فدراسیون شطرنج آماده همکاری با بهزیستی است/ مسابقات بین‌المللی برگزار شودبه گزارش تیتربرتر؛ اولین دوره از مسابقات شطرنج قهرمانی معلولان کشور ویژه افراد دارای معلولیت جسمی - حرکتی به میزبانی شهرستان آبادان با حضور مسئولان کشوری و استانی و شهرستانی برگزار شد.

این مسابقات با حضور بیش از ۲۶ معلول شطرنج باز کشور از ۱۲ استان مختلف به منظور انتخاب تیم ملی معلولان شطرنج کشور از ۲۲ تا ۲۷ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ برگزار شد.

*اهمیت و لزوم انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان بهزیستی

هاشمی، دبیر فدراسیون شطرنج کشور در این مراسم، مسابقات شطرنج را زمینه‌ای برای کشف استعدادهای فکری از جمله افراد دارای معلولیت دانست و گفت: در مسابقات شطرنج به خوبی نبوغ فکری معلولان دیده می‌شود.

وی از آماده همکاری و امضای تفاهم‌نامه‌ای میان  فدراسیون شطرنج با سازمان بهزیستی در راستای ارائه خدمات لازم به معلولان شطرنج باز خبر داد و افزود: فدراسیون شطرنج تاکنون به طور مستقیم هیچ‌گونه تفاهم‌نامه‌ای در خصوص همکاری با سازمان بهزیستی نداشته است.

هاشمی با اشاره به ایجاد کمیته معلولان در فدراسیون شطرنج کشور بیان کرد: این اقدام به طور خودجوش انجام شد و این کمیته نیز آماده همکاری با سازمان‌های ذیربط است.

*برگزاری مسابقات بین‌المللی شطرنج معلولان پیگیری می شود

علیزاده، مسئول هیئت شطرنج معلولان کشور در این مراسم از ارائه حاضر آموزش‌های رایگان به طور آنلاین به جامعه هدف خبر داد و اظهار کرد: البته مسابقات شطرنج به صورت هفتگی و ماهیانه آنلاین نیز برگزار می‌شود.

وی با اشاره به توانمندی معلولان در حیطه ورزشی از جمله شطرنج عنوان کرد: در صورت همکاری و ایجاد شرایط لازم به طور حتم مسابقات شطرنج معلولان در سطح بین‌المللی برگزار خواهد شد.

علیزاده تاکید کرد: البته لازمه برگزاری این گونه مسابقات آن است که باید تحقیق کرد که آیا کشورهای همسایه ایران نیز معلولان شطرنج باز دارند یا نه.

*برگزاری مسابقات شطرنج معلولان در خوزستان

شیرزاد، سرپرست هیئت شطرنج استان خوزستان در این مراسم با اشاره به توانمندی معلولان در همه زمینه‌ها از جمله حوزه ورزشی بیان کرد: معلولان در بیشتر حوزه‌های ورزشی حضور دارند و برای کشور و خوزستان نیز کسب مقام می‌کنند و امید است که در حیطه شطرنج نیز شاهد مدال آوری معلولان خوزستانی باشیم.

وی در خصوص برگزاری مسابقات شطرنج معلولان در سطح خوزستان گفت: برگزاری مسابقات استانی باید پیامد آن مسابقات کشوری باشد و با توجه به اینکه اکنون اولین مسابقات کشوری در آبادان برگزار شد، این وعده داده می‌شود که در صورت استقبال و همکاری لازم از سوی مراکز ذیربط در آینده‌ای نه چندان دور مسابقات شطرنج معلولان در سطح خوزستان برگزار خواهد شد.

*خانواده‌ها از فرزند معلولشان حمایت کنند

شجاعی، رئیس اداره بهزیستی آبادان در این مراسم بر حمایت و پشتیبانی خانواده ها نسبت به فرزند معلولشان تاکید کرد و افزود: در این مسابقات شاهد هستیم که خانواده‌ها در کنار فرزندانشان هستند و آنها را به شکوفایی و فعالیت در جامعه برای فرهنگ سازی بیشتر سوق می‌دهند.

شجاعی با تاکید بر اینکه ورزش تأثیر مثبتی در زمینه‌های روانی و جسمی بر معلولان می‌گذارد، گفت: امید است با برگزاری این گونه مسابقات در سطوح مختلف بتوان کمک و خدمتی به جامعه معلولان ارائه کرد.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب