تفاوت تایرهای رادیال و بایاس چیست؟به گزارش خودروکار، تایرهای دارای دو نوع بایاس (BIAS) و رادیال (RADIAL) هستند که بایاس قدیمی تر و رادیال جدید تر است؛ معمولا تکنولوژی‌های مدرن به قدیمی ها برتری دارد و این امر در رابطه با تایرها هم مستثنی نیست.

*تایرهای رادیال مزیت‌هایی نسبت به بایاس‌ها دارند و این به دلیل ساختار آن‌ها است:

تایر های بایاس از لایه های لاستیکی و متقاطع ساخته شده اند که در زاویه 30 درجه ای قرار گرفته اند .معمولا جنس این پارچه ها نایلونی است .تایر به گونه ای ساخته شده تا یک واحد کاری مجتمع و مشخص را تشکیل دهد، اما تایرهای رادیال از دو بخش مجزا ساخته شده اند. در یک بخش ،لایه ای از کابل های فولادی وجود دارد که توسط لاستیک پوشیده شده اند .این کابلها از یک مهره به دیگری متصل شده اند.

این دو نوع چندین تفاوت اساسی با یکدیگر دارند:

استحکام

تایرهای بایاس بسیار ساده تر از رادیال ها سوراخ می‌شوند و این در حالی است که در صورت پارگی تایرهای رادیال، می‌توان آن‌ها را ترمیم کرد اما نوع دیگر عموما غیر قابل ترمیم هستند و باید تعویض شوند.

مقاومت در برابر گرما

تایرهای رادیال به دلیل نوع ساختار می‌توانند گرما را در تمامی سطح تایر به صورت موثرتری توزیع کنند؛ به همین دلیل برای مسافرت‌های طولانی و سرعت‌های زیاد مناسب‌تر هستند.

عمر تایر

شاید تایرهای بایاس ارزان تر از رادیال‌ها باشند اما از طرفی عمر و مقاومت آن‌ها کمتر از رادیال‌ها است. در نتیجه تایرهای رادیال نسبت به نوع دیگر به صرفه تر است. در برخی موارد تایرهای رادیال عمری دو تا شش برابر نوع بایاس دارند.

شما از ما بپرسید!

*** گفتنی است شما مخاطبان عزیز نیز می‌توانید سوالات یا مشکلات فنی خودرویی خود را در این صفحه با ما در میان بگذارید تا «خودروکار» به آن‌ها پاسخ دهد.انتهای پیام/

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب