واکنش ها به ارسال سلاح به اوکراین توسط آمریکابه گزارش تیتربرتر؛ آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا خبر داده است که اوکراین کمک فوری غذایی به مبلغ  ۲۱۵ میلیون دلار و دیگر کمک های ضروری را در آینده دریافت خواهد کرد.

جزئیات کمک آمریکا به اوکراین

جزئیات کمک آمریکا به اوکراین جزئیات کمک آمریکا به اوکراین

 

به نوشته تارنمای هیل، بلینکن در جریان نشست «امنیت غذایی جهانی» در سازمان ملل متحد در روز چهارشنبه (روز گذشته) به این موضوع اشاره کرد که بزرگترین بحران غذایی جهانی در زمانه ما، به علت برخی عوامل همچون همه گیری کرونا، تغییرات آب و هوایی موجب شده و علاوه بر آن جنک اوکراین این بحران را تشدید کرده است.

تارنمای خبری هیل همچنین به نقل از بلینکن نوشت؛ «امروز با توجه به فوریت این بحران، آمریکا کمک ۲۱۵میلیون دلاری جدید و اضطراری (به اوکراین) و انجام کارهای بیشتر را اعلام می کند».

وزیر امورخارجه آمریکا درحالی از کمک جدید مالی به اوکراین خبر می دهد که  طی روزهای اخیر کنگره آمریکا کمک مالی ۴۰ میلیارد دلاری که هفت میلیارد دلار بیشتر از درخواست دولت بایدن بود را به تصویب رساند.

این بسته کمک های مالی که ابتدا در مورخ ۲۱ اردیبهشت ماه از سوی مجلس نمایندگان و سپس در ۲۷ اردیبهشت ماه توسط مجلس سنای آمریکا به تصویب رسید ، شامل کمک ۶ میلیارد دلاری تسلیحات و آموزش نظامی به اوکراین، ۸.۷ میلیارد دلار برای بازسازی انبارهای تسلیحات آمریکایی ارسال شده به اوکراین و ۳.۹ میلیارد دلار برای نیروهای آمریکایی مستقر در منطقه است؛ همچنین شامل ۸.۸ میلیارد دلار حمایت اقتصادی از اوکراین، چهار میلیارد دلار کمک مالی خرید تجهیزات نظامی برای اوکراین و متحدان و ۹۰۰ میلیون دلار در زمینه مسکن، تحصیل و سایر کمک ها به پناهجویان اوکراینی در آمریکا است.پیشتر دولت جو بایدن یک بودجه تکمیلی ۳۳ میلیارد دلاری با هدف حمایت از اوکراین در چند ماه آینده از کنگره این کشور درخواست کرده بود.

جنگ اوکراین پنجم اسفندماه ۱۴۰۰ و بدنبال نادیده گرفتن نگرانی های امنیتی مسکو از سوی غرب آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

مطالب مرتبط: سرنوشت نفت ایران پس از تحریم روسیه اولین تاثیر تحریم روسیه بر ایران

رئیس جمهور سابق بولیوی: آمریکا با ارسال تسلیحات به اوکراین، جنگ و مرگ را ترویج می‌کند

واکنش ها به ارسال سلاح به اوکراین توسط آمریکا واکنش ها به ارسال سلاح به اوکراین توسط آمریکا

 

«اوو مورالس» رئیس‌جمهوری سابق بولیوی (۲۰۰۶- ۲۰۱۹) با خشونت آمیز خواندن عملکرد آمریکا در قبال جنگ اوکراین،گفت: دولت ایالات متحده با ارسال تسلیحات به ارزش ده‌ها میلیارد دلار به اوکراین، جنگ و مرگ را ترویج می‌کند.

به گزارش روز پنج‌شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری پرنسا لاتینا، رهبر فعلی «جنبش به سوی سوسیالیسم» در بولیوی در صفحه توییتر خود نوشت: آمریکا ۴۰ میلیارد دلار کمک به اوکراین ارسال می‌کند با وجود اینکه افزایش قیمت سوخت و مواد غذایی به دلیل درگیری با روسیه باعث بالاترین تورم در ۴۰ سال گذشته در این کشور شده است.

مورالس افزود: ایالات متحده به جای صیانت از اقتصاد مردم خود، جنگ و مرگ را ترویج می‌کند.

از آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، اوو مورالس بارها نقش واشنگتن به عنوان محرک درگیری‌ها میان دو کشور را محکوم کرده و آمریکا را بدترین دشمن گفت‌وگوها و مذاکرات صلح روسیه و اوکراین توصیف کرده است.

مورالس در توییتی دیگر، جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا را به «استفاده از اوکراین برای حمله نظامی، سیاسی و اقتصادی به مردم روسیه» متهم کرد.

نخستین رئیس‌جمهوری بومی بولیوی، نوشت: ما مداخله‌ آمریکا برای مقابله با دو کشور روسیه و اوکراین را محکوم می‌کنیم. وی همچنین هشدار داد اروپا نمی‌تواند به صحنه عملیات آمریکا علیه کشورهای مستقل تبدیل شود.  

در ادامه این پیام آمده است: جنگ هرگز راه‌حل نیست و بولیوی طالب صلح و ضد امپریالیست است.

مورالس پیشتر نیز در واکنش به اظهار نظر جو بایدن در خطاب قرار دادن ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه به عنوان «جنایتکار جنگی»، ایالات متحده را کشوری دانست که موجب بیشترین جنگ‌ها و کشتارها در جهان شده است.

وی اعلام کرد آمریکا با فروش تسلیحات نظامی خود به جنگ‌ها دامن می‌زند و به دنبال تصرف منابع طبیعی است و بحران اوکراین نیز از این مساله مستثنی نیست.

مورالس از جمله رهبران آمریکای لاتین است که طعم تلخ سیاست‌های آمریکا در کشورش و کودتای طرح‌ریزی شده توسط واشنگتن را چشیده است.  

واکنش ها به ارسال سلاح به اوکراین توسط آمریکا واکنش ها به ارسال سلاح به اوکراین توسط آمریکا

 

در پی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بولیوی در ۲۰ اکتبر ۲۰۱۹ که در دور نخست مورالس پیروز شد، سازمان کشورهای آمریکایی (OAS) واقع در واشنگتن، بعد از راه‌اندازی اتهام تقلب در انتخابات و تظاهرات اعتراض آمیز در بولیوی، باعث برکناری مورالس شد. اتهامی که بعدها، موسسه تحقیقاتی ماساچوست آمریکا آن را رد کرد و براساس گزارش شبکه تلویزیونی «تله‌سور»، با سفر  یکی از حامیان اصلی کودتا به آمریکا پیش از انتخابات بولیوی، گمانه‌زنی‌ها در مورد ارتباط کودتاچیان با دولتمردان آمریکایی افزایش یافت.  

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه روز ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (پنجم اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

آنچه دیگران می خوانند: موانع برداشته شدن تحریم ها در سال 1400 چیست؟ اولین اقدام بایدن برای برجام چیست؟/آیا تحریم های ایران لغو می شود؟

گزارش از علیرضا یوسفی

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب