افت 11 هزار واحدی شاخص بورس در بازار سرمایه/ منفی شدن شاخص بورس در 28 اردیبهشت 1401به گزارش تیتربرتر؛ شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز (چهارشنبه، ۲۸ اردیبهشت‌ماه) با ۱۱ هزار و ۴۷ ‌واحد کاهش، در ارتفاع یک ‌میلیون و ۵۹۴‌ هزار واحدی قرار گرفت.

منفی شدن شاخص بورس در 28 اردیبهشت 1401

منفی شدن شاخص بورس در 28 اردیبهشت 1401 منفی شدن شاخص بورس در 28 اردیبهشت 1401

معامله‌گران در دو بازار بورس و فرابورس بیش از ۱۷ میلیارد و ۵۳۵ میلیون سهم، حق‌تقدم و اوراق بهادار را به ارزش ۱۲۵ هزار و ۲۷۷ میلیارد ریال معامله کردند.

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز با ۱۱ هزار و ۴۷ ‌واحد کاهش، در ارتفاع یک ‌میلیون و ۵۹۴ هزار واحد ایستاد.

شاخص هم‌وزن با پنج هزار و ۱۸۶ واحد کاهش به ۴۴۲ هزار و ۶۲۳ واحد و شاخص قیمت با سه هزار و ۲۱۱ واحد افت به ۲۷۴ ‌هزار و ۷۴ واحد رسید.

شاخص بازار اول، ۹ هزار و ۹۹ واحد و شاخص بازار دوم ۱۹ ‌هزار و ۱۲۶ واحد کاهش را ثبت کردند.

امروز در ادامه معاملات بورس تهران، بیش از ۹ میلیارد و ۵۰۳ میلیون سهم، حق‌تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۵۴ هزار و ۸۸۱ میلیارد ریال و در ۹۹۶ هزار و ۶۸۳ نوبت معامله شد.

علاوه بر این در بین همه نمادها، نماد معئنی و صنعتی چادرملو (کچاد) با یک هزار و ۲۲۷ واحد، معدنی و صنعتی گل کهر (کگل) با ۷۵۴ واحد، صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس) با ۴۹۲ واحد، پتروشیمی جم (جم) با ۴۷۵ واحد و گروه صنعتی پاکشو (پاکشو) با ۳۲۵ واحد و گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو (خگستر) با ۸ واحد و سایپا (خساپا) با ۱۳۲ واحد با تاثیر مثبت بر شاخص بورس همراه شدند.

در مقابل پالایش نفت اصفهان (شپنا) با یک هزار و ۵۲۹ واحد، پالایش نفت بندرعباس (شبندر) با یک هزار و ۲۱۶ واحد، پالایش نفت تهران (شتران) با ۸۵۵ واحد، شرکت   سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) با ۸۲۲ واحد، نفت و گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) با ۷۹۹ واحد و پالایش نفت تبریز (شبریز) با ۷۶۲ واحد تاثیر منفی بر شاخص بورس داشتند.

بر پایه این گزارش، امروز نماد انتقال داده های آسیاتک (آسیاتک)، پالایش نفت اصفهان (شپنا)، گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو (خگستر)، شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا)، سایپا (خساپا)، پتروشیمی پارس (پارس) و ایران‌خودرو (خودرو) در نمادهای پُرتراکنش قرار داشتند.

گروه خودرو هم در معاملات امروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه ۲ میلیارد و ۲۰۵ هزار برگه سهم به ارزش هفت هزار و ۱۳۶ میلیارد ریال دادوستد شد.

آخرین وضعیت شاخص فرابورس

آخرین وضعیت شاخص فرابورس آخرین وضعیت شاخص فرابورس

شاخص فرابورس نیز امروز بیش از ۴۵ واحد کاهش داشت و به ۲۱ هزار و ۶۴۳ واحد رسید.

در این بازار سه میلیارد و ۷۱۰ میلیون برگه سهم و اوراق مالی به ارزش ۲۵ هزار و ۴۹۰ میلیارد ریال داد و ستد شد، تعداد دفعات معاملات امروز فرابورس بیش از ۳۹۵ هزار و ۳۷۰ نوبت بود.

نمادهای سنگ آهن گهرزمین (کگهر)، داروسازی دانا (ددانا)، صنایع پتروشیمی تخت جمشید (شجم)، بیمه اتکایی ایرانیان (اتکای)، گروه توسعه مالی مهر ایندگان (ومهان) و حمل و نقل گهر ترابر سیرجان (حگهر) با تاثیر مثبت بر شاخص فرابورس همراه بودند.

همچنین پلیمر آریاساسول (آریا)، شرکت سرمایه گذاری صبا تامین (صبا)، گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی (سمگا)، شرکت سرمایه گذاری صبا تامین (صبا)، پتروشیمی تندگویان (شگویا) و صنعتی مینو (غصینو) تاثیر منفی بر شاخص فرابورس داشتند.

مطالب مرتبط: زمان ثبت نام مجدد جاماندگان سهام عدالت در سال 1400 مبلغ قسط ماهیانه وام سهام عدالت چقدر است؟+شرایط

جزئیاتی از عرضه دو خودرو در بورس کالا

جزئیاتی از عرضه دو خودرو در بورس کالا جزئیاتی از عرضه دو خودرو در بورس کالا

 قرار است امروز دو مدل خودرو در بورس کالا عرضه شود. عرضه کارا در دو مدل تک و دو کابین، محصولات شرکت بهمن موتور به روش ثبت سفارش انجام می‌شود. یعنی خریداران تعیین کننده قیمت پایینی این دو محصول هستند و هر فردی قیمت بالاتری بدهد می‌تواند این خودرو را بخرد

پس از اینکه خودروی شاهین اسفند سال گذشته در بازار سرمایه پذیرش شد، حالا بهمن موتور دو محصول خود را در بورس کالا عرضه می‌کند.

طبق ارقام اعلام شده توسط بورس کالا کارا تک کابین با قیمت پایه ۲۹۱ میلیون و ۲۵۷ هزار تومان در تالار خودرو عرضه می‌شود. کارا دو کابین نیز با قیمت پایه ۳۰۱ میلیون و ۵۹۶ هزار تومان به این تالار می‌آید.

این در حالی است که این دو در کارخانه به ترتیب ۲۵۱ میلیون و ۲۶۹ هزار تومان قیمت دارند. از سوی دیگر، خودروی کارا تک کابین در بازار ۳۶۸ میلیون و مدل دو کابین آن ۳۹۰ میلیون تومان داد و ستد می‌شود.

خرید خودرو با کد کالایی

عرضه خودرو در بورس کالا با  استفاده از روش حراج باز انجام می‌شود. این روش متضمن کشف نرخ عادلانه و جلوگیری از به وجود آمدن انگیزه سفته‌بازی خارج از بورس است. چراکه مصرف کننده نهایی تا قیمت دلخواه خود می‌تواند به رقابت ادامه دهد و در نهایت خودرو مورد نیاز خود را بخرد.

مشتریان و متقاضیان برای شرکت در حراج خودرو، باید در بورس کالا پذیریش شوند. فرد می‌تواند به صورت مراجعه حضوری و آنلاین امکان معامله در این بازار کالایی را پیدا کنند. در روش حضوری مشتری به یکی از کارگزاری‌های بورس مراجعه می‌کند و پس تکمیل فرم‌های لازم، کد مشتری صادر می‌شود.

در روش الکترونیکی یا آنلاین فرد دارای کد سجام با مراجعه به سامانه آنلاین شرکت‌های کارگزاری، کدملی خود را وارد و سپس پیامکی را از سامانه سجام که حاوی رمز است دریافت می‌کند. با وارد کردن رمز دریافت شده، اطلاعات مشتری از سامانه سجام فراخوانی می‌شود و در اختیار این بازار قرار می‌گیرد. در ادامه، با توجه به انجام احراز هویت در مراحل ثبت‌نام سجام، کد مشتری صادر می‌شود.

کد بورس کالا ضروری است؟

برای انجام معامله، مشتریان باید دارای حساب وکالتی متعلق به خود باشند. اغلب بانک‌ها خدمات حساب وکالتی را دارند. بر همین اساس تمام وجه معامله باید در حساب وکالتی باشد تا در زمان انجام معامله این مبلغ بلوکه و پس از انجام معامله به حساب بورس کالا برای تسویه واریز شود.

شرکت در جلسه معاملاتی صرفا از طریق کارگزاران انجام می‌شود. آدرس و شماره تماس شرکت‌های کارگزاری در سایت بورس کالا درج شده است.

آنچه دیگران می خوانند: زمان ثبت نام مجدد جاماندگان سهام عدالت در سال 1400 مبلغ قسط ماهیانه وام سهام عدالت چقدر است؟+شرایط

گردآورنده: زهرا فرامرزی

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب