قرص خوراکی پیتاواستاتینقرص خوراکی پیتاواستاتین به عنوان یک داروی ژنریک و به عنوان داروهای مارک دار با نام های تجاری: Livalo، Zypitama موجود است. پیتاواستاتین فقط به صورت قرصی است که از راه خوراکی مصرف می کنید. پیتاواستاتین دارویی به نام استاتین است. این برای کاهش کلسترول LDL (بد) و تری گلیسیرید و افزایش کلسترول HDL (خوب) در خون شما استفاده می شود.

قرص خوراکی پیتاواستاتین با نام تجاری لیوالو و زیپیتاماگ موجود است. همچنین به عنوان یک داروی ژنریک موجود است. داروهای ژنریک معمولاً قیمت کمتری نسبت به نسخه برند دارند. در برخی موارد، آنها ممکن است در تمام قوت ها یا اشکال به عنوان داروی نام تجاری موجود نباشند. پیتاواستاتین ممکن است به عنوان بخشی از درمان ترکیبی استفاده شود. این بدان معناست که ممکن است لازم باشد آن را با سایر داروها مصرف کنید.

چرا پیتاواستاتین تجویز می شود؟

در بزرگسالان، قرص خوراکی پیتاواستاتین برای موارد زیر استفاده می شود:

کاهش سطح کلسترول LDL (بد) و تری گلیسیرید افزایش سطح کلسترول HDL (خوب) کاهش کلسترول تام بالا

پیتاواستاتین در کودکان بالای 8 سال مبتلا به هیپرکلسترولمی خانوادگی هتروزیگوت (HeFH) برای موارد زیر استفاده می شود:

کاهش کلسترول تام کاهش کلسترول LDL HeFH وضعیتی است که برخی از افراد با آن متولد می شوند و باعث کلسترول بالا می شود.

با بهبود سطح کلسترول، این دارو می تواند به کاهش سرعت پیشرفت بیماری قلبی کمک کند. همچنین می تواند خطر حمله قلبی یا سکته را کاهش دهد. این دارو همراه با رژیم غذایی مناسب و سایر تغییرات سبک زندگی برای بهبود سطح کلسترول و سلامت قلب استفاده می شود.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

چگونه اثر می کند؟

پیتاواستاتین به دسته ای از داروها به نام مهارکننده های ردوکتاز HMG-CoA تعلق دارد. اینها استاتین ها نیز نامیده می شوند. دسته ای از داروها گروهی از داروها هستند که به روشی مشابه عمل می کنند. این داروها اغلب برای درمان شرایط مشابه استفاده می شوند. استاتین ها آنزیمی به نام HMG-CoA ردوکتاز را مسدود می کنند. این کمک می کند تا کلسترول خون شما به سطح سالم تری برسد.

عوارض جانبی پیتاواستاتین

قرص خوراکی پیتاواستاتین باعث خواب آلودگی نمی شود، اما می تواند عوارض جانبی دیگری ایجاد کند. عوارض جانبی رایج تری که ممکن است با استفاده از پیتاواستاتین رخ دهد عبارتند از:

کمر درد یبوست اسهال دردهای عضلانی درد در بازوها یا پاهای شما

اگر این اثرات خفیف باشند، ممکن است ظرف چند روز یا چند هفته از بین بروند. اگر شدیدتر هستند یا از بین نمی روند، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

هشدار درد عضلانی: پیتاواستاتین گاهی اوقات می تواند باعث میوپاتی شود که درد و ضعف عضلانی است. حتی می تواند باعث رابدومیولیز شود. این شکست شدید عضلانی است که می تواند منجر به نارسایی کلیه شود. اگر درد، حساسیت یا ضعف عضلانی غیرقابل توضیحی داشتید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

نوشته های مشابه
نورتریپتیلین چیست؟ || پزشکتنورتریپتیلین چیست؟ || پزشکت
نورتریپتیلین چیست؟
آریپیپرازول از عوارض تا کاربرد آن || پزشکتآریپیپرازول از عوارض تا کاربرد آن || پزشکت
آریپیپرازول از عوارض تا کاربرد آن

هشدار مشکلات کبدی: پیتاواستاتین می تواند باعث مشکلات کبدی شود که می تواند منجر به نارسایی کبد شود. اگر مشکلات کبدی فعال دارید یا الکل زیاد مصرف می کنید، نباید از این دارو استفاده کنید. در صورت داشتن هر یک از علائم زیر فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

خستگی مفرط ادرار تیره رنگ از دست دادن اشتها زرد شدن پوست یا سفیدی چشم درد در سمت راست بالای شکم (ناحیه معده)

تداخل دارویی پیتاواستاتین

پیتاواستاتین ممکن است با سایر داروها تداخل داشته باشد. قرص خوراکی پیتاواستاتین می تواند با سایر داروها، ویتامین ها یا گیاهان دارویی که ممکن است مصرف کنید تداخل داشته باشد. تداخل زمانی است که یک ماده نحوه عملکرد دارو را تغییر دهد. این می تواند مضر باشد یا از عملکرد خوب دارو جلوگیری کند.

برای کمک به جلوگیری از تداخل، پزشک باید تمام داروهای شما را با دقت مدیریت کند. حتماً در مورد تمام داروها، ویتامین ها یا گیاهانی که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید. برای اینکه بدانید این دارو چگونه ممکن است با داروی دیگری که مصرف می کنید تداخل داشته باشد، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید. نمونه هایی از داروهایی که می توانند با پیتاواستاتین تداخل ایجاد کنند، عبارتند از:

آنتی بیوتیک ها

مصرف برخی از آنتی بیوتیک ها با پیتاواستاتین می تواند میزان پیتاواستاتین را در بدن شما افزایش دهد. این خطر عوارض جانبی پیتاواستاتین را افزایش می دهد. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

اریترومایسین کلاریترومایسین

داروی رقیق‌کننده خون

وارفارین برای رقیق کردن خون استفاده می شود. استفاده از این دارو همراه با پیتاواستاتین ممکن است اثرات وارفارین را افزایش دهد. این خطر خونریزی شما را افزایش می دهد. اگر آن را همراه با پیتاواستاتین مصرف کنید، ممکن است پزشک سطح وارفارین شما را به دقت کنترل کند.

داروهای کلسترول

مصرف برخی داروهای کلسترول همراه با پیتاواستاتین می تواند خطر ابتلا به میوپاتی (درد عضلانی) یا رابدومیولیز (تجزیه شدید عضلانی) را افزایش دهد. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

جمفیبروزیل فنوفیبرات نیاسین

داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی

مصرف سیکلوسپورین، دارویی که سیستم ایمنی را سرکوب می کند، همراه با پیتاواستاتین می تواند میزان پیتاواستاتین را در بدن شما افزایش دهد. این خطر عوارض جانبی پیتاواستاتین را افزایش می دهد. این داروها را با هم مصرف نکنید .

داروهای سل

ریفامپین برای درمان سل استفاده می شود. استفاده از این دارو همراه با پیتاواستاتین می تواند میزان پیتاواستاتین را در بدن شما افزایش دهد. این خطر عوارض جانبی پیتاواستاتین را افزایش می دهد.

داروهای نقرس

کلشی سین برای درمان عود نقرس استفاده می شود. استفاده از این دارو همراه با پیتاواستاتین می تواند خطر عوارض جانبی مانند میوپاتی (درد عضلانی) یا رابدومیولیز (تجزیه شدید عضلانی) را افزایش دهد.

هشدارهای پیتاواستاتین

این دارو با چندین هشدار همراه است.

هشدار آلرژی. پیتاواستاتین می تواند یک واکنش آلرژیک شدید ایجاد کند. علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

راش خارش کندوها

اگر تا به حال به آن واکنش آلرژیک داشته اید، دیگر این دارو را مصرف نکنید. مصرف مجدد آن می تواند کشنده باشد (باعث مرگ شود).

هشدار تداخل الکلی. اگر بیش از دو نوشیدنی الکلی در روز بنوشید، پیتاواستاتین می تواند خطر آسیب جدی به کبد را افزایش دهد. با پزشک خود در مورد اینکه آیا می توانید در حین مصرف پیتاواستاتین الکل مصرف کنید یا خیر صحبت کنید.

هشدار برای مبتلایان به بیماری های خاص

برای افراد مبتلا به مشکلات کلیوی: ممکن است نتوانید این دارو را به خوبی از بدن خود پاک کنید. این ممکن است سطح پیتاواستاتین را در بدن شما افزایش دهد و عوارض جانبی بیشتری (مانند مشکلات عضلانی) ایجاد کند. اگر مشکلات کلیوی فعال دارید یا سابقه بیماری کلیوی دارید به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک ممکن است دوز کمتری از این دارو را برای شما تجویز کند.

برای افراد مبتلا به مشکلات کبدی: پیتاواستاتین می تواند باعث مشکلات کبدی شود که می تواند منجر به نارسایی کبد شود. اگر سابقه بیماری کبدی دارید به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک می تواند به شما اطلاع دهد که آیا پیتاواستاتین برای شما بی خطر است یا خیر. اگر بیماری فعال کبدی دارید، نباید پیتاواستاتین مصرف کنید.

برای افراد مبتلا به تیروئید کم کار: اگر کم کاری تیروئید دارید که به خوبی کنترل نشده است، ممکن است در هنگام مصرف پیتاواستاتین در معرض خطر مشکلات عضلانی باشید.

برای افراد مبتلا به دیابت: پیتاواستاتین می تواند سطح قند خون شما را افزایش دهد. پزشک شما این سطوح را به دقت کنترل خواهد کرد.

هشدار برای گروه های دیگر

برای زنان باردار: پیتاواستاتین نباید در زنان باردار استفاده شود. اگر در حین مصرف این دارو باردار شدید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

برای زنان شیرده: پیتاواستاتین ممکن است به شیر مادر منتقل شود و ممکن است در کودکی که با شیر مادر تغذیه می شود عوارض جانبی ایجاد کند. هنگام مصرف پیتاواستاتین نباید از شیر مادر تغذیه کنید. اگر به کودک خود شیر می دهید با پزشک خود صحبت کنید. شما باید تصمیم بگیرید که شیردهی را قطع کنید یا مصرف این دارو را قطع کنید.

برای سالمندان: کلیه افراد مسن ممکن است مانند گذشته کار نکنند. این می تواند باعث شود بدن شما داروها را کندتر پردازش کند. در نتیجه مقدار بیشتری از دارو برای مدت طولانی تری در بدن شما باقی می ماند. این خطر عوارض جانبی شما را افزایش می دهد.

نحوه مصرف پیتاواستاتین

همه دوزهای ممکن و اشکال دارویی ممکن است در اینجا گنجانده نشوند. دوز، شکل دارویی و تعداد دفعات مصرف دارو به موارد زیر بستگی دارد:

سن شما وضعیت در حال درمان وضعیت شما چقدر شدید است سایر شرایط پزشکی که دارید نحوه واکنش شما به اولین دوز

ملاحظات دوز ویژه

برای افراد مبتلا به بیماری کلیوی: دوز پیتاواستاتین شما نباید بیش از 2 میلی گرم یک بار در روز باشد.

هشدار دوز

هرگز بیش از 4 میلی گرم پیتاواستاتین در روز مصرف نکنید. دوزهای بالاتر شما را در معرض خطر مشکلات شدید عضلانی قرار می دهد.

طبق دستور مصرف کنید. قرص خوراکی پیتاواستاتین برای درمان طولانی مدت استفاده می شود. اگر آن را طبق دستور مصرف نکنید با خطراتی همراه است.

اگر مصرف دارو را به طور ناگهانی قطع کنید یا اصلا آن را مصرف نکنید: سطح کلسترول شما همچنان بالا خواهد بود. این شما را در معرض خطر بیماری قلبی، حمله قلبی یا سکته قرار می دهد.

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید یا دارو را طبق برنامه مصرف نکردید: ممکن است داروی شما نیز موثر نباشد. برای اینکه این دارو خوب عمل کند، باید مقدار معینی همیشه در بدن شما باشد.

اگر بیش از حد مصرف کنید: ممکن است سطوح خطرناکی از دارو در بدن خود داشته باشید. علائم مصرف بیش از حد این دارو می تواند شامل موارد زیر باشد:

درد شدید در ناحیه شکم (ناحیه معده)

استفراغ

اسهال

درد و ضعف عضلانی

اگر یک نوبت را فراموش کردید چه باید کرد: به محض یادآوری دوز خود را مصرف کنید. اما اگر فقط چند ساعت قبل از نوبت بعدی برنامه ریزی شده خود را به خاطر می آورید، فقط یک دوز مصرف کنید. هرگز سعی نکنید با مصرف دو دوز در یک نوبت به نتیجه برسیم. این می تواند منجر به عوارض جانبی خطرناک شود.

چگونه تشخیص دهید که دارو موثر است: ممکن است نتوانید بگویید که این دارو برای شما مؤثر است. پزشک شما به طور منظم آزمایش خون را برای بررسی سطح کلسترول شما انجام می دهد. این آزمایش ها نشان می دهد که آیا دارو کار می کند یا خیر.

ملاحظات مهم برای مصرف پیتاواستاتین

اگر پزشک پیتاواستاتین را برای شما تجویز کرد، این ملاحظات را در نظر داشته باشید.

عمومی

می توانید پیتاواستاتین را با غذا یا بدون غذا مصرف کنید.

این دارو را در زمان(های) توصیه شده توسط پزشک مصرف کنید.

می توانید تبلت را برش دهید یا خرد کنید.

نظارت بالینی

پزشک در طول درمان سلامت شما را تحت نظر خواهد گرفت. آنها احتمالاً آزمایش خون انجام می دهند. این آزمایش‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا مطمئن شوید که سطح کلسترول شما در محدوده‌ای است که پزشک احساس می‌کند برای شما بهترین است. این نشان می دهد که آیا داروی شما موثر است یا خیر.

همچنین، پزشک شما باید برخی از مسائل بهداشتی را تحت نظر داشته باشد. این می تواند به شما کمک کند تا هنگام مصرف این دارو ایمن بمانید. این مسائل عبارتند از:

عملکرد کلیه. آزمایش خون می تواند عملکرد کلیه های شما را بررسی کند. اگر کلیه های شما به خوبی کار نمی کنند، پزشک ممکن است دوز این دارو را کاهش دهد.

عملکرد کبد. آزمایش خون می تواند بررسی کند که کبد شما چقدر خوب کار می کند. اگر آزمایشات شما غیر طبیعی باشد، ممکن است به این معنی باشد که پیتاواستاتین به کبد شما آسیب می رساند. ممکن است پزشک شما را به داروی دیگری سوق دهد.

رژیم غذایی شما

در مورد غذاهایی که باید بخورید با پزشک خود صحبت کنید. پیروی از یک رژیم غذایی سالم برای قلب می تواند به کاهش کلسترول شما کمک کند.

 

 

https://www.healthline.com/health/drugs/pitavastatin-oral-tablet

var params = {limit: 5, online:true, skill: [15]};

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب