ثبت نام آزمون وکالت 1401

ثبت نام آزمون وکالت 1401راهنمای ثبت نام آزمون وکالت دادگستری و قوه قضائیه 1401راهنمای ثبت نام آزمون وکالت دادگستری و قوه قضائیه 1401ثبت نام آزمون وکالت 1401

افرادی که در رشته حقوق تحصیل کرده اند، برای دریافت پروانه وکالت باید در آزمون وکالت شرکت نمایند. متقاضیانی که در این آزمون پذیرفته می شوند، بعد از گذراندن دوره کارآموزی، پروانه وکالت پایه یک دریافت خواهند کرد. البته ممکن است افرادی که دارای سابقه کار حقوقی و قضایی هستند، از گذراندن دوره کارآموزی معاف شوند و پروانه وکالت برای آن ها صادر شود.

در ضمن این آزمون توسط دو نهاد و به صورت جداگانه برگزار می شود، همچنین پیش از ثبت نام، داوطلبان آزمون وکالت باید از تمامی شرایط و ضوابط لازم آگاهی داشته باشند، سپس در زمان مقرر نسبت به نام نویسی خود به صورت اینترنتی از طریق سایت ثبت نام آزمون وکالت اقدام کنند.

آزمون وکالت توسط مرکز وکلا قوه قضائیه و همچنین کانون وکلا دادگستری برگزار می شود.

زمان ثبت نام آزمون وکالت 1401

همانطور که گفته شد، داوطلبان برای دریافت پروانه وکالت می توانند به دو طریق اقدام نمایند، البته زمان و جزئیات برگزاری این دو آزمون همچنین نهاد برگزار کننده آن ها متفاوت می باشد که در ادامه به توضیح هر یک خواهیم پرداخت.

زمان ثبت نام آزمون وکالت دادگستری

هر ساله تعداد زیادی از متقاضیان در آزمون وکالت دادگستری که زیر نظر کانون های وکلای دادگستری ایران و همچنین سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می گردد، شرکت میکنند. معمولا بازه زمانی که برای نام نویسی در آزمون وکالت در نظر گرفته می شود، مهر ماه است. همچنین سال 1400 زمان ثبت نام آزمون وکالت نیز قرار بود در مهر ماه باشد که این امر صورت نپذیرفت و مطابق با آخرین اطلاعیه منتشر شده از سوی اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری، ثبت نام در این فرآیند از روز دوشنبه 26 خرداد ماه آغاز شده و تا روز چهارشنبه مورخ 4 خرداد ماه ادامه خواهد داشت. همچنین در صورت انتشار، اخبار جدید از طریق همین مقاله و همچنین کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

زمان ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه

بسیاری از افراد نیز متقاضی دریافت پروانه وکالت با شرکت در آزمون وکالتی که توسط قوه قضائیه برگزار می شود، هستند. ثبت نام این آزمون که در تاریخ 20 لغایت 26 فروردین ماه انجام می شد، برای افرادی که موفق به نام نویسی و یا نیازمند ویرایش اطلاعات خود هستند، تا 29 فروردین ماه 1401 تمدید شد.

مراحل ثبت نام آزمون وکالت 1401

همان طور که ذکر شد، فرآیند ثبت نام این آزمون به صورت اینترنتی و به وسیله دو نهاد برگزار کننده جداگانه انجام می شود که مراحل هر یک از آن ها با دیگری متفاوت خواهد بود.

نحوه ثبت نام آزمون وکالت دادگستری

نام نویسی آزمون مذکور برای نهاد دادگستری از طریق سایت ثبت نام آزمون وکالت انجام می گیرد که مراحل آن به شرح زیر می باشد.

ابتدا به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org مراجعه نمایید و در منوی راست بر روی “سایر آزمون های استخدامی” کلیک کنید.

مرحله اول ثبت نام آزمون وکالت 99مرحله اول ثبت نام آزمون وکالت 99

 در صفحه باز شده مطابق تصویر زیر بر روی عبارت “سامانه ثبت نام آزمون کارآموزی وکالت، کانون وکلای دادگستری سال 1401” کلیک نمایید.

مرحله دوم ثبت نام آزمون وکالت 99مرحله دوم ثبت نام آزمون وکالت 99

برای تکمیل ثبت نام، هزینه ثبت نام در آزمون را بپردازید. برای خرید کارت از صفحه پیش روی خود گزینه “خرید کارت اعتباری” را انتخاب نمایید.

مرحله سوم ثبت نام آزمون وکالت 99مرحله سوم ثبت نام آزمون وکالت 99

در این مرحله همانند تصویر بر روی لینک فعال شده “سریال ثبت نام آزمون کارورزی وکالت سال 1401” کلیک کرده و سپس دکمه “تایید و ادامه” را بفشارید.

مرحله چهارم ثبت نام آزمون وکالت 99مرحله چهارم ثبت نام آزمون وکالت 99

در صفجه باز شده، مشخصات خواسته شده را وارد نمایید و پس از انتخاب درگاه پرداخت، گزینه “تایید و ادامه” را انتخاب کنید.

مرحله پنجم ثبت نام آزمون وکالت 99مرحله پنجم ثبت نام آزمون وکالت 99

صفحه ای که برای شما نمایان می شود، یک “شماره پیگیری پرداخت” قابل مشاهده است که پس از فشردن دکمه “ادامه روند پرداخت” به درگاه پرداخت هزینه ثبت نام منتقل شوید.

مرحله ششم ثبت نام آزمون وکالت 99مرحله ششم ثبت نام آزمون وکالت 99

سپس با صفحه زیر مواجه خواهید شد که ضروری است اطلاعات کارت بانکی خود را به طور صحیح وارد نمایید و بعد دکمه “پرداخت” را بفشارید تا هزینه ثبت نام آزمون وکالت 1401 پرداخت شود.

مرحله هفتم ثبت نام آزمون وکالت 99مرحله هفتم ثبت نام آزمون وکالت 99

پس از پرداخت هزینه ثبت نام، یک “شماره سریال خرید کارت” در اختیار شما قرار خواهد گرفت. به صفحه نخست مراجعه کرده، همانند تصویر تیک را فعال نمایید و بر روی گزینه “تایید ادامه – گام بعدی” کلیک کنید.

مرحله هشتم ثبت نام آزمون وکالت 99مرحله هشتم ثبت نام آزمون وکالت 99

در مرحله آخر شماره سریال خرید کارت اعتباری و کد امنیتی را وارد نموده، سپس دکمه “تایید” را بفشارید.

مرحله نهم ثبت نام آزمون وکالت 99مرحله نهم ثبت نام آزمون وکالت 99

پس از ورود به صفحه بعدی، بایستی تصویر مدارک خود را طبق ضوابط مندرج در قسمت شرایط بارگذاری نمایید و اطلاعات شخصی خود را به طور صحیح در کادرهای مخصوص وارد کنید. توجه داشته باشید که در پایان فرآیند ثبت نام، سامانه یک کد پیگیری در اختیار شما قرار می دهد که ضروری است کد را یادداشت کرده و نزد خود نگه داری نمایید.

نحوه ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه

مطابق اخبار منتشر شده، آزمون وکالت قوه قضائیه برای سال 1401 فرآیند نام نویسی خود را از طریق سایت مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد به انجام می رساند. که مراحل آن مطابق توضیحات زیر خواهد بود.

ابتدا به سایت azmoon.iau.ac.ir مراجعه نموده و روی لینک فعال “ثبت نام آزمون وکالت مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانوه قوه قضائیه سال 1401” که در لیست سامانه ها موجود می باشد، کلیک کنید.

مرحله اول ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیهمرحله اول ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه

در این مرحله برای پرداخت هزینه ثبت نام آزمون، از منوی گزینه های سمت چپ صفحه، کلید “خرید کارت” را بفشارید.

مرحله دوم ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه مرحله دوم ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه

سپس در صورتی که تحت پوشش نهاد های حمایتی نیستید، گزینه “خرید کارت اعتباری ثبت نام آزمون وکالت مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه سال 1401” انتخاب نمایید.

مرحله سوم ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیهمرحله سوم ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه

حالا اطلاعات خواسته شده را در کادر های مشخص شده درج نموده و کلید “ثبت اطلاعات و نهایی نمودن خرید” را بفشارید.

مرحله چهارم ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیهمرحله چهارم ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه

پس از انتقال به درگاه الکترونیکی پرداخت، لازم است اطلاعات مربوط به کارت بانکی عضو شبکه شتاب خود را در کادرهای مربوطه درج نموده و کلید پرداخت را انتخاب کنید.

مرحله پنجم ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیهمرحله پنجم ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه

اکنون می بایست جهت تکمیل روند ثبت نام، به صفحه اول بازگشته، و بر روی گزینه “ثبت نام” کلیک نمایید.

مرحله ششم ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیهمرحله ششم ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه

در اینجا با وارد نمودن شماره کارت اعتباری و اطلاعات خواسته شده کلید ” ورود به ثبت نام” را انتخاب کنید.

مرحله هفتم ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیهمرحله هفتم ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه

پس از اتمام مراحل فوق، فایل اسکن شده مدارک خواسته شده را در بخش های مشخص شده بارگذاری نموده و سپس به تکمیل فرم پیش نویس تقاضانامه اقدام نمایید. نهایتا فراموش نکنید که کد پیگیری صادر شده از سوی سامانه را یادداشت کرده و نزد خود نگه دارید. شرایط ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه و دادگستری 1401شرایط ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه و دادگستری 1401ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه و دادگستری 1401

شرایط ثبت نام آزمون وکالت 1401

مطابق توضیحات گفته شده، تبعا شرایط نام نویسی برای آزمون وکالت دادگستری نیز با قوه قضائیه متفاوت خواهد بود پس در ادامه ذکر هر کدام از آن ها به صورت جداگانه خواهیم پرداخت.

شرایط ثبت نام آزمون وکالت دادگستری

در هنگام نام نویسی آزمون وکالت این نهاد، داوطلبان بایستی از شرایط آزمون وکالت 1401 و میزان تاثیر سهمیه در آزمون وکالت 1401 جهت ثبت نام اطلاع داشته باشند چرا که تنها در صورت واجد شرایط بودن می توانند نسبت به ثبت نام در آزمون اقدام نمایند. در ادامه مقاله به ذکر برخی از این شرایط می پردازیم.

فرد داوطلب باید تابعیت ایرانی داشته باشد. داشتن مدرک لیسانس یا بالاتر رشته حقوق یا فقه و مبانی حقوق و یا مدرک درجه دو حوزه که به تایید مراجع صالح می باشد. افرادی که دارای مدرکی با درجه بالاتر در یکی از رشته های فوق بوده اما فاقد مدرک کارشناسی آن ها باشند، حق شرکت در آزمون را نخواهند داشت. مدرک معادل حوزوی، زمانی قابل قبول است که از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مورد تایید باشد. افرادی که دارای مدرک کارشناسی ناپیوسته حقوق بوده و این مدرک با مدرک کاردانی آن ها مرتبط می باشد، مشروط بر آن که واحدهای دوره کارشناسی حقوق را گذرانده باشند، اجازه شرکت در آزمون را دارند. پروانه کارآموزی وکالت دادگستری در حوزه قضائی استان تهران فقط به افرادی اعطا می‌شود که در زمان ثبت نام، سن آن ها از چهل سال تمام بیشتر نباشد و برای سایر حوزه‌های قضایی پروانه کارآموزی به کسانی داده می‌شود که هنگام ثبت‌نام سنشان از پنجاه سال تمام بیشتر نباشد. دارا بودن حداقل 24 سال سن برای شرکت کنندگان این آزمون الزامی است.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در آزمون وکالت دادگستری

برای ثبت نام در این آزمون، افراد بایستی مدارک تحصیلی و شخصی مورد نیاز خود را آماده سازند و به صورت اینترنتی در سایت سازمان سنجش آموزش کشور در زمان مقرر بارگزاری نمایند.  مدارک ثبت نام آزمون وکالت 1401 شامل موارد زیر می شوند:

اسکن تصویر مدرک پایان تحصیل لیسانس (با فرمت jpg و سایز حدودا 595*842) اسکن عکس فرد متقاضی در اندازه 3×4 (بدون حاشیه زائد، فرمت jpg، حداقل سایز 200*300 و حداکثر 300*400، حداکثر حجم 70 کیلوبیات، واضح و بدون اثر مهر و منگنه، حتی الامکان سیاه و سفید و در صورت رنگی بودن دارای پس زمینه سفید باشد.) اسکن تصویر مدرک پایان خدمت سربازی و یا معافیت دائم برای آقایان (بدون حاشیه زائد، با فرمت jpg و سایز حدودی 213*312) شماره سریال کارت اعتباری خریداری شده

لازم به ذکر است داوطلبانی که دارای مدرک کارشناسی ناپیوسته هستند، علاوه بر بارگذاری آن باید فایل اسکن مدرک کاردانی خود را نیز هنگام ثبت نام آپلود نمایند.

شرایط ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه

داوطلبان شرکت در آزمون وکالت قوه قضائیه باید شرایط زیر را دارا باشند:

 تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران حداقل 24 سال و حداکثر 65 سال در زمان صدور پروانه وکالت داشتن دانشنامه معتبر کارشناسی از دانشکده های معتبر داخلی و یا خارجی ( مدرک خارجی به شرط ارزشیابی رسمی) یا معادل حوزوی آن در رشته های حقوق و فقه و مبانی حقوق اسلامی. افرادی که فاقد مدرک حقوق و فقه و مبانی حقوق اسلامی و یا معادل آن از دروس حوزوی (مدرکی که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است) و دانشگاهی با تایید مرجع صالح هستند و فقط دارای مدارک بالاتر رشته های مذکور می باشند، چنانچه در آزمون شرکت کنند مدرک بالاتر آن ها جایگزین مدرک کارشناسی مربوطه نبوده و مورد قبول واقع نخواهد شد. دارندگان مدرک کارشناسی ارشد پیوسته حقوق، فقه و مبانی حقوق اسلامی، با مدرک کارشناسی مرتبط، مجاز به شرکت در آزمون هستند.

تبصره 

داوطلبانی که در حال گذراندن خدمت نظام وظیفه خود می باشند و یا در مهلت قانونی اعزام به خدمت پس از اتمام معافیت تحصیلی هستند، مدارک این وضعیت باید ارسال شود. داوطلبان در هنگام ثبت نام نباید مشمول شرایط غیبت از خدمت وظیفه عمومی باشند. داوطلبانی که در حال تحصیل در مقطع کارشناسی هستند، فقط در صورت ارائه گواهی فراغت از تحصیل خود تا تاریخ مقرر مجاز به شرکت در آزمون هستند. توجه داشته باشید با آگاهی نسبت به شرایط فوق، جهت ثبت نام و پرداخت هزینه آزمون وکالت قوه قضائیه اقدام نمایید، زیرا وجه مورد نظر پس از واریز قابل استرداد نخواهد بود.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در آزمون وکالت قوه قضائیه

متقاضیان برای تکمیل فرآیند نام نویسی خود، باید مدارک ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه 1401 را مطابق با مشخصات مندرج در آگهی مربوطه، ارسال نمایند. مدارک لازم جهت ثبت نام که باید اسکن هر یک از آن ها در سامانه بارگذاری شوند، عبارت اند از:

عکس پرسنلی 4 * 3 با حجم حداکثر 70 کیلو بایت تصویر پشت و روی کارت ملی تصویر صفحه اول و صفحه توضیحات شناسنامه گواهی فراغت از تحصیل و یا اشتغال به تحصیل در مقطع کارشناسی و بالاتر رشته های مرتبط مدرک نشان دهنده وضعیت نظام وظیفه برای آقایان (کارت پایان خدمت، گواهی معافیت دائم یا موقت) یا مدارک مربوط به افراد در حال خدمت پروانه وکالت ویژه دارندگان پروانه وکالت که برای تغییر حوزه قضایی خدمت در آزمون شرکت می کنند.

نکته: تمامی این مدارک باید بافرمت JPG ذخیره شده باشد. همچنین دقت داشته باشید که در صورت ارسال عکس اشتباه از سوی متقاضی، ثبت نام وی باطل شده و مطابق با قوانین و مقررات با او برخورد خواهد شد.

ظرفیت پذیرش متقاضیان در آزمون وکالت 1401

طبق قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت نهاد های مربوطه معمولا هر ساله با توجه به شرایط ظرفیت پذیرش کار آموز وکالت می پذیرند.

ظرفیت پذیرش متقاضیان آزمون وکالت دادگستری

با توجه به آن که هنوز اطلاعیه ای مبنی بر ثبت نام این آزمون منتشر نشده است، طبیعتا اخباری در زمینه ظرفیت پذیرش آزمون وکالت قوه قضائیه برای سال 1401 نیز در دست نیست. البته به محض انتشار جزئیات آن از طریق همین مقاله اطلاع رسانی خواهد شد.

ظرفیت پذیرش متقاضیان آزمون وکالت قوه قضائیه 

مطابق مندرجات دفترچه این آزمون، 30 درصد ظرفیت پذیرش آن به افراد ذیل اختصاص خواهد یافت:

فرزندان و همسرا شهدا جانبازان با حداقل ده درصد آزادگان با داشتن حداقل سه ماه سابقه اسارت رزمندگان با داشتن حداقل شش ماه سابقه حضور در جبهه همسر و فرزندان جانبازان 25 در صد و بالاتر فرزندان و همسران آزادگان و فرزندان رزمندگان دارای حداقل 12 ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه، بدون رعایت شرط سنی

لازم است بدانید که برای شرکت در این آزمون در زمان برگزاری آزمون وکالت باید کارت ورود به جلسه آزمون وکالت 1401 دریافت کنید؛ در غیر این صورت از شرکت در جلسه آزمون محروم خواهید شد. این کارت چند روز قبل از برگزاری بر روی سایت های مربوطه به هر یک از آزمون های گفته شده قرار خواهد گرفت.

 

سوالات متداول

1- ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه برای سال 1401 در چه بازه زمانی انجام می شود؟

زمان ثبت نام این آزمون که در 26 فروردین ماه پایان یافته بود تا 29 فروردین ماه 1401 تمدید شد.

2- ثبت نام آزمون وکالت 1401 چگونه انجام می گیرد؟

نام نویسی در این آزمون از طریق سایت های مربوط به هر کدام از نهاد های دادگستری و قوه قضائیه برگزار خواهد شد.

3- ظرفیت پذیرش متقاضیان در آزمون وکالت 1401 به چه صورت می باشد؟

ظرفیت پذیرش برای قوه قضائیه و دادگستری متفاوت می باشد که در متن مقاله به آن اشاره شده است.

{ "@context": "https://schema.org", "@type": "FAQPage","mainEntity": [{"@type": "Question", "name": "ثبت نام آزمون وکالت قوه قضائیه برای سال 1401 در چه بازه زمانی انجام می شود؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "زمان ثبت نام این آزمون که در 26 فروردین ماه پایان یافته بود تا 29 فروردین ماه 1401 تمدید شد." } },{"@type": "Question", "name": "ثبت نام آزمون وکالت 1401 چگونه انجام می گیرد؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "نام نویسی در این آزمون از طریق سایت های مربوط به هر کدام از نهاد های دادگستری و قوه قضائیه برگزار خواهد شد." } },{"@type": "Question", "name": "ظرفیت پذیرش متقاضیان در آزمون وکالت 1401 به چه صورت می باشد؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "ظرفیت پذیرش برای قوه قضائیه و دادگستری متفاوت می باشد که در متن مقاله به آن اشاره شده است." } }]}

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

.star svg{ background:#777; } .star svg:hover{ background:#FF0; } .postLike{ margin: 20px auto 50px auto; text-align: center; width: 157px; padding: 0px 0px 0px 6px; background: #F9F9F9; border: 1px solid #F1F1F1; border-radius: 13px; font-size: 14px; line-height: 30px; white-space: nowrap; background-color: #ff6464; color: #fff; box-shadow: 0 0 25px #ffce4961; } .postlike-text{ vertical-align: middle; color: #fff; } .sl-wrapper a { border-bottom: 0 !important; text-decoration: none !important; } .sl-button { font-size: 1em; line-height: 1; font-weight: normal; } /* Colors */ a.liked { color: #da1b1b; } a.liked:hover, a.liked:active, a.liked:focus { color: #666666; } a.liked span.sl-count, .sl-count { color: #fff; } /* Icon */ .sl-icon { margin-right: 4px; font-family: 'wpyar-BYekan',Helvetica,sans-serif; text-transform: uppercase; vertical-align: middle; color: #fff; margin-top: 1px; font-size: 17px; } .sl-icon i { margin-top: 1px; margin-left: 5px; font-size: 17px; } .sl-icon svg { fill: currentColor; width: 1em; height: 1em; margin-left:5px; } .sl-icon svg:after { content: ""; position: absolute; top: 0; right: 0; bottom: 0; left:0; } /* Count */ .sl-count { font-size: 1em; font-family: 'wpyar-BYekan',Helvetica,sans-serif; text-transform: uppercase; vertical-align: middle; display: none; } /* Loader */ .loader, .loader:before, .loader:after { background: rgba(0, 0, 0, 0.2); -webkit-animation: load1 1s infinite ease-in-out; animation: load1 1s infinite ease-in-out; width: .2em; height: .6em; } .loader:before, .loader:after { position: absolute; top: 0; content: ''; } .loader:before { left: -.375em; -webkit-animation-delay: -0.32s; animation-delay: -0.32s; } .loader { text-indent: -9999em; display: inline-block; position: relative; vertical-align: middle; font-size: 1em; -webkit-transform: translateZ(0); -ms-transform: translateZ(0); transform: translateZ(0); -webkit-animation-delay: -0.16s; animation-delay: -0.16s; } .loader:after { left: .375em; } @-webkit-keyframes load1 { 0%, 80%, 100% { box-shadow: 0 0 rgba(0, 0, 0, 0.2); height: .6em; } 40% { box-shadow: 0 -.3em rgba(0, 0, 0, 0.2); height: 1em; } } @keyframes load1 { 0%, 80%, 100% { box-shadow: 0 0 rgba(0, 0, 0, 0.2); height: .6em; } 40% { box-shadow: 0 -.3em rgba(0, 0, 0, 0.2); height: 1em; } }

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب