زمان برداشت مرحله دوم یارانه خرداد 1401به گزارش تیتربرتر؛ نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که حذف ارز ترجیحی یا به‌عبارتی بازتوزیع یارانه‌ها هنر بزرگی از سوی دولت سیزدهم است، گفت: اقدام بعدی دولت باید شناور کردن نرخ ارز باشد.

آخرین وضعیت یارانه ها

آخرین وضعیت یارانه ها آخرین وضعیت یارانه ها

 

سید محمدرضا میرتاج الدینی در جلسه‌ فوق العاده‌ با فعالان اقتصادی بخش خصوصی آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه پیشرفت کشور در مسائل اقتصادی در گرو حمایت همه جانبه از بخش خصوصی است، اظهار کرد: این حمایت با محدودیت بخش خصوصی از طریق اعمال سیاست‌ها و بخشنامه‌های متعدد امکان پذیر نیست.

به گزارش ایرنا، وی خاطرنشان کرد: اولین راه حمایت از بخش خصوصی بازکردن درهای بانک‌ها بر روی تولید کنندگان و گشاده رویی با آنان است و راه‌حل آن رفع تعهد ارزی از ۷۰ به ۶۰ درصد و افزایش زمان از سه ماه به پنج ماه است.

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، تقویت منابع استانی از طریق بودجه سال ۱۴۰۱ را راهکار مناسب حمایت از تولیدکنندگان عنوان کرد و افزود: اصلاح و باز توزیع یارانه‌ها اقدام بعدی حمایت از تولیدکنندگان است که باید از طریق ارز نیمایی سرمایه‌ در گردش تقویت شود.

 در این جلسه تعدادی از فعالان بخش خصوصی به بیان نقطه‌ نظرات خود در خصوص مشکلات و چالش‌های بخش تولید پرداخته و خواستار حل مشکلات بانکی واحدهای تولیدی استان شدند.

کمتر از ۲۴ ساعت پس از واریز اولین مرحله یارانه‌ جدید ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی، مرحله دوم این یارانه هم به حساب برخی از سرپرستان خانوار واریز شد. اما هر دو یارانه واریز شده فعلا قابل برداشت نیست.

ساعتی قبل دومین نوبت یارانه جدید هم واریز شد.

در پیامک ارسال شده آمده: «بسته حمایتی طرح مردمی‌سازی و عادلانه کردن یارانه‌ها، نوبت دوم به مبلغ …. ریال امشب به حساب شما واریز می‌شود و پس از اعلام سازمان هدفمندی یارانه‌ها قابل برداشت است.»

مرحله دوم یارانه‌های جدید در حالی واریز شده که رئیس جمهور شب گذشته اعلام کرد یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی تنها برای دو ماه واریز می‌شود و بعد از آن به سمت پرداخت کالابرگ حرکت می‌کنیم. با این حساب دو یارانه جدیدی که دولت وعده واریزش را داده بود ظرف۲۴ ساعت واریز شده اما هردو یارانه فعلا قابل برداشت نیست.

مطالب مرتبط: زمان ثبت نام مجدد جاماندگان سهام عدالت در سال 1400 مبلغ قسط ماهیانه وام سهام عدالت چقدر است؟+شرایط

اما چرا یارانه‌های واریزشده قابل برداشت نیست؟

اما چرا یارانه‌های واریزشده قابل برداشت نیست؟ اما چرا یارانه‌های واریزشده قابل برداشت نیست؟

 

در پیامک ارسالی تاکید شده که یارانه واریزی زمانی قابل برداشت است که سازمان هدفمندی یارانه‌ها اعلام کند. این سازمان هم تا این لحظه هیچ توضیحی در خصوص زمان برداشت یارانه و علت قابل برداشت نبودن آن ارائه نکرده است.

بانک مرکزی در توضیح علت واریز نشدن یارانه‌ها به تجارت‌نیوز گفت: مسئولیت تصمیم‌گیری در رابطه با زمان خرج کردن یارانه جدید با سازمان هدفمندی یارانه‌‌هاست، بانک مرکزی در این رابطه هیچ مسئولیتی برعهده ندارد. اصولا از نظر بانکی نمی‌توان مبلغی را واریز و بعد تامین اعتبار کرد.

حالا علاوه بر یارانه مرحله اول، یارانه مرحله دوم هم به حساب برخی واریز شده و باید منتظر زمان قابل برداشت بودن آن ماند.

مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی، جزئیات واریز یارانه جدید دولت برای دو ماه اردیبهشت و خرداد در دو نوبت، طبق لیست سازمان هدفمندی یارانه‌ها به حساب بیش از ۲۳ میلیون سرپرست خانوار را تشریح کرد.

محمدبیگی گفت: در این مرحله و طی دو نوبت مبالغ مربوط به اردیبهشت و خرداد ماه به حساب ۲۳ میلیون و ۶۸۰ هزار سرپرست خانوار واریز شد. به عبارت دیگر از شب گذشته ۴۷ میلیون و ۳۶۰ هزار فقره پرداخت یارانه برای دو ماه اردیبهشت و خرداد انجام شده است.

مدیر اداره نظام های پرداخت ادامه داد: مجموع مبلغ واریزی برای دو نوبت حدود ۴۶ هزار میلیارد تومان بوده است.

مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره با اینکه چه زمانی یارانه واریزی قابل برداشت خواهد بود، گفت که فعلا توزیع کالاهای ۴۲۰۰ تومانی ادامه دارد. بنابراین با شروع اصلاح نرخ ارز و مشخص شدن سقف قیمتی کالاها و اصلاحاتی که صورت می‌گیرد برداشت یارانه واریزی آزاد خواهد شد که مرحله اول برای ماه جاری قابل برداشت شده است و یارانه دوم نیز در ماه بعد در دسترس قرار خواهد گرفت.

میرکاظمی اشاره‌ای هم به موضوع کالابرگ الکترونیک که در قانون بودجه برای توزیع یارانه تکلیف شده است، داشت و افزود: فعلا پرداخت یارانه به صورت نقدی انجام می‌شود تا زیرساخت‌های لازم برای کالابرگ راآماده کنیم، کالابرگ چیز عجیبی نیست، کارت بانکی یارانه شارژ خواهد شد و کالای اساسی خاصی را می تواند طبق سازوکار تعیین شده خریداری کرد.

دو روز بعد از واریز یارانه جدید،‌ستاد تنظیم بازار اعلام کرد که «مبلغ کمک معیشتی واریزی برای ماه‌ اول از ساعات پایانی امشب قابل برداشت است.»

این در حالی است که برخی از خانوارها دو مرحله یارانه نقدی دریافت کرده‌اند. اما بر اساس این اطلاعیه، تنها یک مرحله از یارانه جدید قابل برداشت است. یعنی نفری ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار تومان.

بر این اساس یک خانوار چهار نفره که در دهک اول تا سوم درآمدی قرار دارد،‌امشب می‌تواند یارانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی را برداشت کند.

اما چرا یارانه‌های واریزشده قابل برداشت نیست؟ اما چرا یارانه‌های واریزشده قابل برداشت نیست؟

 

مبلغ این یارانه برای خانواده‌هایی که در دهک درآمدی چهار تا ۹ قرار دارند، یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است.

البته از مبلغ اعلام شده،‌ قسط وام کرونا کسر شده است.

خانوارهایی که یارانه مرحله اول به حساب آنها واریز شده است در ساعات پایانی همان 26اردیبهشت ، یعنی حوالی ساعت ۲۴ قابل برداشت می‌شود.

آنچه دیگران می خوانند: مبلغ نهایی حقوق و عیدی کارکنان در سال 1401+ جزئیات زمان واریز حقوق کارکنان در شهریور 1400

گزارش از علی اکبر رضایی

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب