آیا صنعت خودرو و مردم برای فاطمی امین اهمیت دارند؟افتتاحیه چهارمین نمایشگاه خودرو تهران 1401افتتاحیه چهارمین نمایشگاه خودرو تهران 1401افتتاحیه چهارمین نمایشگاه خودرو تهران ۱۴۰۱

برخلاف آن چه تصور می شد نه تنها وزیر صمت در مراسم آغاز به کار بزرگ ترین رویداد خودرویی کشور پس از تحریم ها حضور نیافت، بلکه غیر از رئیس ایدرو تاکنون هیچ یک معاونان وی نیز تاکنون پا به نمایشگاه خودروی شهر آفتاب نگذاشته اند؟ با توجه به این شرایط این پرسش پیش می آید که آیا صنعت خودرو برای فاطمی امین و مردم اهمیت دارد؟

به گزارش پایگاه خبری اسب بخار، در واقع نوع رفتار و واکنشی که فاطمی امین با خودروسازان داشته است باعث شکل گیری برخی شائبه ها و حواشی شده است.

عدم رسمیت خودروسازان بخش خصوصی؟

برخی معتقد هستند که رصد رفتاری وزیر نسبت به خودروسازان بخش خصوصی نشان می دهد که فاطمی امین چندان اهمیتی برای آنان قائل نیست، به نحوی که، می توان گفت آن ها را به رسمیت نمی شناسد و برای او مهم نیست که خودروسازان بخش خصوصی چه عملکردی داشته و چه دستاوردهایی کسب کرده اند.

این در حالی است که این بخش از صنعت خودروسازی طی دوران تحریم با توجه به توان و پتانسیل هایی که دارند، توانسته اند نقش بسیار مهمی در جلوگیری از تلاطم بیش تر و آشفتگی بازار ایفا کنند. در واقع، این بخش با تنوع زیاد و سرعت تولید، معرفی و عرضه محصول بخش عمده ای تقاضاهای مصرفی را به سوی خود جذب کرده است و باعث کاسته شدن فشار از بازار شوند.

در این میان، به نظر می رسید که وزیر صمت علاوه بر دیدن و نشان دادن واکنش به این عملکرد، شرایط تسهیل شدن کسب و کار آنان را نیز فراهم می کرد. با این حال، هم رفتار وزیر و هم موانعی که در راه آنان به بهانه شفاف سازی و الزام به حضور در سامانه یکپارچه فروش ایجاد کرد نشان داد که فاطمی امین در عمل نسبت به این بخش بسیار بی توجه است.

ترس وزیرصمت از مواجه با مردم

از سوی دیگر، برخی معتقد هستند که وی با توجه به وضعیت بازار خودرو، قیمت محصولات، کیفیت و مسائلی این چنینی توان برخورد با مردم و شنیدن صدای خودروسازان بخش خصوصی را ندارد.

این در حالی است که چهارمین نمایشگاه خودرو شهر آفتاب به رغم خوردن انگ چینی بودن آن، در هر صورت پاسخ محکمی به تحریم کنندگان به شمار می رود. در واقع، این نمایشگاه نشان می دهد که تحریم به هدف ننشسته است و صنعت خودروی ایران به عنوان ویترین صنعت کشور، کج دار و مریز جذابیت های خود را دارد.

این نمایشگاه نشان می دهد که خودروسازان داخلی، به خصوص بخش خصوصی، به هر لطایف الحیلی که بوده است، تحریم ها را دور زده و چراغ تولید را روشن نگاه داشته اند. خواه پایه این محصولات تمام و کمال چینی بوده و حتا در اعلام میزان درصد داخلی سازی نیز چندان صادقانه عمل نکرده باشند، خواه این که بسیاری از محصولات موجود بر پایه یک پلتفرم و با برندهای مختلف تولید شده باشند. خواه این محصولات و در کل وضعیت فعلی صنعت خودروسازی کشور با آن چه باید فاصله بسیار داشته باشد. در هر حال، چهارمین نمایشگاه خودرو شهر آفتاب فرصتی بود که وزیر صمت می توانست با استفاده از آن و حضور در غرفه های خودروسازان دلگرمی بیش تری به آنان بدهد، در این صورت، خودروسازان بخش خصوصی نیز می دانستند که تلاش هایشان دیده می شود و کسی هست که آن ها را بشناسد و بفهمد.

وزیر صمت وقت ندارد؟

از سوی دیگر، برخی بر این گمان هستند که وزیر صمت شجاعت برخورد با خودروسازان و مردم را ندارد، به خصوص این که، پیش از نمایشگاه ملزم کردن خودروسازان به حضور در سامانه یکپارچه فروش، تمام برنامه های آنان برای نمایشگاه را به هم ریخته است. به بیان ساده، برای خودروسازان بخش خصوصی حضور در نمایشگاه فرصتی است که غیر از معرفی محصولات و دیدار رو در رو و برخورد نزدیک با مردم، محل مناسبی برای فروش ویژه نیز به شمار می رود. بنابراین به نظر می رسد وزیر با درک این که این امکان را از آنان سلب کرده، ترجیح داده است به نمایشگاه نیاید و وقتش را برای شنیدن گلایه ها و دردهای خودروسازان بخش خصوصی هدر ندهد.

در هر حال فاطمی امین با نیامدن و عدم حضور در بزرگ ترین رویداد خودرویی کشور پس از تحریم ها باعث شده است پیام های گوناگونی مخابره شود. پیام هایی مبنی بر این که آیا وی اهمیتی برای خودروسازان بخش خصوصی قائل نیست؟ از مواجه با مردم می ترسد؟ جوابی در پاسخ به انتقادها ندارد؟ و در آخر این که شأن خود را بالاتر از آن می داند که بخواهد برای دست اندازهایی که ایجاد کرده است پاسخ‌گو باشد. شاید هم شرم از عدم تحقق وعده های خودرویی اش مانع از حضور در چهارمین نمایشگاه خودرو شهر آفتاب شده است.

علی طجوزی

پایگاه خبری اسب بخار

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام، آیگپ و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب