ماجرای مهاجرت متین بالسینی شناگربه گزارش گزارش تیتربرتر؛ متین بالسینی پدیده شنای ایران پناهنده شد.

جزئیات مهاجرت متین بالسینی شناگر

جزئیات مهاجرت متین بالسینی شناگر جزئیات مهاجرت متین بالسینی شناگر

 

اخبار منتشره حاکی از آنست که متین بالسینی، رکورددار شنای پروانه ایران در المپیک تصمیم به پناهنده شدن دارد.

 هنوز همه اهالی شنا به یاد دارند که در سومین روز از بازی‌های المپیک توکیو تنها نماینده شنای ایران در این مسابقه در ماده ۲۰۰ متر پروانه به آب زد و در دسته اول در کنار شناگرانی از جامائیکا، اسلوواکی، تایلند، سوریه و سیشل رقابت کرد و با رکورد ۱:۵۹:۹۷ به کار خود پایان داد و در نهایت در ماده ۲۰۰ پروانه در رده ۳۳ قرار گرفت.

متین بالسینی که پیش‌ از المپیک در انتخابی المپیک صربستان رکورد ۲:۰۰:۹۴ را ثبت کرده بود توانست رکورد ملی خود را در توکیو بهبود بخشد و تا حدود زیادی نگاه‌ها به شنا را تغییر دهد، اما خیلی زود همه چیز رنگ باخت و ورق برگشت.

بالسینی با سهمیه یونیورسالیتی راهی بازی‌های المپیک توکیو شد؛ این در حالی بود که مهرشاد افقری هم بعد از مسابقات شنا انتخابی المپیک صربستان در مسابقات انتخابی المپیک بلغارستان در ماده ۱۰۰ پروانه رکورد B المپیک را ثبت کرد، اما به این دلیل که مسئولان فدراسیون شنا اعلام کردند فرصت ثبت فیناپوینت به اتمام رسیده، نتوانست راهی المپیک ۲۰۲۰ شود.

علت مهاجرت متین بالسینی

علت مهاجرت متین بالسینی علت مهاجرت متین بالسینی

 

با وجود اینکه بالسینی چندین بار به روش‌های مختلف نسبت به شرایط گلایه کرده بود، اما هیچ واکنشی از مسئولان فدراسیون که ادعا می‌کنند از جنس این رشته هستند ندید و حالا تصمیم گرفته تا از تیم ملی ایران جدا شود و مانند کیمیا علیزاده زیر پرچم پناهجویان در مسابقات بین‌المللی مختلف حضور پیدا کند؛ تصمیمی که البته بسیار عجولانه بود و ذوق‌زدگی رسانه های معاند را هم به همراه داشته است.

بالسینی از سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱ توانست ۸ بار رکورد ملی ۲۰۰ متر پروانه را در استخر مسافت کوتاه و بلند بشکند و قطعاً یکی از استعدادهای رشته شنا محسوب می‌شود، اما سوءمدیریت موجب شد تا او چنین تصمیمی بگیرد. حالا باید منتظر ماند و دید که واکنش اهالی شنا و مسئولان ورزش به این تصمیم بالسینی چه خواهد بود؟

مطالب مرتبط:

ماجرای مهاجرت پریسا جهانفکریان به آلمان + عکس ها ماجرای مهاجرت حامد پهلان + ویدیو

واکنش ها به مهاجرت متین بالسینی شناگر

واکنش ها به مهاجرت متین بالسینی شناگر واکنش ها به مهاجرت متین بالسینی شناگر

 

رئیس کمیته فنی شنا گفت: متین بالسینی از تیم ملی خط نخورده و او بدون اطلاع رفته بود که در نهایت هم این تصمیم را گرفته است.

حمید اسکندریون، در خصوص ادعای متین بالسینی مبنی بر اینکه از تیم ملی شنا خط خورده است و به همین دلیل می‌خواهد پناهنده شود، اظهار کرد: اینطور نبود. او بعد از عید بدون هیچ اطلاعی به انگلیس رفت‌ و اعلام نکرد که برای مسابقات به تیم ملی بر می‌گردد یا خیر. او بدون هیچ اطلاعی رفته بود اما از تیم ملی خط نخورد. خودش این تصمیم را گرفته و انجام داده است.

رییس کمیته فنی شنا در ادامه گفت: چندین بار هم با پدرش تماس گرفتم تا وضعیتش را مشخص کند اما پاسخی نگرفتیم‌. آخرین بار هم برای خودش، پدرش و مربی اش (کاوه بیک‌اوغلو) پیغام فرستادم تا وضعیت را مشخص کنند اما متاسفانه هیچ جوابی به ما ندادند. ما باز هم برای اردویی که قرار است از امروز برای آمادگی در مسابقات کشورهای اسلامی آغاز شود نام بالسینی را داشتیم و او را دعوت کردیم.

وی در پاسخ به این سوال که حدود ۱۰ روز پیش رییس فدراسیون در مصاحبه‌ای نام سهران را جایگزین بالسینی کرده بود، گفت: این آخرین فرصت بود. ما با خودش که تماس نداشتیم و پیغام می‌دادیم، اما از خانواده و مربی‌اش مدام پیگیر بودیم. ما باید تا ۱۶ یا ۱۷ اردیبهشت آخرین اسامی برای حضور در مسابقات قهرمانی جهان را اعلام می‌کردیم. باید تا آن تاریخ حتما نام شناگر دوم را معرفی می‌کردیم. از بالسینی خبری نبود و خودش و خانواده‌اش به ما پاسخ نمی‌دادند. چون زمان رو به اتمام بود ما مجبور شدیم فرد دیگری را جایگزین کنیم. 

رییس کمیته فنی شنا افزود: شناگران مدام باید تست دوپینگ شوند و آنطور که شنیده‌ام حتی بالسینی ایمیل زده است که ایران نیست. ما اسم او را خط نزدیم و اگر در میان لیست دعوت شدگان نگاه کنید اسم بالسینی هم هست. برای مسابقات قهرمانی جهان هم چون اعلام آمادگی نکرد و ما هم چند بار از خانواده‌اش خواستیم و جواب ندادند شناگر دیگری را جایگزین کردیم.

وی در پایان گفت: ما یک شناگر اصفهانی به نام علیرضا یاوری هم داریم که در آمریکا تحصیل می‌کند و با ما در ارتباط است. به مسابقه هم که می‌رود نتایجش را برای ما می‌فرستد. اعلام هم کرده که هر زمان تیم ملی کمک بخواهد حاضر خواهد شد. این شرایط را زیاد داریم که ورزشکاران برای تحصیل خارج بروند ولی ارتباط با تیم ملی و فدراسیون را ادامه می‌دهند اما متاسفانه بالسینی این راه را انتخاب کرده است.

عملکرد متین بالسینی شناگر

بالسینی در فروردین ماه سال ۱۴۰۰ موفق شده بود در  مسابقات بین المللی شنا امارات رکورد ماده ۲۰۰ متر پروانه را با ثبت زمان زمان ۲:۰۱٫۶۷ بهبود بخشد. این شناگر جوان و آینده دار تیم ملی امروز (شنبه) ۲۰۰ متر را در زمان ۲:۰۱٫۵۹ شنا کرد و رکورد جدیدی در این ماده به ثبت رساند و علاوه بر ثبت رکورد جدید راهی فینال این ماده در رقابت‌های انتخابی المپیک شد.

آنچه دیگران میخوانند: ابوالفضل جلالی استقلالی می شود؟  محمد دانشگر پرسپولیسی می شود؟

گردآورنده: شایان صفر زاده 

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب