علت فوت عثمان محمدپرست دوتار نواز + بیوگرافی و ویدیوبه گزارش تیتربرتر؛ رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خواف گفت: عثمان محمدپرست استاد پیشکسوت و دوتار نواز معروف کشور و استان خراسان رضوی در سن ۹۴ سالگی در بیمارستان ۲۲ بهمن خواف دارفانی را وداع گفت.

علت درگذشت عثمان محمدپرست

علت درگذشت عثمان محمدپرست علت درگذشت عثمان محمدپرست

 

محمود باعقیده روز پنجشنبه افزود: این استاد شاخص موسیقی سنتی کشور از ۱۰ سالگی با دوتارنوازی مانوس بود و آثار مطرح و معروف مختلفی شامل چاوشی و سرحدی از خود به یادگار گذشته و در همایشها و آیینهای مختلف در داخل و خارج کشور به اجرای برنامه پرداخته است

وی ادامه داد: نام مرحوم محمدپرست به عنوان گنجینه زنده بشری در زمینه موسیقی مقامی در میراث فرهنگی ناملموس کشور طی سنوات گذشته به ثبت رسید.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خواف گفت: نسخه‌ای از گواهینامه ثبت جهانی دوتار که به ۲ زبان انگلیسی و فارسی نگارش شده است سال ۱۳۹۹ به مرحوم عثمان محمدپرست اهدا شد.

با عقیده افزود: این گواهینامه از طرف دکتر بهروز وجدانی که عهده‌دار پرونده ثبت جهانی دوتار با عنوان "مهارت سنتی ساختن و نواختن دوتار" در یونسکو بود به استاد عثمان محمدپرست اهدا شده است.

وی ادامه داد: نخستین کاشی ماندگار خراسان ‌رضوی در راستای حفظ میراث ناملموس کشور سال ۱۳۹۶ از سوی اداره ‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان‌ رضوی بر سر در منزل عثمان محمدپرست نصب شد.

او اضافه کرد: این استاد شاخص موسیقی سنتی کشور با بسیاری از استادان موسیقی ایران از جمله جلیل شهناز، محمدرضا شجریان، شهرام ناظری، فرهنگ شریف، اکبر گلپایگانی و اصغر بهاری کار کرده است 

عثمان محمدپرست در سال ۱۳۰۷ در شهر خواف استان خراسان رضوی متولد شد وی همچنین دارای فعالیت‌های خیرخواهانه در حوزه مدرسه سازی بود.

مرکز شهرستان خواف در فاصله ۲۶۷ کیلومتری جنوب غربی مشهد واقع است.

واکنش ها به درگذشت عثمان محمدپرست

واکنش ها به درگذشت عثمان محمدپرست واکنش ها به درگذشت عثمان محمدپرست

 

برای درگذشت استاد عثمان محمدپرست، محمدرضا یزدانپرست، روزنامه‌نگار و مجری تلویزیون با انتشار ویدئویی مربوط به مهرماه سال ۱۳۹۶ و برنامه زنده صبحگاهی شبکه دو، نوشت:

کاشیِ ماندگارِ سردرِ خانه‌ی استاد عثمان محمدپرست را مغرضان شکسته بودند و میراث فرهنگی خراسان رضوی با "چسب"، آن را درست کرده بود!

مگر چقدر قیمتش می‌شد؟ اصلا مگر مفاخر فرهنگی‌ و هنری‌مان قابلِ قیمت‌گذاری هستند؟!

امروز استاد عثمان به جهان بهتری از اینجا پا گذاشت؛ جهانی بود، بنشسته در گوشه‌ای...

این بخت‌یاری را داشتم که با او هم‌صحبت شوم و صدای آسمانیِ دوتار و آواز "نوایی‌نوایی‌"اش را در همایش خیرین مدرسه‌ساز، در سال ۱۳۸۸، از نزدیک بشنوم!

مطالب مرتبط: جزییات درگذشت عبدالوهاب شهیدی نوازنده‌ چیره‌دست عود حسین دهلوی استاد موسیقی ایران درگذشت

بیوگرافی عثمان محمدپرست

بیوگرافی عثمان محمدپرست بیوگرافی عثمان محمدپرست

 

عثمان محمدپرست (زادهٔ ۱۳۰۷ – ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱) معروف به عثمان خوافی از استادان دوتار نوازی خراسان بود. وی در سال‌های اخیر چندین بار در بیمارستان بستری شده بودند و طی روزهای اخیر به دلیل عفونت ریه و تشدید آن به بیمارستان رفته بود که پس از دو روز بستری، صبح ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ در بیمارستان ۲۲ بهمن خواف در سن ۹۴ سالگی درگذشت. 

بزن عثمان که غم دارد دل من

بزن عثمان که روحی در تن من

بزن عثمان که در سوگت بی قرارُم

بزن سازی که غم دارد دل من

ز عثمان و ز خواف زان دوتارش

حکایت ها کند ساز در دل من

زدی چنگی مست بر آن دوتارت

که بذر عشق نشاندی در دل من

الا ای عشق یزدان، مرد مردان

که یادت جاوِدانه است در دل من

خانواده عثمان محمدپرست

عثمان محمدپرست در سال ۱۳۰۷ در شهر خواف از توابع خراسان رضوی زاده شد. او از سن ۱۰ سالگی با دوتار مأنوس بوده است. پدر وی با نوازندگی مخالف بود. اما پس از آنکه دید عثمان درباره محمد شعر می‌گوید و می‌نوازد نظرش تغییر کرد.

وی از طایفه "بای" بود که طایفه‌ای دامدار و چادرنشین هستند. عثمان محمد پرست، شش پسر و سه دختر دارد. وی دربارهٔ آغاز فعالیت‌های خود در عرصه موسیقی می‌گفت:

" از دوازده یا سیزده سالگی با دوتار هم نواز شدم و روزها و شب‌ها بعد از فراغت از کار که جوهر هر مرد خوافی است به سماع روحانی با خویشتن خویش می‌پرداختم و هیچ گاه استادی در این زمینه نداشتم. دو تار یعنی عشق، "دوتار"، ساز آرام و ملایمی است که هم نوازنده را آرامش می‌دهد و هم مردمی را که علاقمند به این ساز هستند."

عثمان محمدپرست، در خصوص منشأ دوتار نوازی می‌گفت:

"خاستگاه دوتار، سه شهر خواف، تایباد و تربت جام است که بیشتر آهنگ‌های فارسی و محلی می‌پردازند و بعد از آن هم در قوچان، شیروان و بجنورد "دوتار" رایج است که با آن آهنگ‌های کردی و ترکی می‌زدند، از آنجا هم به ترکمن‌ها در گنبد کاووس رسید که با دوتار، آهنگ‌های ترکمنی می‌نواختند."

عثمان محمدپرست آثار مطرح و معروفی دارد که از چاوشی و سرحدی گرفته تا دیگر مقام‌های این دیار، اجراهای گوناگونی را درعین وحدت آفریده‌ بود.

او نخستین کسی بود که در سال ۱۳۵۳ ترانه نوایی نوایی را اجرا کرد.

مراسم نکوداشت و رونمایی از سردیس عثمان محمدپرست

در ۱۳ تیر ۱۳۹۱ در مراسم نکوداشت عثمان محمدپرست، با حضور هنرمندانی همچون محمود دولت‌آبادی از سردیس عثمان محمدپرست خوافی رونمایی شد.

مراسم رونمایی از تندیس عثمان محمدپرست در خواف

۲۰ آبان ۱۳۹۸ تندیس عثمان محمد پرست در مجتمع فرهنگی هنری مدرس شهر خواف رونمایی شد. در ادامه این مراسم از خالق اثر نوایی با حضور جمع کثیری از مردم و هنرمندان خوافی و تایبادی تقدیر شد.

نصب نخستین کاشی ماندگار خراسان‌رضوی در منزل عثمان محمد پرست

۸ شهریور ۱۳۹۶ خورشیدی، نخستین کاشی ماندگار خراسان‌رضوی در راستای حفظ میراث ناملموس کشور از سوی اداره‌کل میراث‌فرهنگی خراسان‌رضوی بر سر در منزل عثمان محمدپرست نصب شد.

بازیگری

گفت زیرسلطه من آیید (۱۳۶۲) به نویسندگی و کارگردانی داریوش ارجمند
فردا، ساخته ناکایاما

آنچه دیگران می خوانند: فیلم| ماجرای کپی برداری سرود ملی ایران از کره جنوبی فیلم| اجرای موسیقی گیلکی روزبه حصاری بازیگر سریال بچه مهندس در فرمول یک

گردآورنده: علیرضا یوسفی

‍‍‍‍‍‍

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب