واکنش بازار خودرو به راه‌اندازی سامانه فروش یکپارچه/ قیمت‌ها چقدر تغییر کرد؟به گزارش خودروکار، براساس دستور وزیر صمت قرار است همه خودروسازها از 18 اردیبهشت هرگونه عرضه خودرو را صرفاً از طریق سامانه متمرکز قرعه‌کشی انجام دهند.در این سامانه، بازه‌ زمانی یک‌هفته‌ای برای ثبت‌نام متقاضیان در نظر گرفته‌ شده است و تقدم یا تأخر زمان ثبت‌نام، هیچ تأثیری بر قرعه‌کشی و شانس برنده شدن نخواهد داشت و مراسم قرعه‌کشی با نظارت سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان انجام می‌شود.

خودروسازان موظفند تمام محصولات خودروهای سواری خود را در این سامانه یکپارچه عرضه کنند و هیچ‌گونه استثنایی برای تخصیص خودرو به مشتریان خارج از این سامانه وجود نخواهد داشت.

اما سوال اینجاست آیا فروش خودرو در این سامانه تأثیراتی را هم بر بازار پرالتهاب قیمت خودرو خواهد گذاشت؟ 

برخی از کارشناسان معتقدند قرار نیست این سامانه تاثیری در بازار بگذارد فقط موضوع ثبت‌نام برای خرید خودرو است. چراکه پیش از این بخش خصوصی و دولتی هر کدام با روش های خاص خود اقدام به ثبت نام مشتریان برای خرید خودرو می کردند که با استقرار  این سامانه همه یکپارچه ثبت نام ها را انجام و مردم دیگر بلاتکلیف نیستند و خودرو‌ها هم به صورت یکپارچه قرعه‌کشی می‌شوند. 

امروز  شاهد کاهشی شدن نرخ دلار در بازار هم بودیم که این امر نیز بر قیمت خودرو در بازار اثرگذاشت. از سوی دیگر اعلام شروط واردات خودرو از هفته آینده نیز بر ثابت شدن قیمت خودرو در بازار اثر گذار بوده، بطوریکه به گفته فعالان بازار خودرو در صورت مشخص شدن روند واردات خودرو جو روانی ایجاد شده می تواند به ایجاد تعادل در بازار خودرو کمک کند.

 در بازار خبری از خودرو نیست و خرید و فروش در پایین حد خود صورت می گیرد

در بازار امروز خرید و فروش خودرو خبری از معاملات نیست و قیمتها تاحدودی ثابت مانده و فقط در برخی از محصولات شاهد کاهش دو تا 7 میلیون تومانی قیمتها هستیم.

درحال حاضر در بازار شاهین با قیمت 382 میلیون تومان، کوئیک آر 233 میلیون تومان، تیبا صندوقدار 200 میلیون تومان، تیبادو 202 میلیون تومان و ساینا 217 میلیون تومان به فروش می رسد.

همچنین سایپا 111 نیز با قیمت 207 میلیون تومان، کوئیک دنده ای 232 میلیون تومان، سایپا 131 با قیمت 183 میلیون تومان مورد معامله قرار می گیرد.

در محصولات ایران خودرو نیز دنا 399 میلیون تومان، پژو پارس 310 میلیون تومان، پژو 206 تیپ دو 307 میلیون تومان، پژو 207 (پانوراما) 398 میلیون تومان، تارا اتوماتیک 580 میلیون تومان، سمند‌ ئی اف سون  345 میلیون تومان، سمند  LX300 میلیون تومان، پژو پارس TU5با قیمت 374 میلیون تومان معامله می شود.


منبع: تسنیم

انتهای پیام/


نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب