• خبر
  • تاریخ انتشار ۱۴۰۱-۰۲-۲۸
منشأ آلودگی هوای تهران

منشأ آلودگی هوای تهرانبه گزارش تیتربرتر؛ معاون عمرانی استاندار تهران، از تعطیلی ادارات، مدارس و دانشگاه‌ها در استان تهران به علت آلودگی هوا خبر داد.

عابد ملکی اظهار داشت: به علت آلودگی هوا، تمامی مدارس، دانشگاه‌ها و ادارات استان تهران در روز سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ تعطیل شد.

وی افزود: این تصمیم بر این اساس اتخاذ شد که شاخص آلودگی هوای تهران ۲۳۸ است.

معاون عمرانی استاندار تهران در پاسخ به این سوال که برخی از مدارس در روز سه شنبه امتحان پایان ترم دارند، تکلیف این امتحانات چیست، گفت: امتحانات پایان ترم و به طور کلی تمام فعالیت‌های مدارس در روز سه شنبه تعطیل است.

آلودگی هوا چیست؟

شاخص ذرات معلق در هوای پایتخت به شدت افزایش یافته و وضعیت هوای تهران از قرمز عبور و به رنگ بنفش و در مرز خطرناک قرار گرفته است. معاون فنی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران می‌گوید آلودگی امروز پایتخت ناشی از جبهه گرد و غبار واردشده از شمال عراق است و وضعیت هوا تا عصر امروز به احتمال زیاد بهبود می‌یابد.

شاخص آلودگی هوا در حال حاضر بر اساس اعلام شرکت کنترل آلودگی هوا بر روی عدد 267 قرار گرفته و کیفیت هوای تهران بسیار ناسالم و در وضعیت بنفش است.همچنین تهران از ابتدای سال ۲ روز هوای پاک و 41 روز هوای قابل قبول و 11 روز هوای آلوده برای گروه‌های حساس جامعه، ۲ روز ناسالم برای همه افراد و یک روز هوای خطرناک داشته است.

کارشناسان هواشناسی می‌گویند، توده گردوغبار که از یکشنبه وارد کشور شده، در بخش‌هایی از کشور وضعیت بحرانی ایجاد کرده است. این پدیده تا فردا در کشور ماندگار خواهد بود.گرد و غبار در سطح کشور موجب شده است تا کارگروه‌های اضطرار آلودگی هوا در استان‌ها جلسه فوری برگزار کنند. حاصل این جلسه تعطیلی همه مدارس، دانشگاه‌ها و ادارات استان تهران به دلیل وضعیت ناسالم هوا بود.

آلودگی هوا از کجا می آید؟ 

آلودگی هوا از کجا می آید؟  آلودگی هوا از کجا می آید؟ 

 

درباره موضوع آلودگی امروز هوای تهران به سراغ فرشید باباخانی معاون فنی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران رفتیم وی گفت: از صبح روز گذشته به وقت تهران جبهه غلیظ گرد و غبار از شمال عراق بر اساس رصد تصاویر ماهواره‌ای در حال حرکت به سمت ایران بود ما جبهه را رصد کردیم و با توجه به جریان باد پیش‌بینی کردیم که هر چه سریعتر این جبهه غلیظ گرد و غبار شهرهای مختلف ایران از جمله تهران را فرا گیرد.

وی افزود: این جبهه هوا پس از ورود به ایران به دو قسمت تقسیم شد و بخش عمده آن به سمت جنوب و شهرهای آبادان اهواز و کشور کویت رفته و قسمت کوچکتر آن به سمت تهران در حال حرکت بود که بر اساس بررسی سازمان هواشناسی و شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ضرورت تشکیل کمیته اضطرار احساس شد بر همین اساس ما این موضوع را به دوستان اعلام کردیم.

معاون فنی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به اینکه پس از اینکه مطمئن شده جبهه آلودگی هوا در حال حرکت به سمت تهران به صورت فراگیر است، گفت: درخواست وزارت بهداشت کمیته اضطرار حدود ۱۱ شب گذشته برگزار شد.

باباخانی بیان داشت جلسه کمیته اضطرار که ساعت ۱۱ شب برگزار شد تا ۱۲ ادامه داشت و پس از آن تصمیم گرفته شد که مدارس و ادارات تعطیل شود.

مطالب مرتبط: پیش بینی وضعیت آب و هوای کشور در سیزده بدر 1401 هشدار هواشناسی به سامانه بارشی در برخی از استان های کشور/ 3 فروردین 1401

منشأ آلودگی هوا کاملا برون کشوری است؟

منشأ آلودگی هوا کاملا برون کشوری است؟ منشأ آلودگی هوا کاملا برون کشوری است؟

 

وی با اشاره به اینکه بر اساس بررسی های انجام شده این توده گرد و غبار در حال خروج از تهران است و تا بعد از ظهر به احتمال بسیار زیاد شاخص کیفیت هوا بهبود می‌یابد گفت منشاء آلودگی امروز هوای تهران کاملاً برون کشوری بوده است. تفاوت آلودگی تابستانه و زمستانه

باباخانی با بیان اینکه آلودگی هوا می‌تواند هم منشاء ناشی از سوخت احتراق خودروها و تردد وسایل نقلیه داشته باشد و هم اینکه به دلیل شرایط جوی منشاء خارجی داشته باشد گفت: آلودگی که این روزها تهران را در فصل بهار درگیر کرده با آلودگی زمستان متفاوت است و آلودگی زمستان منشاء داخلی و آلودگی کنونی منشاء خارجی دارد. ضرورت تصمیمات ملی و منطقه‌ای برای مقابله با آلودگی‌ هوا

معاون فنی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران تاکید کرد موضوع آلودگی هوا ناشی از گرد و غبار که منشاء خارجی دارد باید حتماً به صورت منطقه‌ای و ملی مورد توجه قرار گیرد تا شاهد بهبود وضعیت هوا و مقابله با این مشکل باشیم. نیاز به داشتن راه حل مطمئن و امکان پذیر از دو بعد اقتصادی و عملیاتی برای مقابله با آلودگی هوا

نرجس سلیمانی، عضو شورای شهر تهران هم  در این زمینه اظهارداشت: شهر تهران سالانه به دلیل عدم وجود ساز و کار مشخص در زمینه سلامت، شاهد از دست رفتن جان شهروندان خویش است.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: آلودگی هوا موجب مرگ های روزانه می شود و هنوز راه حل مطمئن و امکان پذیر از دو بعد اقتصادی و عملیاتی برای آن به دست نیامده است و به شکل مسکن های عموما طبیعی به جنگ آن می رویم که باید سلامت در این بخش در اولویت آنی قرار بگیرد.  اورژانس تهران در میدان‌های اصلی پایتخت مستقر شد

رئیس مرکز اورژانس تهران، از استقرار آمبولانس های این سازمان در ۶ میدان تهران به منظور خدمات رسانی به شهروندان خبر داد.با توجه به آلودگی هوا در تهران ۴ اتوبوس آمبولانس، موبایل کلینیک و آمبولانس‌های اورژانس تهران در میادین تجریش، انقلاب، آزادی، امام خمینی (ره)، میدان راه آهن و میدان شهدا مستقر و آماده خدمت رسانی به شهروندان هستند.

وی افزود: شهروندانی که احساس تنگی نفس یا سرگیجه دارند می‌توانند با مراجعه به این مراکز اقدامات درمانی اورژانس پیش بیمارستانی را دریافت کنند.

راهکارهای اساسی جایگزین راهکارهای موقت می‌شود؟

راهکارهای اساسی جایگزین راهکارهای موقت می‌شود؟ راهکارهای اساسی جایگزین راهکارهای موقت می‌شود؟

 

نفس تهرانی‌ها با تشدید دوباره آلودگی هوا دوباره به شماره افتاده و به نظر می‌رسد مهمان ناخوانده فعلا بنا به رفتن از تهران ندارد و باید فکری اساسی برای روزهای آتی کرد.البته راهکار مسوولان اکثر مواقع راهکارهای موقت و مسکن است و باید دید آیا فکری جدی، جامع و اساسی برای مقابله با آلودگی هوا اتخاذ خواهد شد؟

آنچه دیگران میخوانند: جزییات ورود سامانه بارشی جدید به کشور/ 7 بهمن 1400 پیش بینی سازمان هواشناسی کشور در اسفند 1400

گردآورنده: علی اکبر رضایی

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب