و اولویت دار برنامه‌های توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به گلنگ زنی ۵۰۲ واحد مسکونی در ملایر و نیز آغاز به کار طرح های نهضت ملی مسکن در تویسرکان و نهاوند، از اقدامات شایسته، تجربیات و طرح های ارائه شده «مسعود رضایی» مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان همدان قدردانی کرد.  

قاسمی فرزاد ادامه داد: هدفگذاری ساخت سالیانه یک میلیون مسکن در کشور و ۱۰۰ هزار واحد سهمیه استان همدان گفت: واجدین شرایط دریافت مسکن ملی در استان ۴۸ هزار نفر است.

استاندار همدان تصریح کرد: با پیگیری های مجدانه استانداری طرح الحاق ۶۸۰ هکتار زمین به حریم شهر همدان و هزار و ۱۳۱ هکتار به بافت شهری استان به سرانجام رسید و در فاز نخست ۲۰ هزار واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن در اراضی شهر همدان ساخته می شود.

نماینده ولی فقیه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز در این دیدار با اشاره به اینکه تقویت انجمن خیرین مسکن ساز در استان‌ها در راستای تامین خانه دار شدن اقشار آسیب پذیر یک ضرورت است اظهار داشت: ظرفیت خیرین برای تامین مسکن نیازمندان نباید مورد غفلت قرار گیرد.

حجت الاسلام «حسین روحانی نژاد» خاطرنشان کرد: امروز فضای کار، تلاش و کوشش بر کشور حاکم است و نهادهای انقلابی در این فضای جدید، نگاه ویژه‌ای به مردم دارند که ولی نعمتان ما هستند.

به گفته وی اقدامات و عملکرد مجموعه بنیاد مسکن استان همدان به خصوص در بخش روستایی در حوزه نوسازی و بازسازی مطلوب بوده است.

نماینده ولی فقیه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به بارندگی‌های سال های گذشته در کل کشور گفت: با وجود همه مشکلاتی که از بارندگی‌های سیل‌آسا در سطح کشور پیش آمده بود در استان همدان با مدیریت بحران، سیل تبدیل به یک فرصت برای بازسازی شد.

مطالب مرتبط: جزئیات آغاز ثبت نام مسکن رئیسی از چهارشنبه 28 مهر 1400 زمان بازپرداخت طرح ملی مسکن در سال 1400

آخرین وضعیت ساخت یک میلیون مسکن در سال 1401 

آخرین وضعیت ساخت یک میلیون مسکن در سال 1401  آخرین وضعیت ساخت یک میلیون مسکن در سال 1401 

 

در وضع موجود پرداخت ماهی ۳ تا ۴ میلیون تومان برای صاحبخانه شدن یک سرمایه گذاری ایده آل است. این یعنی داشتن امتیاز پروژه نهضت ملی مسکن یک برد اقتصادی است. اما آیا هزینه اقساط ماهانه این پروژه قابل کنترل است؟

 نگاهی سرسری به اخبار مربوط به پروژه نهضت ملی مسکن نشان می دهد که دست کم در فاصله زمستان ۱۴۰۰ تا بهار ۱۴۰۱ اقساط ماهانه این ابر پروژه دولتی دچار افزایش شده است.

دی ماه سال گذشته ایسنا نوشت: مبلغ اقساط ماهانه پروژه نهضت ملی مسکن برای افراد کم درآمد از ۱٫۸ میلیون تومان تا ۴ میلیون تومان اعلام است. در همین مطلب برای طبقه متوسط مبلغ اقساط ماهانه نهضت مسکن ملی از ۲٫۳ تا ۴٫۲ میلیون تومان بود.

اما با گذشت سه ماه از انتشار این خبر، خبر دیگری آمد که از افزایش تغییرات افزایشی مبالغ مربوط به اقساط ماهانه نهضت ملی مسکن حکایت داشت.

در مطلب اخیر که ایرنا آن را منتشر کرد، از زبان معاون وزیر راه و شهرسازی آمده  است: مبلغ اقساط تسهیلات ماهانه نهضت ملی مسکن از ۳ تا ۴ میلیون تومان خواهد بود.

در این مطلب هیچی ذکری از تقسیم بندی متقاضیان کم درآمد و طبقه متوسط نیست. تنها مطلب درخور توجه این است که استفاده کنندگان این تسهیلات برای بازگرداندن آن بین ۱۰ تا ۲۰ سال زمان دارند و اگر بخواهند می توانند مطابق شرایط مالی خود این بدهی را زودتر تسویه کنند.

هرچند با فرض به ثمر نشستن پروژه نهضت ملی مسکن، همچنان خرید خانه با ماهی ۴ میلیون تومان عملی مقرون به صرفه است اما در این میان چند نکته حائز اهمیت است.

نکته اول: وزارت راه و شهرسازی ظاهرا از طبقه بندی متقاضیان مسکن ملی به دو گروه افراد کم درآمد و افرادی با درآمد متوسط منصرف شده است.

نکته دوم: افزایش محسوس قیمت اقساط ماهانه این پروژه است که از بعد یک کاسه شدن متقاضیان نام نویسی شده، رخ داده است.

با طرح مسکن رئیسی میتوان خانه دار شد؟

آخرین وضعیت ساخت یک میلیون مسکن در سال 1401  آخرین وضعیت ساخت یک میلیون مسکن در سال 1401 

 

از یک طرف تجربه ناموفق دولت های پیشین در اجرای پروژه مشابه مسکن مهر و از طرف دیگر تغییرات مربوط به قیمت مصالح ساختمانی در هفته های گذشته نشان می دهد که نمی توان به صورت قطعی روی ثابت ماندن اقساط تسهیلات نهضت ملی مسکن حساب کرد.

بنابراین دور از انتظار نیست که با جلوتر رفتن روند اجرای این پروژه، اقساط ماهانه این پروژه تغییر کند و افزایش یابد.

پروژه نهضت ملی مسکن از برنامه های جنجالی و بلند پروازانه دولت سیزدهم است. آمار رسمی از نام نویسی بیش از ۲٫۵ میلیون متقاضی مسکن ملی حکایت دارد.

ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی برای رفع نیاز بازار مسکن، ایجاد اشتغال و کمک به رونق اقتصادی از جمله اهدافی است که اجرای پروژه مسکن ملی می تواند به دنبال داشته باشد. اما نقل قول هایی که از افراد مطلع به بازار ساخت و ساز ایران می شود، رسیدن به چنین هدفی بعید به نظر می رسد.

آنچه دیگران می خوانند: شرایط دریافت وام 300 میلیونی ساخت مسکن در سال 1400 جزئیات دریافت وام 50 میلیونی مسکن روستایی در سال 1400

گردآورنده: علیرضا یوسفی

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب