علت توقف مذاکرات روسیه و اوکراینبه گزارش تیتربرتر؛ در حالی که معاون وزیر امور خارجه روسیه  اعلام کرد که کی‌یف از روند گفتگوها با مسکو خارج شده و طرف اوکراینی در تلاش است توافقات به‌دست‌آمده در جریان رایزنی‌های قبلی با مسکو را محو کند، دفتر ولادیمیر زلنسکی نیز تعلیق مذاکرات با روسیه را تأیید کرد.

جزئیات توقف مذاکرات روسیه و اوکراین

جزئیات توقف مذاکرات روسیه و اوکراین جزئیات توقف مذاکرات روسیه و اوکراین

 

میخائیل پادولیاک، مشاور رئیس دفتر ریاست جمهور اوکراین اعلام کرد که روند مذاکرات بین روسیه و اوکراین در خصوص یک توافقنامه صلح به حالت تعلیق درآمده است. وی گفت: «امروز (سه‌شنبه) فرایند مذاکرات به‌حالت تعلیق درآمد، چرا که پس از بیانیه استانبول، هیچ تغییری وجود نداشته و هیچ پیشرفتی حاصل نشده بود.»

مشاور زلنسکی یادآور شد که مذاکرات به‌دلیل عدم تمایل کی‌یف به دادن امتیازات ارضی و به‌دلیل این واقعیت که مسکو "هنوز در تفکر کلیشه‌ای خود فرو رفته است" متوقف شده است. وی در عین حال ابراز عقیده کرد که گفتگوها بین دو کشور از سر گرفته خواهد شد و ولادیمیر زلنسکی رئیس‌جمهوری اوکراین بر آن ناظر خواهد بود.

پیش از این، روز گذشته آندری رودینکو، معاون وزیر امور خارجه روسیه، اعلام کرد که اوکراین از روند مذاکرات با روسیه خارج شده است و هیچ پاسخی از سوی کی‌یف به پیشنهادات مسکو درباره توافقنامه صلح دریافت نشده است. این دیپلمات با اشاره به اینکه هیچ نوع مذاکراتی در زمان حاضر جریان ندارد، افزود: «طرف اوکراینی سعی دارد توافقاتی را که پیش از این در جریان مراحل قبلی مذاکرات با روسیه حاصل شده بود، محو کند.»

علاوه بر این، رودینکو یادآور شد که مواضع غیرسازنده اوکراین به سازماندهی نشست بین سرگئی لاوروف و دیمیتری کوله‌با، وزرای خارجه فدراسیون روسیه و اوکراین کمکی نخواهد کرد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز گذشته اعلام کرد که اوکراین عدم استقلال خود را ثابت کرده است و مسکو اطلاعاتی دارد مبنی بر اینکه مقامات کی‌یف در جریان مذاکرات با مسکو، تحت کنترل واشنگتن و لندن قرار دارند.

جالب توجه است که "ند پرایس" سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز شب گذشته اعتراف کرد که ایالات متحده قصد دارد با ادامه ارسال تسلیحات به کی‌یف و در عین حال تحت فشار قرار دادن مسکو، شرایط لازم را برای برگزاری مذاکرات بین روسیه و اوکراین فراهم کند.

به‌گفته وی، وظیفه اصلی واشنگتن حمایت از "شرکای اوکراینی به‌هرشکل قابل‌قبول" برای تقویت مواضع آنها در جریان مذاکرات با طرف روسی است.

چند روز قبل، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفته بود که روند مذاکرات بین روسیه و اوکراین بسیار کند و بدون هیچ نتیجه خاصی بوده است.

مطالب مرتبط: سرنوشت نفت ایران پس از تحریم روسیه اولین تاثیر تحریم روسیه بر ایران

علت توقف مذاکرات اوکراین با روسیه

علت توقف مذاکرات اوکراین با روسیه علت توقف مذاکرات اوکراین با روسیه

 

وزیر خارجه روسیه کشورهای غربی را متهم کرد که با ارسال سلاح به اوکراین به درگیری دامن می‌زنند و هشدار داد که موشک‌های ضدهوایی کوچکی که در اختیار نیروهای اوکراینی قرار گرفته ممکن است به دست "گروه‌های تروریستی" بیفتد.

سرگئی لاوروف با رد حمله نیروهای روسی به غیرنظامیان، ارتش اوکراین را "گروه‌های شبه‌نظامی و نیروی به اصطلاح دفاع ملی" توصیف کرد و گفت که آنان از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند.

در مورد تحریم‌های غرب، وی گفت که "روسیه در پایان این جنگ با روحیه‌ و وجدانی بهتر از این بحران سر برخواهد آورد" و افزود: "به شما اطمینان می‌دهم که ما با این وضعیت کنار می‌آییم و هر کاری که لازم است انجام می‌دهیم تا در هیچ زمینه‌ای از زندگی‌مان به غرب متکی نباشیم."

وزیر خارجه اوکراین قبول خواسته‌های روسیه را به منزله "تسلیم" دانست و گفت که کشورش به دفاع از خود ادامه خواهد داد

وزیر امور خارجه اوکراین پیش از دیدار رو در رو با سرگئی لاوروف گفت که انتظارات او از این مذاکرات "محدود" است. وزارت خارجه اوکراین گفته بود که خواست دولت این کشور "توقف فوری مخاصمات و پایان جنگ نیروهای روس علیه اوکراین" است.

همزمان، اوکراین ارتش روسیه را به بمباران یک بیمارستان کودکان در شهر محاصره شده ماریوپل متهم کرده و آن را "جنایت جنگی" خوانده است. مقامات اوکراین می‌گویند که در این حمله، سه نفر از جمله یک کودک کشته شدند.

دفتر شهردار این شهر گفته است که هفده نفر از جمله کارکنان و بیماران بستری در این بیمارستان هم زخمی شده‌اند.

فیلم‌های ویدیویی از این واقعه ساختمانی را نشان می‌دهد که فقط پوسته بیرونی آن برجای مانده و در نزدیک ساختمان یک حفره عظیم ایجاد شده است. این بیمارستان دارای بخش زایمان هم بود.

علت توقف مذاکرات اوکراین با روسیه علت توقف مذاکرات اوکراین با روسیه

 

سخنگوی کرملین روز پنجشنبه اعلام کرد که در مورد آنچه که در این محل روی داده در انتظار دریافت اطلاعات از ارتش است. برخی منابع روسی حمله هوایی به بیمارستان را "خبر جعلی" خوانده‌ بودند.

از شمال شرق اوکراین نیز کشته شدن هفت نفر در اثر حملات هوایی و توپخانه شبانه روسیه گزارش شده است. در حمله به شهر خارکیف چهار نفر از جمله دو کودک، و در حمله به شهر اختیرکا هم سه نفر از جمله یک پسر ۱۳ ساله جان خود را از دست دادند.

در همان حال، معاون نخست وزیر اوکراین گفته است که هفت مسیر برای خروج امن غیرنظامیان از شهرهای جنگی تعیین شده و روز پنجشنبه باز خواهد بود. این شهرها شامل ماریوپل و سومی هم هست.

وزیر خارجه روسیه دولت اوکراین و کشورهای غربی را مسئول جنگ کشورش علیه اوکراین معرفی کرد

"انتظارات کم" از گفتگوهای ترکیه

آقای کولبا قبل از شروع مذاکرات با وزیر خارجه روسیه در آنتالیا در جنوب ترکیه گفت: "صادقانه بگویم... انتظارات من از این مذاکرات اندک است."

شرط روسیه برای توقف جنگ این است که اوکراین از برنامه‌های اعلام شده خود برای پیوستن به ائتلاف نظامی ناتو عقب‌نشینی کند و به یک کشور بی‌طرف تبدیل شود.

روسیه همچنین خواسته است که دولت اوکراین حاکمیت روسیه بر شبه‌جزیره کریمه را که در سال ۲۰۱۴ از اوکراین تجزیه و به خاک خود منظم کرد رسما بپذیرد.

علاوه بر این، روسیه خواسته است که اوکراین استقلال دو منطقه تحت تسلط شورشیان تجزیه‌طلب این کشور را که خود را مستقل اعلام کرده‌اند، قبول کند.

دو دور قبلی مذاکرات دو کشور در روزهای اخیر هیچ دستاوردی نداشته هرچند دو طرف در مورد لزوم ایجاد کریدورهای بشردوستانه برای خروج غیرنظامیان توافق کردند.

آنچه دیگران می خوانند: موانع برداشته شدن تحریم ها در سال 1400 چیست؟ اولین اقدام بایدن برای برجام چیست؟/آیا تحریم های ایران لغو می شود؟

گزارش از علیرضا یوسفی

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب